Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Kızların Üniversite Yolculuğu

Kızların Üniversite Yolculuğu BLOG
ideal saat ikon 2021-04-28

Kızların Üniversite Yolculuğu

Kızların Üniversite Yolculuğu

Kızların Üniversite Yolculuğu

Konya, pek çok özelliği ile bir öğrenci için son derece kusursuz bir şehir. Güzel ve geniş caddeleri, Türkiye genelinde pek çok bölümde adından söz ettirmeyi başaran yüksek düzey üniversiteleri, tarihi ve doğal değerleri ile bu şehirde öğrenci olmak adeta bir ayrıcalık. Kariyer planını yönlendirmek, etkin fırsatlar yaratmak ve gelecek ile ilgili vizyonu geliştirmek için de Konya bir kız öğrencinin bütün beklentilerini karşılayacak düzeyde özelliklere sahip. Bu harika şehirde size hayallerinizin işini getirecek ve hayatınızın en dolu dolu günlerini yaşamanızı sağlayacak okulu kazandıysanız geriye kalan tek şey, şehri farklı yönleri ile keşfetmek ve kendiniz için Konya'da her bakımdan verimli bir düzen yaratmak. 

Konya İle İlgili Genel Bilgiler

Konya, Türkiye'nin en gelişmiş büyük şehirlerinden biridir. Geniş bir yüzölçümüne sahip olan bu kent, fazla kalabalık olmayan bir nüfusa sahiptir. Sakinliği, güvenliği ve gelişmişliği ile ön plana çıkan Konya'da sanayi, tarım ve temel iş kollarının neredeyse tamamı yapılır. Büyük cazibe merkezlerine sahip olan bu şehir üç merkez ilçe ve çevre ilçelerden oluşur. Selçuklu, Karatay ve  Meram merkez ilçeler olup Konya'nın diğer büyük çevre ilçelerinde de fakülte ve yüksek okullar bulunur. 

Şehre Gelirken Neler Getirmeli?

Konya karasal iklimin en net biçimde yaşandığı bir şehir olduğundan kışları soğuk, yaz ve baharları sıcak geçen bir kenttir. Bu nedenle Konya'ya gelirken yanınıza doğru giysileri almak isteyebilirsiniz. Sonbahar aylarında ani başlayan yağışlara hazır olmak için su geçirmez montlar, yağmurluklar ve yağmur botları iş görecek parçalardan. Kışları soğuk geçeceğinden okulun güz dönemi boyunca kalın kazaklar ve montlar giymenin zorunlu olacağını unutmamalı ve bavulunuzda bu giysilere mutlaka yer vermelisiniz. Ayrıca bu mevsimde şapka, eldiven, atkı gibi kışlık aksesuarları da yanınızda bulundurmalısınız. Kaymayan ve su geçirmeyen bot ve ayakkabılar ise özellikle yağışlı havalarda imdadınıza koşabilir. Konya'da kışın kar yağışını izlerken kahve eşliğinde ders çalışarak geçirme fikri ise size bütün soğukluğu unutturacak bir keyif unsuru haline gelebilir. Bahar dönemine denk gelen aylarda ise daha hafif giysiler tercih edebilirsiniz. 

Konya'ya Geliş ve Ulaşım İmkanları 

İç Anadolu'nun en büyük ve önemli kentlerinden biri olan Konya pek çok şehre yakın. Uçak, tren, hızlı tren ve kara yolu ulaşımı ile Türkiye'nin pek çok bölgesinden Konya'ya kolayca ulaşmak mümkün. Eğer şehre uçak ile geldiyseniz havaalanından şehir merkezinin pek çok farklı noktasına ulaşmak için özel havayolu servislerini kullanabilirsiniz. Makul bir ücret karşılığında hizmet veren bu servisler otogar, tren garı, şehir merkezi ve üniversite kampüslerine kolayca gidebilmek için en iyi alternatif. 

Şehre tren ya da hızlı trenle gelmeniz durumunda ise Konya'nın en merkezi alanlarından birinde bulunan tren garından şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanarak okulunuza ya da yurdunuza sorunsuz bir şekilde gitme imkanına sahip olursunuz. Ayrıca gar Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Karatay Üniversitesi yerleşkelerine de oldukça yakın bir mesafede. Aynı şekilde Konya şehirlerarası otobüs terminalinden şehrin diğer bölgelerine ulaşım da son derece ucuz ve kolay. Otogarın hemen önünden binebileceğiniz tramvay, otobüs ya da şehir içi minibüsler aracılığı ile gitmek istediğiniz her yere ulaşabilir, yaklaşık on beş dakikalık bir yolculuk ile Selçuk Üniversitesi kampüsüne kolayca varabilirsiniz. 

Şehrin Genel Havası 

Üniversite aile evinden ilk kez çıkılan dönem olduğundan, okuduğunuz şehrin özellikleri geçireceğiniz yılların kalitesi için önemli olabilir. Bu nedenle okula başladığınız ilk dönemden itibaren şehri tanımak, insanlarına alışmak ve kendiniz için yeni dünyalar yaratmak pek çok açıdan size fayda sağlar. 

Konya, kız öğrenciler için her yönü ile tercih edilebilir bir şehir olma özelliği gösterir. Türkiye'nin en iyi üniversiteleri arasında gösterilebilecek okulların yer aldığı bu il, sakin ve güvenli havası ile kız öğrencileri kucaklar. Düzenli bir yapıya sahip olması şehir içinde istediğiniz pek çok şeye kolayca erişmenizi mümkün hale getirir. Pek çok iş kolunun sınıflandırılarak şehrin belirli bölgelerine yerleştirildiği Konya'da gereksinim duyduğunuz pek çok şeyi kolayca satın alabilir, eğlence ve kültür faaliyetlerinde de şehrin bu özelliğinden yararlanabilirsiniz. 

Tıpkı iş kolları gibi Konya'daki üniversite kampüsleri ve öğrencilerin yoğunlukla bulunduğu alanlar da birbirine yakın olacak şekilde kümelenir. Üniversite yerleşkelerine yürüme mesafesinde bulunan yurtlar, kütüphaneler ve sosyal alanlar Konya'da etkili ve iyi vakit geçirmek için seçenekler yaratmanıza yardımcı olur. 

Konya'da Üniversite Öğrencileri İçin Kültürel Faaliyetler 

Konya sakinliği, güvenliği ve düzenliliğinin yanı sıra eğitici ve ruhu besleyen kültürel faaliyetler gerçekleştirmek için de oldukça uygun bir şehir. Tarih mirası Mevlana Müzesi, Konya dendiğinde akla ilk gelecek unsurlardan biri. Ayrıca müzenin çevresinde yer alan tarihi çarşılar, mahalle ve sokaklar da her yeni ziyarette yeni keşifler için etkili alanlar.

Şehir merkezinde bulunan ve her türlü toplu taşıma aracı ile ulaşım sağlanabilen Devlet Tiyatrosu, yılın her döneminde oynanan tiyatro oyunlarını görmek ise sanat tutkunu öğrenciler için tercih edilebilecek bir aktivite. Bunun yanı sıra şehrin dört bir köşesinde bulunan sinema salonlarında filmler takip etmek de okul dönemlerinde kısa bir mola vermek için en iyi seçeneklerden. 

Öğrencilik hayatınız boyunca size yeni kapılar aralayacak olan Konya'da, pek çok müze ve kütüphanenin yanı sıra arkeolojik değer taşıyan Sille ve Çatalhöyük gibi alanları gezmek de vizyonunuzu geliştirmek için değerlendirebileceğiniz faaliyetler arasında. 

Sosyal Yaşam ve Diğer Etkinlik Seçenekler

Üniversiteye yeni başlayan bir kız öğrencinin akademik alanda olduğu kadar sosyal alanda da etkin bir hayata sahip olması her açıdan önemlidir. Konya, sahip olduğu seçenekler ve fırsatlar ile sosyal açıdan da öğrencileri destekleyen bir şehir olma özelliği gösterir. Birbirinden şık restoran ve kafeler sosyalleşmek için son derece uygun mekanlardır. Eğlenmek ve öğrenmek için bilim merkezleri, büyük kütüphaneler ve yılın her zamanı pek çok farklı etkinliğin gerçekleştirildiği kültür merkezleri Konya'da sosyal bir yaşam sürmek için tercih edilebilecek alternatiflerdendir. Ayrıca sportif faaliyetlerden hoşlanıyorsanız Konya'da bu alanda da kendiniz için farklı seçenekler yaratmanız mümkün. Şehri boydan boya kaplayan bisiklet yolları, doğal parklar ve özel ya da kamusal spor merkezleri de şehirde yaşayan bir öğrencinin değerlendirmek isteyeceği diğer seçenekler arasında. Bütün bunlara ek olarak farklı alışveriş merkezleri de öğrenciler için eğlence ve yaşam konusunda son derece etkili bir şekilde kullanılabilecek alanlardan. 

Okul Çevreleri ve Yurtlar

Selçuk Üniversitesi, Karatay Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Konya Tarım ve Gıda Üniversitesi ve Konya Teknik Üniversitesi'ni bünyesinde barındıran Konya gerçek bir öğrenci şehri. Çok sayıda öğrencinin yaşamını sürdürdüğü bu şehirde öğrencilerin yaşamlarına iyi etkilerde bulunacak maddi ve manevi pek çok etken var. Her bir üniversiteye şehir içi ulaşım oldukça kolay. Ayrıca okul çevrelerine yakın Konya kız öğrenci yurtları, kız öğrencilerin işlerini kolaylaştıran diğer unsurlardan. Yurtların dışında okul çevrelerinde kolaylıkla ulaşılabilecek fotokopiciler, kırtasiye ve kitapçılar, çalışma alanları ve genellikle öğrenci gruplarının sıklıkla tercih ettikleri sosyalleşme alanları bulunur. Bu sayede Konya'da öğrenci olarak yaşarken kendiniz için her daim bir meşguliyet yaratabilir, okul için gereksinim duyduğunuz tüm imkanlara bir arada erişme şansına sahip olabilirsiniz. 

Konya İle İlgili Öğrenilmesi Gerekenler

Konya'ya gelmeden önce bilmeniz gereken ilk şey şehrin geniş ve düz yapısı nedeni ile ulaşım sürelerinin bazen uzayabilmesidir. Ancak gün boyunca etkin bir biçimde işleyen toplu taşıma araçları bu durumun kolaylaşmasına yardımcı olur. Bilinmesi gereken bir diğer unsur ise şehirdeki cazibe merkezlerinin özellikleri. Örneğin şehrin merkezi olarak adlandırılan Karatay ilçesi alışveriş, eğlence ve her türlü gereksinim için pek çok farklı seçeneğin bir araya geldiği bir bölge iken alışveriş merkezleri ve sosyal tesisler yoğunlukla merkez Selçuklu ilçesinde yer alır. 

Konya'da kamuya ait toplu taşıma araçlarından faydalanabilmek için Elkart adı verilen bakiyeli bir kart sistemi bulunur ve bu kartların ücretli olarak otobüs ve tramvay duraklarından temin edilmesi mümkündür. Ancak okula gidiş ve gelişlerde yurtların servis hizmetlerinden yararlanmak da son derece iyi bir seçim olacaktır. 

Son olarak Konya öğrenciler için çok sayıda iş fırsatına sahip olan bir şehirdir. Okul döneminde ya da sonrası için uygun koşullar ile çok fazla sektörde iş bulmak mümkündür. 

İdeal Öğrenci Yurtları ile Keyifli Öğrencilik Hayatı 

Konya'da bir öğrenci için yaşam şartlarını öğrendikten sonra kuşkusuz ki sırada doğru yurt seçimi bulunur. Bu noktada ise onlarca şubesi ile kız ve erkek öğrencilere en iyi hizmeti vermeyi hedefleyen İdeal Öğrenci Yurtları pek çok kişinin ilk tercihidir. Konforlu ve güvenli ortamının yanı sıra şehrin kilit noktalarında yer alan bu yurtlar ile farklı okulların tamamında öğrencilik hayatının tadını çıkarabilir, eğitim performansınızı yüksek seviyelere ulaştırabilirsiniz. İdeal'in Konya kız öğrenci yurtları ücretli ve ücretsiz pek çok hizmet ile ailelerin ve öğrencilerin her türlü beklenti ve gereksinimini karşılamak, onlara kusursuz bir süreç sunmak için farklı özelliklerle donatılmıştır. 

İdeal Öğrenci Yurtları'nın Sunduğu Sayısız Fırsat 

İdeal Öğrenci Yurtları, tercihe göre tek ya da çok kişilik odalardan oluşur. Günlük olarak ücretsiz bir biçimde temizliğin yapıldığı bu yurtlar kız öğrencilerin yaşamlarını yüksek bir konfor alanı içinde sürdürmeleri için en uygun seçimlerdendir. Ücretsiz internet servisi, dersler ve diğer konularda yapılacak araştırmalar konusunda işlerinizi kolaylaştırmak için sağlanır. Buna ek olarak ferah ve geniş çalışma salonları yıl boyunca 7/24 öğrencilerin hizmetindedir. Çamaşır ve ütü gibi gereksinimler için dilediğinizde kullanabileceğiniz makine ve ütüler sizi pek çok uğraştan kurtarır. Bu şekilde üniversite yaşantınıza ve eğitiminize odaklanmanıza yardımcı olur. Farklı şubelerde bulunan bahçe ve balkon seçenekleri de yurtlarda keyifli günler geçirmek için değerlendirilebilecek alternatifler arasında yer alır. 

Bütün bu özelliklerin yanı sıra İdeal Öğrenci Yurtları, öğrencilere günün her saati farklı aralıklar ile ring servis sağlar ve bu sayede okula gidiş gelişlerinizde işinizi olduğundan çok daha kolay hale getirir. Ayrıca bazı şubelerde bulunan ücretli kuaför imkanı, anlaşmalı sağlık kuruluşları gözetiminde yürütülen ücretsiz sağlık hizmetleri ve yurtlara bağlı spor tesisleri de öğrencilere sunulan ayrıcalıklardan yalnızca birkaçıdır. 

Siz de Konya'da başlayacağınız bu yeni hayata İdeal Öğrenci Yurtları'nın konforlu düzeni ile adım atabilirsiniz. Daha sonraki yıllarda özlemle hatırlayacağınız öğrencilik hayatınızın unutulmaz günlerini keyifle yaşamanın tadını çıkarabilirsiniz. İyi bir şehirde iyi bir eğitim alırken aynı zamanda hayatın güzel taraflarını da İdeal Öğrenci Yurtları ile keşfedebilirsiniz. 

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram