Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Konya'daki Üniversiteleri Tanıyalım

Konya'daki Üniversiteleri Tanıyalım BLOG
ideal saat ikon 0000-00-00

Konya'daki Üniversiteleri Tanıyalım

Konya'daki Üniversiteleri Tanıyalım

Konya'da 3 devlet, 2 vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 5 aktif üniversite bulunmaktadır. Konyada’ki üniversiteleri merak ediyorsan, bu yazımız senin için! Konya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerini senin için listeledik. Şimdi yazımıza göz atalım.

Konya’daki Devlet Üniversiteleri

Selçuk Üniversitesi

1975 yılında ve Değişen ve Değiştiren Üniversite sloganıyla kurulmuştur. Konya’nın en köklü üniversitesidir. İçerisinde 23 Fakülte, 1 Devlet Konservatuarı, 5 Yüksekokul, 22 Meslek Yüksekokulu, 6 Enstitü, 20 Araştırma ve Uygulama Merkezi vardır. 85.000'in üzerindeki öğrenci sayısı ve Türkiye'nin en büyük üçüncü kampüsüne sahip olması nedeniyle ülke üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Selçuk Üniversitesi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

 

Konya Teknik Üniversitesi

2018 yılında Gelişimin Öncüsü sloganıyla Konya’da kurulmuştur. Selçuk Üniversitesi’nden 2 fakülte ve 1 meslek yüksekokulunun bağlanmasıyla kurulmuştur. 2018-2019 yılında 5821 ön lisans, 8648 lisans, 1748 yüksek lisans, 397 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 16624 öğrencisi bulunmaktadır. En çok tercih edilen bölümleri; Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Mimarlıktır.

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) web sitesine gitmek için tıklayınız.

Necmettin Erbakan Üniversitesi

2010 yılında Konya’da kurulmuştur. Konya’nın Yeni Yüzü sloganıyla yeni üniversitelerden sayılır. İçerisinde 14 Fakülte, 4 Enstitü, 2 Yüksekokul ve 4 Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır.

Necmettin Erbakan Üniversitesi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Konya’daki Özel (Vakıf) Üniversiteleri

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, KGTÜ (Konya Food and Agriculture University, KFAU), Bilimsel Araştırma Teknoloji Eğitim ve Kültür Vakfı (BARTEK) tarafından 2013 yılında Konya'da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Türkiye’nin gıda ve tarım alanındaki ilk ihtisas üniversitesidir ve eğitim dili İngilizcedir.

Üniversitenin kuruluş fikri bilgiyi ürüne dönüştüren, yaşam bilimleri, gıda ve tarım üzerinde uzmanlaşmış bir üniversite yaratmaktır. Bu amaç doğrultusunda akademik ve teknolojik altyapısını oluşturmakta olan KGTÜ, uluslararası bir araştırma üniversitesi olmayı hedefler.

 

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ) hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

 

KTO Karatay Üniversitesi

Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından Konya’nın ilk vakıf üniversitesi olarak 2009 yılında açılmıştır. KTO Karatay Üniversitesi ilk öğrencilerini 2010-2011 eğitim-öğretim yılında kabul etmiş ve ilk mezunlarını Haziran 2013’te vermiştir.

 

KTO Karatay Üniversitesi 2010 yılında 3 fakülte ile eğitim öğretime başlamış olup bugün itibarıyla 6 fakülte, 3 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 1 enstitü ile ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim vermektedir. 2020-2021 eğitim öğretim yılında üniversitenin toplam öğrenci sayısı yaklaşık 9.000'dir.

 

KTO Karatay Üniversitesi, Konya Ticaret Odası’nın üniversitesidir. Bu nedenle öğrenciler sanayi ve ticaret dünyası ile iç içe eğitim görmektedir. Öğrenim süresi boyunca stajlarını tamamlayan öğrenciler, sektörde aranılan özelliklere sahip bireyler olarak eğitimlerini tamamlamaktadır. Sektör Danışmanlığı Projesi ile de akademik danışman öncülüğünde, öğrencilerin eğitim alanları ile ilgili mesleki ve sektörel donanımı öğrencilikleri devam ederken kazanmaları hedeflenmektedir. Bununla birlikte KTO Karatay Üniversitesi’nin hedefi öncelikle bölgesinde sanayi, ticaret kesiminin sorunlarını çözmeye yönelik eğitim ve araştırmalar yapmak, nitelikli, kolay iş bulan mezunlar yetiştirmek ve daha sonra ulusal, uluslararası çapta ön plana çıkan bir üniversite olmaktır.

KTO Karatay Üniversitesi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

 

Konya'da İdeal Yurtları Ayrıcalıklarını Keşfet

İdeal Yurtları ailesi olarak umarız ki Konya’da bulunan üniversitelere değindiğimiz bu yazımız faydalı olmuştur. Konya’da üniversite okuyacaksanız; üniversitelere yakın yerlerde konumlandırılmış toplam Konya'da 15 özel öğrenci yurdu şubemiz hizmetinizde! Konya kız yurtları ve Konya erkek yurtlarımızın ayrıcalıklarından mutlaka faydalanmalısınız.

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram