Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Kendi Kendine Yetebilmek

Kendi Kendine Yetebilmek BLOG
ideal saat ikon 2022-01-12

Kendi Kendine Yetebilmek

Kendi Kendine Yetebilmek

Merhaba! Özel İdeal Kız ve Erkek Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları olarak yepyeni bir blog yazısı ile sizinleyiz. Öğrenci yurtları alanındaki hizmet serüvenimizi her geçen yıl daha ileriye taşımaya çabalıyor ve size konaklama hizmeti vermenin yanı sıra eğitici, eğlendirici seçenekler de sunuyoruz. İşte bu da o yazılardan biri… İnsan her şeyden ve herkesten önce kendini eğitmeli, kendi kendine yetebilmeli! Tüm derdimiz bu değil mi zaten? “Kendine yetebilmek…” Neredeyse doğar doğmaz farklı alanlarda eğitilmeye başlamamız, sonrasında kayıt edildiğimiz okullar, öğretim hayatımızın hiç bitmeyecek olan o coşkulu başlangıcı… Okul hayatımız boyunca daha çok şey öğrenmek, okul biter bitmez ve hatta bitmeden iş aramak, hep daha da iyisi için daha çok çalışmak zorunda oluşumuz… Ailemizden zaman içerisinde (istemsiz bile olsa) hayat telaşesine kapılıp kopuşumuz; kendimizi çeşitli sertifikalara boğarken bir yandan da her şeye tek başımıza yetişmek için hayatımız bir yarışmışçasına koşuşturmalarımız…

            Peki, bunca çabanın ardından ne mi oluyor? Biz söyleyelim; kendimizi günün sonunda birçok farklı yetersizlik duygusu ile yalnızlıktan ölürken buluyoruz. (: Sizi bu yalnızlıktan kurtarmaya geldik! Aslında zaten hep buradaydık ama bu bambaşka bir yazı olacak, belki sizlerle birlikte kendimize de bir şeyler kattığımız bir yazı… Öncelikle kendimize sormamız gereken bazı sorular var: “Ne zaman bu hale geldik?”, “Bizi bu hale getiren kim ya da ne oldu?” gibi… Ayrıca “Kendimizle baş başa kalmak bizi neden bu kadar çok korkutuyor?”, “Kendi kendimize bir aktivite yapabiliyor mu ve bundan keyif alabiliyor muyuz?”, “Onca koşturmaca içinde gözden bir şeyler (bir sürü şey (: ) kaçırıyor olabilir miyiz?” … Çocukluğumuzdan beri sürekli farklı insanlarla kıyaslandığımız, kimi zaman da kendi kendimizi başkaları ile kıyasladığımız, yanlış kişilerle ilişki kurduğumuz, konu komşuya fazla kulak kabarttığımız, aynı zamanda bizden beklenen standartların fazlasıyla yüksek olduğu bir evrende yaşadığımız için olsa gerek kendimizi ziyadesiyle yetersiz hissediyoruz. Elbette bu standartların “kime göre neye göre” olduğu insandan insana, toplumdan topluma değişkendir. Kendi kendine yetebilen bir bireyin başarı hikâyesi işte bu farkındalıkla başlar.

Yıllarca birtakım yetersizlik hisleriyle yaşadık, bazılarımız bunu erken yaşta fark ederek kendini gerçekleştirmek için güzel adımlar atarken bazılarımız ise bunu henüz fark edemedi. İçimizde bir şeyler “Aslında gayet yeterliyim, toplumu rahatsız etmeden kendi doğrularıma göre yaşıyorum; kimseye zararım olmaması bir yana, faydalı olabilmek uğruna da kendimi harap ediyorum.” derken arka planda “Hayır, bu yaşam kimse için yeterli olamaz! Sen eksiksin.” diyen bir ses de var. Bu olumsuz sese arkamızdan çekiştiren bir el ya da ayağımıza bağlanmış bir taş diyebiliriz, sürekli olmasa bile hayatımızın genelinde varlığını hissediyoruz. Eğer bunun farkına varabiliyorsak durup düşünüyoruz, durmak ve kendini düşünmek de bir beceriymiş mesela bunu öğreniyoruz. Umarım fark edip, durup düşünenlerden olursunuz. Çünkü farkında olmadığımız şeyler bizim hayatımızdan çok fazla şey çalıyor.

            Tüm bunların yanı sıra bir başka boyut da yetersizliklerimizi başkalarına sorunlar çıkararak örtmeye çalışmamız. Çoğu kavga gürültünün, hayal kırıklıklarının altında yatan sebep budur. “Bir elmanın iki yarısı olmak.” diye bir tabirimiz var, halbuki neden iki tam elma olup yan yana yürümeye çalışmıyoruz? Neden kendimizi bazı noktalarda yetersiz, eksik bırakıp bir başkasına ihtiyaç duyuyoruz? Sizce bir takım yoksunluklarımızı içimizde bulmak yerine karşımızda arama ihtimalimiz nedir? Mesele herhalde biraz da yalnız kalma korkusunda yatıyor. Kendimize yaptığımız onca yatırım, yıllar boyu aradığımız elmanın diğer yarısı; sadece parlak bir işe girip, ölesiye çalışıp, akşam ayağımızı uzatıp TV izlemek için olamaz değil mi? İnsan hayatına önce kendisini tanımakla başlamalı, yıllarca kendimizle yaşayıp benliğimizi bazen unutuyoruz. Yıllar geçiyor, kuşlar uçuyor ve biz yerimizde sayıyoruz.

            Sevgili öğrenciler Özel İdeal Kız ve Erkek Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları olarak hizmet vermekte olduğumuz Konya, Ankara ve İstanbul’daki öğrencilerimiz ve daha nice şehirde okuma çabası veren diğer öğrenciler için daha önce de kendinizi tanımak, kendinize değer vermekle ilgili yazılar yazmıştık. Tekrara düşmek istemeyiz, madem böyle bir araştırma içerisindesiniz; www.idealyurtlari.com web sitesi üzerinden, haberler butonuna tıklayarak blog yazılarımıza erişebilirsiniz. Bunun haricinde arkadaşlarınız, akranlarınız neler yapıyor haberdar olmak isterseniz Instagram hesabınız üzerinden bizleri @idealyurtlari olarak aratabilir ve takip edebilirsiniz. Sizler için bu yazımızın içeriğine uygun birkaç link bırakıyoruz buraya…

            Umarız bizlerden faydalanacağınız nice anlarınız olur. Bir yurt olarak verdiğimiz hizmetlerin yanı sıra sizlerin bize olduğu gibi bizlerin de size kattığı değer her şeyden öncelikli ve kıymetlidir. Sağlıkla kalın! Bizi takip etmeyi unutmayın! (:

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram