Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

İDEALLERİNE ULAŞABİLECEĞİN EN İYİ YOL İDEAL’DEN GEÇER

İDEALLERİNE ULAŞABİLECEĞİN EN İYİ YOL İDEAL’DEN GEÇER BLOG
ideal saat ikon 2021-05-17

İDEALLERİNE ULAŞABİLECEĞİN EN İYİ YOL İDEAL’DEN GEÇER

İDEALLERİNE ULAŞABİLECEĞİN EN İYİ YOL İDEAL’DEN GEÇER

Merhaba!

            Daha önceki blog yazılarımızda tanışmış olabiliriz fakat tanışmadıysak, bizler seni her zaman en iyi şekilde düşünen İdeal ailesiyiz. Konya, İstanbul ve Ankara’da 26 yılı aşkın bir süredir, Türkiye’nin en büyük öğrenci yurtları zincirini hizmetine sunuyoruz. Kendini bu yazımızda bulduysan; henüz tercihini yapmamış ya da tercihini yapıp yurt araştırmalarına başlamışsındır. Her iki şekilde de senin için faydalı olmayı bu süreçte kendimize görev edindik. Öncelikle üniversite tercihlerini yaparken dikkat etmen gerekenlerden, daha sonra da eğer tercihlerinden biri Ankara ise veya Ankara olacak ise senin için yurtlarımızdan bahsettik.

            “Ben ‘Ankara / Konya / İstanbul’ yazmayacağım bile.” diyorsan eğer, dur! Çıkma. Yazımızı yalnızca bu şehirlerde okuyan veya okuyacak öğrencilerimize ithafen değil, genele ithafen yazdık. Tercih döneminde sıkıntı yaşayan, ne yapacağını bilemeyen tüm öğrenci arkadaşlarımız için en ufak bir faydamız olursa ne mutlu bizlere… Sizler için her daim en iyi olanı düşünen İdeal Kız ve Erkek Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları ile ilgili daha fazla bilgi alabilmek ve farklı başlıklara göz atmak istersen, sitemizde yer alan haberler bölümünden ilgini çeken diğer blog yazılarımıza da bir göz atabilirsin.

            Senin için oldukça zorlu ve şimdiye kadar kimsenin yaşamadığı bir takım aksaklıklarla geçen sınav maratonu nihayet bitti, şimdi tercih zamanı! Şu anda yalnızca 4-5 yıllık öğrencilik hayatının değil, bu sürecin ardından tüm hayatını şekillendirecek bir alanın tercihini yapıyorsun. Peki, bu tercihleri yaparken öncelikli olarak nelere dikkat etmelisin? En iyi üniversiteler, en iyi yurtlar, en iyi iş olanakları nerede? Her şeyin en iyi olanını istemeni elbette anlıyoruz ve senin en iyisini seçebilmen için, yukarıda da bahsettiğimiz gibi Konya, İstanbul ve Ankara’da da şubeleri bulunan İdeal Kız ve Erkek Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları olarak işte bu yazımızı hazırladık. Keyifli okumalar!

            Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

            Yukarıda da söylediğimiz gibi, tercihlerini yaparken dikkat etmen gereken en öncelikli konu; bu tercihin yalnız 4-5 yılını değil hayatını etkileyeceği ve şekillendireceğidir. Bu nedenle, okumaktan zevk alacağın ve okuduktan sonra iş hayatına atıldığında da sıkılmadan yapabileceğin bir bölüm seçmelisin. Bu sayede çalışmalarının sonucu asla boşa çıkmayacak ve hızlı bir yükseliş de bu doğru tercihin artılarından biri olacaktır. Sevdiğin işi yapmak bu hayata çalışma konusunda atacağın ilk başarılı adımdır.

“ Yaptığı işi sevenlerden değil, sevdiği işi yapanlardan ol! ”

            Bahsettiğimiz kararları verirken, etrafındaki insanlara bir süre kulaklarını kapamanı rica edeceğiz çünkü onların istedikleri unvanlara ve statülere sahip olabilmen için senin fikirlerini çok da önemsemeyeceklerdir. Bu durumun seni etkilemesine izin verme. Farkında olmadan onların istedikleri alanlara yönelirken, yeteneğinin olmadığı bir alanda veya sevmediğin bir yerde istemediğin bir işi yaparken bulabilirsin kendini ki bunu hiç istemeyiz. Çünkü ömrünü yeteneğinin olmadığı bir alanda geçirmenin seni ne kadar mutsuz edeceğini ve sürekli yerinde saydığını düşündüreceğini biliyoruz.

“ Mutsuzluk, hangi unvanla anıldığını önemsiz kılar! ”

            Şayet mümkünse okumak istediğiniz bölüm ve seçmek istediğiniz alana dair; daha önce bu yollardan geçmiş insanlarla konuşabilir, onlardan fikirler alabilirsiniz. Süreç sonunda elde ettiğiniz tüm bilgileri harmanlayıp, aralarından kendiniz için en iyi olanına yönelebilirsiniz. Öncesinde etrafınızdaki insanları dinlemeyin demiştik, evet bunun hala arkasındayız. Fakat alanındaki uzman kişileri dinlemek, yapmak istediğiniz mesleğe uzak herhangi bir insanı dinlemekten farklı olacaktır. Son olarak, kendi hayatınız hakkında vereceğiniz nihai karar her zaman size ait olmalıdır.

“ Kendi kararlarını veremediğin bir hayat, sana ait değildir! ”

            Tabii okuyacağınız şehir de oldukça önemli. Kimileri daha üniversite ve bölüm tercih etmeden kafasında şehir belirlemiştir. Dileriz, sırf bir arkadaşınız ya da sevdiğiniz kişi orada okuyor veya okumak istiyor diye tercih yapmazsınız. Arkadaşlığınızın bozulma olasılığında böyle bir üniversite tercihinin sizi ne kadar mutsuz edeceğini düşünün. Tabii tam tersi bir ihtimal de var. Arkadaşlığınız belki çok daha iyi yerlere gidebilir fakat yalnızca siz onun için fedakârlık yapmış olursunuz ve biz böyle kararlarda olabildiğince bencil olmanız taraftarıyız.

“ Unutma ki; fazla fedakârlık, vefasızlık getirir! ”

            Bölüm tercihinizi, şehir ve üniversite tercihinizin önünde tutmalısınız. Çünkü bir şehir, bir üniversite ne denli güzel olursa olsun, siz okuduğunuz bölümde mutlu olmadıktan sonra mutlu olamayacaksınızdır. Evet! Hayatınızın belki de en önemli zamanlarını geçireceğiniz bir döneme giriyorsunuz fakat daha da önemlisi, hayatınızın tamamını geçireceğiniz bir tercih yapacaksınız. Bu tercihi, kampüsü güzelmiş, imkânları iyiymiş, ortamı zenginmiş ve benzeri sebeplerle değil, “Ben ne okumak istiyorum? Okumak istediğim bölümü en iyi nerede okur, nerede daha mutlu olurum?” sorularına vereceğin cevaplarla yapmalısın.

“ Bu seçimleri, gelecekteki iş imkânların için yaptığını unutma! ”

            Üniversite eğitiminin zorluğunun sizin çalışmanızla doğru orantılı olduğunu ve şimdiye kadarki çalışmalarınızın sizi tüm zorlukları aşıp buralara getirdiğini unutmayın. “O bölüm çok zor. Aman! O bölümü tercih etme!” gibi tavsiyelere kulak asmayın. Şimdiye kadar olduğu gibi şimdiden sonra da kendinize güvenmeye devam edin. Üniversitelerin sizler için sunduğu imkânları iyi değerlendirin; öğretmen kadroları, ders içerikleri, yabancı dil eğitimleri, sosyal imkânları ve benzeri… Küresel düşünün; size erasmus programları, öğrenci değişim programları, yaz okulları gibi yurt dışı olanakları sunan üniversiteleri tercih listenizde ön sıralara alın, geleceğinize yatırım yapın. Gelecekte çalışacağınız sektörün içine daha eğitiminiz sırasında girmenizi sağlayan; staj ve iş imkânları açısından geniş olanaklar sunan üniversiteleri de sakın kaçırmayın. Geleceğinizin tam anlamı ile şekillenmeye başladığı ilk yer iş yeriniz olacaktır.

“ Mutluluğun kapısını kendin için en iyi olanı seçerek arala! ”

 

“Ankara / Konya / İstanbul “ için: İdeal Kız ve Erkek Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları

            Okuduğun bu yazıdan sonra karar aşamasını ertelemiş olmalısın. Yine de yurtlarımızın bulunduğu şehirlerden biri içerisinde bir öğrencilik hayatı geçirmeye karar verirsen; bizler öncelikli olarak aklında olmak ister ve bundan şeref duyarız. Gel senin için bir ön hazırlık olarak, genel hatları ile bu üç şehrimizde bulunan üniversitelerden ve yurtlarımızdan bahsedelim.

Ankara’da bulunan üniversiteler:

Devlet üniversiteleri: Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE), Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve diğerleri olarak belirtilebilir.

Vakıf Üniversiteleri: Anka Teknoloji Üniversitesi, Ankara Medipol Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, OSTİM Teknik Üniversitesi, Ted Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Ufuk Üniversitesi, Lokman Hekim Üniversitesi ve son olarak Yüksek İhtisas Üniversitesi olarak sıralanabilir.

Konya’da bulunan üniversiteler:

Devlet Üniversiteleri: Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve son olarak Konya Teknik Üniversitesi olarak sıralanabilir.

Vakıf Üniversiteleri: KTO Karatay Üniversitesi ve Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’dir.

*İstanbul’da bulunan üniversiteler:

Devlet Üniversiteleri: Galatasaray Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve diğerleri olarak belirtilebilir.

Vakıf Üniversiteleri: Bahçeşehir Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Koç Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi ve diğerleri olarak belirtilebilir.

*Dipnot: İstanbul ili için belirttiğimiz üniversiteler, yalnızca Avrupa Yakası’nda bulunan yurdumuza yakın olan üniversitelerdir. Bunların haricinde İstanbul ilinde onlarca daha üniversite bulunmaktadır.

…ve yurtlarımız:

          Diğer başlıklarımızı henüz okumamış ve sayfamıza ilk kez gelmiş olan öğrencilerimiz için tekrarlayalım. Hizmet yolculuğuna 120 yatak kapasitesiyle 1994 yılında Konya’da başlayan İdeal Öğrenci Yurtları bugün itibariyle toplam 21 ayrı şubede,  kız ve erkek yükseköğrenim öğrenci yurtları ile yaklaşık 6.500 yatak kapasitesine ulaşmış, öncü ve lider duruma gelmiştir. Geçmişten bu güne, çeyrek asırdır verdiği yurt hizmetlerine öğrencilerimizin ve velilerimizin gösterdiği yoğun talebi karşılayabilmek ve öğrenci yurdu işletmeciliğinde edindiği deneyimleri Türkiye geneline yaygınlaştırabilmek amacıyla diğer illerde de şubelerini hizmete sunmaya başlamıştır. İdeal ailesi, senin ve senin gibi birçok öğrencinin daha beklentilerini en iyi şekilde karşılayabilmekten yanadır. Mümkün olan en iyi şekilde ikinci bir aile ortamı oluşturabilmek, bir güven ortamı sağlamak ve sizleri sağlıklı bir eğitim ortamında yetiştirmek yıllar boyu verdiğimiz hizmetin önceliği olmuştur. Güler yüzlü personellerimiz ve her biri pedagojik formasyon alanında sertifika sahibi yönetim kadromuz ile İdeal Öğrenci Yurtları olarak, eğitim süreniz boyunca konfor içinde konaklamanız için çaba gösteriyoruz.

            Tüm şubelerimiz için genel olarak konuşacak olursak, sizlerin güvenliğini sağlamaya yönelik, 24 saat boyunca güvenlik kamerası ile kayıt yaptırmakta ve güvenlik görevlisi bulundurmaktayız. Bunlara ek olarak kartlı veya parmak okutmalı giriş sistemi ile güvenliğinizi bir tık daha üste taşıyoruz. Güvenlik demişken, günümüzde salgınla ilgili yaşanan olaylardan ötürü tabiri caiz ise can güvenliğini de sağlamak gerekir diye düşündük ve İdeal ailesi olarak kalabalık öğrenci grupları, yani sizler için, yeni normale yönelik yeni önlemler aldık. Özellikle Covid-19 salgını süresince dünya genelinde alınan ekstra önlemlerden elbette ki bizler de kendimize pay aldık ve sizlere daha güvenilir, daha sağlıklı, daha temiz yaşam alanları sunabilmek için elimizden gelen özeni gösterdik. Günlük temizlik hizmeti ile sağlık açısından da içiniz rahat bir şekilde konaklama sağlayabilmeniz temennisindeyiz. Covid-19 sebebi ile yaşadığımız ve halen yaşamakta olduğumuz olayların akabinde, yurtlarımızda günlük temizlik hizmetine ek olarak belirli saatlerde oda havalandırmaları ve dezenfeksiyon işlemi de ekledik.

            Ne kadar önlem alınmış olsa da öncelikle bilmeliyiz ki; virüsün en büyük düşmanı kişisel hijyen... Ellerimizi ağzımıza, burnumuza ve gözlerimize değdirmediğimiz, maske kullanımımıza dikkat ettiğimiz sürece, virüsün yayılma oranı oldukça düşüyor. Kalabalık ortamlarda da bir buçuk metre olarak belirlenen sosyal mesafemizi koruduğumuz sürece tedbirler karşısında virüsün hiç şansı yok diyebiliriz. Toplu kalınmak için seçilecek bir mekânda en büyük önceliğimizin temizlik haline geldiği bu zor dönemde; senin aklın evde, evdekilerin aklı sende kalmasın diye, sizler için ev rahatlığında bir yaşam alanı hazırladık. İdeal öğrenci yurtları denildiği zaman her yönüyle rakiplerini geride bırakan İdeal ailesi, 1’den 6 kişiliğe kadar oda seçenekleri, kafeteryaları, turnuvaları, spor salonları, çeşitli faaliyetleri; ücretsiz internet, çamaşır-ütü ve açık büfe kahvaltı seçenekleri ile sizler için dertsiz tasasız bir konaklama olanağı yaratır. Aklınızda bulunsun!

            Yazımızı, Bihter Ziyagil rolünün, dizi tarihinin en uzun cümlesi ile karşımıza çıktığı, dillere düşmüş sözüne atıfta bulunarak sonlandırmak isteriz: “Tabii siz anneleri tarafından bizlere emanet edilmiş çocukların, her bakımdan yetersiz gördüğünüz yurtlarda kalmasına şiddetle karşısınız ama biz o yurtlardan değiliz!”

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram