Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Üniversitede Nelere Dikkat Etmen Gerekir?

Üniversitede Nelere Dikkat Etmen Gerekir? BLOG
ideal saat ikon 2021-05-03

Üniversitede Nelere Dikkat Etmen Gerekir?

Üniversitede Nelere Dikkat Etmen Gerekir?

Yıllarca süren eğitimin, zorlu çalışmaların sonucunda bir üniversite kazandığınızı öğrendiniz ve belki de, hayatınızın en büyük mutluluğunu yaşıyorsunuz. Bu zaferin tadını sevdiklerinizle paylaşırken, bir yandan da heyecanlanıyor olabilirsiniz. Yeni bir ortam, yeni arkadaşlıklar, üniversite yaşantısı sizi heyecanlandırdığı kadar ürkütüyor da olabilir. Kazandığınız üniversite aynı şehirde ise dersler başlamadan önce yapmanız gereken tek hazırlık, neredeyse sadece gidip okula kaydolmaktır. Ancak, şehir dışında bir üniversite kazandıysanız, düşünmeniz gereken birçok konu ve yapmanız gereken birçok hazırlık olacaktır. Peki, bir kız öğrenci ile bir erkek öğrencinin yapması gereken hazırlıklar arasında fark var mıdır? Temel olarak, hem kızların hem de erkeklerin üniversiteyi okuyacakları şehre taşınmadan önce yapmaları gereken şeyler aynıdır. Öncelikli olarak bundan sonra yaşayacağınız şehir hakkında mümkün olduğu kadar çok bilgi edinmelisiniz. Gitmeden önce şehrin özelliklerini, iklimini, ulaşımını, nerelerden alışveriş yapabileceğinizi, sağlık imkanlarını öğrenmek size büyük kolaylık sağlayacaktır. 

Ankara'da Kız Öğrenci Olmak

Ankara'da bir üniversite kazandıysanız, yazımıza şanslı olduğunuzu söyleyerek başlayalım. Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi gibi saygın ve eğitim kalitesi yüksek birçok üniversite Ankara'dadır. Eğitimden yana şanslı olacağınız bu şehirde, yaşam da sizi zorlamayacaktır. Ankara öğrenci dostu bir şehirdir. Birçok üniversitesi olan Ankara'nın öğrenci nüfusu fazladır. Türkiye'nin dört bir tarafından gelen öğrencilere her yerde rastlayabilirsiniz. Dolayısıyla, arkadaş edinmek sizin için çok zor olmayacaktır. Ayrıca, Ankara'daki üniversitelerin öğrenci etkinlikleri boldur. Neredeyse, bir üniversitenin etkinliği bitince diğeri başlar. Bilimsel etkinlikler, konserler, sergiler oldukça fazla olduğu için sıkılmaya fırsat kalmaz. Ankara'da ulaşım, birçok büyük şehre nazaran daha kolaydır. Trafik daha sakindir, metro ve Ankara’ya ulaşımda büyük kolaylık sağlar.  

Ankara'da öğrenci hayatı da oldukça hareketlidir. Üniversiteli öğrenciler arasında oldukça popüler olan Bahçelievler semti, yılın her mevsimi cıvıl cıvıldır. Bahçeli 7. Cadde'de bulunan kafe ve restoranlarda arkadaşlarınızla keyifli saatler geçirebilirsiniz. Biraz huzur aradığınızda, Kuğulu Park, Gençlik Parkı ve Güven Parkı kaçış noktalarınız olabilir. Kuşkusuz, Ankara'da ilk ziyaret etmek isteyeceğiniz yer Anıtkabir olacaktır. Ayrıca, dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, TBMM Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Etnografya Müzesi, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Rahmi Koç Müzesi ziyaret edilmesi gereken noktalardır. 

Üniversiteye kaydınızı tamamladıktan sonra liste halinde verilen ders kitaplarınızı mutlaka almanızı tavsiye ederiz. Dersler başlamadan önce bu hazırlığı yapmak size büyük kolaylık sağlayacaktır. Üniversiteli gençler arasında oldukça popüler olan fotokopi ders notları tuzağına düşmemenizi, derslerde kendi notlarınızı alıp sınavlara ders kitaplarından çalışmanızı öneririz. Kitaplarınızı alabileceğiniz en doğru adres, Olgunlar Sokak'tır. Öğrenci dostu bu sokaktan ders kitaplarınızı uygun fiyata alabilirsiniz. Ayrıca, bir üniversite öğrencisi için kütüphane kullanımının çok önemli olduğunu da vurgulayalım. Kendi üniversitenizin kütüphaneleriyle sınırlı kalmamanızı, Türkiye'nin en zengin arşivine sahip Milli Kütüphane'yi de mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Ankara'da deniz olmayışı özellikle kıyı bölgelerden gelen öğrencileri biraz üzer. Ancak, Ankara bu açığını Eymir Gölü ile kapatır. Hafta sonları oldukça kalabalık ve hareketli olan Gölbaşı'nda arkadaşlarınızla keyifli saatler geçirip deniz özleminizi bir nebze olsun dindirebilirsiniz. Bir diğer konu ise, Ankara'nın soğuk kışlarıdır. Ankara'da kış gerçekten soğuk geçer. Yanınızda mutlaka kalın kıyafetler getirmenizi tavsiye ederiz. 

Ankara'da Nerede Kalacaksınız?

Şehir dışında bir üniversite kazandığını öğrenen çoğu genç hemen arkadaşlarıyla eve çıkma hayali kurmaya başlar. Ancak, böyle bir maceraya girişmeden önce iyice düşünüp taşınmanızı tavsiye ederiz. Şüphesiz, kendi evinizde, kendi düzeninizde yaşama fikri oldukça cezbedicidir. Ama acele bir karar vermeden önce her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmelisiniz. Ankara'da okuyacak bir kız öğrencinin kalacağı yere karar verirken göz önünde bulundurması gereken en önemli şey, yaşayacağı yerin güvenli olup olmadığıdır. Kalacağınız yer üniversiteye yakın mı, güvenli bir bölgede mi, depreme dayanıklı mı gibi soruları kendinize defalarca sorup cevaplarından emin olmanız gerekir. Üniversiteye yeni başlayacak olan ve henüz hayat hakkında fazla tecrübesi olmayan bir genç kız için en güvenli seçenek, kız öğrenci yurtlarıdır. Yurtlar güvenlidir ve güvenli bir yurtta kalmak bir öğrencinin işini çok kolaylaştırır. 

Ankara Kız Öğrenci Yurtları

Yurtlar, bir öğrencinin ikinci yuvasıdır. Ailesinden, arkadaşlarından ayrılmış bir genç, yurtta edindiği arkadaşlar sayesinde özlemini çektiği aile sıcaklığına yeniden kavuşabilir. Özellikle, kız öğrenci yurtlarında sohbet, eğlence boldur. Yurtta arkadaşlık kurmak bazılarınız için zorlayıcı olabilir. Çekingen bir yapıya sahipseniz, yurt ortamına hemen uyum sağlayamayabilirsiniz. Böyle bir mizacınız varsa, arkadaş edinmek için biraz çaba göstermeniz gerekebilir. Kız öğrenci yurtlarında en çok vakit geçirilen ortam, genellikle mutfaktır. Kızlar yemek yapmayı sevdikleri için mutfak her zaman kalabalık olur. Eğer yemek yapmayı biliyorsanız, hatta geldiğiniz yöreye has özel yemekler yapabiliyorsanız, yurtta çok sevilen bir karakter haline gelebilirsiniz. Arkadaşlık kurmak için en güzel yaptığınız yemeği hazırlayarak yurt arkadaşlarınızı mutfağa davet edebilir, güzel dostluklara uzanan bir başlangıç yapabilirsiniz. Kızlar genellikle iyi anlaşırlar, ortak noktalarından bahsetmeyi severler. Ancak, aynı zamanda kolayca tartışıp küsebilirler de. Yurtta kavgalar genellikle, birkaç kişi tarafından paylaşılan odalarda fazla sesli yapılan telefon görüşmeleri ya da gece uyutmayan mesaj sesleridir. Oda arkadaşlarınızla büyük tartışmalara girip aranızı bozmak istemiyorsanız, telefon görüşmelerinizi daha müsait ortamlarda yapmaya özen göstermelisiniz. Buna özen göstererek, birçok tatsızlığın önüne geçebilirsiniz. Yurt gibi kalabalık bir ortamda saygıyı korumak huzurlu bir eğitim hayatı geçirmenizi sağlar. Yurtlarda özen göstermeniz gereken bir diğer konu da, ortak kullanımda olan buzdolaplarında bulunan yiyeceklerdir. Tartışmalar çoğunlukla buzdolabındaki yiyeceklerin izinsiz tüketilmesinden kaynaklanır. Birkaç kişi aynı markaya ait aynı yiyeceği almış olabilir ve karışıklıklar yaşanabilir. Bunun önüne geçmek için buzdolabına koyacağız malzemelerin üzerine isminizi yazmanızı öneririz. Hatta, yurt arkadaşlarınızla bir araya gelip, buzdolabında herkese özel bir alan ayırmanız hepiniz için büyük kolaylık olacaktır. 

Ankara Kız Öğrenci Yurtları Arasından Seçim Yapmak

Ankara'da birçok kız öğrenci yurdu vardır. Bunlar arasında kendinize en uygun olanı bulmak için iyi bir araştırma yapmalısınız. İlk sorgulamanız gereken şey, yurdun güvenliğidir. Kalacağınız yurdun güvenilir ve güvenlikli bir yurt olduğundan emin olduktan sonra sizin için önemli olan diğer konuları sorgulamaya başlayabilirsiniz. Hangi yurtta kalacağınıza karar vermeden önce alternatifleri mutlaka gidip görmeniz gerekir. Arkadaşlarınızın tavsiye ettiği ya da kalmaya karar verdiği bir yurdu gidip görmeden kesinlikle bir karara varmayın. Hangi yurtta kalacağınıza tek başınıza karar vermenizi de tavsiye etmeyiz. Görüşmeler sırasında yanınızda bir aile büyüğünün olması çok önemlidir. Sizin gözünüzden kaçan bir detayı aile büyükleriniz mutlaka yakalar ve bu, ileride büyük sıkıntılar yaşamanızın önüne geçer. Görüşme yaptığınız kişiye sorabileceğiniz sorulara birkaç örnek vermek isteriz:

 • Yurdun sunduğu güvenlik hizmetleri nelerdir?
 • Yurt üniversiteye yakın mı?
 • Yakın değilse, yurdun servis imkanı var mı?
 • Yurt; otobüs, metro duraklarına yakın mı?
 • Yurdun bir sağlık kuruluşuyla anlaşması var mı?
 • Yurdun temizlik hizmeti var mı? 

Bu sorulara içinize sinen cevapları verebilen bir yurt sizin için en uygun yurt olacaktır.

Yurtta kalmanın birçok avantajı vardır. Ankara'da bulunan üniversitelerin şehir dışından gelen öğrencileri çoğunlukla yurtlarda kalır. Yurtta kalmak çevrenizin genişlemesini, farklı kültürlerden arkadaşlar edinmenizi sağlar. Farklı şehirlerden ve kültürlerden gelen birçok öğrencinin kaldığı Ankara kız öğrenci yurtları size bu fırsatı fazlasıyla sunar. Yurtlar, sağlam dostlukların temellerinin atıldığı güvenli ve sıcak öğrenci yuvalarıdır. 

Özel Yurtların Avantajları Nelerdir?

 • Özel yurtların en büyük avantajı, size güvenlik hizmeti sunmasıdır. Arkadaşlarınızla kiraladığınız bir apartman dairesinde bu güvenliğe sahip olmanız mümkün değildir. Özel yurt binaları depreme dayanıklıdır ve hepsinde yangın merdiveni bulunur. Yurtlara giriş çıkışlar kamera sistemiyle takip altındadır. 
 • Yurtta kaldığınız zaman odalarda bulunan kartlı kilit giriş sistemleriyle güvenli bir odaya sahip olursunuz.
 • Özel yurtlarda en fazla üç kişilik odalarda kalırsınız. Bütçeniz uygunsa, tek kişilik odada da kalabilirsiniz. 
 • Genellikle haftanın altı günü kahvaltı servisi vardır. Bu sayede okula gitmeden önce sağlıklı bir kahvaltı yapabilir, derslere daha kolay adapte olabilirsiniz. 
 • Özel yurtlar, genellikle bir sağlık kuruluşuyla anlaşmalıdırlar. Kendinizi hasta hissettiğinizde, anlaşmalı kurumlara giderek muayene olabilirsiniz. Böyle bir imkana sahip olduğunuzu bilmek ailelerinizin içini rahatlatır.
 • Özel yurtlarda temizlik hizmeti verilir. Böylece, hijyenik bir ortamda yaşarsınız ve temizlikle uğraşmak zorunda kalmazsınız.  
 • Yurttaki odalarda kablosuz internet ve televizyon vardır. Günümüzde, kesintisiz internet bir öğrencinin hem dersleri hem de sosyalleşebilmesi için son derece önemli bir gerekliliktir.
 • Özel yurtların çoğunda spor salonu vardır. Böylece dileğiniz zaman spor yapabilir, formunuzu koruyabilirsiniz. 
 • Yurtların bazılarında kız öğrenciler için kuaför hizmeti bulunur. 
 • Özel yurtlarda arkadaşlarınızla oturup sohbet edebileceğiniz, stres atabileceğiniz, günün her saati yiyecek ve içecek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz kafeteryalar bulunur. 
 • Özel yurtlarda kalırken, elektrik, su, internet faturası derdiniz olmaz. Ödeyeceğiniz ücrete tüm giderler dahildir. 
 • Özel yurtlar öz geçmişinize ekleyebileceğiniz referans mektupları verir. İş başvurusunda bulunurken referans mektupları büyük bir artıdır. 
 • Özel yurtlar, öğrencilerin kendilerini geliştirebilecekleri kültürel ve sosyal faaliyetler düzenler. 

Tabii ki, bu listenin tamamını her özel yurtta bulamazsınız. Bazılarında daha fazlası, bazılarında daha azı olabilir. Sizin için önemli olanları not ederek, gezdiğiniz yurtlarda bu özelliklerin olup olmadığını sorabilirsiniz. Aradığınız özelliklere uygun bir yurt bulduğunuzda kaydınızı yaptırabilir ve yerleşmeye başlayabilirsiniz. Yukarıda, yurtta kalmanın size sağlayacağı avantajlara değinmeye çalıştık. Tabii ki, bu avantajlar size de birtakım sorumluluklar yükleyecektir. Türkiye'nin farklı yerlerinden gelen, farklı kültürlere sahip insanların bir arada yaşadığı bir ortamda mutlaka uymanız gereken kurallar olacaktır. Bu kuralların, hem sizin hem de yurt arkadaşlarınızın güvenliği ve huzuru için alınmış olduğunu unutmayın. Maddi imkânınız elveriyorsa, tek kişilik odada kalabilir ve nispeten daha özgür olabilirsiniz. Ancak, yine de ortak kullanım alanlarında uymanız gereken kurallar olacaktır. Birçok gencin yaşadığı bir ortamda birtakım anlaşmazlıklar yaşanması kaçınılmazdır. Böyle bir sorun yaşadığınızda, sakinliğinizi korumaya çalışmalısınız. Konuşarak halledemediğiniz sorunları mutlaka yurt müdürüyle çözmeye çalışmalısınız. Birkaç kişiyle paylaşmanız gereken odalarda sadece kendi istekleriniz doğrultusunda yaşayamayacağınızı bilmelisiniz. Herkesin birbirine saygı duyması gerektiğini bilmeli, sizi rahatsız eden şeyleri arkadaşlarınıza güzel bir dille anlatmaya çalışmalı, bir sonuç alamadığınız takdirde ilgili kişilerden mutlaka yardım istemelisiniz. 

Ankara'da okuyacak kız öğrencilere huzurlu bir üniversite yaşantısı için birtakım tavsiyelerde bulunmaya çalıştık. Unutmayın, doğru kararlar alarak dört yıl sürecek bu macerayı unutulmaz kılabilirsiniz! Hepinize sağlıklı ve başarılı bir eğitim hayatı dileriz. 

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram