Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Online Derslere Ücretsiz Ulaşabileceğiniz Web Siteleri

Online Derslere Ücretsiz Ulaşabileceğiniz Web Siteleri BLOG
ideal saat ikon 2021-12-24

Online Derslere Ücretsiz Ulaşabileceğiniz Web Siteleri

Online Derslere Ücretsiz Ulaşabileceğiniz Web Siteleri

Merhabalar sevgili arkadaşım;          

            Hepimiz sağlığımız için evlerimizde kalırken kendi çabalarımızla ekmek yapmayı, dünya mutfağının lezzetlerini evlerimizde Türk kültürüyle harmanlayıp deneyimlemeyi, daha önce adını duymadığımız sanatsal hobileri ve spor programlarını tükettik. Özellikle hafta sonları ve akşamları sosyal medyada takılı kalmaktansa kendini geliştirmek isteyen öğrencilerimizin bir süredir ücretsiz online eğitimler araştırdıklarını gözlemledik. Öğrencilerimizin bu araştırmalarına yardımcı olabilmek adına çeşitli alanlarda online eğitim alabileceğiniz en iyi yerleri sıraladık. Gerçek dünyadan sanal aleme hızla göç ettiğimiz bu yıl hayatımızdaki değişimler bizi online platformlara da hızla adapte etti. Hatta yılı kapatmak üzereyiz ve belki de sizler çoktan varacağınız yerlere vardınız. Olsun! Biz sizlerden sonraki nesli de düşünelim. (: İşlerimiz ve sosyal hayatımız dahil olmak üzere her alanda dahil olduğumuz bu online sistem, pandemi döneminin bir getirisi gibi görünse de bundan sonraki yıllarda da hem sanal dünya hem de online platformlar hayatımızın bir paçası olacak gibi görünüyor. 

            Uzaktan eğitim ve online dersler, ulaşılması zor eğitimleri daha ulaşılabilir hale getirmektedir. Her ne kadar sınıftaki sosyal ortamlardan uzaklaşmış ve biraz da bu ortamlara yabancılaşmış olsak da uzaktan eğitimin hemen hemen hepimizin işine geldiği günler olmuştur. İşte evde yata yuvarlana kendinize bir şeyler katmak istediğiniz o zamanlarda ücretsiz online dersler ile yer ve zamandan bağımsız olarak dilediğiniz an kendinizi geliştirme yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Bunun için bir bilgisayar, telefon ya da tablete bir de aktif bir internet bağlantısına ihtiyacınız var o kadar, dilediğiniz yerde, dilediğiniz mekanda, dilediğiniz şekilde katılım sağlayabilirsiniz. Fakat ücretsiz online dersler noktasında belki de en önemli şey kaliteli bir site bulabilmektir. Birçok site içerisinden size en uygun ve sizin için en etkili olanını bulmak son derece zor olabilir. Bunun için Özel İdeal Öğrenci Yurtları olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızı okumaya ve mutlaka kaydolmanız gereken siteleri öğrenmeye devam edebilirsiniz.

Koç Akademi

            Koç Holding tarafından oluşturulan ve on binden fazla eğitim videosunu barındıran bu platform, pandemi sürecinde Türk gençleri hatta her yaştan aile bireyleri tarafından oldukça ilgi çekti. Sitede; aile, sağlık, yaşam, hobi, kişisel gelişim ve bilişim teknolojileri konu başlıklarında binlerce video bulunuyor. Özellikle deprem ve korona virüs gibi güncel hayatta hepimizi ilgilendiren bilgi verici videolar da bulunuyor ve bizce bazı hayati şeylerin bilinmesi açısından izlenmesi şart. Her gün birçok teknolojik aracın başında onlarca vakit harcarken site içerisinde dolaşacağınız yarım saatin sizlerden bir şey eksiltmediği gibi size çok şey katacağına eminiz.

Khan Academy

            Kendisi de bir eğitimci olan Salman Khan tarafından 2006 yılında kurulan bir online eğitim platformudur. “Dünya standartlarında bilgiye ücretsiz ulaşın!” sloganıyla yola çıkan ve herkese, her yerde eğitim ulaştırma hedefi olan, kar amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşudur. Önceleri YouTube’da yer alan eğitimler daha sonra tek bir web sitesi altında toplanmıştır. Khan Academy’de sanattan mühendisliğe, ticaretten tarihe kadar birçok farklı alanda dersler yer alıyor. Üstelik de dünyanın her yerinden öğrencilerin buradaki eğitimlerden yararlanabilmesi için dersler kırk bir dile çevrilebiliyor. Evet! Yanlış duymadın. (: Ücretsiz online dersler için yararlanabileceğiniz zengin içeriklerle dolu bu siteye mutlaka kaydolmanızı, en azından bir tur site içerisinde gezinmenizi tavsiye ederiz. 

Akademik Earth

            Platform her yaştan ve her kesimden insanın eğitime kolayca, ücretsiz bir şekilde erişebilmesi amacıyla 2009 yılında kurulmuş olup pandemi sürecindeki dünya genelinde uygulanan ev hapislerimiz ile canlılık kazanmıştır. Akademik Earth’te; Stanford, MIT, Oxford, Berkeley, Princeton, Yale gibi dünyanın en iyi üniversitelerinin akademisyenleri tarafından verilen dersleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Hem akademik alanda hem de mesleki ve kişisel alanlarda kendini geliştirmek isteyen kişiler için uygun olan bu sitede dersleri almak ücretsiz olsa da sertifika ve benzeri bir belge almak için ücret talep edilebiliyor. Buna dikkat ettiğin sürece dilersen ( maddi koşulların el veriyorsa) oturduğun yerden seni daha ileriye taşıyacak sertifikalara sahip olmayı da tercih edebilirsin.

Udemy 

            Belki de ücretsiz online eğitim denilince birçok kimsenin aklına ilk gelen Udemy; iki yüzden fazla ülkede, altmış beşten fazla dilde eğitim sunan ve kırk milyondan fazla kayıtlı öğrencisi bulunan güçlü bir platformdur. Udemy içerisinde;  işletme, tasarım, fotoğrafçılık, yazılım geliştirme, pazarlama ve kişisel gelişim gibi on üç farklı ana kategori ve bunlara ek olarak bulunan alt kategorileri ile geniş kitlelere ulaşıyor. Udemy, kişisel gelişimlerine zaman ayırmak isteyen ve zamanını verimli bir şekilde geçirmek isteyenlere etkili seçenekleri ile destek oluyor. Bu durum özellikle eğitim için yeterli bütçesi olmayan kişilere de son derece önemli avantajlar sağlamaktadır. Boş bir vaktinizde dilediğiniz alanda ücretsiz online derslere erişebilmek için bu siteyi inceleyebilirsiniz. 

edX

            Öncelikle “Ben bunu beğenirsem arkadaşlarıma nasıl telaffuz edeceğim?” diye bir an düşündüyseniz; “edex” olarak okunduğunu belirtelim. (: edX, dünyanın bilinen en iyi uzaktan eğitim üniversitelerinden olup, iki binden fazla derse ve geniş bir öğrenci kitlesine sahiptir. Kısacası ücretsiz online dersler için son derece etkili bir platform olduğunu söyleyebiliriz. 2012 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Harvard Üniversitesi tarafından kurulan edX, klasik eğitimin zaman, mekân ve maliyet eşitsizliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan geniş çaplı bir kuruluştur. Bu platformu daha da etkileyici yapan şey ise Harvard, MIT, Caltech, ETH Zurich, Imperial College London gibi saygın üniversitelerin lisansüstü dereceye sahip diploma programlarını içinde barındırmasıdır. Aynı zamanda sisteme Linkedin hesabınızı kayıt etmeniz halinde; sistem edX üzerinden aldığınız sertifikaları otomatik olarak Linkedin sistemine yüklemektedir. Ücretsiz online dersler için en çok tercih edilen sitelerin başında gelen edX’e bir göz atabilirsiniz.

Coursera

            Stanford Üniversitesi tarafından kurulan, ücretsiz online derslere kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir eğitim kuruluşu olan Coursera; Dünya çapında en iyi üniversitelerde dersler veren ve çeşitli alanlarda çalışan öğretmen kadrosu ile göze çarpan sitelerdendir. Ulaşım sağlayabileceğiniz iki binden fazla dersi içerisinde barındıran Coursera, kullanıcılarına Türkçe de dâhil olmak üzere birçok farklı seçenekte dil desteği sağlıyor. Siz de Coursera ile tanışarak öğrenme serüveninize kazançlı bir şekilde devam edebilirsiniz.

Ted-ed

            Sosyal medya kullanıcılarının hemen hemen hepsinin hayatlarında en az bir kere karşılaştıkları “TED Talks”a aşinaysan, bu ismi gördüğüne de şaşırmadığına eminim. “Paylaşmaya değer dersler!” sloganı ile yola çıkan bu platformda, dünyanın dört bir yanından eğitmenlerin girişimcilik, kişisel gelişim, iş hayatı ve çeşitli merak uyandıran konular hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaştıkları video başlıkları bulunuyor. Siteye girdiğinde üç ana seçenek göreceksin. Bu seçeneklerin içerisinde istediğin ya da istemediğin her türlü bilgiyi göreceksin. Kimi zaman merakın seni esir alacak ve kendini hiç aklında olmayan bir başlığın altında, yepyeni bilgiler ile donatılmış olarak bulacaksın. Kısacası kendine uygun olanı seç ve keyifli bilgi almanın tadını çıkar!

Google Dijital Atölye

            Teknolojik dünyanın ve sanal hayatların değişim hızına ayak uydurabilmek için Google tarafından oluşturulan dijital atölyede, birkaç farklı site için de bahsettiğimiz gibi eğitimleri tamamladığınızda online sertifika alınabilmektedir ancak bu sertifikaların bir kısmının ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Google Dijital Atölye’yi kullanan kesim çoğunlukla öğrencilerden oluşmaktadır fakat bunun yanı sıra kariyerini geliştirmek isteyenler, çalışmalarına veya çalışanlarına katkıda bulunmak isteyenler ve girişimciler tercih etmektedir. Neye göre seçim yapacağım diyorsan; bu platformda dijital pazarlama, veri ve teknoloji, kariyer geliştirme, dijital güvenlik başlıkları altındaki çeşitli seviyelere uygun kursları dilersen eğitim süresine ve zorluğuna göre filtreleyebilme imkânın da var.

Codeacademy

            Teknolojik gelişmelerle hayatımıza ister istemez giren dijital dünyanın bir getirisi olarak “yazılım dili” öğrenmek artık son derece önemli bir hal aldı. Bu alanda kendini geliştirmek ve yeni bir şeyler öğrenmek isteyenlerin sayısı da tahmin edersiniz ki oldukça fazla ama size güzel bir haberimiz var; artık internet üzerinden erişim sağlayabileceğiniz ücretiz dersler ile yazılım dili öğrenmeniz mümkün. Hatta oldukça da kolay… Bu noktada Codeacademy, adım adım kod yazmayı uygulamalı olarak öğreten dijital bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Python, PHP, HTML&CSS, Javascript, Ruby gibi çeşitli yazılım dillerini öğrenmeye bir yerlerden başlamak istiyorsanız, Codeacademy sizin için oldukça etkili bir seçenek olacaktır. Sitenin tek eksiği Türkçe içerik bulunmaması ancak yazılı olarak sunulan içeriklere çeviri yoluyla hiçbir sorun yaşamadan da ulaşılabilmektedir. Biraz sabır ve çaba gerektirecek bir süreç olsa da, öğrenmeye istekli, şayet biraz da kararlıysan biz başarabileceğine inanıyoruz. (:

Duolingo 

            Online eğitimler ile dil öğrenimini eğlenceli hale getirmeyi amaçlayan Duolingo hem mobil uygulama hem web sitesi üzerinden kullanılabilmektedir. Bu yönü ile diğer web sitelerinden daha hızlı erişim ve daha kolay kullanım imkânı sağlar. Tamamen ücretsiz ve kişiye özel, etkili eğitim modelleri ile bildiğin bir yabancı dildeki seviyeni ilerletmen veya yeni bir yabancı dil öğrenmen mümkün. Antrenmanlar, sınavlar ve çeşitli etkinlikler sayesinde yabancı dile her açıdan hâkim olmanı sağlayan platform, hemen her yaştan insanın ilgisini çekmektedir. Sana ilgi çekici bir detay daha verelim; Duolingo’nun çeşitli dillerde düzenlenen forum tartışmalarına da katılabilirsin.

Vidobu

            Öğretme konusuna sıfırdan başlayarak hemen hemen her seviyeye uygun eğitimlerin yer aldığı Vidobu, alanında uzman öğretmenler ile öğrencileri buluşturan bir başka online eğitim platformudur. Diğer video eğitimlerin yanı sıra Vidobu’da son derece kolay anlaşılan açık ve net bir dil kullanılmaktadır. Platformun en dikkat çeken özelliği ise içerisinde oldukça yüksek kalitede video dersleri barındırmasıdır. “Görerek ve uygulayarak öğrenme” anlayışıyla hareket eden Vidobu’da her ders için özel olarak hazırlanan sunumlar ile öğrencilerin ilgileri ve dikkatleri eğitim süreleri boyunca canlı tutulmaya çalışılmaktadır. Liderlik bilgisinden tasarıma, diksiyon derslerinden, stres yönetimine, hızlı okumadan, akıcı konuşmaya kadar günlük hayatta işinize yarayacak pek çok dersin yer aldığı bu platformu detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

            Evet! Özel İdeal Öğrenci Yurtları olarak, sizlere birkaç küçük tavsiyemiz var. Sizler de biliyorsunuz ki yalnızca üniversite diplomasının yeterli olmadığı ve her şeyin çok hızlı geliştiği bir yarı gerçek, yarı sanal dünyada yaşıyoruz. Bu hayatın getirdiği dijital gereklilikler, günümüzde yaşanan dönüşümlerle birlikte insanların kendilerini geliştirmelerini kaçınılmaz bir ihtiyaç haline getirmektedir. Ücretsiz online dersler bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmanın en etkili yolu olarak karşımıza çıkar. Bu yazımızda teknolojiyi verimli bir şekilde kullanabilmenize ve her gün yeni bir şeyler öğrenebilmenize yardımcı olacak web sitelerine yer verdik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, sağlıkla kalın! (: 

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram