Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Sınavlarından Ne Öğrendin?

Sınavlarından Ne Öğrendin? BLOG
ideal saat ikon 2022-02-23

Sınavlarından Ne Öğrendin?

Sınavlarından Ne Öğrendin?

Sevgili İdealliler, ilk sınavlarınızı hatta ilk senenizi bitirdiniz. Bazılarınız da üçüncü, dördüncü sınıflara geçti ya da okulunu uzattı. (: Konya’da özel öğrenci yurdu olarak kız ve erkek öğrencilerimize kalacak yer konusunda yirmi yedi yıldır profesyonel olarak çözümler üretiyoruz. Bu yıl da yine hem sizler hem bizler için yeni bir öğrenme deneyimiydi. Birçoğunuz üniversite çalışmalarınızdan ve sınavlarınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğine dair sonuçlar çıkarmayı başardı fakat halen bu süreçleri kendi çıkarları çerçevesinde değerlendiremeyen öğrencilerimiz olabilir. Özel İdeal Kız ve Erkek Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları olarak her zaman olduğu gibi bugün de tüm öğrencilerimizin arkasındayız. Sınavlarınıza hazırlanırken geçen çalışma süreciyle ilgili bazı düşüncelerimizi ve öğrencilerimizden aldığımız bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz. Size katabildiğimiz her değer, aynı zamanda kendimiz için ileri attığımız yeni bir adımdır.

                Sizleri yeni eğitim/öğretim yılınıza hazırlanırken, bir sonraki değerlendirme sezonu için stratejik düşünmeye davet ediyoruz. Kendi kendinize yetebildiğinizi fark ettiğinizde, ne coğrafyanın ne de jeopolitik konumunuzun bir önemi olmadığını fark edeceksiniz. (: İşin şakasını bir kenara bırakırsak herkesin kendine göre farklı çalışma ipuçları olduğunu biliyoruz. Zihninizin kendi ipuçlarının bile ana fikrine uyum sağlaması biraz zaman alır. Bu ipuçları doğru zamanda, doğru şekilde uygulandığında sizler için verimli bir hale gelecektir. Öyleyse, bir de şimdilerde sosyal medyada oldukça rövanşta olan bir etiketten; “old but gold” yani “eski ama altın” fikirlerden yola çıkalım.

Ana Hatlarınızı Erkenden Çizin

                Çalışma alanınız her ne olursa olsun, ana hat oluşturmak zaman alan bir süreçtir ve yenileme faaliyetleriyle iyi bir şekilde birleşmez. Ana hatlarınızı ne kadar erken bitirirseniz, üzerinde çalışabileceğiniz temel materyaliniz de o kadar erken olur. Bu temel materyale ne kadar erken sahip olursanız, hazırlanmak ve yeniden gözden geçirmek yani revize etmek için o kadar fazla zamanınız olacaktır. Fikri anladınız! Her şey sınavlara çalışmak için yeterli zaman ayırmakla ve yeterince erken başlamakla ilgili! Bunun en büyük getirisi, temel kavramları uzun uzadıya ve daha fazla odaklanarak çalışabilmektir. Atalarımızın da dediği gibi “erken kalkan yol alır” diyoruz ve bu klasiği bir hayat mottosu haline getirmenizi diliyoruz.

Not Alma Yeteneğinize Güvenin

                Not almak, hem daha iyi anlamak hem de uzun süreli belleğe aktarım için önemli bir yöntemdir. “Not alabilen birisi değilim ki…” diyorsanız dahi, yazmayı en çok sevdiğiniz defterlerden, kâğıtlardan, kalemlerden birer tane alıp masanın başına bir kere de olsa geçmeyi deneyin. Kendiniz için harika notlar alabileceğinize inanın ve üniversite profesörlerinizin nasıl sorular sorabileceğine dair bir taslak çıkartın. Gerekirse kitaplarınızı karıştırıp ben olsam buradan nasıl bir soru çıkarır neyi sorabilirdim diye bakın. Bu tür araştırmalar yaparken ve kendi kendinize oluşturduğunuz soru türlerini yanıtlarken kendi tarzınızı geliştirmeye başladığınızı göreceksiniz.

Kaynaklarınızın “İçindekiler” Kısmına Kıymet Verin

                İçindekiler kısmı bazı kitaplarda belki de bir defa bile bakmadığımız birkaç sayfadan ibarettir, fakat aslında bir kitabı açtığımızda ilk göz gezdirmemiz gereken sayfalardır. Çalışmanız gereken öğrenme konularının sırasını takip etmek birbirinin devamı olsun ya da olmasın birçok ders için size kolaylık ve disiplin sağlayacaktır. Bildiğiniz konuları en baştan aradan çıkartıp kendinize vakit kazandırabilir ya da zorlandığınız, kötü olduğunuz konuları en başından çıkartıp onlar üzerine yoğunlaşabilirsiniz. İçindekiler dizinlerinin arkalarında sağlam bir mantık vardır ve bu mantık, temel bilgilerden çok daha yüksek, çok daha usta seviyelere kadar bilgiyi inşa etmenize yardımcı olur.

Derinlemesine bilgi oluşturun

                Ne kadar fazla bilgiye sahipseniz, sınav sorularını o kadar hızlı analiz edebilir ve yanıtlayabilirsiniz. Bilginin derinliği ile kelime sınırı içinde kalma yeteneği arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır çünkü spesifik olmak insanlar için daha kolaydır. Bir konuya ait gerçekten derinlemesine bilgi sahibi olduğunuzda farklı konular arasında kavramları ilişkilendirmek ya da karşılaştırmak daha kolay hale gelir. Bu ilişkilendirmeleri ve karşılaştırmaları yapabiliyor hale gelmeniz öğrenmeye çalıştığınız konuyu sağlam bir şekilde kavradığınızı görmenin mükemmel bir yoludur. Sınav kâğıtlarında yapılan incelemelere bakıldığında, öğrencilerin yalnızca açıklayıcı bir yanıt vermekle kalmayıp, benzerliklere ve farklılıklara değindiği sınav kâğıtlarında çok daha yüksek puanlar olduğu göze çarpmıştır.

Notlarınızı Ayırın

                Yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi de sahip olduğunuz kaynaklar arasında işinize en çok yarayandan en az yarayana bir sıralama yapmaktır. Bazen tek bir kaynak size her şeyi bildiğinizi hissettirirken bazen de birden fazla kaynağa bakmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle durumlarda neyin nerede olduğunu ve nerede ne kadar işinize yarayacağını bilmekte fayda var. Başlarda bu yaklaşım sezgisel gibi görünse de bilgilerinizi yapılandırma ve içselleştirme durumlarında oldukça bilimseldir. Bunu takip etmeye karar verirseniz, zamanla harmanlamanın her bölümü öğrendikten sonra doğal olarak gerçekleşeceğini göreceksiniz. 

                Yani özetle söylemek isteriz ki bugüne kadar girmiş olduğunuz sınavları gözden geçirmek, bundan sonraki sınavlarınızın önünüze nasıl geleceği ve sizin neler yapabileceğiniz konusunda size işlevsel bilgiler verecektir. Öğretmenlerinizi tanımanıza yardımcı olacak ve belki de bundan sonra hiç bütünlemeye kalmamanızı sağlayacaktır. (: Aynı zamanda üzerinde çalıştığınız konular size öğrenmeyi öğretecek ve böylece her geçen sınavda biraz daha vakitten tasarruf etmiş, biraz daha ileri gitmiş olacaksınız. Kendinizi gözlemleyerek ve dürüst bir analiz yaparak eksik ve fazla olduğunuz noktaları hayatın süzgecinden geçirebilirsiniz. Bunun için gerekli olan şeyler sabır ve istekten ibarettir. Özel İdeal Kız ve Erkek Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları olarak çalışmalarınızda ve öz değerlendirmelerinizde başarılar dileriz. Yeni yazılarımızda görüşmek üzere, sağlıkla kalın!  

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram