Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

ORGANİK ÖĞRENCİLİK HAYATI

ORGANİK ÖĞRENCİLİK HAYATI BLOG
ideal saat ikon 2021-06-17

ORGANİK ÖĞRENCİLİK HAYATI

ORGANİK ÖĞRENCİLİK HAYATI

İlginç bir blog yazısıyla karşınızdayız. Literatürde böyle bir tanımlamanın yer almadığının farkındayız ama zaten bizi biz yapan da bu. Biz kim miyiz?

Konya’da kazandığın üniversite sonucu araştırmalarına başladığın özel yurtlardan bir tanesiyiz. Bu yazıyı okuyan kişi yani sen, ister kız ol, ister erkek; Konya’da araştırdığın özel yurtlar arasında karşına çıkan bu yazıda, Konya’daki bulunan özel yurtlardan biri olan İdeal Öğrenci Yurtları hakkında bilgi alacaksın fakat önce biraz sana üniversite hayatında yapacağın bir aktiviteden bahsedelim.

Organik öğrencilik hayatı denilince beslenme konusunu ele aldığımızı düşünebilirsin ama organik olmak sadece beslenmeden geçmemektedir. Yaşam alanında standartları değiştirerek de organik bir öğrencilik hayatı yaşayabilirsin. Tek başına başlayacağın bu hayatta, kontrol tamamen senin elinde olacağı için Konya Özel Yurtları arasında Özel İdeal Öğrenci Yurtlarını kalıcı bir konaklama yeri olarak seçebilirsin. Kalıcı bir yer ayarladıktan sonra organik öğrencilik hayatı yaşaman daha kolay çünkü organik öğrencilik hayatında sürekli bir yerlere gideceksin.

Konya’ya ilk adım attığında şehri tanımak isteyeceksin ve artık rutinleşen Konya gezilerini yaparak, şehrin göz önünde bulunan en önemli noktalarını gezip, tanıyacaksın. Zaten ilk önce bunları yapman, şehre alışman için önemli. Organik hayata, yerleşik hayata geçtiğinde, şehri tanıdığın zaman başlayabilirsin. Konya’da yeni yaşam alanın olan Özel İdeal Öğrenci Yurtlarına yerleştikten sonra Konya hakkında bilinmeyenleri öğrenmek için araştırma yapabilirsin ya da zaten şehre gelmeden önce yapmışsındır senin tercihin.

Konya’yı hep görünen kısımları; Mevlana Türbesi, Meram Bağları, Japon Parkı, Alaaddin Tepesi, Sille, Sultan Selim Camii ve yer alan birçok yapıları ile biliriz.  Birde görünmeyen yerleri var. Görünmeyen yerlerde genellikle doğa ile iç içe olacağınız ve orada bir gün kaldığınız zaman tadını çıkarabileceğiniz yerler. Evet, organik yaşam yerken aslında doğa ile iç içe olmandan ve kamp yaşamında bahsediyorduk. Sabit bir yaşam alanı seçmen bu yüzden önemli çünkü kamp yaşamı her zaman tercih edebileceğin bir yaşam tarzı değil. Herkes üniversiteye gittiğinde nasıl eğleneceğini düşünürken sen kendi yaşam standardını değiştirerek, kaliteli vakit geçirme planlarını yap.

Şehir hayatını monoton olarak nitelendirsek de Konya’da zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak ve yapacağın birçok faaliyet ve aktivitelerle verimli bir üniversite yaşamı geçireceksin. Tabii şehrin kalabalığından kısa bir sürede uzaklaşmak hem ruh hem beden dinginliği sağlamaktadır. İlk defa kamp yapacak olan erkek öğrenciler için tek başına, kız öğrenciler içinde yanında en az bir kişi ile yapabileceği doğa kampı hakkında öneriler bu blog yazısında yer alıyor. Sürekli ailenin kontrolünde bir hayat tarzından uzaklaşıp, kendi başına alacağın kararların en güzel bu olabileceğini belirtmek isteriz. Daha önce hiç kamp yapmayan bir birey olduğunu varsayarsak, kamp yaşamı hakkında sana anlatacaklarımız var eğer Konya’ya gelmeden önce okuyorsan bu yazıyı, şimdiden planlarını ve rotanı belirlemeye başlaman sana zaman kazandıracak.

Öncelikle daha önce hiç kamp yapmadıysan, kampçılık hakkında bilgin yoksa ‘İzci Kurslarına’ katılmanı tavsiye ederiz. Çünkü ilk kamp deneyimini, bilmediğin bir şehirde, kendi başına yapman seni yorabilir hatta doğa yaşamını sevdirecekken tam tersi korku etkisi de yaratabilir. Bir rehberin olması, seni yönlendirmesi doğru bir kamp hayatını sana öğretecek ve birçok tanımadığın insanla tanışma fırsatı yakalayacaksın.  Kim bilir belki ilerde tek başına çıkacağın kamp yolculuklarında, sana eşlik edecek çılgın arkadaşını burada bulabilirsin. Bu konuda kötü bir anın olmasını istemeyiz. Eğer ilk defa tek başına yapma konusunda kendine güveniyorsan şimdi sana önereceğimiz adımları takip et. Ama önce doğada kamp yaşamının insan üzerindeki etkilerine bakalım.

Neden Kamp Yapmalıyız?

Şehrin monotonluğu ve kalabalıklığından uzaklaşmak için çıktığın kamp yolculuğunda, daha doğrusu aslında keşfetmemiz için doğanın bize sunduğu ayrıcalıkları tanımak oldukça heyecan verici. Yeni bir gizi ortaya çıkarmak, doğayı dinlemek ve doğanın bize sunduğu nimetleri görerek şükretmek, hayat yaşamını sıradanlıktan kurtarmaktadır. Herkes alışveriş merkezlerinde alışveriş veya kafelerde eğlenerek vakit kaybederken, sen kendini ve doğayı keşfediyorsun. Seni başkalarından ayıran bu özellik yaşamına anlam katacak ve sağlık, uzun yaşam sürmene yardımcı olacak.

 • Temiz Hava:  Doğanın derinliklerinde yapmaya başlayacağın kamp yaşamında, insanların kirletmediği temiz bir çevre ve bolca oksijen bulunuyor. Duyduğunuz mutluluk da kafanızda değil, mutluluk hormonu diye bilinen serotonin hormonu, oksijen ile harekete geçmektedir. Yani yüksek binaların yerine birçok yüksek ağaçların bulunduğu ortamda, kasvet yerine bolca oksijen, temiz hava seni bekliyor.
 • İyileştirilmiş Ruh Sağlığı: Karanlıkta salgılanan Melatonin adlı hormon, ruh sağlığını etkileyen bir hormon çeşididir. Vücuttaki hücrelerin yenilenmesini, uyku saatini, vücut ısısını ve bağışıklık sisteminin artırılmasını sağlamaktadır. Eğer hormon kendini yenilemede yetersiz kalırsa, bireyde depresif bir ruh hali oluşturur. İşte kamp yapmak, kişinin temiz havada uykusunu yeterli bir şekilde almasını sağlarken aslında melatonin hormonunu etkilemektedir. Böylelikle birey kendisini depresyona sokacak düşüncelerden arınıp, ruh sağlığını koruyabilir.
 • Fişlerde Uzaklaşma: Eğer gerçekten kampın tadını çıkarmak istiyorsan, yanında bulunan elektronik cihazları kapatmalısın. Zaten kampın amacı da; rutinleşmiş ve seni yoran hayattan uzaklaşmanı, dinginliğe kavuşmak için yapılmasıdır. Günlük hayatta akıllı telefonlar sayesinde yeteri kadar radyasyona maruz kalındığı için kamp, bu radyasyonu vücuttan uzaklaştırmak için güzel bir fırsat. Tabii kampta da telefon, tabletle uğraşmayacaksan.
 • Bol Oksijen Az Stres:  Şehrin kalabalığından uzak, sessiz bir yerde yaşam sürdürmen ve uzun süre yeşil ve maviyi görmen, stresten uzaklaşmanı sağlıyor. Ayrıca stres eksikliği yukarıda bahsettiğimiz serotonin ve melatonin yükselişiyle de doğru orantılı olduğu için birbirini etkilemektedir.
 • D Vitamin: Temiz ve bol oksijenli bir havada, vücudun kalsiyum ve fosforu emmesine izin veren D vitaminini almak oldukça mümkün.  Kamp yaparken, güneş ışığına maruz kaldığın için endişelenme,  yeşil ağaçların altında, toprağa uzan ve avuç içlerini güneşe doğru çevir. Vücudunun vitaminini böylelikle karşılamış olacaksın.
 • Sağlıklı Beslenme: Kamp yaşamında doğa sana bünyesinde barındırdığı nimetleri sunarak, senin aç kalmanı engelliyor. Gölde balık tutarak ya ağaçların gövdesine gizlenmiş mantarları toplayarak bolca protein ve doğal yağ tüketeceksin.
 • Meditasyon:  Kamp yaşamında aldığın bolca oksijen ile erkenden uykun gelebilir, bu durumda senin ertesi gün erken uyanmana yardımcı olacaktır. Erkenden uyandığında ise gün doğumunu izleyebilir veya kimse uyanık değilken, sporunu yaparak güne enerjik bir şekilde başlayabilirsin. Ama bunun için telefonunu ve diğer elektronik aletleri kapatarak yanından uzaklaştırmalısın. Çünkü doğa senin kendini dinlemeni istiyor.
 • Yeni Keşifler: Kamp yaparken, bulunduğun bölgede yer alan ağaç çeşitlerini, kuşların neden öttüğünü ve farklı kuş seslerini dinlemeyi ayrıca doğada bulunan yabani meyve, sebze, ot çeşitlerini öğrenebilirsin. Onları tanımak, dillerini öğrenmek, doğada da bir arkadaş edinmeni sağlayacak. Ayrıca şehrin ışıltılı yaşamında göremediğin yıldızları, kamp alanı şehirden uzak olduğu için rahatlıkla görebileceksin. Görebildiğin için şaşıracaksın ama en çok gökyüzünde o kadar fazla yıldız olduğuna şaşıracaksın.
 • Beceri Kazandırır:  Sahip olduğun her şeyi kampa götüremeyeceğin için yanına taşınabilir ve alternatif malzemeler almalısın. İstediğini de her zaman bulamayacağın için pratik çözümler üretmen gerekecek. Çadır kurmayı, keski kullanabilmeyi, ateş yakabilmeyi, düğüm atabilmeyi ve daha fazlasını öğrenme şansın olacak. Bunlar ilerde az malzeme ile çok işler başarabilme yeteneğini de güçlendirir.
 • Güçlü Arkadaşlıklar Kurma:  Çadırını konuşlandırdığın veya seçtiğin kamp alanında seninle birlikte gelen arkadaşların ve etrafında başkaları tarafından da tercih edilmesi sonucu oraya gelen insanlarla iletişim kurabilir ve dostluklar edinebilirsin. Hatta tercihleriniz aynı yönde olduğu için edindiğiniz bu arkadaşlıklar,  aranızda daha güçlü bağ oluşturur.
 • Yön Bilgisi: Ormanda ya da seçtiğin kamp alanında her yerde ağaç olduğu için yürüyüşe çıktığında, çadırını kurduğun alanı kaybetmemek için ve nerede olduğunu bilmek için yönleri tespit ediyorsun. Bir işaret bırakarak ya da ağaç gövdesindeki yosun nerede olduğunu sana söyleyecektir.

Alışılagelmiş bir üniversite öğrenciliği ve üniversite hayatı tabularını yıkmak istiyorsan, kamp yaşamı seni bekliyor diyebiliriz. Özellikle Türkiye’nin en büyük yüz ölçümüne sahip Konya gibi bir şehirde, keşfedilmeyi bekleyen birçok yer var diyebiliriz. Sadece Konya merkezli düşünmemek gerekli, gerek Konya gerekse Konya civarı şehirlerde de kamp yapma imkânın var. Eğer arkadaşların ile kamp yapacaksan, bu kamp yaşamını daha da eğlenceli hale getirebilirsin. Mesela gideceğin yere otobüs parası ödemek yerine, otostop çekerek de gidebilir böylelikle arkadaşların ile unutulmaz bir anı oluşturabilirsin.

Kamp İçin Neler Gerekli?

 • Öncelikle bir kamp çantasına yani sırt çantasına ihtiyacın olduğunu belirtelim
 • Kendine daha doğrusu mevsimine göre doğru çadır seçimi yapmalısın. Kanvas veya soğuk hava çadırı şeklinde.
 • Çadır için zemin bezi, muşamba almalısın
 • Çadır altı örtü
 • Gölgelik muşamba
 • Çadır kurumu ve muşamba sabitlemek için ip ve kazıklar almalısın
 • Çanta boy, balta ve çekiç
 • Katlanabilir uyku tulumu
 • Mat ve şişirme pompası
 • Yine aynı şekilde portatif Battaniye
 • Hava yastığı
 • El feneri ve olası durumlar için ek batarya, pil vb. şeyler
 • Olası kazalar için ilk yardım malzemeleri veyahut yer varsa ilk yardım çantası
 • Çakmak
 • Su veya çay için termos
 • Yakacağın ateş için gazete vb. kâğıt parçası
 • Kullanabileceğin kullan at tabak
 • Baharat
 • Mum
 • Pusula
 • Havlu
 • Sabun
 • Düdük
 • Hoparlör
 • Olta
 • Kağıt havlu, peçete
 • Kamp alanında oluşturduğun çöpleri toplaman için çöp poşeti
 • Küçük ebatlarda katlanabilir kamp masası ve katlanabilir sandalye
 • Katlanabilir hamak
 • Kamp halısı
 • Küçük süpürge veya faraş
 • Kamp ızgarası
 • Dürbün
 • Kılavuzlar
 • Alana uygun kıyafetler ve sağlam tabanlı ayakkabılar
 • Yaz akşamı da olsa, kamp alanlarında akşam çıkan serinlik için ceket veya polar
 • Gideceğiniz yerde su varsa, mayo
 • Diş fırçası & diş macunu
 • Güneş kremi
 • Islak mendil
 • Powerbank
 • Kısa yürüyüşler için bel çantası

Bu sıraladığımız malzemelerin hepsini karşılayamasan bile en temel ihtiyaç olan malzemeleri gidermen, bir kamp yolculuğu için yeterli olacaktır. Yeni başlayacağın için eksikleri zamanla tamamlayabilirsin. Konya’da başlayacağın kamp hayatında, Konya’nın görülmedik ve ismi duyulmadık yerlerde kamp yapmaya hazır mısın? İşte senin için Konya’da hazırladığımız kamp rotalarımız:

Konya’da Kamp Yapılacak Yerler

Beyşehir Karaburun Plajı Kamp Alanı

Meke Gölü Kamp Alanı

Ilgın Yeşilköy Kamp Alanı

Eğrigöl Kamp Alanı

Taşkent Çetmi Şelalesi Kamp Alanı

Göksu (Yerköprü) Şelalesi Kamp Alanı

Takkeli Dağ Kamp Alanı

Yeşildağ Kamp Alanı

Yakamanastır Kamp Alanı

Sille Barajı Parkı

Kocakoru Tabiat Parkı Kamp Alanı

Ihlara Vadisi Alanları/ Güzelyurt- Aksaray

Konya Özel Öğrenci Yurtları ararken böyle bir bilgi karşılaşacağını bilmiyordun. Yeni başlayacağın hayatta böyle olacak ve nelerle karşılaşacağını bilmeyeceksin. Konya Özel İdeal Öğrenci Yurdu ile birçok aktivite gerçekleştirirken, rutinleşmiş yurt mantığı dışına çıkarak, bir yurttan fazlası olduk. Tercih ettiğin Konya Özel İdeal Öğrenci Yurdu ailesi olarak yaptığımız faaliyetleri merak ediyorsan, web sitemizi ziyaret edebilir, faaliyet fotoğraflarımızı inceleyebilirsin.

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram