Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

İSTANBUL’DA BİR ÜNİVERSİTELİ OLMAK

İSTANBUL’DA BİR ÜNİVERSİTELİ OLMAK BLOG
ideal saat ikon 2021-06-01

İSTANBUL’DA BİR ÜNİVERSİTELİ OLMAK

İSTANBUL’DA BİR ÜNİVERSİTELİ OLMAK

İstanbul’da okuyor ya da uzun bir süredir İstanbul’da okuma hayalleri kuruyor olabilirsiniz. Okuyor da olsanız, henüz sadece okumak istiyor da olsanız; bu koca şehirde yaşamakla ilgili kafanızın içinde onlarca soru işareti olduğunu biliyoruz. İstanbul’da da yerini alan İdeal Öğrenci Yurtları olarak okul başladığında, başka şehirlerden gelmiş bir sürü heyecanlı akranınız ile birlikte sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyarız. İstanbul’un bir mega kent olduğunu söylememize bizce gerek yok. Bu nedenle yeni tanıştığınız insanlara karşı tedbirli olun fakat kendinizi kimseden soyutlamayın ve bu sürecin tadını çıkarın. Unutmayın! Artık kendi hayatınızı kendiniz inşa ediyorsunuz ve bu yeni hayatınızın ömür boyu sizinle kalma ihtimali oldukça yüksek…

            İstanbul, yıllar boyunca dışarıdan gelen her insan için oldukça göz korkutucu bir yer olmuştur. Korkmayın! İstanbul’u yaşayanlarına sorun. Zaman içerisinde tüm korkularınızı yenecek ve bir gün her şeyi bırakıp dönmeniz gerektiğinde, İstanbul’dan vazgeçemeyeceksiniz. Öncelikle bol bol yürüyün ve çevrenizi keşfetmeye başlayın. İstanbul'u en iyi yürürken keşfedebilirsiniz. Sahil kenarlarında, müzelerde, köşklerde ve daha nicelerinde... Buram buram tarih kokan bu şehrin dedektifi olmayı deneyin. Hem bu arada toplu taşıma araçlarına, ulaşım yollarına, hınca hınç kalabalığa da aşina olma fırsatınız olur. Saat kaçta trafiğe çıkılmayacağını, nerelerin gidilebilir olduğunu ve nerelerden arkanıza bakmadan kaçmanız gerektiğini de çabucak öğrenmiş olursunuz.

            Yüzyıllardır Dünya tarihine ve hem romanlarımıza hem de şiirlerimize konu olmuş; yedi tepeli, eşsiz manzaralı, her adımda tarih kokan, denizi ile insana nefes aldıran, medeniyetler başkenti İstanbul! Taksim’in kalabalığında kendinizi kaybettiren, metro duraklarına girdiğinizde “Ya hu yine mi yolumu kaybettim ben?” diye söylenmenize sebep olan, karnınız acıktığında size yüzlerce opsiyon sağlayan, milyonlarca farklı yüzü bünyesinde bulunduran, konserleriyle ve festivalleriyle kendine hayran bırakan o güzel şehir İstanbul! Gelin bu görkemli şehirde öğrencilik nasıl daha verimli ve eğlenceli geçer birlikte bakalım.

Üniversite Öğrencilerine İstanbul’da Ulaşım İmkânları

            İstanbul, diğer şehirlere göre koşuşturmacası bol bir şehirdir. İstanbul’da herkesin ortak derdi elbette ki ulaşım! Bu sorundan en az etkilenmenin yolu, toplu taşımayı etkin bir şekilde kullanabilmektir. Otobüs, minibüs, metro, metrobüs, tramvay, Marmaray ve deniz ulaşımı… Başta karışık gibi görünse de kısa bir sürede nerede hangi toplu ulaşımı kullanmanız gerektiğini öğreneceğinizden eminiz. Herhangi bir yere gidip gelirken farklı ulaşım alternatifleri deneyin ve kendinize en uygun olanı bulun. Ayrıca öğrencilere uygulanan indirimli kart avantajlarından mutlaka faydalanın!

            Öğrencilerin geneli için her zaman ve her yerde toplu taşıma bulunmaz bir nimet olmuştur. Hele ki hesaplı veya öğrenciye ek indirimli ise… İstanbul’da ulaşım ücretleri diğer şehirlere göre yüzünüzü güldürecek diyebiliriz. Eğer İstanbul’a yeni geldiyseniz kesinlikle ilk işiniz bir İstanbul Kart temin etmek olmalı. İstanbul Kart’ınızı bir öğrenci belgesi ve bir vesikalık fotoğraf ile belirli bir metrobüs ya da metro durağından 10 Türk Lirası karşılığında temin edebilirsiniz. Öğrenciler için; 1,75 Türk Lirası ile ulaşım sağlanmaktadır. Günde birden fazla otobüs kullanıyorsanız aylık abonman yapıp 50 Türk Lirası’na 200 basım kart kullanabilir ve oldukça cüzi miktarlara seyahat edebilirsiniz. Bu hem sizin hem de ister istemez aileniz için çok daha karlı olacaktır. Metrobüste aylık abonman kullandığınız takdirde, her kullanımda 2 basım geçiyor. Eğer aylık yapmayacaksanız metrobüs çıkışlarında; karşınıza çıkan cihazlara kartınızı okutturabilir ve 0,10 Türk Lirası gibi bir  miktarı bakiyenize geri yükleyebilirsiniz. Vapurla yolculuk yapacaklar için ise öğrenci yine 1,25 Türk Lirası’dır. Biz İdeal Öğrenci Yurtları ve tabii İdeal ailesi olarak, sizleri bu konuda da kısaca bilgilendirmek istedik. İstanbul’da ulaşım imkânları ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler için farklı sitelere de göz atabilirsiniz.

            Bir paragrafımızı da İstanbul’un trafiğine ayırmamak, takdir edersiniz ki hem sizlere hem de İstanbul’a büyük haksızlık olur! (: Bildiğimiz üzere her kim İstanbul bahsi geçirse, bu konudan yakınmayacak olan yoktur. İstanbul’un iş çıkış saatlerine ya da maç gününe denk gelmişseniz gerçekten vay halinize! Ancak toplu taşımayı kullanıyorsanız bundan pek de etkileneceğinizi düşünmüyoruz. Hele ki, alternatif olarak metro,  metrobüs ve vapur gibi imkanları da düşünürsek rahatlayın; öğrencilere trafik yok! (: Zamanla anlayacaksınız, on beş milyon nüfusa sahip bir şehirde metro, metrobüs, vapur gibi toplu taşıma araçları sizler için gerçekten büyük bir kurtarıcı oluyor. Kabataş’tan başlayıp, Eminönü iskelesini ziyaret edip, Beyazıt’ın o kalabalık  tarihi caddesinden süzülen tramvay da tercih edilen ulaşım araçları arasındadır. Son olarak vapur ile martılara simit yedirirken, canlı müzik dinletileri ile güzelleşen Dünya’nın en ucuz ve en keyifli ulaşımını sağlamış oluyorsunuz.

Üniversite Öğrencilerine İş Olanakları

            İstanbul’un getirdiği maddi zorluklar karşısında bazı öğrenciler, daha rahat bir yaşam sürmek için okurken aynı zamanda çalışmayı da planlıyorlar. Ailelerine  yük olmadan, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan öğrenciler; staj ya da part-time şeklinde çalışma fırsatlarından yararlanıyorlar. “Peki, İstanbul’dayım nasıl iş bulabilirim?” diye soruyorsanız, bu konuda öğrenciler gerçekten oldukça şanslı! İş konusunda onlarca seçenekleri olduğu gibi çalışma saatlerini okul saatlerine göre ayarlayacak iş yerleri de oldukça fazla... İzninizle İdeal Öğrenci Yurtları olarak, İstanbul’da iş olanaklarını sizler için kısaca sıralayalım.

  • Çeşitli internet sitelerinin iş ilanlarını kendinize göre filtreleyerek, iş başvuru formlarını doldurup kolayca kendinize uygun işler bulabilirsiniz.
  • Bir başka seçenek olarak da okuduğunuz üniversitenin kırtasiyesinde, okulunuza yakın alışveriş merkezlerinde veya kafelerde rahatlıkla iş bulabilirsiniz.
  • Sınıflarınızın WhatsApp gruplarına gelen iş ilanları ile de iş bulmanız veya kendiniz için bu tarz uygulamalardan / gruplardan ilan vermeniz mümkündür. Buradan garsonluk, satış danışmanı, anketörlük, kasiyerlik gibi birçok ilan veriliyor.
  • İstanbul’da yapılan festivaller için de yine üniversite öğrencilerinden elemanlar alınıyor. Set arkasında şarkıcılara ya da oyunculara içecek dağıtma, kulisi düzenleme gibi işler karşılığında günlüğü 70-150 Türk Lirası arasında ücretler alabilir hem de eğlencelere ücretsiz dâhil olabilirsiniz.
  • Kongre merkezleri ve fuar merkezleri gibi yerlerde yapılan organizasyonlarda da yine günlük veya haftalık stant görevlisi olarak çalışmayı tercih edebilirsiniz.
  • En kötü giden zamanlarda bile, kötü ihtimalle ki bu bir öğrenci için gayet iyi bir ihtimaldir bizce; Kadıköy gibi yerlerde günde beş veya altı saat broşür dağıtıp 100 Türk Lirası kazanabilirsiniz.
  • Part time çalışmak istediğiniz de ise  fiyatlar 30-100 Türk Lirası arasında değişlikler ile karşınıza çıkacaktır.
  • Çalışmaktan ziyade staj yapmak istiyorum diyen öğrencilerdenseniz de E-Bursum, Youthall gibi sitelerin instagram hesaplarından staj ilanlarını takip edebilirsiniz.

    Dipnot: Belirttiğimiz fiyatlar çalıştığınız saatlere ve firmalara göre ortalama ücretlerdir ve elbette değişiklik gösterebilirler.

Üniversite Öğrencilerine Ders Çalışma Mekânları

            Yüzyıllardır Dünya tarihine konu olan bu güzel şehrin kütüphaneleri ve çalışma ortamları da elbette tarih kokuyor. Kütüphane ortamlarını sevmeyen biri olsanız dahi bu çalışma ortamlarını kendiliğinizden seveceğinize eminiz. Bu kütüphanelerde ders çalışırken ortamın samimiyeti ve çekiciliği ile içiniz ısınacak, motivasyonunuz daha çok artacaktır. Hadi bir kahve molası vereyim dediğinizde etrafınızda sizler için birçok opsiyon sağlayan, dizaynları ile kendine hayran bırakan kitap yurtları yanı başınızda olacaktır. Hatta bazıları öğrencilere 7/24 açık ve vize / final haftalarında ücretsiz kahve ve çorba ikramı yapıyorlar… (:

            Üsküdar Sahil Nevmekan: Üsküdar sahil yolundan ilerlerken, Kız Kulesi’ni geçtikten hemen sonra sağınızda kalan bir mekandır. Marmaray ve metro sayesinde ulaşım açısından oldukça kolay ve güzel bir yerde olduğunu söyleyebiliriz. Hatta Avrupa Yakası’nda olup gelmek isteyenler de vapuru kullanarak kolayca ulaşabilir. Anlayacağınız uğrak yerleriniz arasında yerini alması an meselesi… Üsküdar Nevmekan giriş katını kafe olarak müşterilerine sunarken, alt katındaki kütüphaneyi öğrencilere 7/24 tahsis etmektedir. Özellikle uzun uzadıya tez yazılarıyla uğraşan öğrencilerin uğrak noktası olarak bilinmektedir. Nevmekan’ı vazgeçilmez hale getiren özelliklerden biri; günün belli saatlerinde sıcak çorba, simit, peynir, çay ve kahve gibi yiyecekleri ücretsiz olarak ikramda bulunmalarıdır. Ücretsiz interneti, mekânın motive edici tasarımı, üst ve alt katta  belli dönemlerde yer alan sergileri ile oldukça keyifli vakit geçireceğinizden emin olduğumuz bir yerdir.

            Salt Galata: Gelelim uğrak noktalarınızdan biri olacağından emin olduğumuz bir diğer mekâna: Taksim’de Bankalar Caddesi’nde yer alan, Salt Galata. Buradan içeriye sadece ders çalışmak için girmeyebilirsiniz, bu kütüphane kapılarını fotoğraf çekilmek isteyenler için de açıyor. Tarihi Yarımada manzarasının güzelliği karşısında gören herkesi büyüleyecek film sahnelerini aratmayan fotoğraflar çekebilirsiniz. Fransız asıllı Levanten Mimar Aleksandre Vallaury tarafından Osmanlı Bankası olarak tasarlanmış ve  2011 yılında restore edilen bina, halkın hizmetine Salt Galata olarak sunulmuştur. Binanın içerisinde Osmanlı Bankası Müzesi’nin koleksiyonları yer alıyor. Sıcak ve modern görünümü ile sizi kendine çeken bir görünüme sahiptir. Koridorlarından geçerken Haliç’e bakan camlarının önünde fotoğraf çekilmek isteğinizin uyanacağından eminiz. Bu arada buraya girişler tamamen ücretsizdir. Sanırım tek olumsuz tarafı saat 20.00’da  kapanmasıdır. Son olarak Salt Galata’ya gitmek istediğinizde; pazartesi gününü tercih etmemeniz iyi olacaktır, kapıda kalmanızı istemeyiz. (:

            Beyazıt Devlet Kütüphanesi: 24 saat açık olan kütüphaneler listemize birini  daha ekleyebiliriz. Beyazıt Devlet Kütüphanesi; Beyazıt Cami ve Sahaflar Çarşısı arasında, Beyazıt Meydanı’na bakan yüzü ile öğrencilere kapılarını açmıştır. Devlet tarafından kurulan ilk kütüphane olarak da bilinir ve yazın boğucu sıcaklarında bile sizi üşütmeye yetecek kadar serin bir havaya sahiptir. Kütüphane 24 saat açıktır dedik fakat saat 00.00’dan sonra girişler kapatılmaktadır. Sabahlamak isteyenler saat 00.00’ dan önce orada bulunmak zorundadır. Vize ve final haftalarında düşünmesi kaçınılmaz kütüphanelerden biri olarak listelerinizde yerini alacağından eminiz.

            İdea Kadıköy: Sırada adalar manzaralı, minimalist tarzda tasarlanmış, göz yormayan fakat oldukça görkemli ve büyüleyici modern bir çalışma alanından bahsedeceğiz. Hepsi bir arada bir mekânda nasıl barınır diyorsanız; işte burada! İdea iki katlı bir mekândır. Giriş katında ücretsiz hizmet verilmekte fakat üst kat için üyelik sistemi kullanılmaktadır. Ücretli ve kayıtlı olan bu kısımda, üyeler için özel eşyalarını rahatlıkla saklayabilecekleri dolaplar da mevcuttur. Genelde ofis ya da toplantı odası şeklinde kullanılmasının yanı sıra içerisinde çocuk ve etkinlik odaları da bulundurmaktadır. Çalışma masalarında 5-6 adet priz bulunmakta ve ücretsiz internet hizmeti sunulmaktadır. İdea’yı; Kadıköy’ün gözde mekânlarından biri olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır.

            Taksim Atatürk Kitaplığı: 1981 yılından beri kütüphane olarak kullanılan, özellikle hafta içleri çalışmak için son derece ideal bir ortam olup konum açısından da tercih edilen bir kütüphanedir. Beyoğlu sınırları içerisinde yer almakla birlikte, 24 saat açık olup dışarıdan bakıldığında petekli bir tasarıma sahiptir. Sınav döneminde birçok öğrencimizin kendini kaptırdığı o stresli atmosferi burada görmeniz mümkün değildir. Huzurlu, ferah ve kendinizi oldukça iyi hissedeceğiniz bir mekândır.

İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları olarak sizlere hem bir öğrenci yurdu, hem de bir aile ortamı olabilmek için çabamız 26 yılı aşkın bir süredir devam etmektedir. Konya’da başlayan serüvenimize Ankara ve İstanbul’da da devam ediyoruz. Sağlıklı, kaliteli ve konforlu bir öğrencilik hayatı geçirebilmeniz, aynı zamanda birçok sorumluluğunuzdan da feragat edebilmeniz için yurtlarımızı tercih edebilirsiniz. Buna benzer içerikler okumak isterseniz; bulunduğunuz web sitemizin haberler bölümünden blog yazılarımıza bakabilirsiniz. İdeal Öğrenci Yurtları ile ilgili daha fazla bilgi edinebilmek ve yurtlarımızı oturduğunuz yerden, yorulmadan gezebilmek için ise yine sitemizde bulunan sanal tur uygulamamızı kullanabilirsiniz.

İstanbul İdeal Kız Öğrenci Yurdu olarak sizlere her daim keyifli bir öğrencilik hayatı ve sağlıklı bir yaşam diliyoruz!

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram