Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

İdeal Ailesi’nden: 2020’nin Gözde Meslekleri

İdeal Ailesi’nden: 2020’nin Gözde Meslekleri BLOG
ideal saat ikon 2021-07-05

İdeal Ailesi’nden: 2020’nin Gözde Meslekleri

İdeal Ailesi’nden: 2020’nin Gözde Meslekleri

Sevgili üniversiteli arkadaşlar!

            Özel İdeal Kız ve Erkek Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları ve tabii İdeal ailesi olarak, öncelikle yoğun bir çalışma sonucunda elde ettiğiniz başarıyı canı gönülden kutlarız. Sizlerden hiçbir fedakârlığı esirgemeyen ve elbette başarılarınızda büyük katkıları olan ailelerinizi de canı gönülden kutluyoruz. Üniversite hayatınız boyunca başarılarınızı ilk sıralarda ciddi anlamda etkileyecek barınma probleminiz ile ilgili sağlıklı bir değerlendirme yapabilmeniz için Özel İdeal Öğrenci Yurtları olarak gelecekteki başarılarınızı şekillendirmek için her daim yanınızdayız. Öğrencilik hayatınızı son derece kolay, etkileyici ve mükemmel bir hale getirebilmek adına Ankara, Konya ve İstanbul’da yirmi altı yıldır bu çabayı sürdürüyoruz. Amacımız sevgili öğrencilerimizin eğitim hayatlarını güvenli ve rahat bir ortamda geçirmelerine olanak sağlamaktır. Sadece barınma ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp aynı zamanda; öğrencilerimizin kişisel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak, onlara dostlukların kurulduğu, paylaşmanın öğrenildiği, ev sıcaklığında huzurlu bir yaşam alanı sunmaktır.

Sizin İçin Tanıdığımız Ayrıcalıkları Keşfedin!

            Yurtlarımızda evde yaşanacak sorunların hiç birini yaşamazsınız. Yemek yapma, bulaşık yıkama, hele ki ev arkadaşlarınız varsa bunları bir de sıraya koyma gibi sıkıcı sorumluluklarınız olmaz. Çamaşır makinelerimiz ve ütü odalarımız sayesinde çamaşırlarınızı dert edinmesiniz. Kira, elektrik, su, telefon, doğal gaz, internet gibi faturaları yatırmak ve bunlarla gereksiz vakit harcamak zorunda kalmazsınız. Görevli personelimiz her gün odalarınızı temizlediği için temizlik derdiniz de olmaz. Tüm bunlardan arta kalan zamanınızı, etüt ve çalışma odalarımızda, spor salonlarımızda, kafeterya ve peyzaj tasarım bahçe alanlarımızda geçirebilirsiniz. Aynı zamanda kameralı ve parmak izi okutmalı güvenlik sistemlerimiz ile de sizlere huzurla uyuyacağınız bir konaklama imkânı sağlamaktayız.

Hayatınızı Değiştirmek İçin Bize Katılın!

            Sizlere vermeyi taahhüt ettiğimiz hizmeti sunmak için en modern şekilde donatılmış, Konya, Ankara ve İstanbul’un üniversitelere yürüme mesafesinde veya merkezi yerlerinde hiçbir ulaşım sorunu olmayan, her ayrıntısı sizlere göre titizlikle düşünülmüş yirmi bir adet şubemiz bulunmaktadır. Şubelerimizin her birinde görev yapan yönetici kadro pedagojik formasyon sahibi bireylerden seçilmiş, alanında uzman kişilerdir.  Yirmi altı yıllık tecrübemiz ile çeyrek asrı aşkın bir süredir alanımızda öncü, Türkiye’nin en iyi, en cazip ve en büyük öğrenci yurdu zinciri olmakla gurur ve sevinç duyuyoruz. Özel İdeal Kız ve Erkek Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları olarak sizlerin sıcak bir aile ortamında yaşayabilmesi için en uygun ve ekonomik seçenekleri sunmaktayız. İdeal ailesi olarak sizleri de aramızda görmekten müthiş bir heyecan ve memnuniyet duyarız...

2020’nin Gözde Meslekleri

            90’ların sonunda ve 2000’lerin başında doğan bir neslin üyeleri olarak; 2020 denilince hep inanılması güç, hatta olağanüstü gibi gelen uçan arabaları, yürüyen merdivenleri, görüntülü konuşmaları, aya aralıksız fırlatılan uzay mekiklerini hayal ederdik. İzlediğimiz çizgi filmlerde dahi - Jetgiller gibi - gördüğümüzde bizleri oldukça heyecanlandıran şeylerle büyüdük, büyütüldük. Bugün her alışveriş merkezinde birden fazla yürüyen merdiven olduğunu, sokaklardaki dev televizyon ekranlarından dünyanın her yerinden canlı yayın yapılabildiğini ve hatta cebimizde koskoca bir dünyayı taşıdığımızı düşünürsek aslına bakarsanız o kadar da olanaksız bir durum yokmuş. Zaten tonlarca ağırlıktaki uçakların uçmasına şaşırmayıp, uçan araba hayalleri kurmamızı da çocukluğumuza veriyoruz…

            Dünya ile Mars arasındaki yolculuğu henüz tam olarak gerçekleştiremedik. Fakat onu da gerçekleştirmeye az kalmış gibi görünüyor. Bu hayallerimiz artık geliştirilmesi için bir sonraki nesle kaldı. Umarız onlara da hayalini kuracakları bir şeyler bırakmışızdır. Daha önce geleceğin mesleklerinden bahsetmiştik aslında… Şimdi de hayatın bizlere getirdiği yeniliklerle her gün değişen ve gelişen dünyanın bugün için gözde mesleklerini sizlerle paylaşalım.

  1. Güneş Enerjisi Teknisyeni

            Çocukluğumuzda bazı evlerin veya dükkânların çatılarında nadiren gördüğümüz o havalı güneş enerjisi cihazları artık hayatımızda bir meslek olarak yerini alıyor. Her yerde yenilenebilir enerji kaynaklarından bahsedip durduğumuz 2020 yılında nihayet yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmaya başlanıldı. Güneş enerjisi teknisyenliği mesleği günümüz şartlarında oldukça gözde mesleklerden biri haline geliyor. Gördüğünüz gibi geleceği olan meslek grupları artık üniversitelerde mevcut olan bölümlerden sıyrılıp farklı dallara doğru kayıyor. Herkesin mühendis, doktor veya iktisatçı olduğu yeni dünya formatına bilinenlerden daha yenilikçi meslek dalları lazım. Kim bilir? Belki okuduğunuz bu yazıdan sonra sizi de biraz etkileriz ve ilklerden biri de siz olursunuz!

  1. Rüzgâr Enerjisi Teknisyeni

            Görme fırsatınız olduysa şayet hatırlarsınız, olmadıysa da biz yine sizler için bahsedelim; Marmara Bölgesi’nden, Ege Bölgesi’ne doğru giderken devasa rüzgârgülleri manzaranızı süsler. Rüzgârgüllerinin müthiş bir ahenkle dönüşünün enerji üretmesi, bizleri yenilenemeyen enerji kaynaklarına bağımlı olmaktan kurtarıyor ve dolayısı ile bizler için hem masrafsız, hem işlevsel mükemmel bir kazanç sağlıyor. Petrol, doğalgaz gibi ülkemizin sınırlı üretim sağlayabildiği ve yenilenemeyen enerji kaynaklarındansa; rüzgârın bolca estiği ülkemizde, rüzgâr enerjisi teknisyenliği 2020 yılının yeni dünyasında oldukça gözde mesleklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Belki sizler de bir gün bir rüzgar enerjisi teknisyeni olabilir ve belki de bu yazımız için bizlere teşekkür edebilirsiniz.

  1. Yazılım Geliştiricisi

            Milletçe hepimizin oldukça farklı ve kayda değer fikirleri oluyor fakat bu fikirleri dijital ortama dökemediğimiz için zihin haritamızın imkânsız alanına atılıp silinip gidiyorlar. Bazen bizler fikrimizin peşinde istikrarla koştursak bile hepimizin genel problemi olan yazılım konusundaki bilgi eksikliğimiz bizi başka insanlara bağımlı yapıyor. Çünkü yeni dünyada bir fikri dijital ortamlarda canlandıramadığınız sürece çok da bir işlevselliği olmuyor. Yazılım oluşturma veya var olan yazılımı geliştirme meslekleri artık tüm firmaların çalışan kontenjanlarında yerini almış durumda… Herhangi bir bölüm okuyorken dahi yazılım eğitimi alıp kendinizi bu mesleğin içine rahatça dâhil edebilirsiniz. Bu nedenle ilgi odaklarınız ve boş zaman meşguliyetleriniz arasına yazılım konularını da almayı ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

  1. Fiziksel Terapist

            Sağlık sektörü yıllar boyu sürekli üzerine katarak, değişerek ve gelişerek ilerleyen ilgi çekici sektörlerden biridir. Eskisinin de yenisinin de halen hayret verici bir biçimde gündemde kalabildiği nadir meslek gruplarını içerisinde barındırır. Sağlık sorunlarına karşı hizmet talebi sürekli bir ihtiyaç olduğu için bu sektördeki boşluklar hiçbir zaman tam anlamı ile dolmayacaktır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte cihazların kalifiyesi artmakta dolayısıyla meslek dallarındaki yenilikler de ister istemez ortaya çıkmaktadır. Ağrıyı hafifletmek, hareketlerin kolaylaşması ve vücut sağlığı refahını arttırmaya yönelik çalışmalar yapan fizyoterapistler yani fizik tedavi uzmanları; 2020 yılı sağlık sektörünün yeni dünyasında vazgeçilmez meslekler arasında yerlerini alıyorlar.

  1. Dijital İçerik Uzmanı

            Yeni dünyada bir fikri dijital ortamlarda canlandıramadığınız sürece çok da bir işlevselliği olmadığını yukarıda da belirtmiştik. Bir marka ile ilgili araştırma yapmak istediğimizde ilk adımımız çevrimiçi araştırmalara yönelik oluyor. Günümüzde en etkili pazarlama yöntemlerinden biri olan dijital pazarlama, etkili stratejiler ile birlikte sektör olarak pazarlarda yerini almış durumda. Marka bilinirliğini arttırmak için oldukça keyifli çalışmalar yapan ve sağladıkları verimlilik ile ülke çapındaki gelişmelere katkıda bulunan dijital içerik uzmanlarından biri olmak için; reklamcılık ve benzeri üniversite bölümlerini tercih edebilirsiniz. Sağlam bir altyapı ve biraz da yaratıcı fikirler ile siz de bir dijital içerik uzmanı olabilirsiniz.

  1. Kentsel Tarım Uzmanı

            Yerli üretimi arttırıp, taze ürün çeşitliliğini mevsiminde korumaya ve onları tüketmeye yönelik çalışmalar yapmayı hedefleyen kentsel tarım; 2020 yılının gözde mesleklerinden biri haline gelmiştir. Şehirlerdeki boş arsalar, apartman bahçeleri, ofislerdeki bahçe alanları gibi uygun görülen tüm alanlarda yapılabilecek olan kentsel tarım; gelecekte elimizden geldiği kadarı ile kendi ürünlerimizi ekip biçmemiz ve sağlıklı beslenmemiz için bizleri yeni üretim alanları oluşturmaya yönlendiriyor. Yiyecek sektörünün organik olmaktan fazlası ile uzak olduğu bu zamanlarda; “kendin yetiştir, kendin ye” mantığı ile kentsel tarım uzmanlığını bir iş olarak görebileceğiniz gibi beyaz yakalı çalışanların faydalı bir hobisi olarak da görebilirsiniz.

  1. Akıllı Bina Teknisyeni

            Hem yüksek performans almaya hem de enerjiyi minimum seviyede harcamaya yönelik geliştirmelerle ortaya çıkan günümüz mesleklerinden biridir. Akıllı binalar; havalandırma, klima, ısıtma sistemleri gibi otomasyonel olarak çalışan birçok farklı makine için enerji verimliliğini kontrol altında tutmaktadır. Günümüzde zaten fazlası ile gündemde olan akıllı cihazların, makinelerin, binaların, evlerin ve sitelerin; 21. yüzyılda daha fazla yaygınlaşacağı düşünülüyor. Akıllı binalar çoğaldıkça, akıllı binalarda yeni sistem formatını bilen elemanlara da ihtiyaç elbette artacak. Haliyle boş zamanlarınızda akıllı sitemlere ve dijital hayata yalnız sosyal ilişkiler için değil; kendinizi geliştirmek için de vakit ayırmanız oldukça işlevsel bir aktivite olacaktır.

 

            Görüldüğü üzere içinde bulunduğumuz yeni dünyanın, yeni nesil mesleklerinin çoğunda; yenilenebilir enerji kaynaklarına, teknolojiye ve çağın getirilerine talep mevcut. Üniversitelerin açtığı bölümlerin bazılarına yakın olsa da aslında içerik olarak bir hayli farklı olan gelecekteki meslekler, sizlerin kendi çabanızla keşfedip kendinizi o alanda geliştirmenizi bekliyorlar. Hangi şehirde, hangi üniversitede okuduğumuz fark etmeksizin; klasik olduğu düşünülen veya klasik olduğunu düşündüğünüz bir bölümde okuyorsanız dahi fırsatları görmek için önünüzde her zaman birden fazla şans var.  Öğrenciler olarak bu imkânlar elinizde varken kullanmalı ve gözde iş alanlarında fırsatını bulduğunuz anda kendinize hızlıca bir yer edinmelisiniz.

İdeal Ailesi’nden kısa bir not:

            Birçoğumuz için olduğu gibi sizin için de gerçek hayat işte şimdi başlıyor. Aile yanı kavramının; samimi bir ev ortamı ve iki kap sıcak yemekten ibaret olmadığını öğrenme vaktiniz geldi. Eğitim süreçlerimizin farklı zaman ve mekânlarda, yaşamımızın neredeyse tamamına hükmeden bir olgu olduğu yadsınmaz bir gerçek. İşte bu eğitim süreci içerisinde oradan oraya koşuşturan öğrencilerden biri de sizsiniz. Sıkı bir çalışma dönemi ve sıkıntılı bir karantina dönemi ardından, çok bunaldığınızı biliyoruz. Umarız bu yeni başlangıç size, bolca keşif yapacağınız, yepyeni anılar biriktireceğiniz, büyük başarılara imza atacağınız, kocaman bir değişiklik olur. (:

Şubelerimiz İle İletişim

            Konya öğrenci yurtları denilince her yönü ile rakiplerini geride bırakan ve yirmi altı yılı aşkın bir süredir gerek Konya’da, gerek Ankara’da gerek İstanbul’da verdiği hizmet tecrübesi ile alanında lider bir konuma erişen Özel İdeal Kız ve Erkek Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları, sizler için yeni girişimlerde bulunmaya devam ediyor.

            Şuan yazımızı okuduğunuz web sitemizden;

  • Konya’da bulunan on yedi adet Özel İdeal Öğrenci Yurtları şubemizin,
  • Ankara’da bulunan üç adet Özel İdeal Öğrenci Yurtları şubemizin ve
  • İstanbul / Beşiktaş’ta bulunan bir adet Özel İdeal Öğrenci Yurtları şubemizin telefon numaralarına ulaşabilirsiniz.

Yurtlarımıza ait telefon numaralarına ulaşım konusunda zorlanırsanız, idealyurtlari.com adresinden, “Bize Ulaşın” bölümünden halkla ilişkilere ait numaramızı arayabilir ve yönlendirme isteyebilirsiniz.

                                                                                                                     

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram