Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Üniversiteye Başlarken Yaşanan Uyum Güçlüğü

Üniversiteye Başlarken Yaşanan Uyum Güçlüğü BLOG
ideal saat ikon 2021-04-08

Üniversiteye Başlarken Yaşanan Uyum Güçlüğü

Üniversiteye Başlarken Yaşanan Uyum Güçlüğü

Üniversiteye başlamak yaşamımızdaki temel dönüm noktalarından biridir. Artık tamamen yeni bir yaşam bizi beklemektedir. Bu yeni yaşama alışmak aslında hayattaki bazı ödevlerimizi de yerine getirmemizi gerektirir. Bu ödevlerden en önemlisi ve belki de üniversiteye yeni başlayan genç için en zor olanı aileden kopmaktır. Şimdiye kadar her türlü sıkıntımızda yanı başımızda olan o güvenli limanımız artık o kadar yakınımızda değildir. Bu ilk etapta bizi korkutabilir, bize güvende olmadığımızı ve çok yalnız olduğumuzu hissettirebilir. Ki bu duyguyu hissetmeniz oldukça normaldir. Zaman içerisinde buna alışacaksınız. Ancak buna bir fırsat olarak bakabilmek mümkündür. Ailemiz tüm yaşamımız boyunca bizimle olamayacağı için hayatımızın bir döneminde onlardan bağımsızlaşmayı başarmamız gerekir. Üniversiteyi aileden uzakta okumak aileden bağımsızlaşabilmemiz, bir birey olabilmemiz için önemli bir fırsat olabilir. Aileden bağımsızlaşmak aile ile olan bağlarımızın koptuğu, artık onları sevmediğimiz ya da onlardan tamamen uzaklaştığımız anlamına gelmemekte; artık kendi kararlarını verebilen, mali bütçesini yönetebilen, sorumluluklarını yerine getirebilen, hayattaki beklentileri ve hedefleri için mücadele edebilen, bir meslek edinme çabası içinde olan bir birey olduğumuz anlamına gelmektedir. Kendi ayaklarının üzerinde durmayı öğrenmeye başlayan bir sürece geçeceksiniz. Başardığınız zaman da bunun tadının ve mutluluğunun farkına varmış özgür ve kendine güvenen bir birey olacaksınız. Başta oldukça zorlanacak, bu evreye uyum sağlamanız zaman alacak olsa da, uyum sağladıktan sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
 

Uyum, kısaca kişinin sahip olduğu bireysel özelliklerle yaşadığı toplum, bulunduğu çevre arasında kurduğu denge olarak tanımlanabilir. Üniversiteye başlarken; yeni bir çevre, iklim, kent, okul, yurt yaşamı, sosyal grup gibi pek çok değişikliğe uyum sağlamamız gerekir. Gencin yaşamında bu kadar fazla alandaki değişiklik ilk etapta onu zorlayabilir ki bu çok doğaldır. Yeni yaşamınızın ilk günlerinde; okula gitmek istememek, okulu bırakıp memlekete dönmeyi düşünmek, yataktan ve yurt odasından çıkmak istememek, parayı idare edememek, yeni arkadaşlar edinememek, yalnız ve çaresiz hissetmek, sık sık ağlamaklı olmak, kendini okulda rahat hissetmemek, öğretim elemanlarıyla ilişki geliştirememek, derslere konsantre olamamak, ders çalışamamak, ders çalışmayı ertelemek, hiçbir şeyden zevk alamamak, olaylar karşısında kararsızlık yaşamak gibi bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu sıkıntılar sizin değişikliğe verdiğiniz tepkilerdir ve ilk etapta yaşanmaları doğaldır. Bir süre sonra, yeni yaşamınıza uyum sağlamaya başlayacaksınız ve bu sıkıntılarınız da geçecektir.

Peki üniversite yaşamına nasıl daha kolay uyum sağlayabilirsiniz?
*Sosyal ve kültürel faaliyetlere katılmak yeni yaşamınıza uyum sağlamanızı kolaylaştırabilir.
*Yeni arkadaşlar edinmek için gereken adımları atmak, arkadaş sayısını arttırmak yeni yaşamınıza uyum sağlamanızı kolaylaştırabilir.
*Spor ruh ve beden sağlığı açısından çok önemli bir aktivitedir. Örneğin grup sporları farklı arkadaşlar edinmenizi, bir gruba ait olma duygusu yaşamanızı sağlaması açısından yararlı olabilir.
*Başkalarına yardım etmek ruh sağlığını koruyan önemli bir noktadır. Bu noktada başkalarına yardım etmekle ilgili klüp, topluluk faaliyetlerine katılabilirsiniz.
*Hobiler edinmek uyum sağlamanızı kolaylaştırabilir. Yeni bir şey öğrenmek(bir müzik aleti çalmayı öğrenmek, yeni bir dil öğrenmek, bir sanat dalıyla uğraşmak…vs) hem sizi geliştirecek hem de size farklı bir sosyal ortam sunacaktır.
*Güncel olayları takip etmek, kitap okumak, sinema, tiyatro gibi faaliyetlere katılmak sosyalleşmenize katkı sağlar. Böylece arkadaşlarınızla sohbet ederken sohbete katacağınız ya da sohbeti başlatıp sürdürebileceğiniz malzemeleriniz olacaktır.

 

Tüm bu süreci Konya kız öğrenci yurdu olan Özel İdeal Öğrenci Yurtlarında çok daha kolay atlatabileceksiniz. Ayrılmakta zorlandığınız, özlemini hissedeceğiniz sıcacık aile ortamını bizler sizlere sunuyoruz. 25 yıllık hizmetimizle sizlerin rahatı, konforu, huzuru güvenliği için canla başla çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Yepyeni bir yaşama kapı araladığınız üniversite hayatınızda uyum sağlayabilmenizi kolaylaştırabilmek adına elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz. Konya kız öğrenci yurdu arasında sektör lideri bir kurum olan Özel İdeal Öğrenci Yurtları çeyrek asırdır sunmuş olduğu kaliteli hizmet anlayışını, günden güne kendini geliştirerek, yenileyerek daha iyi hizmet sunmayı hedeflemektedir. Konya kız öğrenci yurdu içinde adını sektöre altın harflerle yazdırmayı başarmış bir kurum olan İdeal Öğrenci Yurtları her zaman öğrencilerinin ilgi ve seçimlerini göz önünde bulundurmuş, gerek öğrencilerimizin, gerek velilerimizin memnuniyetlerini her zaman kendine ilke edinerek yola devam etmiştir. 25 yıllık başarısının ardında mutlu öğrencileri ve memnun velileri var olmuştur. Öğrencilerine bir yurttan daha fazlasını sunmuş ve sunmayı başarmış olan İdeal Öğrenci yurtları, her zaman öğrencisinin yanında olmuş, Konya kız öğrenci yurdu içinde sıcak bir aile ortamını öğrencilerine sunan bir numaralı kurum olmuştur. Konya kız öğrenci yurdu bünyesinde İdeal ailesini tercih eden bütün öğrencilerimize anne-baba şefkatiyle kucak açmış, hiçbir fark, hiçbir ayrım gözetmeksizin herkese eşit hizmetler sunulmaktadır. Bu da İdeal Öğrenci Yurtlarını kurumsal ve kaliteli bir kurum yapan temel esaslardan biridir. İdeal ailesi olarak sizlere kaliteli hizmet vermekten ve memnun etmekten gurur duyuyoruz. Konya kız öğrenci yurdu olan İdeal Öğrenci Yurtları tartışmasız ve kuşkusuz sektördeki en sosyal yurt olduğumuzu biliyoruz. Yatığımız her işin altına gururla imza atıyoruz. Yapılan tüm sosyal ve kültürel faaliyetlerimizle öğrencilerimizin sosyal ve kültürel açıdan fayda sağlamaya çalışıyoruz. Sosyal ve kültürel bir çevrede kendini geliştirmelerini istiyor, bu alanda öğrencilerimize nasıl daha fazla katkı sağlayabiliriz diye kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Çeyrek asırdır büyüyen ve gün geçtikçe de büyümeye devam eden ailemize sizleri de davet ediyoruz. Hayatınız için önemli olan yolculukta sizlere bizler de sizlere kalitenin ve konforun adıyla eşlik edelim, sorunsuz ve zor geçen uyum sürecinizde sizlere yardımcı olalım. Ailemizin bir parçası olmaya sizlere de davet ediyoruz.

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram