Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

İngilizcenizi Geliştirebileceğini Düşündüğümüz Popüler Diziler

İngilizcenizi Geliştirebileceğini Düşündüğümüz Popüler Diziler BLOG
ideal saat ikon 2021-12-18

İngilizcenizi Geliştirebileceğini Düşündüğümüz Popüler Diziler

İngilizcenizi Geliştirebileceğini Düşündüğümüz Popüler Diziler

Türk halkı olarak yıllardır İngilizce dersi almamıza rağmen birçoğumuz “anlıyorum ama konuşamıyorum”cu ya da “derdimi anlatacak kadar biliyorum”cu olmaya devam ediyoruz. Elbette üst düzey İngilizcesi olan arkadaşlarımız da mevcuttur fakat bu kesimin Türkiye yüzdesini az çok sizler de tahmin edersiniz. (: Hâlbuki anladığımız da muallak bir geçiştirme cümlesinden ibarettir. İngilizce öğrenmek ve akıcı bir biçimde konuşabilmek için en önemli nokta, kendinizi İngilizceye sürekli olarak maruz bırakmaktan geçmektedir. Onu günlük hayatımızın içine dâhil edebildiğimiz zaman her şey daha da kolay olacaktır. Bu yalnızca İngilizce için de geçerli değil elbette, evde kendi kendinize herhangi bir yabancı dil öğrenmenin veya var olan yabancı dilinizi geliştirmenin en kolay ve etkili yolu, o dilde çekilmiş dizileri izlemektir. Örnek vermek gerekirse; biz nasıl ki dilimizi TDK formatında, sözlükten çıkmış gibi nizami ve kurallı konuşmuyorsak, bir yabancı dili de aynı şekilde konuşmamız gerekmiyor. Bir arkadaşınız size normal bir konuşmada “yemek yicem, sonra arkadaşla bi çay içicez” demek yerine, “yemeğimi yiyeceğim daha sonra bir arkadaşım ile çay içeceğiz” dese dürüst olmak gerekir ki biraz garipsersiniz. İzlediğimiz dizilerde karakterlerin günlük yaşam diyalogları bizlere bu sebeple daha yakındır.

            Günlük hayatın içerisine biraz daha girmek gerekirse, derslerimizde o kadar kuralcı bir eğitim alırız ki; telaffuz kısmına geldiğimizde ya da yabancı birisi bir soru sorduğunda normalde cevap verebileceğimiz bir şey olsa bile bakar kalırız. Bunun sebebi tamamen bizde olduğu gibi onlarda da konuşma dilinin yazı dilinden oldukça farklı olmasıdır. Kısacası diziler dilinizi ve dil kulağınızı geliştirecek değerli bir kaynak işlevi görmektedir. Bu konuda geniş bir yelpaze sunan Netflix hepimizin uzun süreler vakit geçirdiği ve severek izlediği içeriklerle dolu olan bir platformdur. “İlle de Netflix’ten mi izleyeceğim?” diyorsanız, bunun haricinde de internette birçok yabancı dizi ve film platformu mevcut. Yani biz sadece örnek olarak Netflix’e yer verdik ama siz elbette dilediğiniz kaynaktan ulaşım sağlayabilirsiniz. Sonuçta artık internet sağlayıcılarınızdan bulacağınız bütün dizi ve filmlerin alt yazı seçeneği de mevcut oluyor                                                                Aslında öğrenme açısından baktığımızda Netflix ve benzeri platformlar bizlere boş zamanlarımızı değerlendirmekten çok daha fazlasını sunmaktadır. Bazılarının Türkçe altyazı yerine, “İngilizce alt yazılı izle” gibi işlevsel seçenekleri de vardır. Evet! Artık klasikleşmiş ve ilginizi çekmeyen dil öğrenme metotlarının aksine, siz de daha eğlenceli ve farklı bir şekilde dil öğrenebilirsiniz. Farklı yöntemlerle bir dili öğrenmeye çalışmak, ulaşmak istediğiniz dil hedeflerinize bağlı kalmanın en sağlıklı yollarından biridir. Diziler sayesinde dikkatinizi sürekli canlı tutarak, yeni kelimelerin ve cümle yapılarının aklınızda kalıcılığını da arttırabilirsiniz. Şüphesiz ki boş zaman aktiviteleri içerisinde en işe yarar aktivite budur. Özel İdeal Öğrenci Yurtları olarak bu yazımızda sizler için boş zamanlarınızda İngilizcenizi geliştirebileceğini düşündüğümüz popüler dizileri konu aldık.


Friends

            Friends dizisi 1994 - 2004 yılları arasında çekilmiş, toplam 10 sezondan ve 235 bölümden oluşan bir komedi dizisidir. Birçoğumuzun adını duyduğu belki de tekrar tekrar izlediği diziler arasında yer alan Friends dizisi, en iyi komedi ve en iyi performans dâhil olmak üzere Emmy ve Altın Küre ödüllerini kazanmış bir dizidir. Yirmişer dakikalık bölümleri ve komedi türünü oldukça başarılı bir şekilde işlemesiyle; hiç sıkılmadan eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Dizinin dili basit, anlaşılır ve modern olmasından ötürü İngilizcesini geliştirmek isteyenler için son derece etkili olacaktır. Yayınlandığı günden bu güne defalarca izlenmiş ve günümüzde hala izlenmeye devam eden bu diziye bir şans vermenizi ve İngilizce çalışmalarınız arasına eklemenizi tavsiye ederiz. 

            Dizinin başrollerinden biri olan Rachel Green’in kendi düğününden kaçıp New York'a, bir restoranda aşçı olduğunu bildiği çocukluk arkadaşı Monica Geller'ın yanına gelmesi ile başlayan dizi; Rachel’ın, Monica'nın evine yerleşip onun arkadaş grubuna katılması ile devam eder. Bu gruptakiler; ünlü olmaya çalışan ama bir türlü olamayan aktör Joey Tribbiani, kimsenin ne iş yaptığını bilmediği iş adamı Chandler Bing, hem masöz hem müzisyen Phoebe Buffay ve Monica'nın da abisi olan, yeni boşanmış paleontolog Ross Geller'dır. Rachel hayatı boyunca zenginlik içinde yaşamış, ailesinin yardımı olmadan hiçbir şey yapmamış ve hatta hayatı boyunca hiç çalışmamış bir insandır. Düğünden kaçması üzerine kredi kartlarını iptal eden babasına karşı hayata yeniden başlamaya, kendi ayakları üzerinde durmaya karar verir ve grubun sık sık gittiği Manhattan'daki Central Park adlı kafede garson olarak işe başlar. Grup burası dışında en çok Monica ve Rachel'ın New York / West Village'taki apartman dairesinde takılmaktadır. Arada hemen karşı dairede yaşayan Chandler ve Joey'nin evinde de vakit geçirilmektedir. Kısacası bir sit-kom dizisidir ve mekânlar 235 bölümün belki sadece 10 tanesinde değişmektedir. (:          

Black Mirror

            Bir bilimkurgu antolojisi dizisidir. İnsanlığın en görkemli buluşlarının, en karanlık içgüdülerinin zıtlaştığı karmaşık ve teknolojiyle dolu bir yakın geleceği konu edinmektedir. Her bölüm farklı oyuncularla farklı konuların işlendiği Black Mirror dizisi bu özelliğiyle takip edilmesi kolay olan diziler arasında yer alır. Her bir hikâye teknolojinin hayatımızı nasıl değiştirebileceğini ve hangi noktaya getirebileceğini anlatıyor. Dilediğiniz zaman açıp bir bölüm izleyebileceğiniz bu dizide her bölüm İngiliz ya da Amerikan aksanını duyabilirsiniz. Black Mirror ile günlük konuşma dilinin yanı sıra akademik kelimelere ve konuşmalara da şahit olacaksınız. Dil anlamında kişilere son derece önemli katkılar sunabilecek olan bu dizi ilgi çekici olması nedeniyle bir solukta izlenecektir. İngilizce geliştiren diziler arasında yer alan ve bilim kurgu türünün en etkileyici yapımlarından biri olan bu diziyi mutlaka izlemelisiniz. 

Stranger Things

            Dizi; 1980'lerin başında kurgusal bir kırsal kasaba olan Hawkins / Indiana'da geçmektedir. Hawkins Ulusal Laboratuvarı, görünüşte Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı’nın bilimsel araştırmaları için çalışıyor görünse de, gerçekte gizlice paranormal ve doğaüstü alanlarda insanlar üzerinde deneyler yapmaktadır. Tele-kinetik güçlere sahip olan bir kızın yeni bir kasabaya yerleşmesi ve kaybolan arkadaşlarını bulmaları için kasabalı çocuklara yardım etmesiyle başlamaktadır. Başrolde çocukların ve gençlerin yer alması da kısa diyalogları hızlı bir şekilde anlamlandırmanıza oldukça yardımcı olacaktır. Başlangıç seviyesinde İngilizce bilgisine sahip kişilerin bile rahatlıkla izleyebileceği ve var olan dil seviyelerinin üzerine koyabileceği bir dizidir. Kısacası, özellikle bilim kurgu sevenlerin son derece ilgisini çekecek bu yapımı aynı zamanda İngilizcesini geliştirmek isteyen öğrencilerimize şiddetle tavsiye ediyoruz.

Insatiable

            Lise dönemindeki Patty’nin kiloları nedeniyle yaşadığı problemleri konu alan dizi; Patty’nin asıl mesleği avukatlık olan bir adam ile birlikte kendisine zorbalık yapanlardan intikam alma isteği üzerine çevriliyor. Dizinin içeriği boyunca Patty’nin içindeki potansiyeli görebilen tek kişi ise bahsetmiş olduğumuz avukat Bob'dur. Klasik “Amerika – lise - zorbalık” temalı bir dizi gibi görünse de “popülerlik, önyargı, intikam” gibi duyguları merkezine alıp etkili bir mizahla işlemektedir. Insatiable’ın diyalogları, konuşmalar sırasındaki vurgu ve tonlamalar, altyazısız bile rahatlıkla takip edebilmenizi sağlayacak bir özelliğe sahiptir. Dil konusunda size çok şey kazandıracak bu yapıma da boş vakitlerinizde bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.        

The Crown

            İngiliz kraliyet ailesi ve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in taht öyküsünü konu alan bu dizi; özellikle bu alana ilgi duyan, dram ve tarihi seven kişiler için son derece sürükleyici olacaktır. İngiliz aksanının yaygın olarak kullanıldığı dizi 2. Elizabeth’in evliliği ile başlamaktadır. Sonrasında tahta çıkışını ve aile hayatını konu edinen dizinin günümüze kadar uzandığı görülmektedir. Kraliyet ailesinin o resmi ve akademik İngilizcesine aşina olurken, döneme dair moda ve teknoloji başta olmak üzere birçok konuda da bilgi edinme fırsatınız olacaktır. Küçük bir tüyo; iyi bir tarihçi, farklı dillere de hâkim olmalıdır. (:

            Dil öğrenmek oldukça uzun ve çok yönlü bir çalışma gerektiren bir süreçtir; bu sebeple her şeyden önce sabır ister. Yeni bir dili öğrenmenin, bu dili hayatımıza sokmanın ve ona aşina olmanın en işlevsel yöntemlerinden biri olan yabancı diziler, bizlere günlük konuşma dilinde kelimelerin cümle içinde nasıl kullanıldığını da uygulamalı olarak görme imkânı sunmaktadır. Kelime haznenizi geliştirirken aynı zamanda kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz etmenizi de sağlarlar. Bunca zamandır okullarımızda bize öğretilen, net kurallı ve akademik konuşma tarzını günlük hayata uyarlayabilmek için boş zamanlarınızda, bu hem eğlenceli hem öğretici aktiviteyi uygulayabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra bu diziler genel kültür anlamında da size çok şey katacaktır. Kısacası, yazımız boyunca yer verdiğimiz diziler ile keyifli vakitler geçirirken aynı zamanda kendinize de her yönden çok şey katabilirsiniz.

            Dizileri nasıl izleyebileceğiniz ve nasıl bu durumu daha iyi bir öğrenme aktivitesi haline getirebileceğiniz konusunda İdeal ailesinden detay bir tavsiye duymak isterseniz; öncelikle bu dizileri izlerken İngilizce alt yazı seçeneğini kullanmanız, kelimelerin okunuşunu da net bir şekilde görmenize yardımcı olacaktır. Aynı bölümü tekrar tekrar izleyerek kaçırdığınız yerleri daha net bir şekilde görebilir, anlamını bilmediğiniz kelimeleri not alarak kelime dağarcığınızı genişletebilirsiniz. Önce dizinin Türkçesini açıp daha sonra sadece İngilizce izleyerek ezberinizi de hem görsel hem duyuşsal anlamda kuvvetlendirebilirsiniz.

Özel İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları

            Konya’da Ankara’da ve İstanbul’da, üniversite yerleşkelerinin her birine yürüme mesafesinde, tamamen öğrencilerimizin rahatı ve konforu düşünülerek konumlandırılmış birçok yurdumuz bulunmaktadır. Konya özel yurtları ile başladığımız hizmet sürecimize, Ankara ve İstanbul öğrenci yurtları ile devam ediyorur. Yurt formatımız ve imkânlarımız her şubemizde aynıdır. Kız ve erkek öğrencilerimiz için tüm şubelerimizde tek kişilik, iki kişilik, üç, dört, beş ve altı kişilik oda seçeneklerimiz bulunmaktadır. “Ben kimseyle birlikte kalamam.” diyorsanız şayet, tek kişilik oda seçeneklerimiz tam da sizler için konaklamanıza sunulmuştur fakat “Ben tek başıma kalamam.” diyorsanız da bahsettiğimiz gibi tek kişilik odalarımızdan altı kişilik odalarımıza farklı konaklama seçenekleriniz mevcuttur. Kendinize en uygun oda tipini seçmeniz, yurt odalarımızı gönül rahatlığı ile keşfedebilmeniz ve muhteşem bir öğrencilik hayatı geçirebilmeniz için sizleri de yurtlarımıza bekleriz. Pandemi, yasaklar, karantina vesaire derken gelemediğiniz ve birebir değil de 360 derece sanal tur uygulamamızı kullanarak gezdiğiniz yurtlarımızı şimdi bizzat gelip gezerek, içerisindeki havayı soluyarak gezebilirsiniz. Bizler her konuda kendinizi evlerinizdeki kadar rahat hissedeceğinizden eminiz. Bu yazımızı gezdiğine göre ve sonuna kadar da geldiğine göre belli ki yeni başlangıç kararları alınmış ve bizler de bu başlangıcın bir ucundan tutmuşuz, bu yeni başlangıcında ayrıcalıklı bir konaklama için seni İdeal ailesinin sıcacık yuvasına bekliyoruz.

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram