Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

KONYA’DA YURT HAYATI VE ÜNİVERSİTELER

KONYA’DA YURT HAYATI VE ÜNİVERSİTELER BLOG
ideal saat ikon 2021-05-12

KONYA’DA YURT HAYATI VE ÜNİVERSİTELER

KONYA’DA YURT HAYATI VE ÜNİVERSİTELER

Üniversitenizi kazanmış ve Konya’da öğrenci olmaya dair araştırmalara başlamışsanız şayet, umarım kendinizi bu yazımızda da bulursunuz. İdeal ailesi olarak, öncelikle Konya’ya hoş geldin diyor; sağlıklı, mutlu ve başarılarla dolu bir öğrencilik hayatı geçirmenizi temenni ediyoruz. Ne kadar heyecanlı olduğunuzu ve hane içinde hem zor hem de tatlı telaşların başladığını görebiliyoruz. Bu telaşlı zamanlarınızda da yanınızda olabilmek, sizleri elimizden geldiğince aydınlatabilmek için Konya İdeal Öğrenci Yurtları olarak buradayız. Konya’da yurt hayatından, üniversitelerimizden, okul içinde ve dışında yapılan etkinliklerden, aynı zamanda yurt içi etkinliklerimizden de bahsederek, üniversiteye yeni başlayacak öğrencilerimizin kafasında ufak da olsa bir taslak oluşturma niyetindeyiz. Dilerseniz önce biraz Konya’dan bahsedelim daha sonra üniversiteler ve Konya’da yurt hayatına değinebiliriz.

Gez Dünyayı, Gör Konya’yı

            Konya, yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük ili olma özelliğini taşımaktadır fakat buna karşın kalabalık bir şehir değildir. Tercih edilmediğinden değil elbette! Türkiye’nin en kalabalık yedinci ili olarak alır yerini lakin bu sıralamanın, böyle büyük bir şehirde çok da göze dokunduğunu söyleyemeyiz. Anlayacağınız hem sakin, hem hareketli bir şehirdir. Aynı zamanda görüp görebileceğiniz en düzenli ve ulaşım konusunda da en rahat şehirlerden biridir. Konya’da kaybolmazsınız, çünkü o kadar düz bir şehirdir ki; durduğunuz her yerden, gideceğiniz yer kırk beş dakika uzaklıkta dahi olsa orayı görüp bir rota çıkarmanız mümkündür. Mesafeler uzundur fakat sizi korkutmasın, trafik sıkıntısı olmadığı için gideceğiniz her yere tahmininizden erken varırsınız. Otobüsü veya dolmuşu kaçırdığınızda üzülmezsiniz, en fazla on dakika sonra yenisinin geçeceğini bilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük öğrenci mahallesi olan, Bosna Hersek adlı bir mahalleye de sahiptir ki buna üniversiteler bölümünde daha ayrıntılı değineceğiz.

            Konya’yı gezip görmek, büyük bir kültür mirasına ortak olmak demektir. Ekonomi ve sanayi açısından oldukça gelişmiş şehirlerimizden biri olan Konya; doğal ve tarihsel zenginlikleri ile de önem taşır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkentliğini yapan bu şehir, Dünya’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Çatalhöyük Neolitik Kentinin, UNESCO dünya mirası listesine alınmasını bu bilgilere örnek olarak gösterebiliriz. Her şeyden önce Konya’da, “Ne olursan ol gel!” diyerek herkese kucak açan bir Mevlana var, kapısı herkese açık ve girişi ücretsizdir. Konya, şehir meydanlarıyla, sıcacık insanlarıyla, insanı içine alıp sarmalayan yüzlerce dükkânlı çarşı ve bedesteniyle, kültürel faaliyetleriyle, kütüphaneleriyle, bilim merkeziyle, yeşil alanlarıyla, ulaşımda ilginç bir uygulama olan 40 ayrı noktadaki bisiklet istasyonlarıyla, müzeleriyle, sağlıklı su içilen şehir çeşmeleriyle, temizlik ve esnaf denetimleriyle, güven içerisinde yaşanılacak bir şehirdir.

            Anadolu insanının sıcakkanlılığının yanında, zamanla öğrenci şehri sıfatı ile tanımlanması da Konya’yı oldukça popüler bir büyükşehir haline getirmiştir. Gezip görebileceğiniz, yeni keşifler yapabileceğiniz çok güzel mecraları vardır; parkları, doğal ve yapay gölleri, şelaleleri, mağaraları, antik kentleri, müzeleri, alışveriş merkezleri gibi… Elbette böylesine geniş bir şehir için, tüm güzelliklerinden tek tek bahsetmek mümkün değil fakat biz sayamasak da, sizin her birini keşfetmek için vaktiniz olmasını dileriz. İdeal ailesi olarak canı gönülden söylemek mümkündür ki, hayatınızı rahatlıkla idame ettirebileceğiniz, maddi manevi herhangi bir sıkıntı çekmeyeceğiniz bir şehirde öğrenci olacaksınız. Konya, ruhu ile bedeni arasında kavga olmayan, her medeniyetten insanı kucaklamış ve kucaklamaya da devam eden bir şehirdir.

Konya’da Bir Üniversiteli Olmak

            Öncelikle Konya denilince akla hemen Selçuk Üniversitesi gelir. Hâlbuki Konya, Selçuk Üniversitesi’nden ayrı dört üniversiteye daha ev sahipliği yapan bir şehirdir. Bunlar; KTO Karatay Üniversitesi (vakıf), Necmettin Erbakan Üniversitesi (devlet), Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (vakıf), Konya Teknik Üniversitesi (devlet) olarak belirtilebilir. Yani iki adet vakıf, üç adet devlet üniversitesi olmak üzere toplamda beş üniversitesi ile aslında öğrenciye de hayli hitap eden bir şehirdir. Üniversitelerin özelliklerinden ve üniversitelilere yönelik etkinliklerden de sizler için kısaca bahsedelim.

            Selçuk Üniversitesi:

            11 Nisan 1975 tarihinde, Konya’da kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Günümüz için konuşacak olursak, birçok farklı il ve ilçede konumlandırılmış meslek yüksekokulları bulunmaktadır. Bahsedeceğimiz merkezi yerleşke Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer alan Alâeddin Keykubat Kampüsü olarak adlandırılmıştır. Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olmasının yanı sıra, en büyük kampüslerinden de birine sahiptir. İçerisinde birçok fakültenin yanı sıra, bir hastane, bir kültür merkezi, iki adet büyük kütüphane, iki adet alışveriş merkezi (Gökkuşağı, Köşk Kafeterya), dört adet yurt, bir konuk evi, bir uygulama oteli, bir erasmus oteli ve misafir lojmanları mevcuttur.

            Alâeddin Keykubat kampüsünün merkeze uzaklığı yaklaşık yirmi kilometredir. “Köy gibidir orası! Böyle bir yerde ne yapacağım?” diye düşünüyorsanız, rahatlayın… Çünkü üniversitenin hemen altında Bosna Hersek Mahallesi bulunuyor ki bahsini geçirdiğimiz yer Türkiye’nin en büyük öğrenci mahallesi olarak bilinir. Bosna Hersek Mahallesi’ne ulaşımınızı iki üç dakika içerisinde kampüs içi ücretsiz tramvay hatları ile veya kampüs içi öğrenciye ayrı tarifeli dolmuş hatları ile sağlayabilirsiniz. Üstelik hemen hemen her fakültenin önünde duraklar bulunuyor. Tabii “İki üç dakika için dolmuşa mı bineceğim? Yürürüm ben.” diyorsanız da on dakika içerisinde ulaşımınızı sağlamanız mümkün.

            Peki, biz Bosna Hersek Mahallesi’nden neden bu kadar bahsettik? Üniversitenizin merkeze uzaklığını dert etmeyin diye elbette… Kampüs içerisinde bulunan yurtlarda kalma imkânınız olursa, bahsettiğimiz mahallede 7/24 her şey ayaklarınızın altında olacaktır. Bir de ufak dip not düşelim: Şayet çok gezip tozmayı seven biri değilseniz; Bosna Hersek Mahallesi dışına çıkmadan da Konya’daki öğrencilik hayatınızı rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

            Konya Teknik Üniversitesi:

            8 Mayıs 2018 tarihinde, Selçuk Üniversitesi’nin teknik bilimler, mühendislik ve mimarlık fakültelerinden ayrılarak kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. İçerisinde barındırdığı fakülteler; Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Tasarım, İşletme ve Yönetim Bilimleri, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü şeklinde sıralanabilir. Halen Selçuk Üniversitesi kampüsü içerisinde yer almakta ve aynı imkân ve olanakları sağlamaktadır.

            Necmettin Erbakan Üniversitesi:

            14 Temmuz 2010 tarihinde, Konya’da kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. İlk adı “Konya Üniversitesi” olarak kararlaştırılmış fakat daha sonra 11 Nisan 2012 tarihinde “Necmettin Erbakan Üniversitesi” olarak değiştirilmiştir. Günümüzde Konya içerisinde birçok farklı mevkide, fakülte ve kampüs alanları mevcuttur. Bu fakültelerin hemen hepsi Meram bölgesinde konumlandırılmıştır ve merkezi konuma uzaklıkları on beş dakikadır.

            Yeni kurulan bir üniversite olduğu için Meram, Köyceğiz, Akyokuş yerleşkelerinin yanı sıra çeşitli ek hizmet binaları da bulunmaktadır. Kazanacağınız bölüme göre yerleşkeniz değişse de, dert etmeyin! Tüm yerleşkeler merkezi konumlara oldukça yakın ve ulaşımları da yine oldukça kolaydır. Barınma olarak toplu bir yerleşkeye sahip olmadığı için üniversiteye ait veya üniversite içerisinde bir yurt yer almamaktadır. Öğrenciler genellikle Kredi Yurtlar Kurumu’nu veya fakülte yakınındaki özel öğrenci yurtlarını tercih etmektedir.

            Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne bağlı kendinizi geliştirebileceğiniz, 115 adet öğrenci topluluğu bulunmaktadır ve bu güne kadar öğrenci topluluklarının gerçekleştirdiği, 558 adet sosyal ve kültürel faaliyetten söz etmek mümkündür. Şayet üniversiteye yakın bir konumunda konaklamayı tercih edecekseniz, Konya’nın merkezi sayılan ve en büyük çarşısı olan Zafer Meydanı’nı biraz incelemenizi ve 7/24 ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz, ayağınızın dibindeki olanakları kendi kendinize keşfetmenizi tavsiye ederiz.

            KTO Karatay Üniversitesi:

            7 Temmuz 2009 tarihinde, Konya ilinin Karatay ilçesinde, Konya Ticaret Odası Eğitim Vakfı tarafından kurulmuş olan ilk vakıf üniversitesidir. Açıldığında Konya’nın ikinci üniversitesi olmuştur. Ayrıca üniversitenin, Karatay Medresesi'nin devamı niteliğinde olduğu da belirtilmektedir. Günümüzde Sanayi Ticaret Odası için ve daha birçok konuda araştırmalar yapan KTO Karatay Üniversitesi’nin bünyesinde altı fakülte, üç meslek yüksekokulu, üç yüksekokul ve üç enstitü bulunmaktadır.

            Konum olarak şehir merkezine 20 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bir üniversitedir. Ulaşım konusunda tramvay, belediye otobüsleri ve dolmuş güzergâhı üzerinde bulunmakla birlikte, sessiz sakin bir lokasyona sahiptir. Hemen iki adım ötesinde bir spor ve kongre merkezi bulunmakta yine onun da hemen yanında Konya Adalet Sarayı yer almaktadır.

            Çeşitli araştırma merkezlerinin yanı sıra, 48 adet de öğrenci topluluğu ile sosyal ve kültürel alanlarda oldukça aktif bir üniversitedir. İçerisindeki araştırma merkezleri ile hem kendi öğrencileri için faydalı projelere imza atmakta, hem de yurt dışından gelen öğrencilerin dil öğrenimine yardımcı olmaktadır.

            Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ):

            18 Haziran 2013 tarihinde, Bilimsel Araştırma Teknoloji Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Konya'da kurulmuş olan bir vakıf üniversitesidir. Torku’nun desteği ile kendi sahası için öğrenci yetiştirmek esas amacıdır. Mevki olarak, Konya’nın Meram ilçesinde, merkezi bir lokasyona sahiptir. Çevresinde ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilir ve ulaşım konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Ar-Ge çalışmaları ve İngilizce eğitimi ile bilinen Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, diğer üniversitelerin aksine; ilk yıl verilen eğitimlerin ardından alan seçmenize imkân veren bir üniversitedir.

Konya İdeal Öğrenci Yurtları

            Sevgili üniversiteli arkadaşlar!

            İdeal ailesi olarak, yoğun bir çalışma sonucunda elde ettiğiniz başarıyı canı gönülden kutlarız. Sizlerden hiçbir fedakârlığı esirgemeyen ve başarılarınızda büyük katkıları olan ailelerinizi de kutluyoruz. Üniversite hayatınız boyunca başarılarınızı ilk sırada etkileyecek barınma probleminizle ilgili sağlıklı bir değerlendirme yapabilmeniz için Konya İdeal Öğrenci Yurtları olarak gelecekteki başarılarınızı şekillendirmek için her daim yanınızdayız. “Neden yurtta kalayım?” diye soruyorsanız, lütfen yazımızı okumaya devam edin.

            Yurtlarımızda evde yaşanacak sorunların hiç birini yaşamazsınız. Yemek yapma, bulaşık yıkama, hele ki ev arkadaşlarınız varsa bunları bir de sıraya koyma gibi sorumluluklarınız olmaz. Çamaşır makinelerimiz ve ütü odalarımız sayesinde çamaşırlarınızı dert edinmesiniz. Kira, elektrik, su, telefon, doğal gaz, internet gibi faturaları yatırmak ve bunlarla gereksiz vakit harcamak zorunda kalmazsınız. Görevli personelimiz her gün odalarınızı temizlediği için temizlik derdiniz de olmaz. Tüm bunlardan arta kalan zamanınızı, etüt ve çalışma odalarımızda, spor salonlarımızda, kafeterya ve peyzaj tasarım bahçe alanlarımızda geçirebilirsiniz. Aynı zamanda kameralı ve parmak izi okutmalı güvenlik sistemlerimiz ile de huzurla uyuyacağınız bir konaklama imkânı sağlamaktayız.

            Sizlere vermeyi taahhüt ettiğimiz hizmeti sunmak için en modern şekilde donatılmış, Konya’nın üniversitelere yürüme mesafesinde veya merkezi yerlerinde hiçbir ulaşım sorunu olmayan, her ayrıntısı sizlere göre düşünülmüş on yedi adet şubemiz vardır. Şubelerimizin her birinde görev yapan yönetici kadro pedagojik formasyon sahibi bireylerden seçilmiş, alanında başarılı kişilerdir.  Yirmi altı yıllık tecrübemiz ile çeyrek asırdır alanımızda öncü, Türkiye’nin en büyük öğrenci yurdu zinciri olmakla gurur ve sevinç duyuyoruz. Konya İdeal Öğrenci Yurtları olarak sizlerin sıcak bir aile ortamında yaşayabilmesi için en uygun ve ekonomik seçenekleri sunmaktayız. İdeal ailesi olarak sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyarız...

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram