Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Konya Meram'daki Özel Yurtlarımız ve Çevresi

Konya Meram'daki Özel Yurtlarımız ve Çevresi BLOG
ideal saat ikon 2021-07-23

Konya Meram'daki Özel Yurtlarımız ve Çevresi

Konya Meram'daki Özel Yurtlarımız ve Çevresi

Daha önceki blog yazımızda sizler için bir seri başlatmaya karar vermiştik ve Konya’da yurtlarımızın konumlandırıldığı bölgelerde (Bosna Hersek Mahallesi, Meram İlçesi, Zafer Çarşısı) 18-24 yaş arası kitle için yapılabileceklerden, ilgi çekici yerlerden ve neyi nerede halledebileceğinizden bahsetmiştik. Bir seri başlatmak demiştik çünkü daha önce yalnızca Bosna Hersek Mahallesi’nden ve Selçuk Üniversitesi kampüsünden bahsetmiştik, bu yazımızda da Meram ilçesinden, Meram ilçesindeki Özel İdeal Öğrenci Yurtları’ndan, yurtlarımızın çevresindeki imkânlardan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden bahsedeceğiz. Bir sonraki yazımızda Zafer Çarşısı da konumuz olacaktır. Keyifli okumalar diliyoruz! Aileden ayrı, bir başına öğrenci olmanın en güzel yanlarından biri belki de daha önce hiç bilmediğiniz, görmediğiniz ve hatta duymadığınız bir şehri elbette ki derslerinizi ihmal etmeden karış karış gezebilmektir. Daha önce de söylemiştik fakat farklı içeriklerden bahsedeceğimiz için tekrar etmek isteriz: “Yaşadığınız şehrin her santimine ayak basın.” derdi üniversitede çok saygıdeğer bir hocamız. (: İşte bu sözü hayatınızın en’leri arasına koyun. Yabancılık kaygılanmanıza sebep olabilir fakat tanımak, bilmek, her koşulda huzur vericidir.

Meram: Konya’nın en yeşil ve en gözde semti…

            Evliya Çelebi’ye göre bu mesire alanının benzeri İran ve Kırım’da bile bulunmazmış. İran ve Kırım’ı gören öğrencilere bir sormak lazım. (: Konya halkı için piknik ve doğa denilince akla gelen ilk adres Meram Bağları’dır. Doğal güzelliğini izlemeye bir gününüzü ayırmanız gerekebilir. Eh, öğrenciyiz elbette, ulaşıma hemen bir değinelim; Zafer durağında tramvaydan inip ister dolmuşlarla, ister 4-A ve 4-B Meram hattı olan otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Baştanbaşa bir şey yiyip içebileceğiniz sayısız kafeyle donanmış yemyeşil bir alan sizi bekliyor. Konya’nın yeşil alanları sıklıkla yapay inşalar olsa da burada umutlarınızı yeşertecek doğal bir atmosfer söz konusudur. Konya’ya dair duyduğunuz ön yargılarınızı rafa kaldırıp üniversite öğrencilerinin yaşayışlarından pek memnun olduğu bu coğrafyaya bizce şans vermelisiniz. Havası soğuk, iklimi sert; insanıysa oldukça sıcaktır.

Koca Konya Ovasına Sığamayan Bir Kampüs

            Konya’yı sürekli dümdüz anlatanlara bir cevaptır Meram, Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin Köyceğiz kampüsü ile ve hemen karşısında yer alan Akyokuş tepesi ile koskoca ovada yer alan iki tepeden birine kurulmuştur kampüs… Evet, kabul ediyoruz Konya dümdüzdür fakat burada okurken buna çok da inanmayacaksınız. Neyse! Zirve her daim güzeldir, olaya böyle bakarsanız, manzaranın tadını çıkarma fırsatınız olur. (: Manzara diyoruz da, öyle küçümsenecek bir manzara da değildir; sabahları yemyeşil ve berrak, akşamları oldukça ışıltılı, 360 derecelik bir manzaradan bahsediyoruz. Yüz ölçümü en büyük şehrin ışıltısı ile bir deniz misali etrafınızı sardığını ve tatlı küçük bir adada olduğunuzu düşünün. Ha Kule 42. kat, ha Köyceğiz, ha Akyokuş... Gökyüzü huzura erişmek isteyen herkese yakındır. (:

Meram’da Öğrenci Olmak

            Meram oldukça büyük bir ilçedir. Merkez ilçelerden biri olmasının yanında genellikle öğrencilerden ve yazlıkçılardan oluşur. Şehrin diğer kesimlerine göre daha kalkınmış, daha düzenli ve daha şatafatlı görünür. Bu görünümünde kentsel dönüşüm için imkân tanındığında Meram Belediye’sinin henüz yeni gelişen bir belediye olmasının etkisi oldukça büyük olmuştur. Sokakları fazlasıyla geniş, mahalleleri alabildiğine ferah, havası temiz ve gözünüzü şenlendirecek gerek modern gerekse geleneksel tip villalardan oluşmaktadır. Bazılarına o derece hayran kalacaksınız ki, bir kapısını çalmak, kapısının önünde bir çay içmek, eh gelmişken iki de fotoğraf çekmek isteyebilirsiniz. Her yerde güzel insanlar olduğu gibi burada da oldukça sıcak ve samimi insanlara denk gelmeniz mümkün, şansınızı denemekten zarar gelmeyecektir. Heyecanınızı bastırmayın fakat dikkatli olun! (:

Park ve Bahçeler Özerk Cumhuriyeti (!)

            Meram ilçesi içerisinde yaşadığınız süre boyunca git gide gözünüze devasa bir park gibi gelecektir. “Park ve Bahçeler Özerk Cumhuriyeti” derken hiç de abartmıyoruz. (: Neden mi? Çünkü bu şatafatlı semtin her köşesi farklı tasarımlarda parklarla doludur. Ana yolları veya ara sokakları pek tercih etmez, edemezsiniz. Bir yerden bir yere giderken kendiniz mutlaka bir parkın yürüyüş yolunda bulursunuz. Keyiflidir de aslına bakarsanız, insanın içi açılır. Hatta bir müddet sonra içinizde ufaktan bir sabah koşuları, akşam yürüyüşleri heyecanı oluşabilir.

Meram Bağları

            Konya’nın geri kalan kısmına bakınca (elbette ki merkez ilçelerden bahsediyoruz, yoksa cennet gibi güzellikleri vardır) burası doğal güzelliği ile sizi adeta sarıyor, sarmalıyor, büyülüyor. İçerisinde gezinme, dinlenme ve piknik yerlerinin bulunduğu Meram bağları, aynı zamanda birçok tarihi mekâna da ev sahipliği yapıyor. “Türbe önünde evi, Meram’da bağı olmak.” deyişiyle yıllar boyunca arzulanan ve popülaritesi olan Meram bağları yolunuz Konya’ya düşerse ziyaret edebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Yine Evliya Çelebi’den bir alıntı yapacağız, kendileri Meram bağları ile ilgili şu sözleri sarf etmiştir:

“Peçevi şehrinin Baruthane mesiresi, Kırım’ın Sudak Bağı, İstanbul’un yüz yetmiş beşten fazla bahçe ve gülistanları, Tebriz’in Şah-ı Cihanbağı; Konya’nın Meram mesiresinin yanında bir çemenzar bile değildir.”

Tabii Evliya Çelebi’nin hayranlıkla yazdığı bu yazının tam üzerine lüks evler ve villalar oturtulmuştur ama gelince göreceksiniz; Meram hala yemyeşil örtüsünü muhteşem bir göz alıcılıkla korumaktadır.

Aydın Çavuş Tepesi

            Meram Çayı’nın her iki yanında yer alan kafe ve restoranları yavaş yavaş geride bırakırken, Aydın Çavuşa doğru dimdik bir yokuşta bulacaksınız kendinizi… Ankaralı, İstanbullu değilseniz, kısacası bir yokuş cennetinden gelmediyseniz, yürek ister oralara yürüyerek çıkmak efendim. Hele bir de yanınızda bir Konyalı varsa vay halinize! Biz Konyalılar merdiven çıkmak harici engebe bilmeyiz, onda da ya merdiven yürüyordur, ya asansör vardır. “Ne diyor bu vatandaş?” diyor olabilirsiniz. Aydın Çavuş Tepesi’ne bir Konyalı ile yürüyerek çıkmayı başarırsanız, şöyle kendi etrafınızda yavaş bir tur atın, bizi oldukça iyi anlayacaksınız. Konya’ya buradan bakınca Dünya’nın bir tepsi olduğuna yeniden inanmaya başlayabilirsiniz. (:

Evliya Çelebi (Melikşah) Parkı

            Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi öğrencilerinin meşhur parkı Evliya Çelebi Parkı’dır. Fakültenin hemen karşısında yer alır ve alabildiğine geniştir. Güzel de düzenlendiğini söylemeden geçemeyeceğiz, içerisinde tatlı küçük bir kafe etrafında ise marketler ve restoranlar vardır. Saatlerinizi burada geçirebilirsiniz. Hayvan sever biriyseniz bu park tam da size göre çünkü semtte oturanlar evcil hayvanlarını gün batar batmaz gezintiye çıkarıyorlar. (: 14. veya 22. şubemizde kalan bir öğrenciyseniz oldukça şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Sabah sporları, akşam oturmaları sizi bekler efendim…

“Meram’da büyüklü küçüklü o kadar çok park ve bahçe var ki bunları biz saymakla, siz gezmekle bitiremeyeceksiniz… O yüzden yolunuza aniden çıkacak yerlerin büyüsünü bozmamak adına “Park ve Bahçeler Özerk Cumhuriyeti” keşfini sizlere bırakıp, Meram’da arkadaşlarınızla yapılabilecek tatlı aktivitelerden bahsedeceğim. Tabii yine de “Bu kadar övdünüz, üç tanecik mi anlatıp geçecektiniz?” dememeniz için aşağıya bir sıralama bırakıyoruz.” (:

Karaaslan Hadimi Parkı: Çok da Konya diyemeyeceğiniz bir yerdedir çünkü böyle bir parkı Konya’da bile şehrin ortasına sığdırmak çok da mümkün olmamıştır.

80 Binde Devr-i Âlem Parkı: Dinozor replikaları, peri masalı figürleri ve tarihi öneme sahip minyatürler bulunan peyzaj tasarım bir parktır.

Akyokuş Tabiat Parkı: Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından doğal parklar arasında korunma için seçilmiş bir parktır.

Dutlukır Parkı: Piknik yapmak için burayı seçtiyseniz günün ilk ışıkları ile burada olun yoksa dev bir mangal bulutu eşliğinde saatlerce umutsuzca oturacak yer arayabilirsiniz.

Kozağaç Parkı: Konya’nın en eski piknik adresidir. Askeriyenin hemen karşısında yer alır. Dutlukır’dan sonra ikinci dev mangal bulutları burada oluşur.

            İşte bu ve bunun gibi daha birçok parktan bahsetmek mümkündür. İdeal ailesi olarak bizler sizin için büyükten küçüğe fazlasıyla eksik ama tatlı bir sıralama yaptık, umuyoruz aklınızın bir köşesinde iz bırakabilmişizdir. (: Keyifli gezintiler diliyoruz.

Meram’da Aktivite Zenginliği

            Onca parktan, bahçeden, yurtlarımızın çevresindeki huzur dolu mekanlardan bahsettik. Peki, okuldan çıkınca arkadaşlarınla toplu ne yapabilirsin? Ya hu onca parktan, bahçeden boşa mı bahsettik? Konya’da aklına gelebilecek her yerde bisiklet yolları mevcuttur ve oldukça da güvenlidir çünkü kaldırımların üstünde yer alırlar, parkların içerisinden geçerler. Arkadaşlarınla ufak bir bisiklet turuna çıkmak için tam yerindesin! (:

            Piknik tarzı aktiviteler için de tam yeridir, “Öğrenci adamız yurda mangal mı sokalım?” diyorsan senin için daha sevimli bir önerimiz var. (: Yaşasın masrafsız kefilsiz, bulaşıksız zahmetsiz; sucuk partileri! Bir adet çakmak, bir top çer çöp, eh iki de kangal sucukla bu iş olur. Size bol gülümsemeli, sağlıklı ve mutlu anılar biriktirmenizi diliyoruz. Ateşinizi güzelce söndürmeyi unutmayın! İnsanlar gelip geçici, doğa hepimizin.

            Bir gün okuldan çıkıp kendinizi fakültelerinizin arka diyarlarını da keşfetme arzusu ile yanıp tutuşurken bulabilirsiniz. Bunu bir dağ yürüyüşü olarak popülaritesini hemen yükseltip arkadaşlarınızı tavlayabilirsiniz. Orada bir köy var uzakta, o köye gidin, gezin, görün! O köy sizin köyünüz olmasa da, bizim köyümüz olabilir. (: Keşfetmekten daha güzel ne var? Gittiğiniz her yerde güzel karşılanmanızı umuyoruz.

Dipnot: Meram’da kafanıza göre yaptığınız herhangi bir gezintide kendinizi askeriyenin sahasında bulabilirsiniz, çoğu yerlerde teller eskimiş, açılmış, bazen de tel örgü çevirmek tamamen unutulmuştur. “Koca Konya ovası, yayılalım bakalım.” derken her an arkanızdan biri namluyla dürtebilir, sakin olun! Nereden geldiğinizi tarif edin ve öğrenci olduğunuzu söyleyin. (: Şifre budur.

Konya Özel İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları: Meram

            Önceki blog yazılarımızda hep yurtlarımızdan genel olarak bahsettik, bu sefer biraz daha özele inip yurtlarımızın Meram İlçesi’nde konumlandırılmış olmasının avantajlarına değinelim. Bu okuduğunuz ilk yazımız ise idealyurtlari.com web sitesi üzerinden haberler bölümünden blog yazılarımıza tıklayabilir ve birçok – faydalı, eğlenceli, ilgi çekici – içerikten faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda galeri bölümünden 360 derece sanal tur uygulaması ile yurtlarımızı yakından inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

            Öncelikle Özel İdeal Öğrenci Yurtları olarak Meram’da bulunan kız öğrenci yurtlarımızdan bahsedelim. Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin her iki yerleşkesine ( Köyceğiz Kampüsü, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi )  de yürüme mesafesinde bulunan 14. – 19. – 22. şubelerimiz kız öğrencilerimize hizmet vermektedir. Kampüs içerisinde veya Meram’da yapılan tüm arkadaş planlarınıza “5 dakikaya geliyorum!” diyebileceğiniz konumlarda dertsiz tasasız konaklayabilirsiniz. 14. ve 22. şubelerimiz Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi’ne 3-5 dakikalık mesafede olup, 19. şubemiz Köyceğiz Kampüsü ile karşı karşıyadır. Ne kadar ilginizi çeker bilemiyoruz fakat akşamları bahçesinde çayınızı yudumlarken kampüsünüzü seyredebilirsiniz. (: Kısacası İdeal ailesi ile her bütçeye ve her yaşayışa uygun yurt seçenekleri sizinle!

            Şimdi de Özel İdeal Öğrenci Yurtları olarak Meram’da bulunan erkek öğrenci yurtlarımızdan bahsedelim. Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin her iki yerleşkesine ( Köyceğiz Kampüsü, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi )  de 15-20 dakikalık yürüme mesafesinde 26. şubemiz bulunmaktadır. 26. şube: Yeşillik, huzur, büyük bir bahçe, müstakil evde yaşam tarzı; sessizlik, sakinlik, biraz da kargaşadan uzaklık arayanlar için oldukça idealdir. Şayet 26. şubemizi fazla sessiz ve merkezden uzak bulursanız, bir sonraki makalemizde bahsedeceğimiz Zafer Çarşısı etrafında konumlandırılmış yurtlarımıza ve Zafer’de neler yapabileceğinize de bir göz atabilirsiniz. Merkez yurtlarımızdan ayrıca bahsedeceğimiz için burada kendimizi tekrara düşürüp sizi sıkmak istemeyiz. Kısacası İdeal ailesi kız öğrencilerimiz için olduğu gibi erkek öğrencilerimiz için de her bütçeye ve her yaşayışa uygun yurt seçenekleri sizinle! (:

“ Üniversiteli olmak bir ayrıcalık, İdeal’li olmak bambaşka bir ayrıcalıktır! ”

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram