Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Üniversite Öğrencilerinin Ayrıcalıklı Dünyası

Üniversite Öğrencilerinin Ayrıcalıklı Dünyası BLOG
ideal saat ikon 2021-04-27

Üniversite Öğrencilerinin Ayrıcalıklı Dünyası

Üniversite Öğrencilerinin Ayrıcalıklı Dünyası

Lise bitti, üniversite sınavına girdiniz ve kazandınız. Artık, hep hayalini kurduğunuz üniversite hayatına adım atmak üzeresiniz. Peki, nerede kalacaksınız? Okuduğunuz okul kadar kalacağınız yer de çok önemlidir ve bu yüzden seçiminizi dikkatli yapmanız gerekir. Eğer ailenizden ayrılıp, onların olmadığı bir şehre yerleşecekseniz önünüzde yurda yerleşme veya eve çıkma seçenekleri bulunur. Yurtlar pek çok bakımdan rahatlık sunan, öğrenciler için en uygun yerleşim yerleridir. Ancak Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde pek çok yurt bulunur ve özelliklerini karşılaştırarak doğru yeri bulmak sizin elinizdedir.

Doğru seçim olabilecek, hem rahat edebileceğiniz hem de çeşitli aktivitelerle sosyalleşebileceğiniz bir yer arıyorsanız, İdeal Öğrenci Yurtları tercihiniz olabilir. 26 senelik tecrübesi sayesinde pek çok öğrenci tanıyan kurum, onların istek ve ihtiyaçlarını çok iyi bilmektedir. Tecrübesini kaliteli hizmet anlayışıyla birleştiren, bu zamana kadar pek çok öğrenciye ikinci bir ev olan ve olmaya da devam eden bir kurumdur. Herhangi bir vakıf, dernek veya cemaatle bağlantısı yoktur. Atatürkçü, çağdaş, evrensel bir anlayış çerçevesinde hizmet verir.

İdeal Öğrenci Yurtları'nı Tanımak İster misiniz? 

İdeal Öğrenci Yurtları, 1994 yılında ilk şubesini Konya’da açarak faaliyete başlamıştır. ABK Şirketler Grubu’na bağlı olan yurdun şu anda toplamda 26 tane şubesi, 6500 tane yatak kapasitesi vardır. Konya, Ankara ve İstanbul’da hizmet vermekte olan kurumun Konya ve Ankara’da kız ve erkek, İstanbul’da ise sadece kız öğrenci yurdu bulunmaktadır.

İdeal hizmet kalitesi anlayışıyla hareket eden kurumun yönetici kadrosunun pedagojik formasyonu olmasının yanı sıra çalışanlar da hizmet içi eğitim, seminer ve konferanslar yardımıyla kendilerini geliştirme ve yenileme fırsatına sahiptir. Bütün bunlar, yönetici kadrosunun ve çalışanlarının yurt öğrencileriyle olan iletişimlerine katkı sağlar. Güler yüzlü hizmet anlayışını benimseyen yönetici ve çalışan kadrosu, hem öğrencilere hem de velilere yardımcı olup sorunlarını çözerek onların memnun kalmaları için ellerinden geleni yaparlar.

26 seneye 26 adet şube sığdıran ve Türkiye’nin en büyük yurt zinciri olma özelliğini taşıyan İdeal Öğrenci Yurtları, öğrencilere her türlü hizmeti sağlamakla kalmayıp, sosyalleşebilecekleri pek çok aktivite de sunar.

Kendinizi Evinizdeymiş Gibi Hissedin

Yurtlarda, şehre ve şubeye göre farklılık gösteren şeylerden biri odalardaki kişi sayısıdır. 1 ila 6 kişilik odalardan isteğinize ve bütçenize göre tercihte bulunabilirsiniz. Farklı kişilerle aynı odayı paylaşmak sizin için yepyeni bir deneyim olabilir. Başta sorun da yaşayabilirsiniz ama karşılıklı anlayışla her şeyin çözülebileceğini unutmayın. Herkes birbirinin yaşam alanına saygı gösterirse, aynı odayı paylaşmak o kadar da zor değil, hatta çok keyiflidir. Oda arkadaşlarınız sayesinde kendinizi yalnız hissetmez, onlarla bir sürü anı biriktirebilir ve yurt hayatında yeni dostlar kazanabilirsiniz. 

Odaların her biri, konforunuz düşünülerek hazırlanmıştır. Yatak haricinde dolap, çalışma masası ve dolaplı kitaplığın bulunduğu odalarda uyumak ve dinlenmenin yanı sıra ders çalışabilirsiniz.

Hijyenik Bir Ortamda Konaklama İmkanı

Yaşanılan yerin hijyeni, pek çok insan için önemlidir. Hem çocuğunu yurda gönderen veliler hem de kalmaya gelen öğrenciler, doğal olarak ortamın temiz olup olmamasını önemser. Özellikle başka insanlarla aynı odayı paylaşıyorsanız, hassasiyetiniz iki kat artar.

İdeal Öğrenci Yurtları'nda hem odaların hem de ortak kullanım alanı içerisinde yer alan tuvalet ve banyoların temizliği düzenli olarak yapılmaktadır. Öğrencilerin sağlığını her şeyin önünde tutan yurt yönetimi ve çalışanlar, onların yaşamlarını temiz bir ortamda sürdürmeleri için ellerinden geleni yaparlar. Temizleme işleminin aksatılmadan, titiz bir şekilde sürdürülmesini sağlarlar.

Ayrıca, yurttaki odalarda ve yaşam alanlarında, mevsimsel ve bulaşıcı hastalıklara karşı önlem amacıyla yüksek düzeyde dezenfekte işlemi uygulanır. Bu sayede pek çok bakteri ve mikroorganizma yok edilirken, öğrencilerin sağlıklı ve hijyenik bir ortamda yaşamlarını sürdürmeleri sağlanır. 

Öğrencilerin Güvenliği Ön Planda Tutulur

Ebeveynler, uzağa gönderdikleri çocuklarının güvende olmalarını isterler ve her şeyden çok buna önem verirler. Kurum, onların gözünün arkada kalmaması için çeşitli önlemler almış ve öğrencilerin güvenli bir şekilde konaklamasına imkan sağlamıştır.

 • Özel bir güvenlik şirketiyle anlaşması bulunan İdeal Öğrenci Yurtları'nın girişinde ve çevresinde kameralı güvenlik sistemi bulunur. Bu kameralar sürekli olarak incelenmekte olup, öğrencilerin güvenliğini tehdit edebilecek herhangi bir durumda hemen müdahale edilmektedir.
 • Binalara parmak izi veya kartlı giriş sistemi ile giriş yapılır, yurt öğrencisi veya çalışanı olmayan yabancı biri içeriye giriş yapamaz.
 • Odalara girişte bazı şubelerde master kilit, bazılarında ise kartlı giriş sistemi vardır. Böylelikle aynı odayı paylaştığınız arkadaşlarınız dışında kimse odanıza giriş yapamaz.
 • İlgili kurumlardan alınan deprem ve yangın raporları, öğrencilerin güvende olduğunu gösteren yazılı belgelerdir. Herhangi bir tehlike durumunda onların emin ellerde olduğuna inanabilirsiniz.

Yurdun Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

Yurdun öğrenciler için sunduğu pek çok hizmet bulunur. Bu hizmetler sayesinde kendinizi ayrıcalıklı hissedebilirsiniz.

 • Yurtta 6 gün ücretsiz kahvaltı hizmeti sunulmaktadır. Açık büfe olan kahvaltı sayesinde okulunuza karnınızı doyurarak gidebilir, derslerinize daha iyi konsantre olabilirsiniz. Ayrıca ramazan ayında da kahvaltı hizmeti devam etmekte, oruç tutanlar için de sahur verilmektedir. 
 • İdeal Öğrenci Yurtları'nın seçilmiş 15 şubesinde servis uygulaması bulunur. Yurt-kampüs, kampüs-yurt arası hareket eden servisler sayesinde hem rahat bir şekilde gidip gelebilir hem de yol parası vermeyeceğiniz için tasarruf edebilirsiniz.
 • Kış ayları sert geçen bir şehre üniversite okumaya geldiyseniz, bu aylarda üşüme problemiyle karşılaşıp karşılaşmayacağınızı merak edebilirsiniz. Merkezi doğal gaz sistemiyle ısınmakta olan binalarda kışın böyle bir sorunla karşılaşmaz, sadece ders çalışmaya odaklanabilirsiniz.
 • Şubelerde ücretsiz internet vardır. Böylece hem derslerinizle ilgili dokümanlara ulaşabilir hem de boş zamanlarınızda internette keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 • Ailenizden uzakta kaldığınız dönemlerde rahatsızlandığınız zaman endişelenmenize gerek yok. Sizin konforunuz kadar sağlığınızı da düşünen İdeal Öğrenci Yurtları'na güvenebilirsiniz. Özel bir sağlık kuruluşuyla anlaşmalı olan kurumun yurtlarında sağlık kontrollerinizi yaptırabilirsiniz.
 • Kirlenmiş çamaşırlarınızı tatil zamanı evinize taşımanıza, bavulun içinde buruşmuş kıyafetlerinizi düzleştirmek için çözümler aramanıza gerek kalmaz. Yurtlarda bulunan çamaşır makineleri ve ütüler sayesinde çamaşırlarınızı yıkayıp ütüleyebilirsiniz. Bu hizmetlerden günün istediğiniz saatinde, ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.
 • Binalarda yer alan televizyon sistemi sayesinde dilerseniz ücretsiz olarak televizyon izleyebilirsiniz.
 • Eğer spor yapıyorsanız, dışarıdaki salonlara gitmeniz gerekmez. İdeal Öğrenci Yurtları'nın seçilmiş 21 şubesinde ücret ödemeden gidebileceğiniz spor salonları bulunur.
 • Öğrencilerin spor yapabilecekleri alanlara önem veren kurumun 5 şubesinde basketbol, 2 şubesinde futbol, 3 şubesinde ise voleybol alanı vardır. Burada spor aktivitelerinde bulunabilir, kendinizi çeşitli dallarda geliştirebilirsiniz.
 • Seçili 4 şubede cep sinema salonu vardır. Derslerden bunaldığınız zaman kafanızı dağıtabileceğiniz bu yerlerde sinema ortamında film izleyebilirsiniz.
 • Yurt öğrencilerine iletişimde kullanmaları için "idealyurtlari.com" uzantılı e-posta adresi verilir. 
 • Eğer odanızdan çıkmak ve farklı bir yerde ders çalışmak istiyorsanız, yurtlarda yer alan ferah çalışma salonlarını kullanabilirsiniz.
 • Yurt binalarında modern tasarımlı, rahat edebileceğiniz şekilde hazırlanmış kafeteryalar bulunur. Buralarda tek başınıza ya da arkadaşlarınızla vakit geçirerek yurt yaşamını daha güzel bir hale getirebilirsiniz.
 • Toplam 10 şubede peyzaj bahçe vardır. Bu bahçelerde güzel havanın keyfini çıkarabilir, çeşitli faaliyetler gerçekleştirebilirsiniz.
 • İdeal Yurtları'nın radyosu da bulunur; isteyen öğrenciler buradan müzik dinleyebilmektedir.
 • Kurumun 3 ayda bir çıkan, İdeal Dergi isminde bir dergisi vardır. Burada pek çok söyleşi, önemli tarihi isimlerle ilgili bilgiler, yurt öğrencilerinin yaptığı aktiviteler ve ilgi çekici birçok içerik yer almaktadır. Dilerseniz bu dergiyi yurdun internet sitesinden ücretsiz olarak inceleyebilirsiniz. 
 • Kurumun seçilmiş 3 şubesinde ücretli olarak yararlanabileceğiniz kuaför yer alır. Böylece istediğiniz zaman, dışarıya çıkmadan işlerinizi halledebilirsiniz.
 • Üniversiteyi bitirdikten sonra iş arama süreci başlar ve bu dönemde yeni mezun bir kişiye yardımcı olabilecek her şey büyük önem taşır. Kurum tarafından, mezun olan öğrencilere referans mektubu yazılır. Bu da İdeal Yurtları'nın öğrencilerine verdiği değeri gözler önüne sermektedir.
 • Yönetime istek ve şikayetlerinizi yazabileceğiniz Whatsapp danışma hattı vardır, hat aracılığıyla 7/24 kesintisiz iletişim sağlayabilirsiniz.

Yurt Size Sosyalleşebilme İmkanı Tanır

Öğrenci yurtları, sadece konaklayabileceğiniz binalar değil, aynı zamanda yeni arkadaşlar tanıyacağınız yerler de olabilir. İdeal Öğrenci Yurtları, düzenlediği çeşitli etkinliklerle size sosyalleşebilme imkanı vermektedir. Sadece kendi şubenizden değil, farklı şubelerden insanlarla da tanışma olanağı bulabileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz aktiviteler düzenleyen kurum, bunu yıllardır sürdürür. 

 • Öğrencilerin spora olan ilgisine destek veren kurum yurtlar arası basketbol, voleybol ve futbol turnuvaları yapar. Bu turnuvalar sayesinde hem kendinizi geliştirebilir hem de spor dallarıyla olan ilişkinize hız kesmeden devam edebilirsiniz. 
 • Dönem içerisinde, öğrencilerin derslerin yoğunluğu arasında nefes alması için çeşitli kültürel ve sosyal etkinlikler düzenlenir. Bu etkinlikler, İdeal Öğrenci Kulübü tarafından planlanır. Öğrencilerin seçmiş olduğu yurt temsilcilerinden oluşan bu kulüp, arkadaşları için en iyisini düşünerek hareket eder.

Daha Önce Yapılan Faaliyetler Nelerdir? 

Öğrencilerin mezun olduktan sonra da hatırlayacakları anılar biriktirmelerini sağlayan kurum, onların çeşitli aktiviteler yapmasına olanak sağlamıştır ve bundan sonra da sağlamaya devam edecektir. Bu zamana kadar çok fazla faaliyete imza atan İdeal Öğrenci Yurtları, bu yönüyle de farkını ortaya koymuştur. 

 • Tavla ve satranç turnuvası, spagetti, kısır, mantı, mangal partileri, zumba geceleri gibi aktiviteler daha önceden hayata geçirilmiş etkinliklerdir. Benzer aktiviteler yapılmaya devam etmektedir. Bu etkinlikler sayesinde öğrenciler hem keyifli vakit geçirir hem de birbirleriyle kaynaşarak yeni arkadaşlıklar edinir. 
 • Yurt öğrencilerinin yaptığı etkinliklerden biri de Anıtkabir ziyaretidir. Buna ek olarak Kapadokya ve Çatalhöyük gezileriyle tarihi ve doğal güzellikleri keşfetmişler, Konya gezisi yaparak şehri tanıma fırsatından yararlanmışlardır. 
 • Dönemin başında moral gecesi adı verilen eğlenceler düzenlenir ve öğrencilerin yeni dönem için enerji depolaması sağlanır. 
 • İdeal Öğrenci Yurtları'nda Hıdırellez eğlencesi her sene düzenlenmeye başlamıştır. Hem öğrencilerin hem de çalışanların eğlendiği Hıdırellez kutlamaları, görsel gösteriler ve müzikli eğlenceler ile renklenmektedir.
 • Yurdun gelenekselleşen aktivitelerinden biri de mezuniyet balosudur. Mezun yurt öğrencilerinin katıldığı balonun sonunda mezunlara referans mektubu ve plaket takdim edilir. 
 • Geçtiğimiz yıllarda, üç şehirdeki şubelerin katılımıyla yapılan Akdeniz gezisi de büyük ilgi toplamıştır. Sene sonunda yapılan bu gezi sayesinde gençler dönemin yorgunluğunu atma fırsatı bulmuştur. 
 • Piknik faaliyetinde de bulunan yurt öğrencileri, baharı birlikte vakit geçirerek ve eğlenerek karşılamışlardır. 
 • İdeal Öğrenci Yurtları öğrencileri, Kızılay için kan bağışında da bulunmuşlardır. Gönüllülerin katılımıyla gerçekleşen bağışa ilgi yoğun olmuştur. 

Eğer kendinizi evinizin konforunda ve sıcaklığındaymış gibi hissetmek, bir yandan da çeşitli faaliyetlerle sosyalleşmek istiyorsanız İdeal Öğrenci Yurtları aradığınız yer olabilir. Doğru tercih yaptığınızı hissedecek ve yıllar sonra bile gülümseyerek hatırlayacağınız anılar biriktireceksiniz! 

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram