Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Özel Yurt Giriş Çıkış Saatleri Nelerdir?

Özel Yurt Giriş Çıkış Saatleri Nelerdir? BLOG
ideal saat ikon 2023-05-31

Özel Yurt Giriş Çıkış Saatleri Nelerdir?

Özel Yurt Giriş Çıkış Saatleri Nelerdir?

Özel yurt giriş çıkış saatleri yurt konusunda en çok sorulan sorulardır.  Bu noktada saatler hem güvenliğinize hem de ders programınıza göre ayarlanır. Özellikle İdeal Öğrenci Yurtları sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Peki özel yurt giriş çıkış saatleri nasıldır? 

Özel Yurt Giriş Çıkış Saatleri Neye Göre Ayarlanıyor?

Özel yurt giriş çıkış saatleri bazı yurtlarda diğerine göre daha esnek olabilir. Bu tamamen yurdun inisiyatifidir. Ama sizin öğretim durumunuzu İdeal Öğrenci Yurtları dikkate alır. 1. Öğretim ve 2.öğretim olmak üzere geç giriş saati izni alabilirsiniz.  Bu durum 2.öğretimlere faydalıdır. 

Özel Yurt Giriş Çıkış Saatleri ve İdeal Öğrenci Yurtları

Özel yurt giriş çıkış saatleri çoğu yurtta parmak izi okutması ile gerçekleşir. Sizin yurda girdiğiniz an giriş kaydedilir. Bu çıkış için de geçerlidir. Peki özel yurtlarda ve İdeal Öğrenci Yurtları için giriş çıkış saatleri nelerdir, farkları var mıdır? 

Ankara İdeal Öğrenci Yurtların Giriş Çıkış Saatleri 

Özel yurtların giriş çıkış saatleri sabah 06.00 ve 23.00 olarak sabitlenmiştir. İdeal Öğrenci Yurtları ise; 

  • Örneğin Ankara kız öğrenci yurtları hafta içi birinci öğretimlerde saatler 06.30-23.00, ikinci öğretimler ise 06.30-23.30 olarak belirtilmiştir.  

  • Ya da Ankara erkek öğrenci yurtları için saatler de 06.30-24.00 olarak mevcuttur. 

  • Ayrıca gün içinde yurda geç girme gibi bir durumda yurdu arayıp geç girme izni alabilirsiniz. 

Özel Yurtlarda İzin Kaç Gün

Özel yurtlarda eskiden 70 gün olan sayı, toplam 30 gün izin sayısına düşürülmüştür. Bu izin sürelerine resmî tatiller, hafta sonu günleri dahil değildir. Yurt izinlerinizi Genciz Biz sayfasından ya da e devlet üzerinden yapabilirsiniz. İdeal Öğrenci Yurtlarında ise idare aracılığı ile evci izni alabilirsiniz. 

İdeal Öğrenci Özel Yurtlarda Aileye Haber Veriliyor Mu? 

Yurt öğrencilerinin artık reşit ve birey kişiler olması nedeni ile ailelere izin için haber verilmez. Ancak öğrencinin özel yurt giriş çıkış saatleri içerisinde yurda gelmemesi ve herhangi bir izin almama durumunda ilk önce kendisi aranır. Öğrenciye ulaşılamaz ise kayıtlı aile numaralarına irtibat edilir. Bu öğrencinin güvenliği için önemlidir. 

Ayrıca öğrencinin yurtta olması gereken saatte yurtta olmaması ve yurttan da izin almaması durumunda öğrenciye uyarı verilebilir. Eğer öğrenci yeni ise bu durum göz ardı edilebilir. Ancak bu sadece yeni öğrenciler içindir ve tek seferliktir. 

İdeal Yurtları İstanbul Giriş Çıkış Saati Olmayan Yurtlar Mı?

İdeal Yurtları 28 yıllık bir tecrübeye dayanır. Bu süreç boyunca prensiplerini öğrencilerinin konforuna ve güvenliğine adamıştır. Gerek Ankara kız yurtları gerekse diğer şehirlerdeki İstanbul gibi şubelerinde özel yurt giriş çıkış saatleri olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. 

Ankara özel yurtlar tavsiyesi içerisinde giriş çıkış saatleri bilgileri sizler için önem arz eder. Yurtlara gidip kaydolmadan her yurt için bilgilenmeniz önemlidir. Unutmayın özel yurt giriş çıkış saatleri o yurdun özel olması nedeni ile farklılık gösterebilir.

Bu gibi giriş çıkış saati belirsizlikleri hem yurt idaresini hem de öğrencileri zor duruma sokabilir. Ayrıca güvenlik açısından sorun teşkil eder. Bu giriş çıkış saatleri kuralları Ankara erkek yurtları ya da diğer şubelerdeki erkek yurtları için de tabi ki geçerlidir. İdeal yurtları için eşitlik önemlidir. 

KYK Giriş Çıkış Saatleri Nasıl?

Kredi ve Yurtlar Kurumundaki devlet yurtları saatlerinin özel yurt giriş çıkış saatleri ile aralarında farklar vardır. Örneğin devlet yurtlarında giriş çıkışlar 06.00-23.00 olarak sabitlenmiştir. Örneğin ikinci öğretim iseniz okuduğunuz bölümden ders programı ya da dersinizin geç bittiğine dair bölüm başkanında mühürlü kâğıdı idareye vermelisiniz.

Bu izin kâğıdı ise sadece yarım saat uzatmadır. Yani 11’de değil de 11.31’de girdiğiniz takdirde size uyarı verilir. Bu uyarıdan 3 kere almanız durumda yurttan atılabilirsiniz. Ayrıca evci izinlerinizi de akşam on buçuktan önce almanız gerekiyor. 

KYK Gece Giriş Saatleri Nasıl?

Yukarıda belirtildiği üzere KYK yurtlarında en geç 23.30’da giriş yapma zorunluluğu vardır. Bu bazı 2.öğretim öğrencilerini okul yurt mesafesi yönünden zorlayabilir. İdeal Yurtları ile iletişim halinde ve gerekli izin belgeleri olduğu sürece size anlayış göstereceklerdir. Ayrıca yurdun ringleri sayesinde geç saatte tek gidip gelmek durumunda kalmazsınız. 

Devlet Yurt Kuralları Nelerdir? 

Devlet yurt kuralları, özel yurt kuralları ile hemen hemen aynıdır. Her devlet ve özel yurdun isteği öğrenci refahını be hayat kalitesini yüksek tutmaktır. Aşağıda yurt kuralları mevcuttur.

Alan 

Kural 

Hijyen 

Yatağınızı ve odanızı düzenli tutmak.

Hijyen 

Oda içerisinde yemek hazırlamamak, tüketmemek.

Hijyen 

Odada koku yapacak yemekler bulundurmamak.

Sağlık 

Odada sigara içilmemeli.

Öğrenci şikâyeti 

Yurtta gürültü yapmamak. 

Düzen 

Odanın sabit düzeni bozulmamalı. 

İzin 

Parmak izi okutmadan girmek, çıkmak. 

 

Lise Yurtları Giriş Çıkış Saatleri Nasıl? 

Lise yurtları da aynı üniversite yurtları gibi işler. Saatler aynıdır. Ancak özel yurt giriş çıkış saatleri ile farklılık olabilir. Lise giriş çıkış saatleri 06.00 ve 23.00 olarak belirtilmiş ve sabitlenmiştir. Yine bu saatler öğrenci güvenliğine göre ayarlanmıştır. Birçok yurdun öğrencilerin yurda girişi için ring otobüsleri bulunmaktadır.

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram