Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

İSTANBUL’DA YENİ YAŞAM

İSTANBUL’DA YENİ YAŞAM BLOG
ideal saat ikon 2021-06-10

İSTANBUL’DA YENİ YAŞAM

İSTANBUL’DA YENİ YAŞAM

12 yıllık öğrenim hayatını istediğin üniversiteyi kazanarak taçlandırdın. İlkokuldan bu yana sürekli olarak kurduğun hayallerin ve durmadan bu hayallere kavuşmak için koyduğun hedeflerin oldu. Her yaşta ve dönemde değişiklik gösteren hayallerinde, değişmeyen tek şey; yapmak istediğin mesleğe ulaşma yolu olan iyi bir üniversite kazanmak. Zaten bu makaleyi okumaya başladıysan, üniversite hayatına bir adım atmışsın demektir. Üniversite; ilkokul, ortaokul ve liseden farklı olarak, gitmekte zorunlu olduğun bir eğitim kurumu değil, tamamen senin inisiyatifine kalmış,  tercih meselesi.

Liseyi bitirdikten sonra istediğin bölüm olmasa bile başka alanlarda çalışma imkanın varken sen, üniversite okumayı tercih ettiysen bazı şeyleri değiştirmek ve değişmek istiyorsundur demektir. Bizlere geçmişten bu yana hedeflerimize ulaşmak için bulunduğumuz her noktayı,  bir basamak olarak gösterdiler. En üstteki basamağa ulaşmak için de, attığımız her adımın sağlam olması gerektiği ve basamakları çifter olarak çıkılmaması gerektiği öğretildi. O merdivenin başında olan hayallerine kavuşmak için; ilkokul, ortaokul, lise basamağını tek tek çıktın ve her birinde ayrı tecrübeler edindin. Bazı edindiğin tecrübeler ağır olsa da, ailenin desteği ile atlatman kolay olmuştur. Hiç şüphesi aileler, evlatlarının her zaman yanındadır fakat üniversite yaşamında bu durum biraz farklı. Bilmediğin bir şehirde, tanımadığın insanların olduğu bir hayata başlayacaksın.

Zaten diğer eğitim süreçlerinden farklı bir hayat yaşamak istiyorsan bazı şeylere cesaret etmelisin. Hedeflerine, hayallerine ulaşmak, cesaretli olmaktan geçer. Herkesten farklı bir adım attığın bu dönemde, herkesten aynı tepkiyi beklememen gerektiğini en başında söylemeliyiz. Bazıları senin adına sevinirken, bazıları ise hevesini kıracak cümleler kurabilir. Çoğunlukla hevesini kıran insanlarda aslında İstanbul gibi megakentte, köklü ve iyi bir üniversite kazandığını bilen insanlardır. İşte değişime bu noktadan başlayabilirsin; her söylenene kulak asmadan, yaşayacağın hayatın, senin hayatın olduğunu unutmamalısın. Ailenden ayrı, kendi ayakların üstünde, kararlarını kendi başına alabildiğin ve değişen sorumluluklarının olduğu bir hayata başlamak için heyecanlı mısın?

Bu zamana kadar gördüğün öğrenim hayatından farklı olan üniversite hayatının, neden gerekli olduğundan bahsedelim biraz.

Üniversite Eğitimi Neden Gereklidir?

Kendimizi doğduğumuz günden bu yana sürekli olarak bir sınav telaşı içerisinde buluruz. Sadece sizler değil, sizinle birlikte ailelerde,  çocuklarının iyi bir öğrenim görmeleri için sürekli olarak bir çaba içerisindedirler. Böyle bir yarış halinde olmak aslında kişiyi başarıya değil, başarısızlığa sürükler. Öncelikle başkalarının başarılarını, ne düzeyde olduklarını geride bırakmak gerekiyor. Çünkü başkalarına odaklanırken, kendini unutabilirsin. Bu yüzden öncelikli olarak kendine odaklanmalı ve herkesten farklı, seni başkalarından ayıran özellikler edinmelisin. Aslında üniversiteye bir nevi ‘yaşam okulu’ diyebiliriz.

 • Bağımsızlık Kazandırır:  Üniversite yaşam tarzının bir parçası olan bağımsızlık, kendi başınızı kararlar almayı ve de sorumluluk sahibi olmayı öğretir. Sadece ailenle birlikte yaşadığın evden uzaklaşma şansı değil aynı zamanda hayata dair mevcut görüşlerinde de değişkenlik sağlayacak. Kendi başına yaşamayı ve mezun olduktan sonra yetişkin bir birey hayatına alışmanıza yardımcı olacaktır.
 • Toplumda Olumlu Etki Yaratır: Üniversite yaşamında edindiğiniz bilgi ve beceriler ile belirli bir alanda bilgi sahibi olduğunuzu ve insanları yönlendirebileceğinizi unutmayın. Topluma fayda sağlayan donanıma sahip olacaksınız.
 • Geniş ve Farklı İstihdam Olanağı Sağlar:  Tek tek tırmandığın başarı basamaklarında üniversite eğitimi almak, kariyeriniz içinde büyük bir adım. Kendi alanınızın piyasasında, sizi bir adım öne çıkaracak beceri ve bilgileri edineceksiniz. Edindiğiniz tecrübeler ve uygulamalar ile farklı alanlarda çalışma olanaklarınız da artacaktır. Bu süreç içerisinde elinizden geldiğince, staj alanları ayarlamak, teorilerinizi, uygulamaya dökmeye yardımcı olacaktır.
 • Maaş Farklılığı:  Okumuş olduğunuz alanda, derecelere girmeniz ve de projeler üzerine çalışmalar yapmanız, mezun olduktan sonra profesyonel bir alanda çalışmanıza ve imkan sağlayacak. Bu yüzden gerek derslerde gerekse almış olduğunuz farklı eğitimlerde, çalışkanlığınızı koruyun.
 • Kültürel ve Sosyal Deneyimler: Üniversite hayatını daha verimli hale getirmek için bir sivil toplum kuruluşunda gönüllülük yapabilirsin. Yapmış olduğun gönüllülük işinde farklı insanlar tanıyarak, bazen çocukla çocuk bazen de senden yaşça büyük biri ile iletişim kurma yollarını öğreneceksin. Bu durum senin iletişim ve analitik becerilerinin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Hatta ve hatta üniversite hayatında uzak şehir ve ülkelerden gelen insanlarla karşılaşacaksın. Ona senin kültürüne ait bilgiler verebilir, onlardan da kendi kültürleri hakkında bilgi alabilirsin.
 • Ağını Genişletecek: Derslerindeki başarın, birçok hoca tarafından takdir edilirken bazı hocaların senin için bir ışık olabilir. Onlar alanlarında uzman, profesör oldukları için sektörel anlamda oldukça geniş bir iş insanı yelpazesine sahiptirler. Bilgi ve becerinin yüksek olduğunu, bu bölümde yükseleceğini ispat ettiğin durumda, hocaların seni keşfedeceklerdir. Mezun olmadan önce sende hocalarının başarına referans olmasıyla birlikte alanında uzman birçok kişi ile tanışma imkanına sahip olacaksın. Bunu sadece okuldaki hocaların tarafından ele almamak gerek başka seçeneklerde olduğunu unutma; alanında birçok yere başvuruda bulunarak, okul döneminde staj ayarlaman yine aynı şekilde birçok insan tanımana ve de CV’ne eklemen için güzel bir fırsat. Mezun olduğunda edinmiş olduğun deneyimler, sana başka kapılar açacak.
 • Kişisel Gelişimine Katkı: Üniversiteye adım atar atmaz yeni bir dil öğrenme hevesi kazan. “Bir lisan, bir insan” sözünde yola çıkarak, öğrenmiş olduğun dil ile yurtdışı değişim programlarına katılabilirsin. Böylelikle üniversitede devletin sana sağlamış olduğu imkanlarla, yurtdışında kendi alanında ilerleyebilir, eksik bulduğun noktaları tamamlayabilirsin.

Üniversitenin kişiye,  saymakla bitmeyen birçok katkısı bulunmaktadır. Sen yeter ki bu katkılardan faydalanmayı iste, öğreniminin bittiği zaman farkına varacaksındır. Tabi bu katkılardan faydalanmak için öncelikle kendini yenilemelisin, ortama ayak uydurmalısın (sınırlarını koruyarak)  bunu yapmalısın. İşte bu yenilenme sürecine ‘revizyon’  diyoruz. Revizyon sürecinde yapman gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Yenilenme Süreci Hakkında İpuçları

Seni, yeni hayatına adapte etmene yardımcı olacak bu ipuçları sayesinde, hayatını düzene oturtma da, derslere nasıl çalışman gerektiğini öğrenmiş olacaksın. Bunun için istikrarlı olmalısın, başta düzenini nasıl kurarsan sonraları da öyle ilerleyecektir. Bu durum başarını da olumlu veya olumsuz şekilde, direkt olarak etkileyecektir. Şu yönden de ele alacak olursak; İstanbul gibi büyük bir şehirde saniyelerin bile önemi varken, zamanı doğru yönetmek oldukça önemli bir konu.

 • Önceden Planını Hazırla:  Tüm zamanı parçalara ayırarak hareket etmek her zaman zamandan tasarruf etmeni sağlayacaktır. Böylelikle bir günde birçok iş yapabilirsin. Bir revizyon zaman çizelgesi hazırlamak; haftanın belirli günlerine, işlerinizin ve uğraşlarınızın dağıtabilirsiniz. Hayatınızı düzene koyarak, kendine zaman ayırabilirsin.
 • Ayna Olun: Her şeyden önce neyden hoşlanıp, hoşlanmadığını bilmen lazım. Daha doğrusu öğrenme şeklini çözmelisin. Herkesin öğrenme şekli farklı olduğu için önce bunu öğrenmelisin.  Mesela; renkleri çok seviyorsan, fosforlu kalemler ile not alabilir, okuduğun yazının altını çizebilirsin veya ajandana hatırlatıcı görseller ekleyebilirsin. Farklı olarak, görsellikten yana duyarak da öğrenebildiğiniz şeyler varsa, podcastler dinleyebilirsin.
 • Kendinin Rakibi Ol: Kendinde düzeltmen gereken mesele ile başla. Sivriltmen gereken ya da az zevk aldığın konuları ele alarak değişimi sağlayabilirsin.
 • Öğren, Başkalarına Öğret: Öğrenmiş olduğun konuyu başkalarına anlatman, o konuya ne kadar hakim olduğunun göstergesidir. Başkalarına öğretmen aynı zamanda senin de pekiştirmene olanak sağlayacaktır.
 • Kendini Test Et: Bu zamana kadar yapmış olduğun ve uyguladığın planlarını ne kadar uyguladın? Ne kadarı etkili oldu? Hayatında ve sende değişim sağladı mı? Bunu ölçmek için kendini teste tabii tutmalısın. Eğer gerçekten etkisi olduysa, doğru yoldasın, etkisi olmadıysa, yanlış uyguladığın yerler ya da gözden kaçırdığın noktalar var demektir.
 • Dinlen: Yeni hayata alışmak, rejim yapmak gibidir. Arada kaçamaklar yaparak kendini ödüllendirdiğin gibi yeni hayatında da bazen duraklar olmalı ki, ne kadar yol kat ettiğini görebilesin. Bazı alışkanlıkları bırakmak kolay olmadığı için arada bir dinlediğinde aslında seni yoran şeyler olduğunun farkına varacaksın. Bu dinlenme noktasını, kulaklığı kulağına takıp yürüyüşe çıkabilirsin veya istediğin diziyi, filmi izleyerek gerçekleştirebilirsin.
 • Kendine İyi Bak: Düzenli bir hayat, sağlıklı bir vücuttan geçer. Öncelikle zihnini ve bedenini buna hazırlamalısın. Uyku hem bedenen hem de zihnen seni konsantre edecek, hazırlamış olduğun sağlıklı beslenme listesi ise bunu destekleyecektir. Enerji seviyeni artırmak için egzersizler yapmaya özen göstermelisin, kan dolaşımını etkileyecek ve güne güzel, enerjik başlayacaksın.
 • Dikkatini Topla: Önce kendine odaklan.  Ayırdığın gün ve iş dağılımlarını yapabilmen için enerjini ve dikkatini yoğunlaştırman gerekiyor. Tabi buna beslenmede etki ediyor ama bazen güçsüz hissettiğinde doktor tavsiyesi ile veya eczaneden vitamin takviyesi alabilirsin.  Zamanının çoğunu sosyal medyada geçirmene neden, sahip olduğun akıllı telefon telefonunu kapatarak da bunu yapabilirsin.  Çünkü biliyoruz ki; bir beş dakika şu İnstagrama gireyim dediğin ve saatlerce telefona gömülü olduğun zamanlar olmuştur.
 • Tekrar Et: Bir şeyi öğrenmek istiyorsan, onu ezber yapmamalısın. Onu anlamalısın. Anlayıp anlamadığını görmek içinde tekrar etmelisin, zihninden tazeliğini koruması için. İlerde hatırlayabilmek adına da, yenilenme planına haftanın belirli gününü, tekrar günü olarak ayırmalısın.
 • Pozitifliğini Koru: Enerjini ve motivasyonunu sürekli yüksek tutmaya özen göster. Bir işe başlamadan önce negatif bir şekilde, olumsuzlukları evrene yayarak başlama. O işi başaracağına inan ve ona göre yola çık. Yoksa hiçbir alanda başarılı olamazsın.

Yaşamda farklı bir bakış açısı kazanmanı aynı zamanda analitik düşünmeni sağlayacak üniversite hayatında, düzenli olmak her şeyden önce barınma ihtiyacını doğru bir şekilde karşılamaktan geçer. Çünkü barınacağın bu alanda, alacağın sorumluluklar yeni düzene ayak uydurmanı kolaylaştırabileceği gibi aynı zamanda çekilmez bir hal almasına da neden oluyor. Bu yüzden yeni yaşam alanını seçerken İstanbul İdeal Kız Öğrenci Yurdu konforlarını incelemeni isteriz.

İstanbul İdeal Kız Öğrenci Yurdu

26 yıl önce Konya’da ilk şubesini açarak, şimdilerde Türkiye’nin en büyük yurt zincirine sahip olan İstanbul İdeal Kız Öğrenci Yurdu, alışılagelmiş yurt sisteminden uzak, öğrencinin ihtiyaçlarına cevap vermeyi yeğleyen bir ailevi evi. Aile evi diyoruz çünkü aile sıcaklığını hissettiren ortama ve de çalışanlara sahip olduğumuz için. Şimdi de İstanbul İdeal Kız Öğrenci Yurdu’nun senin için sağladığı en iyi ayrıcalıklar ve de konforlar neler bunlara bakalım.

Ücretsiz Kahvaltı

Güne güzel başlamanın geçirmenin sırrı, kahvaltı yapmaktan geçer. Güzel bir kahvaltı da haftanın altı günü açık büfe kahvaltı seçeneği sunan İstanbul İdeal Kız Öğrenci Yurdu’nda olur. Elini yüzünü yıka ve enerjini topla.

Ücretsiz İnternet

Öğrencinin en çok yakındığı konulardan biri olan internet, İdeal ailesinde bir problem değil. Ücretsiz ve de sınırsız olarak bağlanabileceğin bir internet alt yapısına sahibiz.

Güvenlik Sistemleri

Özellikle anne ve babaların titizlikle yaklaştığı bir konu ‘Güvenlik’tir. Her anne baba çoğunun güvenilir bir yere emanet etmek ister hele ki çocuğu kız ise. Ailenizin gözünün arkasında kalmayacağı bir yurt olan İstanbul İdeal Kız Öğrenci Yurdu,  giriş- çıkış ve çevre güvenliği için güvenlik sistemi bulundurur. Yine aynı şekilde anlaşmış olduğumuz güvenlik şirketinin temin ettiği güvenlik ile de binanın güvenliği sağlanmaktadır.

Hijyenik Oda Temizliği

Öğrencilerin ve de ailelerin en çok merak ettiği konu diyebiliriz. Öğrenci temizlik ile zaman kaybetmemekte ve de temizliğe ayıracağı vakti kendine ayırabilmekte. Odanız günün belirli saatlerinde, düzenli ve de titiz bir şekilde yapılmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu günlerde ise; görevliler tarafından havalandırılıp, dezenfekte edilmektedir.

Parmak İzi veya Kartlı Giriş Sistemi

Yurt girişlerinde parmak izi, öğrencilerimiz odalarında yokken kendileri ve yetkili memur haricinde kimsenin giremeyeceği bir oda kilit sistemi olan kartlı giriş sistemine sahibiz. 

Çamaşır ve Ütü

İstediğiniz saatte ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz çamaşır makineleri ve de ütüler mevcut.

Kafeterya

Yurdumuz içerisinde 24 saat açık halde bulunan kafeterya hizmetimiz ile dışarı çıkmadan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Çalışma Salonları

Sana sağladığımız ferah ve de temiz çalışma salonlarımızla, verimli bir çalışma gerçekleştirebileceksin.  

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram