Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

İspanya’da Üniversite Okumak

İspanya’da Üniversite Okumak BLOG
ideal saat ikon 2021-08-04

İspanya’da Üniversite Okumak

İspanya’da Üniversite Okumak

Evet! Bu yazımızda sizler için yurtdışında okuma hayalinin İspanya kolunu ele aldık. Bu tarz yeni yazılarımıza Amerika’da eğitim, Amerika’da okumak, eğitim için en çok gidilen yabancı ülkeler ve benzeri konularla devam etmek istiyoruz. Öncelik olarak İspanya’yı ele aldık çünkü günümüz Türk gençlerinin gözde tercihleri arasında İspanya yer alıyor. Yurtdışında eğitim almayı düşünüyorsanız; gerek dünya çapında kaliteleri tescillenmiş üniversiteleri, gerek dil okulları ile İspanya gerçekten mükemmel bir tercih olacaktır.

           Konya İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları olarak, Konyaİstanbul Ankara’da 26 yılı aşkın bir süredir verdiğimiz öğrenci yurtları hizmeti ile çabamız sizlerin her daim bugününü ve yarınını en ideal biçimde şekillendirmekten yana oldu. Bu çabamızda sevgili öğrencilerimiz ve saygıdeğer öğrenci velilerimiz bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmadığı gibi bizler de İdeal Öğrenci Yurtları ve tabii İdeal ailesi olarak her daim onların yanında olmaya özen gösterdik. Bu yazımızda sizler için yurtdışı eğitim olanaklarının geleceğiniz için cazip fırsatlarından, İspanya’da alabileceğiniz bir eğitimin size neler katabileceğinden bahsedeceğiz.

            Bu zamana kadar belki yurtdışında eğitim imkanını hiç düşünmediniz, belki de hep yurt dışında okumanın hayalini kurdunuz. Belki bir türlü cesaret edemediniz, belki sürekli ertelediniz, belki de bu cesareti içinize yerleştirdiniz ve bu araştırmayı yaparken kendinizi   İdeal Öğrenci Yurtları sayfasının bu blog yazısında buldunuz. Aslında hiç birinin çok da önemi yok, buradasınız ve küçük veya büyük bir adım atmaya hazır olduğunuzu görüyoruz. Dileriz bu yolda hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz ve geleceğiniz için fevkalade bir tecrübe edinebilmeniz için ilk adımınızı atmanıza bir nebze yardımımız dokunur. Keyifli okumalar!

İspanya’da Okumak

            Rahat bir ortam, harika bir iklim, dost canlısı insanlar, özgür bir yaşam tarzı, düşük bütçeli eğitim maliyetleri, enfes doğal lezzetler ve en önemlisi de dünya çapında tanınan bir diploma sahibi olmak… İşte tüm bu sebeplerden ve elbette ki çok daha fazlasından yola çıkarak söyleyebiliriz ki; üniversite hedeflerinizde İspanya tercihiniz, yüksek standartlarda bir eğitim için en iyi seçeneklerden biri olacaktır.

            İspanya’da da üniversite eğitimi hemen hemen her ülkede olduğu gibi hem devlet üniversiteleri hem de özel üniversiteler aracılığıyla verilmektedir. Birçok programda dört yıl olan eğitim süresi, mimarlık, tıp ve bazı mühendislik programlarında daha uzun olabilmektedir. Bazı özel enstitüler ve dili İngilizce olup eğitimi işletme üzerine verilen lisans programlarında üç yıllık süreler de söz konusu olabilmektedir. İspanya’da bulunan üniversitelerde eğitim dili genel itibariyle İspanyolca olarak belirlenmiştir fakat birçok özel üniversite eğitim dili olarak İngilizceyi de tercih edebilmektedir.

            İspanya’da eğitim almayı düşünen yabancı öğrencilerin bazı ön koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Örneğin; İspanya’da eğitimlerini İspanyolca olarak almak isteyen öğrencilerin en aşağı B2 seviyesinde İspanyolca bilmeleri gerekmektedir. İspanya’daki üniversitelerden birisine girmek için öğrenciler, mezun oldukları orta öğretim kurumlarından aldıkları diplomaların, İspanya eğitim sistemine denk olduğunu onaylatmalıdırlar.

Üniversiteyi Neden İspanya’da Okumalısınız?

 • Yapılan araştırmalara göre İspanyolca dünyada 500 milyondan fazla insanın konuştuğu yani aslında en fazla konuşulan ikinci dildir.
 • İspanya’da alacağınız ve haliyle İspanyolca eğitimli alacağınız bir diploma sizin için Latin Amerika ülkeleri ile direkt kültür ve iş bağlantısı demektir.
 • İspanya, Avrupa’nın en büyük ve en gelişmiş ülkelerinden biridir. Aynı zamanda diğer Avrupa Birliği ülkelerine açılan kültürel bir kapı konumundadır.
 • Tüm bunların yanı sıra, Avrupa’nın diğer ülkelerine göre her yıl en çok yabancı öğrenci kabul eden üçüncü ülkesi olarak bilinmektedir.
 • Daha önceki makalelerimizde de bahsettiğimiz üzere Erasmus diye bir program var, yüzlerce üniversitenin bulunduğu İspanya’da da eğitim alırken Erasmus programına katılabilir ve öğrencilik hayatınızı bir başka ülkede daha da renklendirebilirsiniz.
 • Tek katkısı bu değildir elbette, zaten yabancı bir ülkede okurken, o ülkeden bir başka ülkeye Erasmus’a gitmeniz sizlere fevkalade bir tecrübe ve özgeçmiş olacaktır.
 • AB üyesi bir ülke olan İspanya’nın mezuniyet sonrası verdiği diplomalar tüm AB üyesi ülkeler ve ABD gibi deniz aşırı ülkelerde geçerlidir.
 • İspanya; köklü tarihi, zengin kültürü, muhteşem doğası, tertemiz havası ve dünyaca ünlü yemekleriyle Avrupa’nın en fazla ziyaret alan ikinci, Dünya’nın en fazla ziyaret alan dördüncü ülkesi olarak kayıtlara geçer.

İspanya’da Üniversitelere Seçilme Sınavı: “Selectividad (PAU)”

            Bu sınav Türk öğrenciler için eskilerin YGS-LYS’si, şimdilerin AYT-TYT’sidir. Yani kısacası İspanya’nın üniversitelere giriş sınavıdır. İki yıllık meslek yüksekokuluna gitmek isteyen öğrenciler bu sınavdan muaf tutulurlar. Güzel sanatlarla ilgili okullara gitmek isteyen öğrencilerin ise tıpkı Türkiye’de olduğu gibi okulun kendi açtığı yetenek sınavlarına girmesi gerekmektedir. Üniversitelere giriş için yapılan genel sınavın adı ise “Selectividad” olarak popülerleşmiştir. Selectividad sınavı iki aşamalıdır. Gelin bu aşamalara bir göz atalım. (:

            İlk aşamada genel sorular yer almakta olup, sınav zorunlu 4 kategoriden oluşmaktadır. Öğrenciler; İspanyol dili ve edebiyatı, Avrupa Birliği’ne üye olan bir başka ülkenin dil bilgisi -Örneğin İngilizce-, İspanyol tarihi gibi bölümlerden sorumlu tutulurlar. Ayrıca öğrencinin girmek istediği bölüme göre Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler için sorulan soruları da cevaplaması gerekmektedir. İkinci aşamada ise; birinci aşamada alınan puanın yükseltme sınavı denilebilecek bir sınav yapılmaktadır ve bu sınava girmek tamamı ile isteğe bağlıdır. Sınav sonucunda elde edilen puanların %40’ı ve öğrencilerin orta eğitim kurumu diploma notunun %60’ı alınarak Selectividad sınav sonucu hesaplanmaktadır.

            Türkiye’de bulunan “Fransız, İtalyan ve Alman” liselerinden mezun olmuş öğrenciler, herhangi bir sınava girmeden veya denkliğe ihtiyaç duymadan İspanyol üniversitelerinde okuyabilirler. Hatta yukarıda bahsettiğimiz “Selectividad (PAU)” sınavına girmeden bile İspanya’daki üniversitelere başvuru yapabilmektedirler. Tüm bunların yanı sıra Avrupa Birliği’nde denkliği bulunan “International Baccalaureate – Uluslararası Bakalorya (IB)” diploması veren liselerden mezun olanların da Selectividad (PAU) sınavına girmelerine gerek yoktur. Elbette ki bu okullardan mezun olmuş ve Selectividad (PAU) sınavına girmelerine gerek olmayan öğrencilerin de lisans yerleştirmelerinde dikkat edilen kriterler mevcuttur; mezun oldukları okullar, mezuniyet not ortalaması ve lise eğitimleri sırasında seçecekleri bölümü ilgilendiren dersleri almış olmaları gerekmektedir.

            Öğrenciler tüm şartları karşılamalarına rağmen dil yeterliliği taşımıyorlarsa, öncelikle dil eğitimine ve Selectividad (PAU) hazırlık kursuna gitmeleri İspanya’da tercih edecekleri bir üniversite eğitimi için izlenecek en doğru yoldur. Öğrenciler dil eğitimleri için İspanya’ya giderek B2 seviyesine gelecek şekilde İspanyolca öğrendikten sonra üniversitelere şartlı kabul edilmiş sayılmaktadırlar. Dil kursunun bitmesiyle birlikte Selectividad hazırlık kurslarına devam edeceklerdir. Öğrencilerin üniversite başvuru işlemleri Selectividad sınavı sonuçlarına göre kesinleşecektir. Mayıs ayının sonlarında girilen sınavın sonuçları genel itibariyle haziran ayının sonlarına doğru açıklanır. Üniversiteler de bu tarihlere uygun olarak temmuz ayının başından itibaren yavaştan öğrenci kabul etmeye başlarlar. Eğer öğrenciler temmuz ayında yerleştirilemezlerse, eylül ayında ek kontenjanlardan tercih yapma hakkına sahip olurlar.

Peki, İspanya’da Bir Okula Kaydınızı Yaptırdınız: Ya Sonrası?

            Dolar’ın ve Euro’nun alıp başını gittiği şu zamanlarda sizler için İspanya’da bulunan en ucuz ve öğrenciye hitap eden yerleri derledik. Bu senenin imkân ve koşullarını bilemeyeceğiz fakat geçen seneler için konuşacak olursak; işte sizler için ucuz İspanya! (:

 • Malaga – Ziyaretçiler için en ucuz yer.

            Costa del Sol, Birleşik Krallık Postanesi çalışmalarından birine göre İspanya'nın yabancı ziyaretçiler için en ucuz bölgesi olarak belirlenmiştir. Öğrenciler için bir diğer iyi haber ise Costa del Sol'un, Malaga sahilinde olması ve Malaga Üniversitesi'nin tüm ülkedeki uzun süreli İspanyolca dil kursu sağlayıcılarının en ucuzu olmasıdır. Kısacası Malaga’da kaybedecek hiçbir şeyin yok! (: Dışarıda yemek için düşük fiyatlar da Costa del Sol'u dünyanın en ucuz yerlerinden biri yapan bir diğer faktördür. Malaga'da yemek yerken, “el menu del día” ya da Türkçesi ile “günün menüsü”nü isteyebilirsiniz. Birçok kafeterya ve restoran bu menüleri oldukça düşük bir fiyat ile sunmaktadır; başlangıç, ana yemek, tatlı veya kahve içermektedirler.

 • Valencia – Alışveriş için en ucuz yer.

            Modern bir sahil şehri olmasına rağmen, İspanya Sanayi Bakanlığı tarafından resmi olarak yayınlanan son sayılara göre Valencia, İspanya'da alışveriş yapmak için en ucuz yer olarak belirlenmiştir. Elbette ki bu araştırmaların üzerinden belli bir vakit geçmiştir fakat 2 hafta ile bir ay arasında süren İspanyolca dil kursları için Hispania Valencia Okulu; tanınmış bir öğretmen alt yapısı ve sınıf dışında sunulan çeşitli aktiviteleri ile İspanya'daki en uygun fiyatlı dil okullarından birisidir. İspanya’nın Valencia şehri aynı zamanda ülkenin en ucuz süpermarket zincirlerine sahiptir.

 • Granada – “Tapas” yemek bedava!

            Bizler için de şuan olduğu gibi çoğu insan, herhangi bir yerde ücretsiz yemek yiyebileceğini öğrenince oldukça şaşırır. Granada'da bu şaşkınlığınızı saklamalısınız çünkü bu gerçek Granadalılar tarafından oldukça normal karşılanıyor. Granada'daki tapas barlarının çoğunda satın aldığınız her içecekle, bir tapa veya küçük bir lokma ikram gelmektedir. Bu, küçük bir paella veya dana yahnisi, bir tabak patates kızartması veya iyi bir tortilla de patates parçası olabilir. İspanya'nın diğer bölgelerinde de içkilerle birlikte ücretsiz tapas alabilseniz de, Granada muhtemelen ücretsiz tapas kültürünün en yaygın olduğu yerdir. Birçok Granada barda saat 20: 00'den sonra 'içecek + ücretsiz tapas' sipariş edemeyeceğinizi unutmayın.

 • Cadız – Avrupa’nın en ucuz eğlence mekânı…

            Aslına bakarsanız, Endülüs genel olarak ucuzdur. Malaga'yı takip ederek Cadız gelir ve Cadız; İspanyol donanmasına ev sahipliği yapmaktadır. Fakir öğrenciler için -ki günümüz şartlarında Dolar ve Euro karşısında hepimizin biraz fakir olduğunu düşünürsek-  her şeyden önce bu şehir ucuz eğlence imkânları sunuyor. Muhteşem plajlar ve her birini tek tek gezmeye asla vaktinizin yeteceğini düşünmediğimiz pek çok ünlü tarihi yer (plazalar, heykeller, Roma kalıntıları, köprüler, kuleler) hepsi Cadız’dadır. Cadız'da barlar ve dışarıda yemek de tahmin ettiğinizden oldukça ucuzdur. Clic Cadız Dil Okulu’nun iki haftalık kursları da mevcuttur. Diğer yerlere göre pek avantajlı olmasa da, yaşam avantajı ile dengeli bir yerdir.

 • Santiago de Compostela – Uzun süreli, en ucuz konaklama/kiralama…

            Konaklama imkânının maliyet sorununu en aza indirmek ve kolayca çözümleyebilmek için, öğrencilerin bir daireyi veya odayı paylaşmaları tavsiye edilir. Ancak İspanyolca kursunuz sırasında kendi başınıza yaşamayı tercih ediyorsanız; Santiago de Compostela'ya gidebilirsiniz. Bu şehir, bundan birkaç sene öncesine bakılarak söylenebilir ki, İspanya'da uzun süreli daire kiralama için en ucuz yerdir. Aynı zamanda Galiçya bölgesinin başkentidir ve başkent olmasından kaynaklı olacak ki oldukça kozmopolit (kültür ve insan çeşitliliğine sahip) bir şehirdir. Santiago de Compostela Üniversitesi, uzun süreli İspanyolca dil kursları için en ucuz üç üniversiteden biri olarak belirtilmiştir. 

 “Geleceğiniz için bol şanslar!”

“Konya – Ankara – İstanbul”   İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları...

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram