Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Konya: Bosna Hersek Mahallesi

Konya: Bosna Hersek Mahallesi BLOG
ideal saat ikon 2020-09-18

Konya: Bosna Hersek Mahallesi

Konya: Bosna Hersek Mahallesi

Bu blog yazımızda sizler için bir seri başlatmaya karar verdik ve Konya’da yurtlarımızın konumlandırıldığı bölgelerde (Bosna Hersek Mahallesi, Meram İlçesi, Zafer Çarşısı) 18-24 yaş arası kitle için yapılabileceklerden, ilgi çekici yerlerden ve neyi nerede halledebileceğinizden bahsettik. Bir seri başlatmak dedik çünkü bu yazımızda yalnızca Bosna Hersek Mahallesi’nden ve Selçuk Üniversitesi kampüsünden bahsedeceğiz fakat devam Meram İlçesi ve Zafer Çarşısı da konumuz olacaktır. Keyifli okumalar diliyoruz! Aileden ayrı, bir başına öğrenci olmanın en güzel yanlarından biri belki de daha önce hiç bilmediğiniz, görmediğiniz ve hatta duymadığınız bir şehri elbette ki derslerinizi ihmal etmeden karış karış gezebilmektir. “Yaşadığınız şehrin her santimine ayak basın.” derdi üniversitede çok saygıdeğer bir hocamız. (: İşte bu sözü hayatınızın en’leri arasına koyun. Yabancılık kaygılanmanıza sebep olabilir fakat tanımak, bilmek, huzur vericidir. En büyük Konya özel yurtlar zincirine sahip olan ideal yurtları ekibi olarak Konya da huzurlu hissetmeniz için üzerimize düşeni de yaparız.. Şimdi başlayabiliriz Konya'yı ve Bosna'yı tanımaya..

Bosna Hersek: Türkiye’nin en büyük öğrenci mahallesi…

            Üniversiteyi kazandığın o ilk anı hatırlıyorsundur: Sonuç tablosunda kocaman bir “Konya” yazar, bu yeni hayatına kısaca hoş geldin demektir. Evet, aslında bizler de sana tekrar aramıza hoş geldin diyoruz. Belki de hayatının en büyük virajına burada girmiş olabilirsin. Neden mi? Çünkü burada yollar oldukça geniş. (: Tamam, tamam kötü esprilere hiç gerek yok. Konya’da yolların hayranlık verecek kadar geniş olduğu konusunun, konumuzla bir bağlantısı olmasa da gerçek olduğunu belirtelim. Neyse! İnsanlar Konya denilince sürekli atıp tutarlar, sevmez kızarlar... Gençler tarafından çok da iyi bahsedilmediği açıktır. Hep derler ya; “Buranın suyunda bir şey var.” içen ne yazık ki onca büyük konuşmasına rağmen gidemiyor. Ne yazık ki dediğime bakmayın, birçok öğrencinin kafasında hala soru işareti olan “Ya hu bu memleket lanet bir yer mi yoksa hakikaten güzel bir yer mi hala karar veremiyorum.” cümlesi aslında herkeste zamanla olumlu yönde şekilleniyor.

Migros Kavşağı

            Daha fazla uzatmadan konumuza dönecek olursak; Bosna Hersek Mahallesi’nde ilk pusulanız “Migros Kavşağı” olacaktır. Genellikle ilk buluşmalar, konum bilgilerinin ilk tanımlanmaya başlaması, okuldan çıkılınca yapılacak rota çizimi hep Migros Kavşağı ile şekillenir, şekillendirilir. Yılbaşlarında, derbi maçlarının olduğu günlerde, çeşitli kutlamalarda taraftar gruplarının vazgeçilmez adresi de yine Migros Kavşağı’dır. Elbette ki ilerleyen zamanlarda Bosna Hersek Mahallesi’nin, Migros Kavşağı’ndan ibaret olmadığını görecek, rotalarınızı ve buluşma yerlerinizi çeşitlendireceksiniz. Kafeler, kıraathaneler, çarşılar, yurtlar, camiiler, alışveriş merkezleri ve hatta bazı site isimleri duraklarınız arasında yer alacak… Önceliğiniz Köşk ve Gökkuşağı olacak, bir de eski mühendislik fakültesinin Ay Işığı. Mühendislik fakültesi taşındıktan sonra Ay Işığı’nın eski tadı olur mu bilemiyoruz elbette fakat Köşk’ün ve Gökkuşağı’nın canlılığını yitirmeyeceği kesin.

Gökkuşağı

            Gökkuşağı ve Köşk deyip duruyoruz sürekli, nedir buralar? Ne işe yararlar? Hemen bahsedelim. Gökkuşağı, hemen hemen hiçbir kampüsün sınırları içerisinde rast gelemeyeceğiniz tarzda bir alışveriş merkezidir. Hep Bosna Hersek Mahallesi’nden çıkmadan tüm işlerinizi halledebilir, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz dedik fakat Bosna Hersek’e inmeden bile kampüs içerisinde Gökkuşağı’na bir uğrayıp çıkarak tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Küçük bir alanda olmasına karşın etrafı kafeler ve marketlerle çevrelenmiş tatlı bir mekândır. İçerisinde fotokopicisinden restoranına, takıcısından telefoncusuna, kuaföründen iç-dış giyim mağazasına, terzisinden kitapçısına kısacası her şeyin bulunduğu bir mini alışveriş merkezidir. Orta alanını buluşma yeri olarak kullanabileceğiniz muazzam genişlikte bir oturma alanı da mevcuttur. İnsanların burada topluluklarını tanıttıklarını, tiyatrolar için ücretli veya ücretsiz bilet dağıttıklarını görebilir, fanatiklerin pankart hazırlamasına şahit olabilirsiniz. (:

Alâeddin Keykubat Köşkü

            Evet, Köşk! Sarayvari bir görüntüye sahip, dışarıdan oldukça görkemli görünen fakat içerisi yine Gökkuşağı gibi tamamı ile öğrencilere göre düzenlenmiş bir mekândır. İçerisinde restoranlar, kafeler, fotokopiciler ve hatta küçük bir A101 bulunmaktadır. Kampüsün tam ortasında konumlandırılmıştır. Birkaç çalışma salonu ve yine geniş bir bekleme alanı bulunmaktadır. Gökkuşağı kadar eski ve köklü olmadığı için başta size biraz karmaşık gelebilir ama modern yapıların hepsi zaten biraz karmaşadan esinlenilmiş, kısa zamanda karış karış ezberleyebileceğiniz bir yerdir. Ay Işığı’ndan da hemen bahsedelim. Köşk’ün hemen karşısında, eski mühendislik fakültesinin içerisinde yer alıyor. Aslında burası bir kantin, fakat kampüsün en büyük ve en ışıltılı kantini desek yeridir. İçerisine girdiğinizde “Ya hu bizimki de kantin miymiş?” diyerek hafiften içerleyebilirsiniz. (: Üzülmeyin, hepimizin Gökkuşağı var!

Bankalar ve ATM’ler

            Genelde kampüs içerisinde belirli bankamatikler veya bankalar haricinde aradığınızı bulmak pek mümkün değildir. Selçuk Üniversitesi Kampüsü için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Tıp fakültesinin hemen karşısında, Gökkuşağı ile 50-100 metre yan yana sayılabilecek bir yerde aradığınız tüm bankaların bankamatiklerini yan yana dizilmiş bir şekilde bulmanız mümkündür. Hatta birçoğunun bankaları da hemen arka tarafında bulunuyor. Tramvay duraklarını iyi öğrenirseniz kampüs içerisinde hemen hemen hiç yürümeden aradığınız her şeyi bulabilir, tüm işlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Selçuk Üniversitesi kampüsü görüp görebileceğiniz en iyi ve en rahat kampüslerden birisidir. Bosna Hersek Mahallesi’nde yer alması ise artısına artı katar. Gelin biraz da kampüs içi ve Bosna Hersek için ulaşım seçeneklerinden, neyin sizin için daha kolay olacağından bahsedelim. (:

Tramvay  - Dolmuş - Belediye Otobüsü - Taksi

            Aslında belediye otobüslerini sadece ekstra bir seçeneğiniz daha olduğunu bilmeniz için sunduk, çünkü bu mahallede kimse otobüse binmiyor. (: Öncelikle şunu belirtelim, Selçuk Üniversitesi kampüsü içerisinde tramvay ile ulaşım herkes için ücretsiz. Kampüsün Konya ovasına hunharca yayılmış olmasından kaynaklanacak ki öğrencilerimizi de vatandaşı da inceden düşünmüşler. Kampüs içerisi dediğimiz kısım “Kampüs Giriş, Tıp Fakültesi (Gökkuşağı), Mühendislik Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültesi (Gökkuşağı), Kampüs Çıkış” duraklarından oluşuyor. Sonrasında kendinizi tramvaydan indirilip uzunca bir gişeden geçirilip kart çekiyorken bulabilirsiniz. (:

            Dolmuşlar da öğrencilerimiz ve vatandaşımız için kampüs içerisinde bir güzellik yapmışlar, yalnız dolmuşçu abilerimiz bir kıyak daha geçip, Bosna Hersek Mahallesi içerisine de kıyak yapmışlar. Normal ücretin hemen hemen yarısı kadar bir ücretle kampüs ve Bosna arasında ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Ücretsiz tramvay dururken neden dolmuşa bineyim diyorsanız, dolmuşlar hemen hemen tüm kampüsü ve Bosna’yı karış karış dolanıyorlar. Yani bu detay aslında biraz da yürümeye erinen arkadaşlar için… Öğrenci adamın taksiyle ne işi olur diyorsanız, hemen ona da değinip tekrar Bosna’ya ineceğiz. Taksiler öyle çok avam fiyatlar istemiyorlar burada, sınavlara geç kaldığınızda veya yetişmeniz gereken bir yer olduğunda üniversite içerisinde ve çevresinde çekinmeden “Taksi!” diyebilirsiniz. (:

Elektrik Kesintileri

            Tekrar Bosna’ya ineceğiz demiştik; işte dananın kuyruğunun koptuğu yer de tam olarak burası. (: Bosna Hersek Mahallesi‘nde genellikle ayda iki defa elektrikler genel bakım ve benzeri durumlardan dolayı kesilir. Elektrik kesintisi her yerde olabilecek bir durum buraya kadar her şey normal ama buranın yüz bin öğrenciye ev sahipliği yapan bir mahalle olduğunu unutmayalım. (: Elektrik kesilince öncelikle bir sessizlik oluşur haliyle, mahallenin tüm gürültüsü bir anda kesilmiştir fakat hemen ardından kapı pencere sesleri gelir. Sonrasında herkes balkona pencereye çıkıp avazı çıktığı kadar bağırır, şarkılar söyler, aşkını ilan eder, tencere tava çalar. Gitar, klarnet ve benzeri birçok çalgı aleti sesi de bir orkestravarilik ile eşlik eder tencere tavalara. (: Sizi en çok eğlendiren ise şüphesiz birbirini hiç tanımasa bile apartmanlar arası birbirine avazı çıktığı kadar “İsmail Abiii… Hooop!” diye bağıran arkadaşlar olacaktır…

Bisiklet Yoluna “Mehmet Abi” Ambargosu

            Mehmet Abi diyoruz fakat o bir efsane! Bisiklet yolunun efendisi, demir başı, her şeyi… (: Bosna Hersek Mahallesi denilince akla gelen ilk karakterlerden biridir diyebiliriz; hem söver hem güldürür ve ona hiç kızamazsınız. Çünkü o öyledir ve bunu tüm mahalle kabul etmiştir. Sizler de zamanla edeceksiniz. Bizler yalnızca bir ön hazırlık yapmak istedik. Kampüsten çıktınız, Bosna’ya doğru adımlıyorsunuz; Ravza kavşağından Bosna’ya dönerken köşede tartısı ile bekleyen bir abimiz var. İnşallah bisiklet yolunda değilsinizdir. (: Kendisi özellikle normal kaldırım yerine bisiklet yolundan giden öğrencilerin korkulu rüyasıdır. Aslında haksız da değil, Konya‘nın en güzel özelliği yollarının ve kaldırımlarının geniş olmasıdır. O kadar geniş ki bisiklet yolları da genelde kaldırımların üstünde bulunuyor. Biz öğrenci dostlar normal kaldırım yerine bisiklet yolundan gitmeye kalkışınca da Mehmet Abi olaya el atarak biraz argo cümlelerle bizi oradan kovuyor. Bazen elinde kızılcıkvari bir sopa da görebilirsiniz, bir bisiklet üzerinde değilseniz can güvenliğiniz için mavi alandan dışarı alalım sizi… (:

Konya İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları

            Önceki blog yazılarımızda hep yurtlarımızdan genel olarak bahsettik, bu sefer biraz daha özele inip yurtlarımızın Bosna Hersek Mahallesi’nde konumlandırılmış olmasının avantajlarına değinelim. Bu okuduğunuz ilk yazımız ise idealyurtlari.com web sitesi üzerinden haberler bölümünden blog yazılarımıza tıklayabilir ve birçok – faydalı, eğlenceli, ilgi çekici – içerikten faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda galeri bölümünden 360 derece sanal tur uygulaması ile yurtlarımızı yakından inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

            Öncelikle Konya kız öğrenci yurtlarımızdan bahsedelim. Selçuk Üniversitesi’ne ve Konya Teknik Üniversitesi’ne yürüme mesafesinde bulunan 16. ve 20. Şubelerimiz kız öğrencilerimize hizmet vermekte olup, Bosna Hersek Mahallesi’nde yer almaktadırlar. Aynı zamanda kendi ücretsiz servis araçlarımız ile de ulaşım sağlanmakta ve okul - yurt arası mesafeniz ortalama 5 dakikaya düşürülmektedir. 16. şubemiz Bosna Hersek Mahallesi’nin kalbi diyebileceğiniz bir konumda yer almaktadır. Kampüs içerisinde veya Bosna’da yapılan tüm arkadaş planlarınıza “5 dakikaya geliyorum!” diyebileceğiniz bir konumda, Migros Kavşağı’nda bahsedilen Migros’un hemen arkasındadır. 20. şubemiz ise Bosna’nın çıkışına konumlandırılmıştır. “Bu kalabalık beni yoruyor, biraz sakinlik ve mesafe istiyorum.” diyenler için oldukça ideal bir konumdadır. Hemen önünden kalkan tramvay ile Bosna’nın karmaşasına ne çok yakın, ne de çok uzak… Kısacası İdeal ailesi ile her bütçeye ve her yaşayışa uygun yurt seçenekleri sizinle! (:

            Şimdi de Konya erkek öğrenci yurtlarımızdan bahsedelim. Selçuk Üniversitesi’ne ve Konya Teknik Üniversitesi’ne 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan 23. ve 25. şubelerimiz haricinde erkek öğrencilerimiz için 10-15 dakikalık tek vasıta ile ulaşım sağlanabilir bir mesafede 18. şubemiz bulunmaktadır. Atlamadan söyleyelim tabii ki 18. şubemizden de ulaşımı yine kendi ücretsiz servislerimiz ile sağlatmaktayız. Takdir edersiniz ki 23. Ve 25. Şubelerimiz Bosna Hersek Mahallesi’nde yer alıyor. Fakat 18. şubemiz 20. şubemizin biraz daha arkalarında konumlandırılmıştır. Yani sessizlik, sakinlik, biraz da kargaşadan uzaklık arayanlar için oldukça idealdir diyebiliriz. Kısacası İdeal ailesi kız öğrencilerimiz için olduğu gibi erkek öğrencilerimiz için de her bütçeye ve her yaşayışa uygun yurt seçenekleri sizinle! (:

“ Üniversiteli olmak bir ayrıcalık, İdeal’li olmak bambaşka bir ayrıcalıktır! ”

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram