Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Konya’da Öğrenci Hayatı

Konya’da Öğrenci Hayatı BLOG
ideal saat ikon 2021-05-04

Konya’da Öğrenci Hayatı

Konya’da Öğrenci Hayatı

Ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan Konya’ya bir üniversite öğrencisi olarak gidecekseniz gerçekten çok şanslısınız demektir. Özellikle evi Ankara’ya yakın olan biriyseniz hızlı tren aracılığı ile sık sık evinize de gidebilirsiniz. Konya halkı öğrencileri çok seviyor, dolayısıyla öğrenciler için her konuda birçok kolaylık sağlamaya çalışıyorlar. Konya’da üniversite okumak nedir biliyor musunuz? Elbette ayrıcalıktır! Konya’da birbirinden kaliteli eğitim sunan üniversiteler vardır. Üniversiteyi kazanan veya üniversite tercihi yapacak olan öğrencilerin akıllarındaki soru işaretlerinden biri de konaklamadır. Konya’da konaklamak için pek çok seçeneğiniz mevcuttur. Konya öğrenci yurtları fiyatları ise herkese hitap edebilen bir skalada yer alır. Konya’da öğrenci yaşamına dair merak ettiklerinizi sizler için derledik!

Konya’da Sosyal Yaşam

Konya’da öğrenciler için sosyal yaşam adeta hiç durmaz diyebiliriz. Bir yerde öğrenci varsa eğlence ve sosyalleşme olgusu da mutlaka vardır! Konya’da resim sergisi, canlı müzik yapan yerler, tiyatro ve bol sayıda festival yakalama ihtimaliniz vardır. Hangi mekân ve aktivite sizin bütçenize uyuyorsa orayı seçerek eğlencenize eğlence katabilirsiniz. Kampüs içerisinde yer alan pek çok öğrenci mekânında canlı müzik seçeneği yer alıyor. Karaoke yapmayı seven biriyseniz Konya’da pek çok kareoke kafe bulunuyor. Bu tür kafeleri Meram ve Bosna Mahallelerinde bulmanız mümkündür. Tramvaydan Alaaddin Durağı’nda inerek yürüyüş de yapabilirsiniz. Çayımı içeyim ama fotoğraf da çekeyim bir yandan diyorsanız Araf Hotel Cafe ve Nar-ı Aşk Cafe tam sizlik seçeneklerdir! Bu iki güzel yer ise Karatay adlı yerleşim yeri içerisinde bulunmaktadır. Fakat Karatay’ın Konya Teknik Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi’ne çok uzak olduğunu belirtmiş olalım. Karatay daha çok KTO Karatay’a ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne yakın bir konumda bulunuyor.

Karatay’da muhakkak sevdiklerinizle bir fincan kahve için. Özellikle Tarihi Medrese Kahvehanesi tam bir kahve sever mekânı diyebiliriz. Nalçacı Durağı civarında yer alan daha birçok ilgi çekici mekân görebilirsiniz. Her biri de siz öğrenciler için açılmış olan yerlerdir. Alışveriş merkezine gitmekten çok hoşlanan biriyseniz Kent Plaza Alışveriş Merkezi sizleri bekliyor! Fakat buranın her daim çok kalabalık olduğunu da belirtmiş olalım. Alışveriş merkezinin hemen bitişiğinde tramvay durağı yer alıyor. Başka alışveriş merkezlerine de gitmek isterseniz Novaland Outlet, Selçuklu Center, Kule ve Real’e de bir şans verebilirsiniz.

Konya’da Sosyal Yaşam Bunlarla da Sınırlı Değil!

Konya öğrenci yurtları fiyatları diğer pek çok yere göre daha makul seviyede olduğundan dolayı, öğrenci harçlığınızı kültürel ve sosyal etkinlikler için de rahatça harcayabilirsiniz. Biraz da kültürel mekanlarda sosyalleşmeyi seven öğrencilere tavsiyelerde bulunalım. Tropikal Kelebek Bahçesi kesinlikle görmeniz gereken önemli bir yerdir. 15 tür kelebeği ve 20.000 civarında bitkiyi burada inceleyebilirsiniz. İçerisinde Böcek Köyü adlı muazzam bir müze de bulunuyor. Burası Pazartesi günleri kapalıdır. Haftanın diğer günleri ise sabah 9 ve akşam 5 saatleri arasında açıktır. Buraya ulaşım da bayağı kolay şekilde gerçekleştirilir. Tramvaya binin ve otogar durağında indikten sonra Kelebekler Vadisi yazan bir dolmuşa binin. İşte bu kadar basit!

Sille yerleşim yerine gitmeden olmaz! Burası Frig uygarlığına ait olduğu bilinen pek çok kalıntıya sahip olan eski bir yerleşim yeridir. Tramvaya binip Zafer Durağı’nda inerek Sille yazan dolmuşlardan birine bindiğinizde bu eşsiz yere kolayca ulaşarak incelemeler yapabilirsiniz. Burada Aya Elenia adlı kiliseyi de ziyaret etmeyi unutmayın. Kozana ve Silenos adlı kafelerde birer çay kahve içmek isteyebilirsiniz.

Ve tabii ki Meram Bağları! Evliya Çelebi buranın bir benzerinin Kırım’da hatta İran’da bile asla bulunamayacağını ifade etmiştir. Meram, Hititler döneminden bu yana en sevilen yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Burası doğayı sevenlerin ve piknik yapmaktan hoşlananların uğrak yeri olarak göze çarpar. Tüm gün boyunca burayı dolaşabilirsiniz, ancak biter muhtemelen. Tramvaya binin ve Zafer Durağı’nda inerek 4-A ya da 4-B otobüsüne atlayın. Otobüse binmek istemiyorsanız dolmuşla da gidebilirsiniz. Kafem adlı kafe tam bir öğrenci mekanıdır, fiyatları uygundur. Fakat daha farklı yerlerde yiyip içmek istiyorsanız bu konuda Meram’da seçenek asla tükenmez.

Konya’da Nerede Uygun Fiyatlı Yemek Yenir?

Konya ekonomik bir şehir olduğu için pek çok konudaki ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlarla halledebilirsiniz. Örneğin, Selçuk Üniversitesi Merkezi Yemekhanesi’nde 2,75 TL gibi bir ücretle 4 çeşit ev yemeği yiyebiliyorsunuz. Fakat hafta sonu yemek çıkmaz. Hafta sonu kampüs içerisindeki hamburgerci, kokoreççi ve mantıcı gibi pek çok yerde lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Kampüs içerisinde yer alan AVM’de Simidçe ve Akkonak Restaurant var. Buralarda da yemek yiyebilirsiniz. Şunu da ekleyelim: Necmettin Erbakan Üniversitesi Merkezi Yemekhanesi’nde yemek fiyatı 2 TL olarak belirlenmiştir. Tüm bu yerlerin yanı sıra Taka, Japon Parkı, Bolu Lokantası ve Yaka Pide & Izgara’da da tadına doyum olmayan yemekler yiyebilirsiniz. Bu sözü geçen yerlerin her birini çok seveceğinize eminiz. Buralarda bol bol Karadeniz mutfağı lezzetlerine doyup, etli ekmek yiyerek kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz.

Konya’daki Ulaşım İmkanları Nasıldır?

Şehrin en cazip özelliklerinden biri de ulaşımın aşırı kolay olmasından kaynaklanıyor. Tek bir kartla her araca binebiliyorsunuz. Bu kartın adı ise Elkart. Öğrenciler bu kartı almak zorunda değiller. Öğrenci kimlik kartları ile tramvay ve otobüse binebilirler. Tarife ise sadece 1,55 TL olarak belirlenmiş. Nakit para ile dolmuş da kullanabilirsiniz. Gideceğiniz yer aşırı uzak değilse iki vasıta yapmanıza lüzum kalmıyor. Aktarma sistemi var, 30 dakika içerisindeki ikinci kart okutma işleminiz ücretsizdir. Abonman isterim diyorsanız da öğrenci için 90 TL olduğunu belirtmiş olalım. Tramvay Alaaddin Keykubat Kampüsü içerisinde tamamen ücretsizdir. Ara sıra sadece kampüsü seyre dalmak için bile tramvaya binip gezebilirsiniz.

Konya’da Nerelerde Ders Çalışılır?

Öğrenciler ders çalışmak için sessiz ve sakin yerleri tercih ederler. Konya halkı bunu düşünmüş ve çok güzel mekanlar inşa etmiş. İşte o güzel yerler…

Selçuk Üniversitesi Erol Güngör Kütüphanesi sabaha kadar açık. Evet yanlış duymadınız gün boyu açık! Dilerseniz Kutalmışoğlu Süleyman Şah Sosyal Tesisleri içerisinde yer alan okuma salonunda da ders çalışabilirsiniz. Bunların yanı sıra Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Kütüphanesi de ders çalışmak için fazlası ile ideal yerlerdendir. Meram Tıp Fakültesi Kütüphanesi de çok güzeldir. Fakat her okulun kütüphanesi sadece o üniversiteye kayıtlı olan öğrencileri içeri alıyor. Tabii üzülmeyin sonuçta siz öğrencisiniz dilediğiniz zaman okulunuz bünyesinde yer alan kütüphanelere gidebilirsiniz. Bununla birlikte konaklamak için özel yurtları tercih ederseniz, bazı özel yurtlar içinde özel çalışma alanları vardır. Sunulan olanaklara göre Konya öğrenci yurtları fiyatları farklılık gösterir. Tüm ihtiyaçlarınızı aynı çatı altında karşılamak büyük bir avantajdır. Bu yüzden İdeal Yurtları, sizlere bu konuda büyük bir ayrıcalık yaşatır.

Konya Öğrenci Yurtları Fiyatları

Gelelim en önemli konular arasında yer alan barınma konusuna! Selçuk Üniversitesi etrafında genel olarak öğrenciler ikamet ettiğinden kira fiyatları bir nebze daha uygundur. Fakat herkes eve çıkmak istemeyebilir. Konya’da 20’den fazla devlet yurdu var, bu yüzden de seçenek bir hayli artmış oluyor. Eğer size yurt çıkmazsa eve çıkmak zorunda değilsiniz. Çünkü her üniversitenin kendine ait yurdu da bulunuyor. Bunun yanı sıra özel yurtlar da var.

Selçuk Üniversitesi Atatürk Öğrenci Yurdu’ndan bahsedelim. Bu yurtta yataklar bazasız, dolapları da biraz ufaktır. Fazladan bir dolap edinebilirseniz sizin için iyi olacaktır. Bu yurttan memnun kalmazsanız ücretin kalan kısmı tarafınıza iade edilmektedir. Oda seçenekleri genellikle 4-6 kişiliktir. Yurt mutfağında yemek hazırlayabiliyorsunuz. Yemek hazırlamaktan hoşlanmıyorsanız ya da vaktiniz yoksa okul yemekhanesinde düşük bir meblağ ile lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Konya öğrenci yurtları fiyatları hiçbir bütçeyi zorlamayacak seviyede belirlenmiştir.

Konya’daki Yeni Eviniz: İdeal Yurtları!

25 senelik tecrübesi ve tam 26 şubesiyle İdeal Yurtları, nefes kesen imkanları ile Konya’da harika bir öğrencilik dönemi yaşamanız için tercih edebileceğiniz en kaliteli konaklama mekanlarından biridir. Kız öğrenciler ve erkek öğrenciler için farklı şubelerde konaklama hizmeti veren İdeal Yurtları, Konya’da okuyanlar için her konuda büyük ayrıcalıklar yaşatır. Burada, bütçenize uygun olan ekonomik konaklama seçenekleri arasından dilediğinizi değerlendirebilir, en az bir yıl boyunca konfor içinde yaşayabilirsiniz. Bir kişilikten altı kişiliğe kadar oda kapasitesi sunan İdeal Yurtları, geniş ve ferah odaları ile huzur veren bir yaşam alanına sahip olmanıza yardım eder. İhtiyaç duyabileceğiniz tüm temel eşyalar, yurt odalarında mevcuttur. Örneğin tek kişilik odalarda yatak ve bazası, çalışma masası, elbise dolabı, kitap gibi çeşitli malzemeleri yerleştirebileceğiniz alanlar mevcuttur. Aynı şekilde iki kişilik odalarda, her bir öğrencinin kendine özel yatağı, dolabı ve çalışma masası vardır. 6 kişilik odalarda konaklamak istiyorsanız da aynı eşyalarla karşılaşırsınız. Bu odaların tek farkı üç adet ikili ranzaların bulunmasıdır. Yatak türleri şubelere göre değişebilir. 6 kişilik odalarda da tek kişilik odalarda da kalsanız, alan büyüklüğü kişi sayısı ile orantılı olduğundan ferah bir yaşam alanı elde edersiniz. Kimi şubelerde ise buzdolabı vardır. Böylece öğrenciler, yiyecek ve içeceklerini buzdolaplarında uzun süre muhafaza edebilirler.

İdeal Yurtları’nın, Konya öğrenci yurtları fiyatları incelendiği zaman makul bir seviyede olduğu anlaşılır. Yurdun tercih edilebilirliğinin bu denli yüksek oluşunun bir başka nedeni ise şubelerin tamamında düzenli olarak temizlik ve hijyen çalışmalarının yapılmasıdır. Siz derslerinize odaklanırken, sosyal ve kültürel aktiviteler ile kendinizi geliştirirken, tertemiz ortamlarda yaşarsınız. Odalar, ortak alanlar ve banyo gibi hijyenin önemli olduğu yerler, İdeal Yurtları’nda her gün temizlenir. Gerekli hijyen koşullarını yerine getiren İdeal Yurtları, aile eviniz gibi bir alanda yaşamanızı sağlar. Çalışma odalarıyla da öğrencileri memnun eden İdeal Yurtları, her öğrencinin rahat bir şeklide ders çalışmasını sağlamak için geniş kapasiteli alanlara sahiptir. Öğrenciler hem kendi özel odalarında hem de çalışma alanlarında ders çalışabilirler.

İdeal Yurtları’nın oda dizaynı ve mimarisi modern bir tarzda olduğu kadar, peyzaj bahçeleri de göze hitap eder. Ders yükünden bir an olsun uzaklaşmak isteyen kişiler, bahçedeki oturma alanlarında keyifli vakit geçirebilirler. Diğer özel yurtlarla karşılaştırıldığı zaman İdeal Yurtları, birçok hizmeti ücretsiz olarak öğrencilerine sunar. Örneğin çamaşır yıkatma ve ütü gibi ihtiyaçlar, yurdun içinde ücretsiz bir şekilde karşılanır. Öğrenciler için en önemli konulardan biri de internettir. Yurtta ücretsiz Wİ-Fİ imkânı sunulur. Böylece öğrenciler, kişisel bilgisayar ve telefonlarından ücretsiz şekilde internet kullanabilirler. Tüm bunların yanında İdeal Yurtları, öğrencilerin sosyal olmaları ve kültürel etkinliklerle keyifli vakit geçirebilmeleri için bir dizi aktiviteyi destekler. Spor yapmayı seven öğrenciler için basketboldan futbola, voleyboldan fitness’a kadar pek çok spor branşı için özel alanlar mevcuttur.

Yurt imkanları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ön kayıt olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram