Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Kendi Rotanı Çizdiğin Bir Ankara Serüveni

Kendi Rotanı Çizdiğin Bir Ankara Serüveni BLOG
ideal saat ikon 2021-05-14

Kendi Rotanı Çizdiğin Bir Ankara Serüveni

Kendi Rotanı Çizdiğin Bir Ankara Serüveni

Sınav stresi, tercih stresi, sonuçları bekleme stresi derken, o büyük gün geldi çattı. Kazanmış olduğun üniversite sonucunda hangi üniversite olursa olsun, seni kucak açıp bekleyen şehir Ankara… Çoğunlukla memur ve bürokratların olduğu şehirde öğrenci olmak diğer illere göre daha iyidir. Çünkü şimdilerde memur ve siyasi olanlar, zamanında senin oturduğun sıralarda oturup, şu anda bulunduğu konumda yer alıyor. Yani öğrencinin halinden ancak o sıralarda oturan anlar, bu da daha çok Ankara gibi bir yerde mümkün olan bir durum. Küçük şehirden gelip, kendi ayakları üstünde durabilmeye çalışmak, denizi olan bir şehirden gelip deniz olmamasına alışmak bir hayli zaman alacaktır. İnsan zamanla her şeye alışıyor.

Gri şehir olarak nitelendirilmesi seni korkutmasın aksine böyle bir şehirde okumak seni ümitlendirsin. İş olanağının yüksek olduğu ve Türkiye’nin en çok öğrencisi olan şehir sıralamasında ikinci sırada olması renkli bir üniversite hayatının seni beklediğini söyleyebiliriz. Tabi bu hayatın renkli olması, kalacağın yeri yani barınma tercihini doğru bir şekilde yapmana bağlı. Ankara gibi bir yeri seçerek yapmış olduğun doğru tercihi, yaşam alanını seçerken de yapacağına eminiz. Heyecanlısın, ümitlisin, korkuların var. Bunlar her üniversiteye başlayacak öğrencinin başına gelecek tatlı telaşlar. Öğrenci için kurulmuş Ankara’da senin için oluşturulmuş birçok uygun yaşam alanı mevcutken, Ankara Öğrenci Yurtları Fiyatlarını araştırırken bütçene uygun olanı bulmak biraz seni zorlayabilir. Bu konuda sana yardımcı olabilmek adına yazılan bu makalede, senin için uygun olanı bulabilmen için alternatif sunuyor.

Ankara’da İdeal Öğrenci Yurdu

Ankara Öğrenci Yurtları fiyatları hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırken aynı zamanda okuduğun üniversiteye yakın olanını tercih etmek doğru olacaktır. Kriterlerin arasında bunlar yer alırken, geçtiğimiz bu zorlu süreçten dolayı yurtlarda farklılık arayacaksın. Nasıl mı? -Hijyen gibi. Normal zamanlarda sağlanan hijyenden daha fazla hijyen sağlanması ve yurtların bunun haricinde nasıl tedbirler aldığını araştıracaksın. İşte bu noktada İdeal ailesi olarak, koşullarına uygun olan yurtlarımızı öneriyoruz. Öncelikle bir İdeal Öğrenci Yurtları’ nı tanıyalım. 1994 yılında Konya’da kurulan ve de günümüzde Ankara ve İstanbul’da olmak üzere toplamda 3 şehirde bulunan şubeleri ile her geçen gün İdealli olan öğrenciler için farklı ayrıcalıkları geliştiren yurtlarımız, tek başına başlayacağın yeni hayatında Ankara’da sana ev sahipliği yapıyor.

İdeal yurtlarında, adaptasyon sürecini verimli bir şekilde yaşarken, birçok üniversiteye de yakınlığı sayesinde, okuduğun üniversiteye yürüyerek ya da toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilir, odalarınızı bütçenize uygun olarak, 1,2,3,4,5 ve 6 kişilik olarak seçebilirsiniz. Ayrıca her bütçeye uygun odalarımızı bulunduğunu da belirtmek isteriz.  İçerisinde bulunan spor salonunda düzenli bir yaşam planı oluşturup, ferah olan çalışma salonunda derslerine daha iyi konsantre olabilirsiniz. Neredeyse her işimizi internetle yaptığımız bu dönemde sınırsız ve de ücretsiz internet olduğunu belirtmemize gerek yok diye düşünüyoruz. Dönem içerisinde Konya’da bulunan yurtlarımız ile de ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz mevcut iken, sadece Ankara şubesi olarak da gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle kendini sosyal ve kültürel anlamda geliştirebilirsin.

İdeal’ de Hijyen ve Sağlık Açısından Alınan Önlemler

Mart ayından bu yana dünya geneline yayılan ve de hala devam etmekte olan koronavirüs sürecinde artan hijyen anlayışı yurtlarımız da değişkenlik göstermiştir. Normal zamanda günlük olarak temizlenen odalarımız, artık günün belirli aralıklarında dezenfekte edilmekte, yurt giriş çıkışlarımızda bulundurduğumuz dezenfektan ile de el hijyeninizi sağlayabilirsiniz. Aldığımız birçok önlem ile hem sizin hem de kendimizin sağlığını düşünmekle birlikte burada siz değerli öğrencilere de sorumluluklar düşmektedir. Bu dönemde çoklu odalarda kalmayı seçen öğrencilerimize vereceğimiz tavsiyeleri dikkate alırlarsa, eminiz ki bu zorlu süreci güzel bir şekilde atlatabiliriz.

 • Yurt binasına girmeden önce maske çöp kovasına atılmalı
 • Elleri düzenli olarak yıkamalı
 • Günlük sağlanan hijyenin dışında, ortak kullanım alanlarında (tuvalet, banyo, çalışma odası vs.) bulunan araç gereçleri havalandırılıp, kolonya gibi hijyen sağlayan şeylerle silmeli
 • Odalar 15 dakikada bir havalandırılmalı
 • Sosyal mesafe korunarak, tokalaşma gibi temasta bulunulan şeylerden kaçınılmalı
 • Dışarı giyilen kıyafetlerle, yurt içinde dolaşmamalı
 • Her ne kadar dışarıda olsa da, dışarıda olduğu müddetçe yanında dezenfektan ve de kolonya bulundurmalıdır.

Bulunduğumuz tavsiyeler dışında, kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda yurtlarımıza en yakın sağlık kuruluşları olan; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Çankaya Emek Aile Sağlığı Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

Öğrenci Cebini Düşünen Ankara Hayatı

Birçok yazıda Ankara’yı tanıtan yazılar okumuş olabilirsin. Seni sıkmamak adına, tanımış olduğun Ankara hakkında, öğrenciliğin nasıl geçtiğini anlatalım. Yaşayacağın şehri gezelim, görelim, tanıyalım diyoruz da, ekonomik açıdan öğrenci için nasıl bir yer olduğunu daha önce hiç bahsetmedik. Başkent olduğu için gerek aileler açısından gerekse öğrenci açısından fiyat olarak pahalı bir şehir olduğu düşünülen Ankara’da fiyatlar aslında sandığınız gibi değil. Her şeyden önce Ankara konusunda bu önyargıyı kırmalısın.  İlk olarak ulaşım konusunu ele alarak başlayalım. Ulaşım açısından birçok alternatif sunan ve her türlü araç (uçak, tren, hızlı tren ve otobüs) olduğu için şehir dışından gelenler bütçesine uygun seçim yapabilir. İstanbul’dan gelen biri için hem hızlı tren hem otobüs hem de uçakla ulaşım sağlanırken bazı şehirlerde ise sadece otobüs veya otobüs- uçak mevcut.

Şehir içinde tarifeler ise şöyle; metro, hafif raylı sistem, otobüs, teleferik ve banliyö gibi çeşitli araçlarla ulaşım sağlanırken, metro, hafif raylı sistem ve otobüslerde geçerli olan Akıllı Kart biniş ücreti; sivil 3,25,öğrenci 1,75, sivil aktarma 1,60, öğrenci aktarma 0,75 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.  Bunlara ek olarak, kredi kartınızın aktivasyonu açık ise oradan da 4 Türk Lirası, Kullanat Bilet içinde bir biniş ücreti yine aynı şekilde 4 Türk Lirasıdır. Ayrıca hızlı trene (YHT)’e sahip olması, sizi öğrenci olduğunuz için uygun ve de kısa sürede başka şehirlere gidip gezmenize katkı sağlayacaktır. Şehrin farklı bölgelerinde, (Batıkent, Sıhhiye, Etimesgut, Bahçelievler ve Çankaya) farklı günlerinde kurulan sosyete pazarları, Ankara halkının ilgisini görürken, öğrenciler tarafından da uygun fiyatları açısından tercih ediliyor.  Büyük büyük alışveriş merkezlerinde iki parça kıyafete bütün paranı yatırmak yerine, iki parça kıyafet parasına bütün ihtiyaçlarını bu pazarlarda karşılayabilir hatta ek olarak hediye bile alabilirsin. Ayrıca belirli hareket noktalarından Ankara sosyete pazarlarına ücretsiz servislerini kullanabilirsiniz.

Ailelerinde dediği gibi ‘artık yeni huylar, yeni adetler ediniyorsun.’ Normal zamanda gördüğünüzde ya da ismini duyduğunuzda midenizin bulandığı kokoreci, bunca zamandır yemediğiniz için pişman olabilirsiniz.  Öğrencilik hayatının vazgeçilmezi, daha çok sokak lezzeti olan; köfte ekmek, pilav-ayran ve kokoreç üçgeni hem tat olarak hem de uygunluğu açısından tercih edilen yiyecekler arasında yer alıyor. Her zaman uzak yerlere giderek, pahalı kahvaltılar yapmak yerine, Ankara simidi ve ayran ile Kuğulu Park’ta her şeyden uzak ve sessiz bir güne başlayabilirsin.  Arkadaşlarınla buluşma noktası olan Dost Kitabevi’ni geçmek olmaz. Arkadaşını beklerken ya da kitap okumak istediğinde, ücret ödemeden saatlerce kitap okuyabilir, kendini o kitap sayfalarının kokusu arasında kaybedebilirsin. Kitap okuma zevkini artıracak bir etkinlik, denemeni tavsiye ederiz.

Ayrıca başka kampüste okuyan arkadaşlarınla da uzun uzadıya bir yol çekerek buluşma gibi sorunların olmayacak. İstersen arkadaşın bir uçta sen bir uçta olan kampüste oku, her türlü yarım saatte buluşabilirsin. Bu arada nereye gitmek istersen iste, illa ki Kızılay Meydanı’ndan geçmek durumundasın. Boşa demiyoruz Ankara öğrenci şehri diye…  Tiyatro yönünden gelişmiş olan Ankara, hangi salonda olursan ol, ağzına kadar dolu salonlarla karşı karşıya geleceksin. Fazla ilgi gördüğü için bilet fiyatları da uygun olan tiyatro etkinliği, bu yüzden herkes tarafından tercih edilmektedir.

Kendine Rota Çiz

İlerde üniversite hayatında ‘keşke şunu da yapsaydım’ dememen için kendine bir rota çiz. İki, dört veya altı yıl üniversite okuyacaksan bile, zaman hemen geçmez diye düşünme. Gözünü kapatıp, açıncaya kadar geçer bu yıllar. Hiç kimse üniversite yıllarının pişmanlıkla dolu olmasını istemez. Bu yüzden üniversite hayatını sevmek için ne yapmalı nasıl başlanmalı?

 • İnsan tanımaktan korkmayın, yeni insanlar, farklı kültürler, farklı diller tanıyın, öğrenin.
 • Tanıdığınız bu insanlar arasında kendinize yakın hissettiğiniz birini dost edinin ama gerçek bir dost olsun.
 • Kendin için bir yol bul ve yürüyerek şehri tanımaya çalış. İnan ki kulaktan dolma şehir efsaneleri verdiğin kararlar yerine, gözlemleyerek verdiğin kararlar, sende herkesten farklı bir bakış oluşturacaktır.
 • Gittiğinde huzur bulduğun, baktığında mutlu olduğun yerin ve manzara olsun. Bunu herkesle paylaşma.
 • Kendini geliştirecek kurslara yazıl. Ankara gibi bir yerde devlet destekli açılan kurslar, ücret ödemeden, kendini geliştirmene yardımcı olacaktır.
 • Üniversiteye geçtin, bırak yolda yürürken rap dinlemeyi. Kendine bir klasik müzik seç, dinlediğinde enerjini yok etmeyen, düşüncelerle boğmayan.
 • Ankara gibi kültürel ve sosyal faaliyetlerin en fazla olduğu bir şehirde, sanat galerilerine git, tiyatroya git, hayatı anlamaya çalış. Bültenlere abone olarak, faaliyetleri yakından takip edebilirsin.
 • Keşfettiğin farklı yerlerde, her gittiğinde mutlu hissedeceğin bir mekân seç kendine. Ama her zaman gitme, gitme ki her gittiğinde aynı huzuru bulabilesin.
 • Konuşmaktan korkma, yoldan geçen bir amca ile de konuş, bir kedi ile de, onların sana Ankara hakkında anlatacakları çok şey var.
 • Beraber çılgınlıklar yapabileceğin bir arkadaşın olsun, yeri geldiğinde birbirinizi frenlemeniz için.
 • Yıllar çabuk geçer, duygusal olma, aileni sürekli düşünme. Burada sana unut demiyorum, tabi ki onları arayıp soracaksın ama her fırsat bulduğunda kendi kurduğun düzenden kaçma.
 • Yurtta kalsan bile bir komşun olsun. Yurtta sıkıldığında yanına gideceğin, leziz yemeklerinden yiyebileceğin.
 • İçine girdiğinde kendini kaybettiğin bir kitapçı seç. Aradığını bulabildiğin, bulamadığını getirtebildiğin.
 • Pozitif yaklaş, üslubunu ve mesafeni ayarla.

Dolu dolu bir üniversite hayatı geçirmek istiyorsan, rotada yazılı olanların hepsini yapmasa bile birkaçını yapmaya gayret et. İnan ki herkesten farklı bir üniversite hayatın olabilir. Sen Ankara’ya gelmeden önce sende önyargı oluşturan insanlardan farklı olarak, senden sonra Ankara’yı kazanan öğrencilere ışık ol.

Ankara Öğrenci Yurtları fiyatlarını araştırırken, cebini düşünen tavsiyelerde de bulunmuş olduk. Yurtlarımız hakkında detaylı bir fiyat bilgisi almak istersen web sitemizde yazılı olan telefon numaralarımızdan ulaşabilir ya da sitemiz üzerinde bulunan ‘Biz Sizi Arayalım’ bölümüne numaranı bırakıp, seninle iletişime geçmemizi sağlayabilirsin.

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram