Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

SEN HANGİSİSİN?

SEN HANGİSİSİN? BLOG
ideal saat ikon 2021-06-08

SEN HANGİSİSİN?

SEN HANGİSİSİN?

Rakiplerini geride bırakabilmek için hafta içi okulda, hafta sonunu etüt, kütüphane, dershane salonlarında geçirdiğin günler geride kaldı. Bu günlerde bolca kafein ve çay tüketmekten sararmış olan dişlerin artık hayallerindeki üniversiteye kavuştuğun için ışıldayacak. Heyecanlısın, tercih yapma, tercih sonucu, yerleştin mi, yerleşmedin mi şeklindeki endişelerle, stresli bir zaman geçirdin. Ama artık hepsi geride kaldı, geriye baktığında bunların hepsini tatlı bir telaş olarak hatırlayacaksın. Bu tatlı telaş esnasında yeni yaşamında, kalmak için yurt araştırmalarına başlayıp,  Ankara Kız Öğrenci Yurtları hakkında böyle bir makale ile karşılaşmış olabilirsin. Bu makalede sana ama sana sadece Ankara Kız Öğrenci Yurtları hakkında bilgi değil, üniversite hayatında karşılaşacağın farklı insanlardan bahsedeceğiz.

Yeni başlayacağın bu hayatta farklı insanlarla karşılaşıp, değişik davranışlarına denk geleceksin. Bu durum karşıdaki kişi içinde geçerli. Şöyle ki; karşıdaki kişi, seni yeni olarak tanıyacağı için senin, ona değişik gelen davranışların olabilir. Yani kısacası üniversite hayatı, bu zamana kadar alıştığın hayattan çok farklı. Lisede iken beraber zaman geçirdiğin arkadaşların ya da hocaların olmayacak, farlı kültür ve şehirlerden hatta ülkelerden arkadaşların olacak. Senin açından avantajlı bir durum. Çünkü yeni insanlar ve de kültürler tanımış olacaksın hatta bazıları hoşuna gittiği için gidip birebir o ülkede veya şehirde o kültürü yaşamak isteyebilirsin.

İster Ankara olsun ister başka şehir, üniversiteye ilk başladığın zamanlarda herkesi tanımaya çalışacağın için öncelikli olarak ilk haftalarda grup halinde gezmeye başlanır. Herkes birbirine karşı çok iyi, çok samimi, sıcakkanlı, anlayışlıdır. Sonra herkes birbirini zamanla tanıdıkça, kafa yapıları birbirine uyum sağlayan, aynı şeyleri düşünen insanlar, o grup içerisinde ayrı ayrı grup oluşumuna yol açacaktır. En sonunda ise o okulun ilk günleri kabile gibi gezen toplulukta artık o eski samimiyet kalmaz, herkes dağılır.  Bunları seni korkutmak için değil aksine karşılaştığında her şeye hazırlıklı olman için söylüyoruz.

Bu makalede de Ankara kız öğrenci yurtları hakkında bilgi vermeden önce üniversitede seni nasıl insanların beklediğine dair analiz yaptık. Her üniversitede sıkça karşılaşılan bu insan çeşitleri ile daha önce karşılaşmadığın için daha doğrusu karşılaşsan bile nadiren bir iki kişi ile karşılaşmış olduğunu varsayarak, hepsinden tek tek bahsettik. Okula başladığın zaman bu öğrenci çeşitleriyle karşılaştığında garipsememen için bu konuyu ele aldık.

Ankara Dâhil Bütün Üniversitelerde Karşılaşacağın Öğrenci Tipleri

 • Sınıfın En Gizemli Çocuğu

Bu arkadaşımız genellikle sınıfın en arkası sırasında, kulağından kulaklığını çıkarmayan biridir. İnsanlarla fazla iletişim kurmayı sevmezler, şuraya dikkat edelim insanları sevmez demiyoruz, iletişim kurmayı sevmezler. Az ve de öz arkadaşları vardır. Daha çok rock şarkı dinliyor gibi görünse de aslında kulaklıkta çalan müzik Azer Bülbül ya da Müslüm Gürses’tir. Okula gelirken genellikle Harley Motoru ile gelir ve kendini vampir filmlerine çok kaptırdığı için yaz kış siyah giyinmeyi görev edinmişlerdir. Belki de onları gizemli yapan siyah giyinmeleridir.  

 • Okulun Popüler Kızı

Genellikle kot pantolonlarının altına bile topuklu ayakkabı giyen kızımız için artık topuklu ayakkabı bir yaşam stili olmuştur. Okulun en şık kızları arasında yer almakla birlikte birçok kızın sevmediği pembe rengin bu kıza çok yakıştığını göreceksiniz. Sarı saçları ile onları Barbie bebek olarak nitelendirmek doğru olabilir.  Dışarıdan soğuk biri gibi görünseler de aslında herkesle bir samimiyeti vardır.

 • Muhteşem Üçlü

Okulun ilk başından beri oluşturulan üçlü kız grubu… Bu gruptaki kızlar asla ayrı olarak gezmezler ve okulun bütün magazinsel olayları onların dilindedir. Biri nereye giderse diğerleri oraya gider adeta tek yumurta ikizleri gibi. Herkesin hakkında dedikodu yaparlar yeri geldiğinde ikisi diğerinin arkasından da konuşurlar ama hiçbir konuda birbirlerini yalnız bırakmazlar. Ayrıca derdi olan ya da yalnız gördükleri insanlara sürekli olarak yardımcı olurlar.

 • Sorgulamaya Başlayan Arkadaş

Üniversite hayatı, analitik olmayı ve de yorumsal düşünmenizi geliştirecek demiştik. Bu arkadaşımızda her şeye felsefik yaklaşmayı sevdiği için yaşamının her alanında her şeyi sorgulamaya başlamıştır.  Daha çok dikkat çekmek için kendince hayatı sorgular ama aslında Allah’a inanıyordur. Farklıyım havası yaratmayı sever ama herhangi bir şey olduğunda onu “Vallahi” derken bulabilir hatta tövbe ederken de görebilirsiniz. Merak etmeyin herkesin düşüncelerine saygılıdırlar, kendilerine de saygı duyulsun isterler.

 • Okumaktan Asla Vazgeçmeyenler

Her sınıfta mutlaka bir ya da iki tane bulunan öğrenci çeşididir.  Genellikle emekli devlet memuru veya hala çalışıp, zamanında çok istediği ama ailesinin izin vermemesi sonucu okuyamadığı bölüm olarak hikâyelerini anlatırlar. Bu abilerimiz veya ablalarımız, sınıfımızın neşesi olduğu gibi onların iş tecrübelerinden yararlanabilirsiniz.  Hocaların her söylediklerini noktasına virgülüne kadar not eder, her soruya cevap verirler hatta ve hatta mezun oldukları üniversitede gördükleri derslerden muaf olmasına rağmen ortalama için tekrar bu dersi alırlar bu da yetmezmiş gibi sınav haftası sizi kütüphanede gördüklerinde, sizin notlarınızın fotokopisini de isterler. Okumanın yaşı yoktur sözü örneğini bu öğrencilerle canlı bir şekilde görmekteyiz. Onlar sizin gibi gençlerden enerji alırken, yaklaşımları abi, abla gibi oldukları için sizde onlardan birçok konuda yardım alabilirsiniz.

 • Montunu Asla Üstünden Çıkarmayan Arkadaş

Daha çok deniz kıyısından gelen bu arkadaşımız için Ankara ayazı oldukça soğuk geçtiğin,  yaz aylarında üşüdüğünü görürsünüz. Yaşadığı şehirde kışları asla eksi derecelere inmemiştir. Bu yüzden bu arkadaşımızı asla garipsemeyin, elinde değil. Sonraki yıllarda bu duruma alıştığını ve değiştiğini göreceksiniz.

 

 • Erasmus Hayali Olan Genç

Okula ilk geldiği günden beri Erasmus Değişim Programı ile yurtdışında okuma hayali kuran arkadaşımız, çoğunlukla okuduğu üniversiteyi beğenmez ve sürekli dillerinde Avrupa’da bulunan üniversite vardır. Okudukları üniversite ve Avrupa’daki üniversite arasında sürekli kıyaslama yaparak “Yurtdışındaki üniversitelerde hiç de böyle değil” gibi sözleri çok duyarsınız. Bu arkadaşımızdan yurtdışı hakkında bilgi alabilirsiniz, eminiz hayali olduğu için birçok konuya hakimdir.  

 • Sürekli Spora Giden Abimiz

Üniversiteye başlayınca sağlıklı bir yaşam oluşturmaya karar veren arkadaşımız, sağlıklı beslenmekten çok spor salonunda sürekli olarak vücut çalışır. Almış olduğu besinlerde aslında sağlıklı beslenmek için değil daha çok vücudun gelişmesi içindir.  Besinin yetersiz geldiği noktalarda, protein tozu kullanırlar. Vücutlarını belli etmek içinde her zaman küçük beden tişört giyerler ve çok sağlıklıyım mesajı verirler. Çantalarında kalem, defterden çok akşamdan saklama kaplarında hazırladıkları sağlıklı atıştırmalıkları getirirler.

 • Notlarını Kimseye Paylaşmayan Arkadaş

Sınıfın en ön sırasında, hocanın masasının karşısında oturmaktadırlar. İlk haftadan beri bütün derslerin notları bu arkadaştadır. Vize ve final tatillerinde evlerine gitmezler, herkes tatilde iken sürekli ders çalışırlar. Haftalar öncesinden kütüphanenin yolunu tutup, sınav haftası hiçbir notunu sizinle paylaşmayan bu arkadaş, sınav sonrası herkesin notunu sorar ama asla kendi notunu söylemez. Genellikle ortalaması en yüksek odur, nazar değmesin diye de gizler. Yalnız şunu unutmayın, bahsettiğimiz arkadaş robot değil, dersten ibaret bir yaşamı yok. Sizinle sadece notunu paylaşmaz ama onun haricinde her türlü sizinle iletişim kurar.

 • Değişikliği Seven Kız

Psikolojileri bozuk değildirler. Renkli kişiliklerini saçlarına yansıtan insanlardır diyelim. Saçlarında sabit bir renk göremezsiniz. Özellikle izlediği dizi ve filmlerden etkilenerek böyle bir girişimde bulunurlar, bunu yaparken de en çok yakın arkadaşından destek görmek ister. Eğlenceli oldukları için onlarla vakit hep uç noktalarda geçer, sıkılmazsınız.

 • Takım Elbiseli Gezen Erkekler

Her gün okulda sunum varmışçasına, sürekli olarak okula takım elbiseyle gelen bu arkadaşlarımız için bu durum adeta bir yaşam tarzıdır. Başlarda oldukça dikkatinizi çekebilir fakat daha sonrasında gözünüz bu duruma alıştığı için spor giyindikleri zaman bu hallerini gözleriniz arayacaktır.

 • Her Daim Bakımından Ödün Vermeyen Kız

Bu kızlar sabah saat 08:00’da olan ders için altı gibi uyanırlar. Kahvaltıdan bile önemli olan güzel ve bakımlı görünme çabalarını istikrarla devam ettirirler. Sınav haftası ders çalıştığı için uykusuzluktan gözleri şişen, kütüphanede sabahladığı için eşofmanla okula gelen öğrencilerin yanı sıra bu arkadaşımız bakımından ve de makyajından ödün vermeden okula gelir. Sınav haftası herkes bitkin ve de boş bakışlarla birbirine bakarken, bu arkadaşımızın öyle olmadığını görüp, imreneceksiniz. Çünkü onlar hayatı seven insanlar.  Bunu zamanla görürsünüz ama genellikle böyle insanlarda sınavlardan yüksek alırlar.

“Kanka Hiç Çalışmadım Sınava” Diyen Yakın Arkadaş

Böyle diyen arkadaşınız kesinlikle her şeyi sular seller gibi ezberlemiştir. Bu yüzden siz “ne de olsa o da çalışmamış” diyerek ders çalışmayı ihmal etme. Zira siz sınav esnasında boş kâğıda bakarken, arkadaşınız sınav kâğıdını çoktan doldurmuş hatta ek sayfa istemeye yönelmiştir. İşte o esnada size bir bakış atacak ve hiç çalışmadım diyen arkadaşınızın gerçek yüzünü göreceksiniz, o zaman hayal kırıklığına uğramayın diye şimdiden sana bunları anlatıyoruz.

Buraya kadar karşılaşabileceğin öğrenci çeşitlerini seninle paylaşmış bulunmaktayız. Ankara İdeal Kız Öğrenci Yurtları ailesi olarak; sürekli dediğimiz gibi üniversite hayata açılan bir kapıdır. Bu yüzden burada insanları ne kadar çok tanırsan, ilerleyen zamanlarda, özel hayatında, iş hayatında veya başka türlü olarak karşına böyle insanlar sürekli çıkacağı için kendini şimdiden hazırlamış olacaksın. Enerjini düşürme, tecrübe iyi bir şey, seni ikinci defa hataya düşürmez. Neticede her şey insan için.

Bu konuda bu kadar bilgi yeterli diye düşünüyoruz. Sitemizde bulunan diğer blog yazılarını okuyarak, üniversite hayatı hakkında daha da geniş bilgiye ulaşabilirsin. Asıl konumuz olan Ankara’da bulunan kız öğrenci yurtları hakkında bilgi sahibi olmaya dönelim. Ankara’da bulunan birçok kız öğrenci yurdu hakkında bilgi sahibi olmak,  oldukça meşakkatli bir iş. Bu işi hafifletmek için, Ankara Kız Öğrenci Yurtları arasında yer alan, Ankara İdeal Kız Öğrenci Yurtları hakkında sana bilgi verelim. Böylelikle onlarca yurt arasından birisini yakından tanımış olacaksın.

Ankara İdeal Kız Öğrenci Yurtları 1994’den Bu Yana 26 Yıldır, Güven ve Konforla Ödün Vermeden Sizinle

Ankara Kız Öğrenci Yurtları denildiğinde karşına çıkan bir sürü özel ve devlet yurtları sıralanacaktır. Devlet yurtlarında kalma olanağı farklı bir serüvenle tamamlandığı için kendine uygun özel yurtları araştırmaya başlamışsındır. Konya menşeli olan Ankara İdeal Kız Öğrenci Yurtları, 1994 yılında kurmuş olduğu ilk yurt ile üniversiteliler için yurt hayatı algısını değiştirdi. Sunmuş olduğu konfor ve ayrıcalıklarla İdeal Öğrenci Yurtları, her şehirden birçok öğrencinin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için şimdilerde; 17’si Konya’da, 3’ü Ankara’da ve 1’i İstanbul’da olmak üzere, öğrencilerin beklentilerine cevap vermeye devam etmektedir.

Bir yurttan fazlası olarak, ailenizin yanındaymış gibi hissettiren İdeal Öğrenci Yurtları, kendi hayatınızı kurma sürecinde sorumluluklarınızı hafifletmekle birlikte birçok ayrıcalıkla da sosyal ve kültürel anlamda kendini geliştirmene yardımcı oluyor.  Ayrıcalıklarımızı merak ediyorsan, web sitemizden bilgi sahibi olabilir, Ankara’ya gelmeden önce de 360 derece İdeal sanal gezinti ile yurtlarımızı gezip, sana uygun olan şubelerimizi seçebilirsin. Ayrıca ‘Genç İdeal’ dergimizde, öğrencilerimizin görüşlerinin ve de yazmış olduğu, bizimle paylaştığı yazıları okuyabilir, dönem içerisinde yapılan etkinlikleri inceleyebilirsin. Seçeceğin yaşam alanı hakkında bilgi sahibi olmak bir tık uzağında.

Her zaman söylüyoruz, “üniversiteli olmak ayrıcalık,  İdealli olmak bambaşka ayrıcalık!” 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram