Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

GELECEĞİNİZ İÇİN GELECEĞİN İDEAL MESLEKLERİ

GELECEĞİNİZ İÇİN GELECEĞİN İDEAL MESLEKLERİ BLOG
ideal saat ikon 2021-05-29

GELECEĞİNİZ İÇİN GELECEĞİN İDEAL MESLEKLERİ

GELECEĞİNİZ İÇİN GELECEĞİN İDEAL MESLEKLERİ

Tercih dönemi öncesi Ankara, Konya ve İstanbul’da yer alan İdeal Kız ve Erkek Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları ve tabii İdeal ailesi olarak senin için birkaç derleme yapmaya karar verdik. Her gün değişen ve gelişen bu dünyada bazı meslekler kaybolurken, bazı meslekler kaybolanların yerine geçmekte ve elbette ki yeni meslekler yeni beceriler gerektirmektedir. Örneğin; bundan yirmi yıl önce, iş gücü ihtiyaç ve arayışları günümüzden oldukça farklı idi. Günümüzde mevcut olan mesleklerin de, çağın gerektirdiği değişim ve gelişimlere ayak uydurmaya çalışırken, bizler farkına bile varmadan değişmeleri an meselesidir. Günümüzdeki mesleklerin birçoğu, gelecekte de varlıklarını sürdürecektir elbette fakat her şey için olduğu gibi bu meslekler için de değişim kaçınılmaz olacaktır. Günümüzde henüz mevcut olmayan meslekler, gelecek hayatımız içerisinde büyük alanlar kaplayabilir. Yarının meslek dallarının birçoğu yüksek ihtimalle, bugün kaydedilen bilimsel ve teknolojik gelişmelerin popüler ürünleri olacaktır. İşte bu popüler meslekleri bilmek; daha doğru bir kariyer planlamanızda ve yapacağınız mesleğe daha çok güven duymanızda oldukça işinize yarayacaktır.

             Yarının mesleklerine bugünden hazırlanmanın mümkün olup olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Bu düşünce, çoğumuzun net bir cevap almayı umduğu önemli sorular arasında yerini almaktadır. Fakat ne yazık ki bizler de dâhil olmak üzere hiç kimse geleceğin bize neler getireceğini kesin bir şekilde bilemiyor. Ankara İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları olarak bildiğimiz tek şey; değişimin hız kesmeden devam ettiğidir. Herakleitos’un da bundan yüzyıllar önce dediği gibi “Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.”. Yapabileceğimiz en iyi şey ise geçmişteki ve günümüzdeki eğilimleri hesaba katarak mantıklı bir çıkarım yapmak olacaktır. Bu çıkarımlar her şeye rağmen, bize geleceğin oldukça görkemli ve gizemli olasılıkları üzerine bir resim çizmeye yardımcı olabilir. Aslında geleceğin mesleklerini tahmin etmek için, birçok farklı değişkenin birbirleriyle olan etkileşimini ve şaşırtıcı bir biçimde bir araya gelmesini anlayabilmek gerekmektedir. Fakat geleceğin meslek dallarının çoğu henüz ortada değildir ve hatta bir kısmı henüz hayal bile edilmemiştir. Araştırmacılar için yalnızca bir tahmine göre, bugünün anaokulu öğrencilerinin üçte ikisi, yetişkinliklerinde şu anda var olmayan işlerde çalışıyor olacaklardır.

            Tüm dünya hayatın yadsınmaz bir gerçeği olan ve asla durdurulamayan sosyal, kültürel, ekonomik, çevresel ve teknolojik değişimlere sahne oluyor. İklim değişikliği gibi bazı değişimler önceden tahmin edilebilirken, birçok değişim milenyum çağında olmamıza ve türlü olanaklara sahip olmamıza rağmen halen daha öngörülemiyor. Belki bu öngörülemezliklerde hiç tahmin etmediğimiz zorluklarla karşılaşabiliriz. Öte yandan, olur da şansımız yaver giderse; uzun bir süreçten geçen ve çözülmesi oldukça güç problemlere yepyeni çözüm yolları da keşfedebiliriz. Gözünüzün önüne getirmeyi bırakın, bu konuda halen düşünmeye değer çok şey var. Zira çoğumuz değişime ve muallak olana karşı direnç göstermeye programlıyız. Var olan durumdan fazlaca memnun hissedip, bunu güvenli buluyor olabiliriz. Fakat unutmayın ki geçmişe baktığımızda, bazı mesleklerin kaybolduğunu ve yerlerine yeni mesleklerin ortaya çıktığını da görüyoruz. Gelecekte var olacağı düşünülen, henüz adını pek de duymadığınız meslekleri sizler için araştırdık ve bir liste yaptık. Siz de merak ediyorsanız, hadi gelin birlikte bir göz atalım.

Medya Araçları ve Sosyal Ağlar Üzerine Şekillenen Dünya’nın Yeni Meslek İhtiyaçları

 • Sosyal ağ uzmanları ve geliştirmecileri günümüzde yeni yeni ortaya çıkmaktadır. Kişisel imaj ve markalaşma istekleri batı toplumlarında giderek önem kazanmaktadır. Toplumun ticarileşme konusundaki eğilimi, şahıs ve şirketlerin sanal imaj geliştiriclerine verdiği önemi gözle görülür bir biçimde arttırmaktadır. Birçok insan kendini ve adını marka olarak görmeye başlamıştır. Özellikle ünlüler, sanal ortamda var olabilmek için kendi takvimlerini ve stratejilerini yönetecek insanlara ( menajerlere ) ihtiyaç duymaktadır.        
   
 • İnsanlar kendileri için en iyi uygun imajı yaratabilmek ve aynı zamanda kişisel mahremiyetlerini de koruyabilmek adına sosyal medya yöneticileriyle çalışmak isteyeceklerdir. Birçok firma işçi alımı yaparken adayların özgeçmişlerini sanal ortam üzerinden araştırmaya başlamıştır. Profesyoneller, çevrimiçi kayıtlarının olumlu olması ve istenmeyen bilgilerin silinmesi ya da saklanması için yüksek ihtimalli tahminlerle bu sosyal medya yöneticilerini kullanacaklardır.   
   
 • İnsanların en son moda ve markaları kullanarak kendi imajlarını geliştirmek için kişisel marka danışmanları ile çalışmaları beklenmektedir. Kişisel fitness, eğitimci, diyetisyen, beslenme uzmanı ve imaj danışmanları; insanları sağlıklı tutmak ve iyi görünümlü göstermek için birlikte çalışacaklardır. İnsanlar boş vakitlerini değerlendirmek ve diğer yaşamsal problemler ile baş etmek için yaşam koçları ve danışmanlar tutacak, dış görünümlerini güzelleştirmek için daha çok plastik cerrahi kullanacaklardır.

İnsanlık Üzerine Gelişen Dünya’nın Yeni Meslek İhtiyaçları 

 • Dünyadaki insan sayısının giderek artması ve insanların daha uzun yaşamasına olanak sağlayan tıbbi gelişimler sayesinde ilaç endüstrisinde daha çok insanın çalışması kaçınılmaz olmuştur. Yaşlılık ile mücadele konusunda yapılan araştırmalar da yine bu endüstrinin gelecekte daha fazla insan gücüne ihtiyaç duyacağını göstermektedir.
   
 • Her geçen gün insanların daha uzun yaşayacağını varsayarsak, yaşlılara evde bakım ve hemşirelik hizmetleri sunulması gerekeceği de açıkça ortadadır. Yaşlı insanların evlerinde rahatça huzur içinde yaşayabilmeleri için psikoterapistlere ve fizyoterapistlere ihtiyaç olacaktır. Yalnızca psikolojik ya da yalnızca fiziksel sıkıntıları çözmek işlevsel olmayacağı için ikisi bir arada yürütülmek zorunda kalınacaktır.
   
 • Genetik biliminde yapılan klinik çalışmaların da artacağı düşünülmektedir ve muhtemel yarınlarda insanlar genetik danışmanlardan tavsiyeler almaya başlayacaklardır. Genetik danışmanlar, insanların ileride başlarına gelebilecek hastalıkları ( kanser gibi ) önceden tespit edecek ve bu hastalıklara yakalanma riskini düşürmek için gerekli tavsiyelerde bulunabileceklerdir. Tahmin edilene göre; biyomedikal mühendisler, insan vücuduna ait uzuvların yapay olarak yetiştirilmesi ve geliştirilmesi konusunda aşama kaydedeceklerdir. Bu durumda bu yapay uzuvlar konusunda eğitilmiş karbon fiber ve titanyum ile çalışma yapabilecek doktor ihtiyacı doğacaktır. Biyolojik mekanizmalar ile döküm ve eritme sanayisi birleşecek ve böylece birçok engelli insan engelinden kurtulacaktır.          
   
 • Gelecekte robotik yardım alma oranımızın da artacağı düşünülmektedir. Bu robotlar yalnızlığımızı paylaşıp, belki de bize arkadaş bile olabileceklerdir. Mimarlık da gelişen ve değişen yeni Dünya anlayışının önemli meslekleri haline gelmektedir. Genç veya yaşlı fark etmeksizin insanların rahat edebilmesi için akıllı evler tasarlamak zorunda kalınabileceği de öngörülenler arasındadır. 
   
 • İnsanların beslenme biçimi değişecek ve hızla artan dünya nüfusunu besleyebilmek için genetik olarak geliştirilmiş gıdalar üretilecektir. Bu durumda da diyetisyen, beslenme uzmanı ve gıda bilimi konularında çok daha fazla iş gücüne ihtiyaç olacaktır ki günümüzde de zaten bu durumun etkileri ve beraberinde getirdiği ihtiyaçlar yavaş yavaş kendisini göstermeye başlamıştır.

Uzay’da Yaşama Temeller Atan Dünya’nın Yeni Meslek İhtiyaçları

 • Uzay turizmi belki henüz adını dahi duymadığınız birkaç firma önderliğinde yavaş yavaş gelişiyor. Rüzgâr türbinleri, endüstriyel mıknatıs, uçak makineleri, optik ve görsel materyaller için çok önemli olan neodim-yum gibi elementlerin dünyada çok fazla bulunamamasından dolayı bu elementlerin ay veya göktaşlarından elde edilebilmesi için uzay madencilerine ihtiyaç olacaktır.       
   
 • Şayet söylenildiği gibi ayda koloniler oluşturulacaksa Marsexobiyolojistler, bu kolonilerde yaşayacak insanlar için radyasyon, sıcaklık, soğuk ve tuzlu su ile başa çıkabilecek bitkiler tasarlamak zorunda kalacaklardır. Yine bu konu ile alakalı olarak radyasyon ve düşük seviyedeki yer çekimi yüzünden oluşabilecek kas hastalıklarına karşı uzmanlaşmış uzay sağlıkçılarına da ihtiyaç duyulması beklenmektedir.   
   
 • Dünya etrafında oluşan sahte yörüngelerin, uydular ile iletişimi ciddi şekilde tehdit ettiği söylenmektedir. Farklı kaynaklarda, sahte yörüngeleri tespit edebilecek ve bu durumu önleyecek uzay bilimcilerine de ihtiyaç duyulacağı belirtilmiştir. Uzay konusu ne kadar çetrefilli ve derin bir konu ise yeni Dünya için ihtiyaç duyuracağı meslek alanları da o kadar çetrefilli ve derin olacaktır.        

Alternatif Enerji Danışmanları ve Atık Mühendisleri

 • İnsanlar sonsuza kadar fosil kaynaklı yakıtları kullanamayacağı için, eninde sonunda alternatif kaynaklara yönelmeleri beklenmektedir. Güneş enerjisi ya da rüzgâr enerjisi gibi temiz enerji kaynaklarından tahmin ediyoruz ki hepimiz haberdarız. Bu enerji kaynaklarından hangileri eviniz ya da yaşadığınız şehir/bölge için daha uygun bir seçenek olduğunu düşündüğünüz noktada, alternatif enerji danışmanları devreye girecekler. Gerekli bilgiye sahip olduktan sonra, şehirlerde kullanılması en uygun enerji kaynağını tespit ederek kariyer oluşturabilirsiniz.         
   
 • Atık mühendisliği, tabiri caiz ise çöp mühendisliği, muhtemelen gelecekteki en garip mesleklerden biri ama gerçekten ihtiyaç duyulacağını söyleyebiliriz. İnsanlar yılda 18,5 milyar tona yakın çöp üretiyorlar ve bu çöpleri toprağa gömüyorlar. Bu sorunu çözmenin pratik ve sürdürülebilir bir yolu henüz bulunamadı. Bu nedenle gelecekte mühendisler, atılan çöplerden temiz enerji üretmenin ya da sağlam binalar inşa etmenin yolunu geliştirmek zorunda kalacaklardır.

Sanal Gerçeklik Tasarımcıları ile Kolaylaşacak Seyahat Planları

 • Birçok insan seyahat etmeyi ve daha önce görmediği yerlere gitmeyi oldukça sever. Fakat yeni yerler görmek ve deneyimlemek için fiziksel olarak seyahat etmek zorunda oldukları için bazen maddi bazen manevi bazen fiziksel engelleri söz konusu olabilmektedir. Yaratılan sanal dünyalar ve destek teknolojileri tümüyle deneyimleri geliştirmek ve tüm duyularınızı kullanmanızı sağlamak üzere geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu teknoloji geliştikçe, gerçekle hayal dünyaları arasındaki çizgi de incelecek. Bu nedenle yetenekli sanal gerçeklik tasarımcıları, daha gelişmiş, daha gerçekçi ve hayal gücü yüksek sanal deneyimler yaratmaları için yoğun talep ile karşılaşacaktır.

Genetik Mühendisleri ile Tasarlanmış Bedenlerde Hayatlar

 • Elle şekillendirilmiş ya da isteğe göre tasarlanmış bebekler şu anda hepimizi rahatsız edebilecek kavramlar olsa da, gelecekte genetik mühendisliğinin gelişmesi ve bu alanda faaliyet gösteren firmaların sonuçları göstererek reklam yapmaları, halkı konuya daha anlayışlı bir tutum sergilemesi için cesaretlendirebilir. Sonuçta başta garipsenen, alışılmışın dışında ve hatta tepki ile karşılanan her konu bir müddet sonra normal kabul edilmektedir. Dahası bu gelişmelerin şu anda savaştığımız birçok hastalığa tedavi sunabilir ve hatta yaşlanmayı yavaşlatabilir düzeyde olması beklenmektedir.

Daha fazla meslek fikri için yeniisfikirleri.net'i ziyaret edebilirsiniz.

Kısacası yeni Dünya düzeninde kimi zaman size komik gelebilecek, kimi zaman da “Olmaz öyle şey!” diye çıkışabileceğiniz meslekler olacağı tahmin edilmektedir. Bu meslekler için tercih edebileceğiniz bir bölüm şimdilik olmasa da, ilginizi çeken alanlara içeriği yakın olan bölümler seçebilirsiniz. Kim bilir; belki bir gün okuduğunuz bölümlerden, bahsettiğimiz yeni alanlara geçiş sağlama imkânı yakalayabilir ve ilk girişimcilerinden biri siz olabilirsiniz.

            Ankara İdeal Kız ve Erkek Öğrenci yurtları olarak sizler için derlediğimiz bu yazıdan keyif almış olmanızı umarız. Benzer yazılarımız için; şuan bulunduğunuz internet sitemizin haberler bölümünden blog butonuna tıklayabilirsiniz. Yine bulunduğunuz web sitesi üzerinden, isterseniz Ankara öğrenci yurtları, isterseniz Konya öğrenci yurtları, isterseniz de İstanbul öğrenci yurtlarımızı sanal tur ile gezebilirsiniz. 26 yıldır vermekte olduğumuz kız ve erkek öğrenci yurtları hizmetinin önceliği her daim sizlerin rahatını ve konforunu düşünmek olmuştur. Geleceğe yönelik yatırımlarınızı desteklemek, sorumluluk ve kaygılarınızı azaltmak için bizler her daim yanı başınızda olacağız. Ankara İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları olarak sağlıkla kalmanızı ve insanlık için büyük adımlar atmanızı diliyoruz.

“İdeal bir gelecek için, İdeal’li olun!”

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram