Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

KONYA’YI KAZANAN KIZ ÖĞRENCİLERE, İDEAL TAVSİYELER.

KONYA’YI KAZANAN KIZ ÖĞRENCİLERE, İDEAL TAVSİYELER. BLOG
ideal saat ikon 2021-05-19

KONYA’YI KAZANAN KIZ ÖĞRENCİLERE, İDEAL TAVSİYELER.

KONYA’YI KAZANAN KIZ ÖĞRENCİLERE, İDEAL TAVSİYELER.

Arama motorlarından “Konya Kız Öğrenci Yurtları, Konya Kız Öğrenci Yurtları Fiyatları” aratmaya başladıysan, yeni bir hayata başlayacaksın demektir. Konya’yı ilk kazandığında “ Aa Konya’yı mı kazandın, Konya’da öğrencilik yaşanamaz, Hayatının hatasını yapmışsın” gibi cümleler kuran, hayal ettiğin üniversite hayatına korkuyla başlamana sebep olan birkaç insan ya da birçok insan olabilir. Kulaklarını tıka, herkesin üniversite hayatı ya da şöyle diyelim, hayal ettiği öğrencilik hayatı farklıdır. Kimi sadece eğlenmek için gidip, okul ve dersler umurunda olmaz, kimi de okullar açılır açılmaz kütüphaneyi evi haline getirmeye başlar. Ne yazık ki ikisi de doğru şeyler değil. Üniversite hayatı her gününüzün eğlence mekânlarında geçeceği ya da sosyalleşmeden sadece derslere çalışacağınız bir dönem, değil.

Öncelikle bir kız öğrenci olarak, Konya Kız Öğrenci Yurtları hakkında bilgi sahibi olmadan şehir hakkında araştırma yapmalısın. Başkalarının yaşadığı olumsuz tecrübe sonucunda, sana aktardığı bilgilerden hemen Konya’yı gözünde canlandırma. Önyargını kır, araştırmalara başla. Gerçi bu makaleyi okuyarak bir kız öğrenciyi Konya’da neler beklediğini öğrenmiş olacaksın. Zaten üniversiteye başlamak, o sıralarda oturmak, şimdiki seni değiştirecek. Düşüncelerin, hayata bakış açın değiştiği gibi başkalarının düşüncelerini yargılamadan saygı duymayı öğreneceksin. “Yıllar geçse bile ben değişmem, aynı kalırım” diye düşünüyorsan, yanılıyorsun. Üniversite hayatı demek; yeni insanlar, farklı kültürler tanımaktır. Bak bununla bile değişime bir adım atıyorsun. Değişmekten korkma! Her değişim ilerdeki seni sen yapan birer taştır.

Şehri Tanı

Bir kız öğrenci olarak ailenin yanından ayrılmak biraz zorlu bir süreç olabilir keza ailen içinde bu durum geçerli. “Kızım oralarda ne yapacak tek başına” gibi üzüntülerini dile getiren cümleler kurabilirler. Bunlar üzmesin seni, sana duygusal olma demiyoruz ama fazla duygusallık ileriye adım atmana engeldir. Binlerce öğrenci senin gibi yeni bir hayata başlayıp, bilmediği şehirlere gidiyor. Az önce sana öncelikle şehri tanımalısın dediğimde bunu kastetmiştik. Şehri tanırsan seversin, seversen harika bir üniversite hayatın olur. Ailenden ayrılacağın bu sürede birçok sorumluluk seni bekliyor olacak. Her işini kendin yapmaya başlayıp, kararlarını kendin vereceksin ve de birçok noktada hata yaparak doğru yolu bulacaksın. Bence yeni hayata başlamak demek tam anlamıyla böyle güzel bir yolculuğa çıkmaktan geçiyor. Aile evinden farklı, tek başına ama etrafında bir sürü arkadaşının olduğu, hayalini kurduğun bir üniversitede okuyorsun bu bile heyecan verici.

Seni Ne Gibi Sorumluluklar Bekliyor?

Sorumluluk denildiğinde ağır bir taşı sırtında taşıyor gibi hissedebilirsin. Hissettiğin o ağır taş aslında senin hayalini kurduğun bir hayatın, inşaatında kullandığın bir malzeme. Ağırlığı ise hayaline kavuşmayı ne kadar çok istediğine bağlı. Güzel olan her şeyin bir sorumluluğu olur, özgürlüğün bile… Ailenin yanından ayrıldığında, sıcacık bir yuva, eşsiz güzel yemekler, odana adım atar atmaz aldığın o temizlik kokusunu geride bırakmış olacaksın ya da sorumluluklarının bilincinde olup gittiğin yerde de devam ettireceksin, sana bağlı.  Tabi ki sorumlulukların sadece bunlar değil. Bunları bir sonraki adımda daha açık bir şekilde anlatacağız.


Şehri tanımadan önce sana şunu diyebiliriz; üniversite hayatını öğüt vererek değil, yaşayarak anlayabilirsin. Biz ise sadece yaşayacağın hayatı daha renkli ve de verimli hale getirmen için tavsiyelerde bulunabiliriz. Konya Kız Öğrenci Yurtları hakkında bilgi sahibi olmayı beklerken, böyle bir yazı okuyarak mana aramaya çalışabilirsin.  Seçeceğin yaşam alanı kadar bu alanda mutlu yaşamanda bizim için önemli.

Öneriler:

 • Her şeyden önce korkma! Duygusallığı bir kenara bırak, pozitif ol,
 • İletişime açık ve sürekli insanlarla iletişim halinde ol. Tabi ki bu tamamen onlara güven demek değil, mesafeyi koruyarak dengeli bir iletişim kurabilirsin. Belki en yakın arkadaşını bu noktada bulabilirsin.
 •  Sabahları kahvaltıda ya da okula giderken bindiğin tramvayda, otobüste vs. 15 dakikanı ayırıp sana faydalı olacak yazı, makale ya da gündemi takip ediyorsan bir haber oku. Bunu öğle ve akşam yemeği öncesi ya da sonrasında 15 dakikanı ayırarak, toplamda 3 defa tekrarla. Sana çok faydası olmakla birlikte, yeni tanıştığın insanlarla bilgi sahibi olduğun konular üzerine tartışabilirsin.
 • Kalacağın yer hakkında karar verdikten sonra al çantanı sırtına, tak kulaklığını yaşadığın mevkii tanımaya çalışın.
 • İhtiyaçlarını karşılayabileceğin yerler nerede öğren.
 • Bulunduğun yerdeki insanlarla muhabbet et, tanı onları hatta gerekirse saatlerce hikâyesini dinle. Belki ilerde sende kendi hikâyeni anlatırsın.
 • Derslere ilk hafta gitmemezlik yapma sonuçta yeni bir başlangıç yapıyorsun.
 • Ders zamanı ders, gezme zamanı gezme. Derslerde kendi notlarını tut zira sınav haftası en çok kendi tuttuğun notlar işe yarayacak.
 • Günün farklı saatlerinde ilgini çeken bir şey olmazsa, kütüphaneye gidip kitap oku ya da bölümün hakkında farklı kaynaklar tara.
 • Edindiğin arkadaşlarla şehri keşfet, Rampalı Çarşı’da kitapları karıştır, Kelebekler Vadisi’nde kelebek çeşitlerini tanı ya da tarihi bilgilerine yeni şeyler katmak için Sille’de bulunan Aya Elenia Kilisesi’ne git.
 • Öğrenci şehri olan Konya’da, Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen birçok kültürel; resim sergisi, klasik müzik dinletisi, konser, tiyatro gibi faaliyetlere katılıp, sosyal medyadan ya da abone olduğun bir bültenden takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsin.
 • Gençlik meclisleri ya da okula bağlı topluluklarda gönüllülük yaparak alışma süreni hızlandırabilirsin. Yine orada da tanışacağın insanlar sana farklı bakış açıları katacaktır.
 • Kendini geliştirebileceğin kurslara katılabilirsin. Diksiyon, resim, keman, hattat… vs. kurslara gitmek ufkunu geliştirecek. Her şeyden bunaldığında yapabileceğin hobiye sahip olacaksın. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından da dönem içerisinde ücretsiz olarak halk eğitim merkezlerinde açılan kursları takip edebilirsin.

Sana sunduğumuz bu öneriler, senin okul ve de yeni yaşam alanına adapte olabilmene yardımcı olacak niteliktedir. Bunları uygulayıp, uygulamamak sana kalmış. Sende senin gibi üniversite kazananlara olumsuzluklarla dolu bir üniversite hayatı anlatmak istiyorsan, yapmayabilirsin. Ama yok sen daha üniversiteye gitmeden, gözünü korkutan insanlar gibi olmak istemiyorsan, üniversite hayatını dibine kadar yaşa. Bunun için olmasa bile ilerde geriye döndüğünde keşke dememek için üniversite hayatını dolu dolu geçirmelisin. Üniversiteye gitmek sadece bölümünle ilgili dersler hakkında bilgi öğrenmek değil aynı zamanda hayat hakkında birçok tecrübeyi de bu süreçte ediniyorsun. Kendi ayakların üzerinde durmayı öğreneceğin, sorunlara çözüm bulabilme yeteneğini geliştirebileceğin, iletişim becerilerinin güçleneceği bir üniversite serüveni seni bekliyor…

 

Hayata Açılan Kapılar

Buraya kadar senin sorumluluklarından ve de hayatını kolaylaştıracak önerilerde bulunduk.  Şimdi sıra aklında soru işareti oluşturan asıl meseleye gelecek olursak, bu konuda da İdeal bir öneride bulunmak isteriz. Alıştığın hayat biçiminden farklı olarak başlayacağın yeni hayatta, düzen oluşturabilmek adına kalacak bir yer arayacaksın. Zaten Konya Kız Öğrenci Yurtları diye arattığın bu makalede de senin için ideal olan bir yurt hayatından bahsettik. Hadi birlikte okuyup, inceleyelim.

İdeal Kız Öğrenci Yurtları

Türkiye’nin en büyük yurt zinciri olan İdeal Öğrenci Yurtları, 26 yıl önce Konya’da ilk şubesini açarak, üniversiteli öğrencilerin barınma sorununa çözüm bulmak için hizmet sektörüne adım atmıştır. 1994’den beri büyüyerek bugünlere gelen İdeal ailesi Bugün Konya, Ankara ve İstanbul’da şubesi ile birçok öğrencinin çözüm noktası haline gelmiştir. Alışılagelmiş yurt hayatı ile ilgili tabularını yıkarak, yenilikleri takip eden ve ayrıcalıklarını çoğaltan İdeal Öğrenci Yurtları, kurulduğun günden bu yana ortalama 65 bin öğrenciye ev sahipliği yaptı. Referans olarak yurtlarında kalan öğrenciler olduğunu bildiren İdeal ailesi, öğrenci görüşlerine değer verdiğini gösteren bir kurumdur.

Yukarıda bahsettiğimiz büyük sorumlulukların burada karşımıza çıkacağını belirtmiştik. Sıcacık sevgi dolu olan aile evinden ayrılacağın bu süreçte daha önce hiç bilmediğin sorumluluklarla karşılaşacaksın. Kahvaltı, yemek, bulaşık, ütü, çamaşır gibi zaman ayırman gereken daha doğrusu zaman kaybettiren işlerle uğraştığın için birçok şeyden geri kalabilirsin. Sorumluluklardan kaç demiyoruz ama alternatif çözümler bulabilirsin. “ İlk yıllarda yurtta kalır daha sonra eve çıkarım” düşüncesinde de en azından nelerle karşılaşacağını görmüş olacaksın.  İdeal Kız Öğrenci Yurtları’nın sunmuş olduğu ayrıcalıklarla yurtta kalırken bile sorumluluklarına alternatif çözümler bulabilir, aile evindeki konforu yaşayabilirsin.  Ne dersin,  saymakla bitmeyen ayrıcalıkları inceleyelim mi?

Olmazsa olmaz hijyen anlayışımızla, temizlikle vakit kaybet diye;  seçmiş olduğun,  standartlara uygun herhangi bir oda ve de ortak kullanım alanlarımız,  günün belirli saatlerinde, belirli aralıklarla temizlenmekte olup,  koronavirüsle mücadele verdiğimiz bu zorlu süreçte anlayışımızı iki kat artırılarak dezenfekte edilmektedir. Ayrıca bu dönemde, dışarıdan gelir gelmez duş alma ihtiyacın olduğu için 24 saat boyunca akan sıcak su ile duşunu alabilirsin. Kahvaltı yapmadan okula gidilir mi? – Hayır tabi ki. Dimağının güçlenmesi için aç karnına okula gitme diye, haftanın altı günü ücretsiz olarak sunulan açık büfe kahvaltılarımızdan yararlanabilirsin. İnternet çağında yaşadığımıza göre ücretsiz internet olduğunu söylememize gerek yoktur diye düşünüyoruz.

Derslere daha iyi adapte olabilmen için ferah bir şekilde dizayn edilmiş çalışma salonlarımızda istediğin saatte ders çalışabilirsin. Ayrıca sabahları güçlü enerji merkezleriniz olan ve gün boyu sizi zinde tutmaya yarayan çakralarını açmak için spor salonlarımızda enerjini toplayabilirsin. Ailelerin en büyük sorun olarak gördüğü güvenlik konusuna gelince, yurt giriş çıkışlarımızda bulunan güvenlik kameraları ve anlaşmalı olarak çalıştığımız güvenlik şirketinin temin etmiş olduğu güvenlik görevlilerimiz ile de güvenliğiniz üst seviyede sağlanmaktadır. Ve de şunu da belirtmek isteriz, odalarınızın kapılarında bulunan kartlı giriş ve master kilit sayesinde görevli kişiler haricinde kimse özel alanınıza müdahale edemez. Sayın veliler, gönlünüz rahat olsun.

Yurtlarımız okuyacağınız üniversitelerin yakınına kurulmuş olup, okula yürüme mesafesinde yer alıyor. Hafta içi ve de hafta sonu arkadaşlarınla buluşacaksın veya bir etkinliğe katılacaksın fakat o gün ayrıca birikmiş olan çamaşırları da makineye atman gerekiyor. İşlerin bittikten sonra istediğin saatte kullanabileceğin çamaşır makineleri ve de ütüleri mevcut. Aynı şekilde çağdaş tasarımlı kafeteryalarımızdan da istediğiniz saatte yararlanabilirsiniz. Günün yorgunluğunu oda arkadaşın ile yapacağın çay saati eşliğinde ya da tek başına, özel olarak hazırlanmış peyzaj tasarımlı bahçelerimizde atabilirsin. Kişisel bakımın için dışarıya çıkmaya eriniyor musun? – O halde yurtlarımızda bulunan kuaförleri tercih edebilirsin.

Dışarıda kendini geliştirebileceğin kurslar sana yetmiyorsa, İdeal ailesinin senin için oluşturduğu öğrenci kulüplere üye olarak, çeşitli aktivitelere katılıp, kendini geliştirebilir, çeşitli gezilere gerçekleştirebilirsin. İstersen faaliyet fotoğraflarımızı incele deriz. İlgili olduğu bir spor dalı kulüplerinde de bulunarak, yurtlar arası turnuvalarda yer alabilirsin.

İşte yeni seçeceğin yaşam alanında seni böyle birçok ayrıcalık bekliyor. Her zaman dediğimiz gibi “Üniversiteli olmak ayrıcalık, İdealli olmak bambaşka ayrıcalık.”  Konya’ya gelmeden de e sitemizden 360 derece sanal tur yaparak bilgi sahibi odalarımız hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram