Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

KONYA’DA ÜNİVERSİTELİLER İÇİN SAĞLIK VE EKONOMİ

KONYA’DA ÜNİVERSİTELİLER İÇİN SAĞLIK VE EKONOMİ BLOG
ideal saat ikon 2021-05-11

KONYA’DA ÜNİVERSİTELİLER İÇİN SAĞLIK VE EKONOMİ

KONYA’DA ÜNİVERSİTELİLER İÇİN SAĞLIK VE EKONOMİ

 Sevgili üniversiteli arkadaşım, öncelikle hoş geldin Konya’ya!

            Yorucu geçen bir hazırlık döneminin ve ülkece yaşadığımız, halen de yaşamakta olduğumuz zorlu pandemi sürecinin akabinde sen nihayet üniversitene başlıyorsun. Bu mutlu haberi, tatlı heyecanları daha sağlıklı bir dönemde almanı ve kusursuz bir mutluluk yaşamanı dilerdik fakat sakın umutsuzluğa kapılma! Bu yeni yolculuğunda önüne çok daha zorlu yollar çıkabilir, güçlü kalmalı ve ayaklarının üzerinde dimdik durmalısın. Çünkü sen de bir gün yepyeni bir nesil için öncü olacaksın. İdeal ailesi olarak biz senin ve tüm akranlarının yanındayız, tüm zorlukların üstesinden gelebileceğinize inanıyoruz.

            Bizler senin için bu satırları düşünüp yazarken, belki de sen okuluna başladığında tüm bu karmaşa sona ermiş ve her şey yoluna girmiş olacak... Maskelerimizden kurtulup tekrar birbirimize gülümseyebilecek ve sana suratımızda kocaman bir gülümseme ile hoş geldin diyebileceğiz. Bu süreçte kalacağın yerin temizlik ve hijyen konusundaki tutumu senin için önem sıralamasında en başlarda yer alıyor olmalı, tabii ekonomik olması da önemli…

            Konya İdeal Öğrenci Yurtları olarak, evde kaldığımız şu dönemlerde senin ve akranların için biraz araştırma yaptık. Heyecanlı olduğunu biliyoruz, bizler de senin yeni hayatın ve bu hayata atacağın ilk adımlar için oldukça heyecanlıyız. Dilersen biraz; Konya’dan, Konya’daki öğrenci yaşamından, sağlıklı bir öğrencilik hayatı için neler yapabileceğinden, yurtlarımızdan ve son olarak da Konya’da yaşamanın bir öğrenci için ekonomik açıdan (yeme-içme, ulaşım, ev ve yurt fiyatları) nasıl olduğundan bahsedelim.

            Konya Hakkında Genel Bilgiler

            Hepimizin de artık bildiği gibi Konya, Türkiye’nin en büyük yüz ölçümüne sahip şehridir. Bu nedenden olduğu düşünülür ki; kalabalık da olsa, asla kalabalık görünmeyen bir şehirdir. Şehir merkezinde ikisi vakıf, üçü devlet olmak üzere beş adet üniversite bulunmaktadır. Bunlar Selçuk Üniversitesi (devlet), Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (vakıf), Necmettin Erbakan Üniversitesi (devlet), Konya Teknik Üniversitesi (devlet) ve KTO Karatay Üniversitesi (vakıf) olarak belirtilebilir. Diğer yazılarımızı okuduysan, kendi kendimize tekrara düşüp aynı klişelerle seni sıkmadan, yalnızca genel bilgiler vereceğiz. Şayet okumadıysan, Konya’da; gezip görülebilecek yerler, üniversiteler, üniversite konumları ve ulaşım bilgileri ile alakalı sorularınız da varsa diğer yazılarımıza da bir göz atmanı tavsiye ederiz.

            Üniversiteliler İçin: Yeni Normal

            Tüm bu Covid-19 kargaşasından sıkıldığının farkındayız fakat yine de pandemi süreci dolayısı ile aklında binlerce soru ve tedirginlik olduğunu da biliyoruz. Yeni bir şehir, yeni bir yaşam alanı, yeni bir okul, yeni insanlar… Bunca zaman neye ne kadar alıştıysan ve neyi ne kadar eskittiysen, şimdi hepsinin yenisiyle karşı karşıyasın. Yeni normal… Evet! “Yeni normal” diye adlandırdıkları bir dönem var ve aslında bahsedilen hiçbir şey eskisinden çok da farklı değil; daha çok sağlık, daha çok hijyen, daha çok mesafe ve maskeler… İşte bu kadar! Aile evinden ayrılıp belki heyecanla, belki biraz hüzünle, belki de içini tatlı tatlı saran “Ne yapacağım?”, “Nasıl olacak?” korkuları ile soluklandığın Konya’da, seni bekleyen onlarca yeniliğin arasına bir de yeni normal eklemen gerekiyor sadece… İdeal ailesi olarak senin ve akranların için birkaç tavsiyede bulunmak, elimizden geldiği kadarı ile de sizleri biraz rahatlatmak isteği ile bu yazıyı yazdık. Umarız okurken kendine bir şeyler katabilirsin.

            Mart ayından bu zamana kadar beklenmedik bir şekilde karşımıza çıkan ve kafamızda ‘‘Ne zaman rahatlıkla dışarı çıkabileceğim? Nasıl korunacağım? Ben korunsam da çevremdekiler benim kadar dikkat edecek mi?” gibi bir sürü soruya neden olan pandemi süreci devam etmekte fakat haziran ayı başında kademeli olarak geçilen bir yeni normal süreci de mevcut. Türkiye için “yeni normal” süreci maalesef halen “Gerekli olmadıkça dışarı çıkmamalı ve çıkmamız gerektiğine maske takmalıyız!” uyarıları ile devam ediyor. Eski hayatımıza hemen geri dönüş yapamayacağımız için yeni normal isminin koyulduğu bu döneme ülkece alışmamız gerekiyor gibi duruyor. Bu durum seni sıkmasın, aksine rahatlaman gerekiyor çünkü tüm bunları yaşayan yalnız sen değilsin. Bir ülke, yıllar sonra bile bu günlerden bahsedecek ve sen de bir gün, bu günlerden bahsedenlerden biri olacaksın…

            “Peki, biz öğrenciler ne yapacağız?” diye soruyorsan eğer; öncelikle hepiniz bir anda ailenizin yanına kapandığınız, sınav dönemi, sınav stresi derken zaten dışarı çok da çıkamadığınız, uzun süre hiç alışık olmadığınız bir şekilde uzaktan eğitim gördüğünüz için ufak bir afallama dönemi illa ki olacak. Toplum içine ilk karıştığınız zamanlar tedirgin olacak ve maskeli-maskesiz gibi ayırımlarla insanları filtreleyeceksiniz. Evet, bunu hemen hemen hepimiz yaptık ve sizin de buna alışmanız gerekecek çünkü yeni normale adapte süreci başlıyor. Gönüllü karantinadan devlet normalleşmesine adım adım yaklaşıyoruz.  Eylül ayında okulların açılmasıyla tüm Dünya’nın yabancı olduğu bu duruma en azından aşısı bulunana dek, bir şekilde alışacak ve normalmiş gibi davranacağız. Konya İdeal Öğrenci Yurtları olarak, pandemi süreci sırasında da nöbetçi şubelerimiz ile hizmet vermeye devam ettiğimiz ve öğrencilerimiz ile bu sürece birebir tanıklık ettiğimiz için bu konuda tecrübeli olduğumuzu söylemek mümkündür. Kalabalık öğrenci gruplarında yeni normalde ne gibi önlemler alınması gerektiğinden alt başlıklarımızda yine söz edeceğiz.

            Üniversiteliler İçin: Cüzi Miktarlar

            Başlığımızda sağlık ve ekonomi dedik; elbette ki, daha çok sağlık, daha çok hijyen derken artan fiyatları da unutmamak gerek. Yeni bir şehir, yeni bir düzen, yeni bir okul, yeni bir yaşam alanı derken; bazı durumlarda gerçekten yaptığımız masraflarla cebimizin ne kadar yandığını düşünmekten alıkoyamıyoruz kendimizi… “Her şeyin başı sağlık, fiyatı önemli değil.” diyenlerinizi duyar gibiyim, bunun yanında “Her şeyin başı sağlık ama artık sağlık da para ile…” diyenleriniz de mutlaka vardır. Şimdi tüm bu düşünceleri bir kenara bırakın çünkü Konya’da üniversiteliler için uygun fiyatlardan bahsedecek ve içinizi bir nebze de olsa rahatlatacağız.

            Konya bir öğrenci için gerek ulaşım, gerek yeme-içme, gerekse barınma konusunda oldukça uygun fiyatlara sahip bir şehirdir. Her bütçeye uygun ulaşım araçları mevcuttur. Örneğin;  öğrenci elkart ile şehir içi ulaşımlarınızda 1,55, sivil elkart ile de yine şehir içi ulaşımlarınızda 2,50 Türk Lirası verirsiniz. Aynı zamanda “abonman” adı verilen bir aylık ücret söz konusudur. Abonman ücreti; öğrenci elkartları için aylık 90, sivil elkartlar için aylık 160 Türk Lirası gibi cüzi fiyatlar olarak belirlenmiştir. Abonmanlığı tanımlanmış elkartlar ile Konya’nın merkez ilçelerde bulunan otobüs ve tramvaylarında, 30 gün boyunca sınırsız sayıda seyahat edebilirsiniz. Yine yeme-içme konusunda da okul yemekhanesi de dâhil olmak üzere kampüs içerisinde ve çevresinde sayısız fiyat tercihli alanlar bulunmaktadır. Kampüs içerisinde Gökkuşağı, Keykubat Köşkü gibi alışveriş merkezleri, kampüsün hemen dışında ise on dakikalık bir mesafede Bosna Hersek Mahallesi’nde yer alan mağaza, kafe ve restoranlar ihtiyaçlarınızı her türlü fiyat aralığında karşılamak için 7/24 hizmetinizdedir.

            Barınma konusuna gelecek olursak, ev konusunda biraz yüksek fiyatlarla karşılaşsanız da, üzülmeyin. Zaten ilk senenizde, kimseyi tanımadığınız bir şehirde eve çıkmak çok da mantıklı bir seçenek değildir. İdeal ailesi olarak üniversiteye başlayacak tüm öğrencilerimizin uygun fiyatlarla ve gerekli sağlık önlemleri ile gönül rahatlığıyla yanındayız. Şimdi biraz da, sizler için Konya öğrenci yurtları bünyesinde 26 senedir yer alan, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük yurt zinciri olan, İdeal Öğrenci Yurtları ile ilgili bilgiler ve pandemi süreci ile ilgili tavsiyeler verelim.

            Konya İdeal Öğrenci Yurtları

            Kalabalık öğrenci grupları için, yeni normale yönelik ne kadar önlem alınmış olsa da öncelikle bilmeliyiz ki; virüsün en büyük düşmanı kişisel hijyen. Ellerimizi ağzımıza, burnumuza ve gözlerimize değdirmediğimiz, maske kullanımımıza dikkat ettiğimiz sürece, virüsün yayılma oranı oldukça düşüyor. Kalabalık ortamlarda da bir buçuk metre olarak belirlenen sosyal mesafemizi koruduğumuz sürece tedbirler karşısında virüsün hiç şansı yok diyebiliriz. Konya İdeal Öğrenci Yurtları olarak, temizlik ve hijyen konusu “yaşanılan yerin, yaşayana yakışır olması” ilkesi ile her daim önceliğimiz olmuştur. Özellikle Covid-19 salgını süresince dünya genelinde alınan ekstra önlemlerden elbette ki bizler de kendimize pay aldık ve sizlere daha güvenilir, daha sağlıklı, daha temiz yaşam alanları sunabilmek için elimizden gelen özeni gösterdik. Normal zamanda günlük olarak temizlenen odalarımız ve ortak alanlarımız, artık günün belirli aralıklarında dezenfekte edilmekte ve havalandırılmaktadır. Yurt giriş çıkışlarında bulundurduğumuz dezenfektanlar ile de öğrencilerimizin el hijyeninin sağlanması ön planda tutulmaktadır. Şimdi de yeni normale kolayca uyum sağlayabilmek için yapmanız gerekenlerden biraz bahsedelim:

  • Yurt girişlerine koyduğumuz dezenfektan aletleri ve kolonyalar ile ellerinizi mümkün olan en iyi şekilde dezenfekte edebilir, ayrıca mümkünse çantanızda da bir adet dezenfektan veya kolonya bulundurabilirsiniz.
  • El yıkamaya uygun olmayacak ortamlarda ise yayılımı önlemek adına hem kendinizin el hijyenine dikkat edebilir, hem de etrafınızdakileri el hijyeni konusunda kibarca uyarabilirsiniz.
  • Odanıza girene kadar, maskenizi çıkarmamak ve ağzınızdan indirmemek de yine sağlığınız için önemli bir detaydır. Her ne kadar sizler için bir aile ortamı sunmaya çalışsak da, odanıza girene kadar farklı lokasyonlardan insanlar ile birlikte yaşadığınızı unutmamalısınız.
  • Oda içerisine dışarıdan geldiğinizde, temizlik hizmetini beklemeden ortak dokunduğunuz bölümleri (asansör kolu, kapı kolu, aydınlatma tuşları vb.) hemen dezenfekte edebilir, hem kendiniz için hem de sizden sonrakiler için sağlıklı bir ortam yaratabilirsiniz.
  • Odalarınızı şayet mümkünse kendi istediğiniz aralıklar ile de sıkça havalandırabilirsiniz.
  • Dışarıda giydiğiniz kıyafetler ile yurt içerisinde keyfi dolaşmamak, bu konuda arkadaşlarınızı da bilgilendirmek, bu kıyafetlerle yataklarınıza yatmamak da yine sizler için sunabileceğimiz kişisel bazda alabileceğiniz önlemlerden biri olarak belirtilebilir.

Sağlık konusunda sizin için derleyebildiklerimizi ilginize sunduk. “Peki ya barınma konusunda bahsedilen uygun fiyatlara nereden ulaşabilirim? Bu fiyatların içerisine neler dâhil?” diye soruyorsanız, hemen cevaplayalım…

            Öncelikle bahsettiğimiz uygun fiyatların içerisine nelerin dâhil edildiğinden bahsedelim. Yurtlarımızda; haftanın altı günü açık büfe kahvaltı, internet hizmeti, güvenlik sistemleri, günlük hijyenik oda temizliği ve dezenfeksiyon işlemleri öğrenciler için ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda çamaşır makinesi, çamaşır odaları, ütü, spor salonları, çalışma salonları gibi ortak alanların da kullanımı ücretsiz olarak öğrenci hizmetine sunulmaktadır. Şuan yazımızı okuduğunuz web sitemizden, Konya’da bulunan on yedi adet İdeal Öğrenci Yurtları şubesini sanal tur ile gezebilirsiniz. Fiyatlar konusunda bilgi alabilmek için; sitemizde yer alan “Biz Sizi Arayalım” butonuna numaranızı bırakabilir veya kalmak istediğiniz yurdumuza ait şubenin telefon numarasını direkt olarak kendiniz arayarak da bilgi edinebilirsiniz. İdeal Öğrenci Yurtları ailesi olarak, uygun fiyatlarla, sağlıklı ve konforlu bir yaşam için sizleri de aramıza bekler, güzel günler temenni ederiz.

                                                                                                                     

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram