Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

YURTTA ZAMAN GEÇİRME TÜYOLARI VE TEK BAŞINIZA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

YURTTA ZAMAN GEÇİRME TÜYOLARI VE TEK BAŞINIZA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER BLOG
ideal saat ikon 2021-05-26

YURTTA ZAMAN GEÇİRME TÜYOLARI VE TEK BAŞINIZA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

YURTTA ZAMAN GEÇİRME TÜYOLARI VE TEK BAŞINIZA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

Konya öğrenci yurtları denilince her yönü ile rakiplerini geride bırakan ve yirmi altı yılı aşkın bir süredir gerek Konya’da, gerek Ankara’da gerek İstanbul’da verdiği hizmet tecrübesi ile alanında lider bir konuma erişen İdeal Öğrenci Yurtları, sizler için yeni girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Konya’da bir öğrenci olmak, Ankara’da bir yabancı olmak, yurda uyum süreçleri, yurtlarımızın bulunduğu şehirlerdeki üniversiteler hakkında genel bilgiler, yurt fiyatları, şehir rotaları ve benzeri içerikli başlıklarımızla sizleri elimizden geldiği kadarı ile aydınlatmaya çalışmıştık. Şimdi de yurtta zaman geçirme tüyoları ve tek başına yapabileceğiniz aktiviteler içeriği ile birlikteyiz. İdeal ailesi olarak keyifli okumalar diliyoruz!

 Yurtta Zaman Geçirme Tüyoları

            Evde kaldığınız süreçlerde yayınlamak istediğimiz bu yazıyı, yurtta kalacağınız süreçlere uyarlamak istedik. Artık evlerden çıktık, yeni normal dediğimiz bu hayatta tekrar okullarımıza başlayacak ve yurtlarımıza geri döneceğiz. Yurt yaşamınızı ve boş vakitlerinizi canınızın sıkılmasına izin vermeden kendinize özel aktiviteler ile oldukça verimli hale getirebilirsiniz. Arkadaşlarınıza da tavsiye edip birlikte gerçekleştirebileceğiniz bu aktiviteler ile artık yurt hayatı sizler için daha verimli ve daha eğlenceli olacak…

            Derslerine yoğunlaş!

            Yüz yüze eğitimden bayağı uzak kaldığımız şu dönemlerde, bunu telafi etmek ve uzaktan eğitim sorunsalından kurtulmak için bir takım alıştırmalarla başlayabilirsiniz. Ders çalışmak sıkıcı gibi görünse de aslında doğru zamanda, doğru şekilde uygulandığı takdirde oldukça eğlenceli bir aktivitedir. Henüz ilk seneniz ise ve okul başlamadan ne çalışayım diye soruyorsanız; Udemy ve Youtube gibi platformlardan kendinizi geliştirmek istediğiniz dersleri izleyebilirsiniz. İkinci ve daha sonraki senelerinizdeyseniz de devam derslerinize ağırlık verebilir, belki ortalama yükseltme çalışmalarında bulunabilirsiniz. Elde ettiğiniz her başarı sizi mutlu edecek, sizi mutlu eden her başarı da ders çalışmaya ayırdığınız vakitlerde sizleri keyiflendirecektir. Nasıl ve ne şekilde ders çalışabileceğinizden de daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Dilerseniz bu konu ile alakalı diğer blog yazılarımıza da sitemizin haberler butonundan ulaşabilirsiniz.

            Yeni kitap keşifleri yap!

            Uzun zamandır okumayı ertelediğin birçok kitabın raflarda seni beklediğinden eminiz. Elinde bulundurduğun, dolabın üst raflarına kaldırdığın kitapları tek tek aşağı indirebilir ve okuyup, tozunu alıp kaldırabilirsin. Elindeki kitapları bitirdiğinde bir kütüphane yapma ya da okuduğun kitabı tekrar okuma gibi düşüncelerin yoksa okumamış arkadaşlarına tavsiye edebilir onlarla paylaşabilir, hiç olmadı ikinci el kitapçılara satabilirsin. Günün belli bir saatini kütüphanelere ayırmak da mükemmel bir boş zaman aktivitesidir ve seni oldukça farklı bir dünyada hissettirecektir. Gün ışığında girdiğin bir kitapçıdan çıkarken, havanın karardığını görmen oldukça mümkün. Birkaç kez gidip geldiğinde, o tozlu rafların ve insanların bambaşka dünyalarının arasında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağından eminiz.

            Bir ara izlerim dediğin filmlere göz at!

            Film izlemek belki de hepimizin en çok sevdiği aktivitelerin başında yer alıyor. Fakat bazı filmleri ilerleyen zamanlarda izleriz diyerek erteleyip belli bir zaman sonra izlemeyi unutabiliyoruz. Ancak yurt hayatı kendinize bolca vakit ayırabileceğiniz muhteşem bir fırsat olarak karşınıza çıkmaktadır. Seçtiğiniz bir yaşam alanında en az sorumluluk sahibi olacağınız yer öğrenci yurtlarıdır. Temizlik, yemek, bulaşık, market alışverişi gibi dertleriniz olmadığı için sıkılacağınız kadar boş vakte sahip olmanız oldukça mümkündür. Bu süre zarflarında izlemediğiniz filmlere vakit ayırabilir daha önce kitabını okuduğunuz serilerin filmlerini izleyebilirsiniz. “ Zaten okuduğum şeylerin nesini izleyeyim? ” dediğinizi duyar gibiyiz fakat filmler genelde kitaplarda okuduğunuzdan farklı senaryolarla sahnelenirler ve belki huzursuz, mutsuz bitirdiğiniz bir kitabı, filminde mutlu sonla görebilirsiniz. Böyle bir aktiviteyi yurt içerisinde sıkılan diğer arkadaşlarınızla da yapmanız mümkündür.

            Belgesel dizileri veya filmleri izlemek eğlenceli olabilir!

            Şu aralar çevrimiçi dizi platformlarında bir sürü dizi sizi bekliyor biliyoruz ama bunların arasında özellikle okul dönemlerinde kendinize kültürel değerler katacak içerikleri seçmek, arkadaşlar arasında konuşulacak konu bulamadığınızda yeni öğrendiğiniz içerikleri onlarla paylaşmak keyifli olacaktır. “ Belgesel tarzı dizi ve filmlerden çok sıkılıyorum. ” diyorsanız da herhangi bir mecburiyetiniz yok elbette… İşlediği konuyu seveceğiniz yabancı dizileri alt yazılı izleyebilir ve yabancı dilinizi geliştirmeye çabalayabilirsiniz. Bu her içerikten, her dilden bir yabancı dizi olabilir. Zamanla orijinal versiyonlarına dönerek karakterleri anlamaya çalışabilir ya da kendinizi hazır hissedene kadar alt yazı ile devam edebilirsiniz. “ Dizi izleyerek dil mi öğrenilir? ” demeyin, birkaç deneme sonrasında işe yaradığını ve bazen çılgınlar gibi yabancı dil konuşmak istediğinizi göreceksiniz. Tabii size eşlik edebilmeleri ve heyecanınızı paylaşabilmeleri için bu tavsiyemizi arkadaşlarınız ile de paylaşmanız faydalı olacaktır.

            Instagram canlı yayınlarına katılabilirsin!

            “Evde kal” hashtagli paylaşımların ve uyarıların ardından sosyal mecralarda başlayan canlı yayın çılgınlıklarına sen de katılabilirsin. Daha öncesinde de canlı yayınlar yapılmaktaydı fakat belki de şimdiye kadar hiç ilgini çekmeyen bir platformdu… Günümüz sıkıntılı koşullarından (pandemi, covid-19, sokağa çıkma yasakları ve benzeri) ötürü sizler evde sıkılmayın diye sosyal medyayı daha aktif hale getiren; televizyon kanalları, insanlar ve gruplar oldu. Bazı akşamların yalnızca #evdekal’anlara ayrıldığı canlı müzik, dans eğitimi, eğitici bilgiler, konserler, pilates / spor teknikleri, uzman sohbetleri ve diyet önerileri ile günlerinizi yurtlarımızda da daha neşeli ve verimli hale getirebilirsiniz. Instagram’da da @idealyurtlari adı ile bizi bulabilir, ulaşabilir, çeşitli etkinlik, aktivite ve canlı yayınlarımıza katılabilirsiniz.

 Tek Başınıza Yapılabilecek Aktiviteler

            Bazı zamanlarda her anımızı eşimizle dostumuzla geçirmekten bir adım geri atıp kendimizle baş başa kaliteli vakitler geçirmeyi unuturuz. Hatta bazılarımızın aklına yalnız başımıza yapılabilecek hiçbir aktivite gelmez çünkü bundan huzursuz oluruz. Tek başımıza bir yerde otururken tüm gözler bize bakıyormuş gibi gelir. Elimizi kolumuzu koyacak bir yer bulamayız. Oysa ara sıra kendimizle yalnız vakit geçirmemiz kendimizi dinlememizi ve aşamadığımız birçok problemi sakin kafa ile düşünüp üstesinden gelmemizi sağlar.

            Bir yerlerde tek başınıza görülme korkunuzu aşın! İdeal Öğrenci Yurtları olarak, yurtlarımızın bulunduğu Konya, Ankara, İstanbul’da ve daha nice şehirlerde okuyacak öğrencilerimiz için yalnız başlarına yapabilecekleri birçok aktivite sıraladık. Birlikte takılacak insanlar bulamadığınızda üzülmeyin ve cep telefonunuzdan yaşam sinyalleri de beklemeyin. Kimseye ihtiyacınız yok ve hiçbir zaman da olmadı aslında… Hayatınızın kontrolünü elinize alın ve yalnızlığınızın tadını alabildiğine çıkarın!

Yalnızlık Moduna Alışma Evresi          

            Öncelikle tek başınıza olmak demek kesinlikle yalnız olmanız demek değildir. Ayrıca bir filme veya bir kafeye yalnız gidiyor olmanız sizi asla bir “ kaybeden ” yapmaz. Unutmamanız gereken tek şey kalabalıklara ihtiyaç duyduğunuzda insanların her zaman etrafınızda olacağıdır. Yalnız olduğunuzu düşündüğünüz zamanlara bu şekilde baktığınızda kendinize ayırdığınız vakitlerden zevk almanız kolaylaşacaktır. Kendinize " çok yalnızım " dediğiniz anlarda, bunun çok yaygın bir düşünce olduğunu ve aslına bakarsanız çok da yanlış bir düşünce olduğunu aklınızdan çıkarmayın.    

Herkesin Sizi İzlediğini Düşünmeyin 
           
            Kendinizin üstesinden gelmeli ve aslında hiç kimsenin size bakmadığını anlamalısınız. Bir kafede tek başınıza otururken baştan sona herkesin size baktığını hissediyor olabilirsiniz. Bunu yalnız takılmayı sevmeyen insanlar olarak hepimiz illaki bir yerlerde hissetmişizdir. "İnsanlar genellikle etrafındaki diğer insanları göremeyecek kadar kendi hayatları ile ilgilidir." diyor iletişim uzmanı Susan Roane. Bu da aslında, hayatta yalnızlığınız üzerine düşünmekten çok daha güzel şeyler vardır demek oluyor. "Birçok insan tek başına yemek yiyebilen ve bundan zevk alabilen birine imrenerek bakmaktadır. Çünkü kendilerinde genellikle bunu başaracak cesaret yoktur." diye ekliyor. Birinin size baktığını fark ettiğinizde aslında sizin çok havalı olduğunuzu düşündüğü için baktığını farz edin. Çünkü genelde bu böyledir.

İstediğinizi Yapmakta Özgürsünüz

            Canınız neyi nasıl istiyorsa öyle yapın. Okul, arkadaşlar, ilişkiler derken insanın gerçekten kendine ayıracak oldukça az vakti kalıyor. O yüzden eğer azıcık kendinize zaman ayırabiliyorsanız bunun yalnızlık olduğunu düşünmekten vazgeçip; sizi gerçekten mutlu edecek bir şeyler yaparak bunun keyfini çıkarabilirsiniz. Bir başkası tarafından ertelenmediğiniz ya da bir başkasına göre hareket etmek, bir başkasına ayak uydurmak zorunda kalmadığınız için gayet seri bir şekilde hareket edebilir ve vaktinizi kendiniz için oldukça verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Hoşunuza giden bir şeyler olduğunda durup bir an “Acaba arkadaşlar da bununla ilgilenir mi?” diye düşünmenize ve tabii bu sırada ilgilendiğiniz şeyi çoktan geçip gitmiş olmanıza gerek kalmaz, ne istiyorsanız yapmakta özgür olursunuz. Düşünün ki; sırf bir arkadaşınız gelmek istemiyor diye bir daha asla bir konseri ya da filmi kaçırmayacaksınız. İşte yalnız başınıza hayattan keyif alabilmeyi öğrenmek böyle bir şeydir.

Daha İlginç Bir İnsan Olma Vakti

            Yalnız takılmanın verdiği bütün rahatlık ile kendi ilgilendiğiniz şeylerin peşinden koşmak için çok daha fazla vaktiniz olacak. Her alanda kendini yetiştirmiş bir birey olmanın tek yolu, isteklerinizi herkesten bağımsız bir şekilde özgürce gerçekleştirmekten geçer. Arkadaşlarla beraberken grup olmanın belli başlı kurallarına uymak zorunda kalırsınız. Bu kötü bir durum değildir elbette, kalabalıkların da farklı bir havası ve çokça eğlenceli yanı vardır. Fakat hayat her zaman kalabalıklar ile eğlenceli değildir. Yalnızken daha fazla yol alır ve yeni şeyler öğrenmek için her yalnız kalışınızda kendinize büyük bir şans tanımış olursunuz. Tüm bunların yanı sıra daha fazla insanla tanışır ve tanıştığınız yeni insanlar ile daha kolay yakınlaşırsınız. Açık olalım; bu durum hepimiz için daha rahat ve daha az korkutucudur. Yeni bir insanla tanışmanın en iyi yolu, bulunduğumuz yerlerde yalnız olmaktır. Aynı zamanda unutmamak gerekir ki; kendi başına iyi vakit geçiren insanlar, dışarıdan bakıldığında hem daha güçlü hem de daha ilginç bir algı yaratırlar ve tahmin edilenin aksine çok daha geniş bir sosyal çevreleri vardır.

            “ Dünyanın en kuvvetli insanları, en uzun süre yalnız kalabilenlerdir. ”

Çeyrek asrı aşkın bir süredir ve tabii halen vermekte olduğumuz hizmetleri, çağın niteliklerine, sizlerin istek ve ihtiyaçlarına göre değiştirip geliştirerek devam ettirme niyetindeyiz. Şuan yazımızı okuduğunuz web sitemizden, Ankara, Konya ve İstanbul’da bulunan yirmi bir adet İdeal Öğrenci Yurtları şubesini sanal tur ile gezebilirsiniz. Fiyatlar konusunda bilgi alabilmek için; sitemizde yer alan “Biz Sizi Arayalım” butonuna numaranızı bırakabilir veya kalmak istediğiniz yurdumuza ait şubenin telefon numarasını direkt olarak kendiniz arayarak da bilgi edinebilirsiniz. İdeal Öğrenci Yurtları ailesi olarak, uygun fiyatlarla, sağlıklı ve konforlu bir yaşam için sizleri de aramıza bekler, güzel günler temenni ederiz.

“ Üniversiteli olmak bir ayrıcalık, İdeal’li olmak bambaşka bir ayrıcalıktır. ”

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram