Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Peki, Senin Masanda Neler Var?

Peki, Senin Masanda Neler Var? BLOG
ideal saat ikon 2022-02-21

Peki, Senin Masanda Neler Var?

Peki, Senin Masanda Neler Var?

Özel İdeal Kız ve Erkek Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları olarak sizleri yine önce biz düşündük ve böyle bir blog yazısı yazmaya karar verdik. Bazen yurtta bazen de evdeki odanızda gün içerisinde saatlerce bir masa başında oturup, belki de günlerinizi alacak bir ödev hazırlamaya başladığınızda; masanıza koyduğunuz küçük şeyler siz hiç fark etmeseniz bile kimi zaman sizi rahatlatırken kimi zaman git gide düşen motivasyonunuzu artırmanıza yardımcı olacaktır. Uzun süreli çalışma ortamlarında insanların bazen sevdiği bir kupayı kalemlik yaptığını, bazen renkli birkaç süs eşyasını masalarının bir köşesine yerleştirdiklerini; bazen çocuklarının, eşlerinin, sevgililerinin fotoğraflarını koyduklarını ya da küçücük bir çiçekle bakış açılarını neşelendirdiklerini görebilirsiniz. Bu istemsizce yapılan bir hareket olmamasına karşın çoğu zaman bireyler bunu hayatlarına nasıl bir etki bırakacağının farkında olmadan yaparlar.

                Bakış açısının neşesi bir yana, yaşadığımız hayatı kolaylaştırmak ve masa başı bir iş ile uğraşırken yerimizden kalkmadan birçok şeyi halledebilmek oldukça önemlidir. İdeal Öğrenci Yurtları olarak bahsettiğimiz liste klasikleri içeren bir liste değil, belki de bunca zaman masanızın üzerine koymayı hiç düşünmediğiniz; pencerenin bir köşesine bıraktığınız, çekmecenin bir köşesine attığınız, her gün gelip gidip çantanızda taşımayı seçtiğiniz şeylerden bahsediyoruz. Bu listeden istediğinizi alabilir veya çıkarabilirsiniz ya da listemizi gözden geçirdikten sonra aklınıza gelen yeni şeyleri ekleyip, yepyeni bir masa formatı oluşturabilirsiniz. Herkesin farklı ihtiyaçları ve istekleri vardır, bizimkisi sadece bir öneri… Tercih sizlerin! (:

Sizi çalışmaya – başarmaya teşvik eden bir nesne ile başlayın!

                Bazen yapmanız gereken şeye o kadar fazla odaklanırsınız ki neden yapmanız gerektiğini unutursunuz, bu da insanın motivasyonunu kaybetmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Neyi neden yapmanız gerektiğini bir düşünün ve masanıza size bu motivasyonu sağlayacak bir nesne koyun! Ailenizin bir fotoğrafı, bir arkadaşınızdan küçük bir hediye, ilham verici bir post-it notu veya çocuğunuzdan bir çizim olabilir. Bunlar beni motive etmiyor diyorsanız sizi neşelendiren bir fotoğrafın hatta kendi fotoğrafınız bile olabilir üzerine kendi motivasyon cümlenizi yazabilirsiniz. Gözünüzün önünde yapmanız gereken şeyi neden yapmanız gerektiğine dair bir işaret olması, içerisinde bulunabileceğiniz her türlü olumsuz durumda biraz daha fazla çabalamanız ve ayakta durabilmeniz için oldukça faydalı olacaktır.

Kendinize el altında ama gizli bir zula-darphane hazırlayabilirsiniz!

                Siz de çalışırken kendinizden çok kafeine güveniyorsanız, özellikle de üst üste birkaç fincan kahve içenlerdenseniz, masanızda bir nane veya fesleğen saksısı bulundurabilirsiniz. Masam güneş görmüyor, ne yapsın o gariban diyorsanız ya da canlı bitkilerden hoşlanmıyorsanız, tül bir kese içerisinde kurusu da iş görecektir. Ara ara elinizi üzerine sürüp koklayabilir, bol kafeinli bir vücut yerine, zinde bir vücudu ve açık bir zihni tercih edebilirsiniz. Psikolojik etmenlere inanıyorsanız bahsettiğimiz yöntem bir süre psikolojik olarak kafeinin yerini tutmayabilir fakat zamanla etkilerini göreceğinizden ve belki de içinizden bizlere teşekkür edip, eşe dosta tavsiye vermeye başlayacağınızdan oldukça eminiz.

Masanızda atıştırmayı sevenlerdenseniz, bir el dezenfektanı ya da bir paket ıslak mendil bulundurmalısınız!

                Çekmecelerinizin birinde ya da masanızın üzerindeki bir kutuda çikolatalar, şekerlemeler, yarım paket bisküviler ya da çubuk krakerler bulundurmaktan kime ne zarar gelir ki? Hemen her insanın çekmecelerinde bu tarz şeyleri bulmak mümkündür. Yiyeceğiniz veya yediğiniz her şeyden önce ve sonra ellerinizi yıkamak yerine içerisinde bulunduğumuz malum pandemi sürecini de dikkate alarak bir el dezenfektanı ya da ıslak mendil paketi bulundurabilirsiniz. Kolaylığından ziyade sağlığınız ve hijyeniniz için naçizane tavsiyelerimize uyabilirsiniz.

Gerek kış, gerekse yaz aylarında kurtarıcı bir el kremi!

                Yaz, kış demeden artık ellerimizin her mevsim sertleştiğini ve çatladığını biliyoruz. Kullandığımız dezenfektanlar, kolonyalar ve sıvı sabunlar içerdikleri kimyasallar sebebi ile ellerimize oldukça zarar veriyor. Hele bir de kış aylarında iseniz bu zarar soğuk havayla birlikte ikiye katlanıyor. Bu sebeple kirli eller istemiyorsanız ama kuru eller de istemiyorsanız, masanızın bir köşesinde küçük bir nemlendirici veya el kremi bulundurmanız ideal olabilir. Canınız sıkıldığında ellerinizi nemlendirme işini biraz büyütüp tırnak diplerinize ve dirseklerinize de bulaşabilirsiniz. Sonuç olarak huzurlu ve yumuşak bir cilt; huzurlu ve yumuşak bir insan… (:

İçinden çıkanlarla herkesi hayrete düşürecek bir organizer!

                Tüm bu parçaların masanızı dağıtıp, karmaşık bir görüntü oluşturmasını ve yazdığınız yazıya pür dikkat odaklandığınız anda gözünüze takılmasını istemezsiniz elbette… Güzel bir organizer ya da organizerin yerini tutacak bir kutu, bölmeli bir kap her şeyi içerisine düzenli bir şekilde saklamak için oldukça kullanışlı olacaktır. Eğer biraz el beceriniz varsa kendi organizerinizi bile yapabilirsiniz ki bu hepsinden daha kullanışlı olacaktır. Nasıl olacak diyorsanız, internetten birkaç araştırma yapabilirsiniz. Bir deterjan kutusunun hatta bir yoğurt kovasının bile dönüştüğü şeyleri gördüğünüzde hayretle ve hayranlıkla bakabilirsiniz.

Son olarak gözünüze hoş gelen bir çakmak veya renkli kibritler bulundurabilirsiniz, ne için mi?

                Ders çalışırken sizi daha da motive etmesi ya da sadece bir kafa sakinliği sağlaması için kendinize farklı renklerde, farklı kokularda mumlar alabilir, hoş izlenimli biblo tütsüler edinebilirsiniz. Elinizin altında bir çakmak veya kibrit bulundurmak sizi masanızdan kalkıp evin içinde dolaşmaktan kurtarabilir. Son demiştik fakat kız öğrencilerimiz için bir ufak detay daha verelim. (: Beklenmedik bir görüntülü arama geldiğinde ve hemen açmanız gerektiğinde bulunduğunuz yerden hiç kalkmadan organizerinizin kenarına sıkıştırdığınız bir kapatıcı ve bir maskara işinizi görecektir. Elbette en doğal haliniz en güzel halinizdir, fakat ışık bazen yüzünüze gülmeyebilir. (:

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram