Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Potansiyeli Keşfet ve Artır

Potansiyeli Keşfet ve Artır BLOG
ideal saat ikon 2022-03-28

Potansiyeli Keşfet ve Artır

Potansiyeli Keşfet ve Artır

''Potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak, hem iç hem de dış faktörleri yönetmekle ilgilidir''.


            İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları olarak sizlere yepyeni bir içerikle geldik. Çok uzatmadan sizlere iyi okumalar dileyerek konumuza girelim. (: Stratejik yönetim, potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmanın güzel bir yoludur. Sadece plan yapmak için veya kendinize göre önemli olduğunu düşündüğünüz şeylere dayanarak plan yapmayın! Planınız, istediğiniz başarıya ulaşabilmek için sağlam temellendirilmiş, iyi düşünülmüş bir analize dayanmalıdır. Bu yazımızda, kendi yeteneklerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilmek için gerçek dünyadaki ünlü stratejik planlama modellerine göz atacağız.

            Hepimizin güçlü yönleri (yetenekler/yetkinlikler) ve zayıf yönleri (kendini yetersiz hissettiği/başarısız olduğu şeyler) vardır, bunların ikisi de esasında içseldir. Hatta gelişim psikolojisinde “kendini gerçekleştiren kehanet” diye bir kalıp vardır ki, bahsettiğimiz zayıf yönler çoğu zaman tam da bu sebeple zayıftır. Ayrıca toplumla etkileşim şeklimiz, sosyal veya asosyal olma tercihlerimiz, dış çevrede meydana gelen her şeyden etkilendiğimiz anlamına gelir. Çoğu zaman bizler farkında olmasak da dış çevredeki koşullar bize zarar vermeye veya yardım etmeye eğilimlidir. Birçok araştırmacı potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmanın hem iç hem de dış faktörleri yönetebilmeniz ile ilgili olduğuna inanıyor.

            Stratejik planlar oluşturabilmek için yapmanız gerekenlerden biri; tüm güçlü yönlerinizi, zayıf yönlerinizi, fırsatlarınızı ve tehditlerinizi hatta sabrınızı vurgulayan bir SWOT analizi yapmaktır. SWOT analizi, bir projede ya da bir ticari girişimde kurumun, tekniğin, sürecin, durumun veya kişinin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemekte; iç ve dış çevreden kaynaklanan fırsat ve tehditleri saptamakta kullanılan stratejik bir tekniktir. Anlayışınızı sadeleştirmek, ayrıca bu yazımızı bir bağlama oturtabilmek için bazı yaygın SWOT örnekleri verelim:

  • Güçlü yönlerinizden biri, sağlam hitabet becerileriniz veya seçkin yazma yeteneğiniz olabilir.
  • Zayıf yönlerinizden biri, topluluk önünde konuşma korkusu veya yazılı iletişiminizin zayıflığı olabilir.
  • Bir fırsat örneği verecek olursak, öğrenim hayatınız devam ederken, okuduğunuz bölüm mezunlarına ihtiyaç ve taleplerin giderek artması olabilir.
  • Potansiyel bir tehdit örneği ise artan mezun sayıları olabilir ve bu da bölümünüze duyulan ihtiyaç ve talebin azalmasına yol açar.

            SWOT analizinizi yaptıktan sonra, güçlü yönlerinizi en üst düzeye çıkaracak, çevrenizdeki fırsatlardan maksimum düzeyde yararlanacak, zayıflıklarınızı minimuma indirecek ve tehditleri ortadan kaldıracak -kaldıramıyorsanız bile en iyi şekilde yönetecek- stratejiler geliştirmenize yardımcı olacak bir matris (düzenlenmiş kavram haritası) geliştirebilirsiniz. Kavram haritaları konusunda o kadar da iyi değilim diyorsanız, internetten SWOT analizi tablolarına bir göz atabilir ve boş bir kâğıda bir dikdörtgen çizip dört eş parçaya bölmekle işe başlayabilirsiniz.

            Planınızın büyük çoğunluğunu, çevrenizdeki fırsatları güçlü yönlerinizi en üst seviyeye çıkarmak için nasıl kullanacağınız ile ilgili hazırlamanızda fayda var. Örneğin, İngilizce konuşmakta iyiyseniz bunu çevrenizdeki fırsatlarla nasıl akademik bir düzeye taşıyabileceğiniz ya da nasıl bir gelir kaynağı haline getirebileceğiniz konusuna odaklanabilirsiniz. Herhangi bir yetkinlik alanında potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak oldukça önemlidir. Tam da bu sebeple planınızın %60'ının bu stratejileri uygulama odaklı hazırlamanızı tavsiye ederiz.

            Zayıf yönleriniz konusunda ise üzerinde çalışmayı seveceğiniz stratejiler geliştirebilirsiniz. İnsanoğlunun çözülmez bir problemidir, zayıf yönleri üzerine çalışmayı keyifli bir hale getirememek. Bu konuda hem kendinizi iyi tanımalı hem de öncelikle keyif aldığınız şeyleri belirlemelisiniz. Böylece üzerinde çalışmaktan hoşlanmadığınız birçok şeyi keyifli hale getirebilir ve zayıf yönlerinizin üstesinden başarıyla gelebilirsiniz. Potansiyel tehditlerin üstesinden gelmek de zayıf yönlerinizi törpüleyebilmek, geliştirebilmek ile başlayacaktır. Çünkü sizler kendinizi geliştirdiğiniz her alanda özgüven sahibi olurken, dış tehditler etkisiz hale gelecektir. Hatta sizler diğer insanlar için bir tehdit haline bile gelebilirsiniz ki bu da sahip olduğunuz başarının en üst çıtalarından biridir.

            İdeal Öğrenci Yurtları olarak sizlere sunmuş olduğumuz seçenekleri değerlendirmeniz ve 2022 yılında hangi stratejileri izlemek istediğinize karar verebilmeniz sizler için olduğu kadar bizler için de oldukça önemlidir. Hem kız hem erkek öğrencilerimiz için, gerek yurtlarımızda, gerek okullarınızda, gerekse sosyal hayatlarınızda, sizlere kattığımız her değer İdeal Öğrenci Yurtları olarak bizlerin gururudur. Bu yazımızın, sizler için geleceğin benzeri görülmemiş zorluklarını üstlenmenizde yararlı bir alıştırma olacağını umuyoruz. Her yıl bu süreçleri kendinize göre değiştirerek, geliştirerek ve yenileyerek başarı yolunda emin adımlar atabilirsiniz. Yeni yazılarımızda görüşmek üzere, bol şanslar! (:

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram