Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

SENİN İÇİN İDEAL OLAN

SENİN İÇİN İDEAL OLAN BLOG
ideal saat ikon 2021-05-07

SENİN İÇİN İDEAL OLAN

SENİN İÇİN İDEAL OLAN

Bu makaleyi okuyorsan, tebrikler artık sen de bir üniversitelisin demektir.

Hayallerin için attığın bu adımda, yıllarca beraber yaşadığın aile evinden ayrılma vakti geldi çattı. Bu süre içerisinde nerede kalacağına dair düşünmeye başladın ve içini endişe kaplamaya başladı değil mi?

Korkma! “Senin için İdeal” olan yurt yaşamını anlattığımız bu metini okuyarak korkularını yenebilirsin.

Yeni Yaşam Alanı Seçimi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi doğduğun andan bu zamana kadar yaşadığın aile evinden ayrılacaksın ve yeni yaşamaya başlayacağın alanın da, aile evi kadar rahat, sıcak ve samimi olmasını istiyorsun. Tabi şu durum da var; ailenin yanında iken aldığın sorumluluğun hafifliği kadar sorumluluğunun olmasını istersin. “Yurt mu? Ev mi?” diye düşünebilirsin bunları düşünürken senin için hangisinin faydalı olup olmayacağını göz önünde bulundurmalısın.

Ailenden ayrı kendi ayaklarının üzerinde duracağın bu zamanda yurt senin için iyi bir seçenek olacak. Neden mi?

 

“Üniversitede öğrenirsin hayatı” diyenler illa ki olmuştur çevrende. Bir noktada haklılar da. Dur dur hemen stres etme kendine, olumlu tarafından bak. Kendine ait kuracağın yeni hayatında, farklı kültürler, farklı insanlar tanıma olanağın olacak. Aynı durum seninle yeni tanışan insan için de geçerli olacak. Böylelikle kendi başının çaresine bakmayı öğrenmeye başladığın gibi iletişim becerilerinin de gelişmesine yardımcı olacaktır.

Seninle birlikte yeni hayata başlayanları gördüğün zaman, yaşadığın yere alışma süren de o kadar hızlı olacaktır. Tabi bu hayata tam alıştığın anda okulun bitip, buralardan ayrılman da bir o kadar zor. Birlikte yaşayacağın oda arkadaşın bir zaman sonra yol arkadaşın olacağı için böylelikle paylaşmayı ve farklılıklara saygı duymayı öğrenmiş olursun.

 

Her şeyin başı sağlık olduğu gibi eğitimin başı da iyi bir yaşam alanı seçmekten geçer. Eğer yaşam alanınızla ilgili problemler yaşarsanız bu durum eğitim ve öğrenme sürecinize de olumlu yansımayacaktır. Seçtiğiniz yaşam alanı yurt ise; kendi bölümünden insanlarla tanışıp, bölümün hakkında bilgi sahibi olabilirsin ve aynı zamanda ders çalışma isteğini tetikleyecektir. Bu duruma ek olarak; öğrenci yurtları aile evini aratmayan özelliklere sahip bir yer olmakla birlikte kesintisiz interneti, çalışma odası, sürekli açık olan kantini gibi birçok özelliğe sahip.

Aileler Ne İstiyor?

Ailenizin sunacağı alternatifler arasında en çok olmanızı isteyeceği yer yurttur. Tabi ki bu süreçte zihninizin sadece derslere odaklanmasını istedikleri ve yanınızda olmadıkları için akıllarının kalmayacağı bir nokta arayacaklar. Güvenliği olan, çocuğunun fatura, yemek, temizlik vs. gibi sorumluluklarla uğraşmayacağı, aynı zamanda onun kendini geliştirmesine yardımcı olacak bir yer bulmak isteyecekler. Size ulaşamadıkları zaman ya da başka konularda ailenize ulaşma noktasında, yurt ile iletişime geçmek daima güvenilirlik açısından aile için önemli bir durum.

 

Yurt Yaşamının Sana Katacağı Yenilikler

-Kendi kararını verebildiğin, istediğin zaman ders çalışabilme, istediğin zaman uyuyup uyanma konusunda bağımsızlık kazanıyorsun.

-Kendini vermiş olduğun kararlarının sorumluluğunu taşıyabilecek bir yetişkin olduğunu görüyorsun.

-Yeni insanlar, yeni kültürler tanımış oluyorsun. Aynı zamanda onlarla paylaşmayı ve düşüncelere saygı duymayı öğreniyorsun. Karşındaki kişi için farklı bir bakış açısı sağlarken aynı şekilde sen de ondan farklı bakış açısı kazanıyorsun.

 

Yeni Hayata Tanımadığın İnsanla Başlamak

Herkesi sevmek ya da kendini herkese sevdirmek zorunda değilsin. Fakat başkası ile aynı ortamda yaşayacağın için birbirinize karşı saygılı olmak durumundasınız. Bu yüzden ortak olarak kullanacağınız alan için belirli kurallar belirlemelisiniz. Bu tür durumlar için de aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

-İlk tanıştığınız andan itibaren ortak konular belirleyip, sonradan sorun yaratabilecek konular üzerine kurallar koyun.

-İnatlaşmak yerine ortak bir yol bulun.

-Birbirinize karşı açık olun, söylemek istediğin şeyi içinizde biriktirmek yerine, seni rahatsız ettiği an söylersen sorun olmayacaktır.

-Onu yargılamak yerine objektif olabilirsin.

-Sürekli anlaşacaksınız diye bir kaide yok. Anlaşamadığınız noktalarda yurt müdürü veya ortak bir arkadaş yardımı alarak problemi çözebilirsiniz.

Unutma; ortamı eğlenceli hale getirmek tamamen senin elinde. J

 

Seni Zorlayan Bu Süreçte

-Yabancılık çekmeme adına evinden,  kendi çalışma ortamına ya da uyuma alanına, başkalarını da rahatsızlık vermeyecek bir eşya getirebilirsin. (Masa saati, fotoğraf çerçevesi, müzik kutusu)

-Ailenizin tolerans tanıdığı fakat oda arkadaşlarınızın rahatsız olacağı alışkanlıklarınızı en aza indirgemeye çalışın. Çünkü sizin başkasından beklediğiniz beklenti olduğu gibi başkasının da sizden beklentileri olacaktır.

-Aynı görüşte olmasanız bile başkalarını yargılamayın, hoşgörülü olun, düşüncelerine, kültürlerine saygı gösterin.

-Yeni ortamlar keşfedin, yurttan dışarı çıkın. Hayatınız ya da sosyal alanınız sadece yurttan ibaret değil.

İşte bu noktada öğrenciye sağladığı konfor ve sunduğu ayrıcalıklarla, hem sizin hem ailenizin güvenebileceği İdeal Öğrenci Yurtları, aile sıcaklığı veren ortamı ile üniversite hayatına adapte olmanızı sağlıyor.

 

1994’DEN BERİ İDEAL

26 yıl önce Konya’da filizlenen ve 120 yatak kapasitesiyle hizmet serüvenine adım atan İdeal Öğrenci Yurtları, gün geçtikçe büyüyerek, şimdilerde 17’si Konya’da, 3’ü Ankara’da ve 1’i İstanbul’da olmak üzere, toplamda 21 şubesi ile hizmetine devam etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği özel yurt işletmeciliğini benimseyen İdeal Öğrenci Yurtları, statik bir yapı olmayıp, dinamikliğini koruyan ve yenilikleri bünyesine katarak, kalite ve üstün hizmet standardı ile öğrenci için ideal olanı düşünüp birçok konforu ve avantajı da beraberinde sağlıyor.

İdeal Öğrenci Yurtları; bünyesinde çalışan personellerinin pedagojik formasyona sahip olması, her zaman öğrencinin yanında olarak, öğrenciyi dinleme, anlama ve sorunlarına çözüm bulma noktasında önemli bir rol oynuyor.

Seni Bekleyen Avantajlar

Yeni bir hayata başlarken birçok kaygınızın olduğu bu dönemde, ihtiyaçlarınızı giderebilmek adına birçok fırsat sunan ve yükünüzü hafifleten İdeal Öğrenci Yurtları, size birçok ayrıcalık tanıyor. Öncelikle şunu bilmeni isteriz, ülkece mücadele içerisinde olduğumuz bu salgın döneminde İdeal Öğrenci Yurtları olarak, var olan yüksek hijyen anlayışımızı daha da yükselterek düzenli ve belirli aralıklarla yurt genelini dezenfekte ediyor, tüm alanları en temiz şekilde kullanıma sunuyoruz.

Güvenlikten kuaföre kadar birçok kolaylığı öğrenciye sağladığımız yurdumuzda, seni neler bekliyor bakalım.

“Bir yurtta ne kadar fazla ayrıcalık olabilir ki?” dediğini duyar gibiyim. İdeal Öğrenci Yurtları’nın saymakla bitmeyecek olan ayrıcalıklarına geçmeden önce stres ve kaygılarından arınacağın tanışma toplantısını yapmayı unutmuyoruz.

Derse aç karnına gidilir mi?

“Otur önce bir kahvaltını yap.” sözünü sadece annelerden duyacak değilsiniz. Gününün verimli geçmesi iyi bir kahvaltı yapmaktan geçer. Derslerinin başladığı, yeni arkadaş ortamların oluştuğu ve bu arkadaşlarınla farklı aktivitelere katılacağın bugünlerde, bir de çamaşır saati bekleyeceğim gibi sıkıntın olmasın diye, günün sana uygun herhangi bir saatinde ücretsiz olarak çamaşır makineleri ve ütülerden yararlanabilirsin. Sosyal bir aktivite gerçekleştireceğiniz futbol, voleybol ve basketbol alanları buna ek olarak stresinizi ve yorgunluğunuzu atabileceğiniz spor salonları da mevcut.

Öğrencinin korkulu rüyası olan;  sınav haftası kütüphanede sabahlamak, bulaşık, ütü, yemek, uyanamadığı için derslere geç kalma sorunlarına çözüm sunan yurdumuzda; kahvaltı, çalışma odaları, günlük oda temizliği gibi konfor ile ailelerin güvenini de kazanan bir yurt haline gelmiştir.

Sizlerin güvenliğini en iyi şekilde sağlayabilmek için yurt giriş çıkışlarında öğrenci ve bulunan ortamın güvenliği için güvenlik kameraları ve anlaşmış olduğumuz özel güvenlik şirketi ile korunaklı bir güvenlik sistemine sahibiz. Bu arada güvenlik demişken yurt girişleri ve odalarda master kilit veya kartlı kilit giriş sistemleriyle, güvenli bir odaya da sahip olabilirsiniz.

Saymakla bitmeyen ayrıcalıklarımızın içerisinde; boş zamanlarında TV yayını, dilek ve önerileriniz için 7/24 diyalog hattımız ve ‘birazda nostalji olsun’ dersen, senin için ideal bir radyomuz da var. Hava almak istediğinde pencereden değil, özel dizayn edilmiş peyzaj tasarım bahçelerimize çıkabilirsin. Derslerden arta kalan zamanlarda çeşitli kutlamalar, yurtlar arası turnuvalar, dönem içerisinde gerçekleşen sosyal faaliyetlerle, yenilikleri yakından takip eden İdeal Öğrenci Yurtları, kültürel etkinliklerle de öğrencinin motivasyonunu artırırken, kendini geliştirmesine yardımcı oluyor. Bu arada yapılan turnuva ve yarışmalar sonucunda çeşitli ödüller kazanabilirsin.

İdeal demek ayrıcalık demek

Adaptasyon sürecini sadece okul, kütüphane ya da kafeteryada geçirmene gerek yok. İdeal Öğrenci Yurtları’nın senin için hazırlamış olduğu öğrenci kulüplerine katılarak, dönem içerisinde gerçekleşecek kültürel ve sosyal faaliyetlerde yer alıp bu süreci verimli hale getirebilirsin. Bu sosyal kültürel etkinliklerden bahsedecek olursak, bakalım bu etkinlikler neler?

-Moral Geceleri: Tempolu şekilde geçen bir dönemin stresini atabilmek için dönem başlarında bu geceleri düzenliyoruz.

-Konya Gezisi: Üniversiteyi yeni kazanmış ya da hala devam eden öğrenciler olmak üzere yaşayacağı şehir hakkında bilgi sahibi olmayan öğrencilerimizle Konya’yı gezerek, tanıyoruz.

-Kapadokya Gezisi: Büyük bir tarihi geçmişe ve etkileyici güzelliğe sahip olan Kapadokya’ya gezi düzenliyoruz.

-Anıtkabir Gezisi: 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde, atamızı ziyaret ediyoruz.

-Sema Törenleri: Her yıl Mevlana Kültür Merkezi’nde, Hz. Mevlana’nın Vuslat gecesi için düzenlenen törenlere katılım sağlıyoruz.

-Sıra Geceleri: Hatıralarımıza bir yenisini daha ekleyerek hem çiğköfte yiyor hem de doyasıya eğleniyoruz.

-Yılbaşı Eğlenceleri: Yeni yıla tek başımıza değil, çok güzel bir partiyle sizlerle giriyoruz J

-Zumba Geceleri: Sınav sürecine adapte olabilmek için düzenlediğimiz bu gecede hem eğleniyoruz hem de kalori yakıyoruz.

-Satranç ve Tavla Turnuvaları: Yurtlar arası düzenlediğimiz bu etkinlikte, öğrencinin bilek ve zeka gücünün gelişmesine yardımcı oluyoruz.

İster Konya, ister Ankara, ister İstanbul’da ol, bir İdealli isen bu etkinliklere oda arkadaşınla katılarak birbirinizi tanıyıp, kaynaşabilirsin.

Seninleyiz…

Ayrıca mezun olduktan sonra bizimle bir bağının kalmayacağını düşünüyorsan yanılıyorsun. Öğrenim gördüğü süre boyunca İdeal Öğrenci Yurtları’nda kalıp, mezun olan tüm öğrencilerimize, CV’lerine ekleyeceği referans mektubu veriyoruz. Bizim için kıymetlisin.J

Severek yaptığımız bu işte, öğrenci ile olan iletişime her zaman önem verdiğimizi bilmeni isteriz. Öğrencinin görüşlerine, düşüncelerine önem verdiğimizin kanıtını ‘Genç İdeal’ adlı dergimizi takip ederek görebilirsin. Alanında uzman birçok kişi ile yapılmış röportajlar, dönem içerisinde yapılan faaliyetler ve de öğrencilerin yazılarının yer aldığı dergimizde, sen de yazmış olduğun yazını göndererek başkaları ile düşüncelerini paylaşıp farklı bakış açıları sunabilirsin.

Yeni yaşam alanını merak ediyorsan web sitemizden ‘360 derece İdeal’e tıklayarak sanal tur yapabilirsin. Böylelikle gelmeden önce senin için uygun konumda olan şubeyi ve odayı seçebilirsin. Bu arada anlaşmalı olduğumuz sağlık kuruluşlarından da sağlık kontrollerini yaptırabilirsin.

Bu makaleyi ‘Senin için İdeal Olanı’ düşünerek yazdık, bundan sonra karar verme aşaması sana kalmış, biz her kararında seninleyiz. 

İşte bu 26 yıllık tecrübemizi güven, konfor ve ayrıcalıklarımızdan ödün vermeden edindik ve bu günlere getirdik. Her yıl yeni gelen aile üyelerimizle deneyimlerimizi paylaşmak bizlere mutluluk veriyor.  Seni bekleyen yeniliklere hazır mısın?

Sen de İdeal ailesine katılmak istersen bizi arayabilirsin.

 

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram