Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

İDEALLERİN İÇİN İDEAL ANKARA’DA

İDEALLERİN İÇİN İDEAL ANKARA’DA BLOG
ideal saat ikon 2021-05-08

İDEALLERİN İÇİN İDEAL ANKARA’DA

İDEALLERİN İÇİN İDEAL ANKARA’DA

YKS 2020 Yerleştirme Sonucu: Ankara

         Öncelikle hoş geldin Ankara’ya!

         Bu yaşına gelene kadar en az on iki yıl, belki daha fazla bir süre boyunca eğitim öğretim gördün ve artık nihayet sen de bir üniversitelisin. İşte hayatının bu bölümü; kendi ayaklarının üzerinde durabilmen için ilk adımı atacağın, heyecanlı ve bir o kadar özgür hissedeceğin, belki de hayatının en güzel yıllarını yaşayacağın unutulmaz bir bölüm olacak. Bu evinden ve ailenden ilk ayrılışın olabilir; belki adım adım gezdiğin bir şehrin sokaklarından ilk ayrılışın olabilir. Fakat bilmen gereken çok önemli bir mesele var; bu ayrılışlar senin kendi ayaklarının üzerinde durabilmen, yeni yerler keşfedip, yeni insanlar tanıyabilmen, kendi başına bir dizi güzel işler başarabilmen ve belki yalnız, belki yepyeni kalabalıklar ile seni her daim gülümsetecek anılar biriktirebilmen için muhteşem bir şans olacak.

         Kafanın içinde “Nerede kalacağım?” , “Alışabilecek miyim?” , “İnsanları ile anlaşabilecek miyim?” , “Okulum nerede?” ve benzeri onlarca sorunun döndüğünü biliyoruz. Nereden başlaman gerektiğine dair bir fikrin yoksa İdeal ailesi olarak bizlerin birçok fikri var. Gel, önce Ankara’yı, sonra da üniversiteleri biraz tanıyalım. Şehir ile ilgili birkaç ipucu ve işine yarayabilecek bilgiler verelim. Daha sonra şehirdeki tüm üniversiteler hakkında kısa bir not düşelim. “Ben çoktan kazandım.” ya da “Diğer üniversiteleri ne yapayım?” dediğini duyar gibiyim… Aramızda tercihini henüz yapmamış olanlar olabilir, ayrıca Ankara gibi bir şehirde, her üniversiteden bir arkadaşın olabilir, üniversiteler arası geçiş düşünebilirsin ya da sadece gezmek istediğin kampüsler olabilir. Bu bağlamda üniversitelerin geneli hakkında bir bilgi sahibi olmak oldukça işine yarayacaktır.

          Ankara’da gündelik hayat, şehre dair ipuçları ve üniversiteler hakkındaki kısa bilgilerden sonra biraz da Ankara öğrenci yurtları ve Ankara’da öğrenci hayatına değinmek yerinde olacaktır.  Bir öğrenci hayattan neler ister? “Öğrenci hayatı” söyleminin tanım ve karşılığı tam olarak nedir? Bir öğrencinin kendisi için seçtiği yaşam alanından beklentileri nelerdir? İşte bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabını İdeal ailesi olarak, seninle birlikte vermeye çalışacağız.

Ankara’da Bir Yabancı Olmak

          Türkiye’nin başkenti olan Ankara aynı zamanda Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehridir. Nüfus olarak 5.639.076 gibi bir kişi sayısı ile karşımıza çıkmaktadır. Bu nüfus, 25 ilçe ve 1433 mahallenin toplam nüfusu olarak hesaplanmıştır. Bu kalabalık sizi korkutmasın, çünkü Ankara; Türkiye’nin en büyük üçüncü yüz ölçümüne sahip şehri olarak bilinir. Yani şehrin genelinde bir Muğla sakinliği olmasa da, İstanbul kargaşası da yoktur. Coğrafi konumu Türkiye’nin merkezine yakındır ve az bir kısmı Batı Karadeniz’e kaysa da, büyük bir bölümü İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Çevresinde bulunan iller; Bolu, Çankırı, Kırşehir, Kırıkkale, Aksaray, Eskişehir ve Konya olarak belirtilebilir. Sizlere bu biraz sıkıcı biraz da göz korkutucu olduğunu düşündüğüm genel bilgilerden sonra, ilginç de bir dipnot vermek isterim; Türkiye’nin en çok üniversiteye sahip şehri olan Ankara, üniversite diploması olan nüfus bakımından, ülke ortalamasının iki katına sahiptir. Bu sebepten olacak ki memurlar şehri olarak da bilinir.

          Ankara’ya gelmek veya Ankara’dan dönüş sağlamak için kullanabileceğiniz birçok vasıta söz konusu; araba, otobüs, tren, yüksek hızlı tren, uçak ve benzeri… Birçoğumuzun altında arabası yok ve yine birçoğumuz için uçak maliyetleri de oldukça fazla geliyor olabilir. Otobüs ile de o kadar yol çekilmez diyorsanız, aktarmalı ulaşımlarla yolunuzu kısaltabilirsiniz. Son olarak ise Ankara’dan yüksek hızlı trenle direkt olarak İstanbul, Sakarya, Bilecik, Kocaeli (İzmit), Eskişehir ve Konya’ya düşük maliyetler ile kısa sürelerde ulaşım sağlamanız mümkündür.

         “Ankara’ya geldim, peki şehir içinde ulaşımımı nasıl sağlayacağım?” diye soruyorsanız, şimdi de buna biraz değinelim. Ankara şehir içi ulaşımı için; Ankaray (hafif raylı sistem), metro hattı, taksiler, otobüsler, dolmuşlar, EGO ve BELKO (hava alanı servisleri) kullanılmaktadır. Ücretler ve geliş-gidiş güzergâhları ile ilgili daha fazla bilgi için, “Ankara’da ulaşım alternatifleri” yazarak aratmanız işinize yarayacaktır. Ankara gibi büyük bir şehir için ulaşım ile ilgili sorularınızın cevabı size başta çok karmaşık gelebilir. Fakat alıştığınız takdirde her yere ulaşımınızın oldukça kolay olacağı, hemen hemen her sokağından otobüs geçen, rahat bir şehirdir.

Ankara’da Devlet ve Vakıf Üniversiteleri

          Devlet üniversiteleri şu şekilde sıralanabilir: Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE), Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve diğerleri…

          Vakıf Üniversiteleri şu şekilde sıralanabilir: Anka Teknoloji Üniversitesi, Ankara Medipol Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, OSTİM Teknik Üniversitesi, Ted Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Ufuk Üniversitesi, Lokman Hekim Üniversitesi ve son olarak Yüksek İhtisas Üniversitesi.

          Aralarından biri senin üniversiten olabilir!

Ankara’da Bir Üniversiteli Olmak

          Lise bitti, üniversite kapılarını araladın. Üniversiteli olmaya dair klişelerle kaydını yaptırdın. Peki ya sonra? İlk imtihanı klişelerin pek de doğru olmadığını kabul etmekle vereceksin. Ama bununla da bitmiyor. Her şehirde olduğu gibi elbette ki Ankara’da öğrenci olmanın da çeşitli zorlukları var. Zaten öğrenci olmak yeteri kadar zor bir iştir ki, bir de üstüne tüm sorumlulukların tek elde toplanmış olması var. Seni anlayabiliyoruz fakat bu zorlukları yenmek senin ellerinde… Bizler de Ankara öğrenci yurtları bünyesinde yer alan, İdeal ailesi olarak senin yanındayız.

          Öncelikle bir ülkenin başkentinde okumanın ayrı bir karizması vardır. Sen bu şekilde düşünmemiş olabilirsin fakat elbette ki düşünenler olacaktır. Kampüs hayatı hemen hemen her yerde bulunduğu şehirden kopuk bir güzelliktedir. Aynı akran kitle ile birlikte, belirli bir alanda sürekli ve süresiz gerçekleştirilen bir aktivite gibidir. Ankara için ayrıca konuşacak olursak kampüslerin bambaşka bir güzelliği vardır, bunun sebebi üniversitelerinin her birinin birbirinden güzel ve geniş olanaklı kampüslere sahip oluşudur. Üniversitelilerin takıldığı yerler belirlidir, birbirine yakındır ve hemen hemen tüm akran grubun aynı yerlerde takılırlar. Bu hem daha kolay arkadaş edinebilmeni sağlayacak, hem de farklı planların için mekan tercihlerinde sana bir sürü opsiyon olacaktır. Şehrin genelinde oldukça planlı ve düzenli bir yapılanma vardır bu sayede şehri kolayca öğrenebilirsin. Yine buraya da ilginç bir dipnot daha bırakmak isterim; Ankara kimi zaman sizlere sokaklarında ansızın beyin jimnastiği yaptırabilecek bir şehirdir. Nasıl mı? Birbirine bağlanan çıkmaz merdivenler, sonu duvarla biten yollar, su damlatan köprülerin altına yapılan havuzlar, yaratıcı sanatın son örneği heykeller… Evet! Doğru okuyorsun Bunların hepsi beyin jimnastiği yapabilmen için şehrin dört bir yanında, hizmetine sunulmuştur. İdeal ailesi olarak şimdiden bolca şaşırmalı ve eğlenceli anlar diliyoruz sana!

             Son olarak, elbette ki lise ortamında şimdiye kadar alıştığın o yakınlığı kurmakta zorlanacaksın. Farklı şehirlerden, farklı kültürlerden birçok insan çevreni saracak. Yemek zevkleri, giyim tarzları, hayat görüşleri ve hatta belki dili ve dini başka, senden çok farklı insanlarla tanışacaksın. Üniversite zaten içerisine girebileceğin en kozmopolit yapılardan biri iken, Ankara’daki nüfus yoğunluğu ve sıklıkla tercih edilen bir şehir olması sebebi ile bu kozmopolit yapının getirileri biraz daha fazla olacaktır. Bu durum seni korkutmasın! Hayatta her zaman karşındaki insanlardan ne alabileceğine ve onlara ne verebileceğine odaklan. Ankara’da okumak şimdilik farkında olmasan da, daha sonra kendine seçimlerin için teşekkür edeceğin oldukça güzel bir fırsat.

Ankara’da Üniversiteliye Konaklama Seçenekleri

             Bir şehre eğitim vesilesi ile ilk taşınıldığında, okul ve okulun yerleşkesi zaten bellidir. Bu nedenle en önemli sorun kalacak yer problemidir. Pek çok şehirde olduğu gibi Ankara’da da konaklamak için seçebileceğin devlet yurdu, özel yurt ve ev seçenekleri vardır. Ankara öğrenciler için barınma konusunda oldukça pahalı ve kimi zaman da güvensiz olabilecek bir şehirdir. Bu nedenle İdeal ailesi olarak, en azından ilk senende dikkat etmen gereken bazı unsurlar olduğunu düşünüyoruz. Tek başına kalacaksan ve kimseyi tanımıyorsan, ev kiralamak muhtemelen daha fazla masraf yapmana neden olacaktır. Aynı zamanda senin için sayısız sorumluluğu da sen hiç farkında bile olmadan beraberinde getirecektir. Devlet yurtlarında ise kalma imkânın hiç olmayabilir. Bu nedenle özel yurtlar, konaklama seçenekleri arasında bizce en doğrusudur.

          Diğer başlıklarımızı da merak edip sayfamızda ufak bir inceleme yaptıysan zaten okumuş olmalısın fakat biz yine de ilk kez gelmiş olanlar için tekrarlayalım. Hizmet yolculuğuna 120 yatak kapasitesiyle 1994 yılında Konya’da başlayan İdeal Öğrenci Yurtları bugün itibariyle toplam 21 ayrı şubede,  kız ve erkek yükseköğrenim öğrenci yurtları ile yaklaşık 6.500 yatak kapasitesine ulaşmış, öncü ve lider duruma gelmiştir. Verdiği yurt hizmetlerine öğrencilerimizin ve velilerimizin gösterdiği yoğun talebi karşılayabilmek ve öğrenci yurdu işletmeciliğinde edindiği deneyimleri Türkiye geneline yaygınlaştırabilmek amacıyla diğer illerde de şubelerini hizmete sunmaya başlamıştır. Geçtiğimiz yıllardan bu yana, Ankara öğrenci yurtları arasında da yerini alan İdeal ailesi, senin ve senin gibi birçok öğrencinin daha beklentilerini en güzel şekilde karşılayabilmekten yanadır. Mümkün olan en iyi şekilde ikinci bir aile ortamı oluşturabilmek, bir güven ortamı sağlamak ve sizleri sağlıklı bir eğitim ortamında yetiştirmek yıllar boyu verdiğimiz hizmetin önceliği olmuştur.

         Biraz da yurt formatımız, prensiplerimiz ve içeriğimizden bahsetmek yerinde olacaktır. Güler yüzlü personellerimiz ve her biri pedagojik formasyon alanında sertifika sahibi yönetim kadromuz ile İdeal Öğrenci Yurtları olarak, eğitim süreniz boyunca konfor içinde konaklamanız için çaba gösteriyoruz. Tüm şubelerimizde, sizlerin güvenliğini sağlamaya yönelik, 24 saat boyunca güvenlik kamerası ile kayıt yaptırmakta ve güvenlik görevlisi bulundurmaktayız. Bunlara ek olarak kartlı veya parmak okutmalı giriş sistemi ile güvenliğinizi bir tık daha üste taşıyoruz. Aynı zamanda günlük temizlik hizmeti ile sağlık açısından da içiniz rahat bir şekilde konaklama sağlayabilmeniz temennisindeyiz. Covid-19 sebebi ile yaşadığımız ve halen yaşamakta olduğumuz olayların akabinde, yurtlarımızda günlük temizlik hizmetine ek olarak belirli saatlerde oda havalandırmaları ve dezenfeksiyon işlemi de ekledik. Toplu kalınmak için seçilecek bir mekânda en büyük önceliğimizin temizlik haline geldiği bu zor dönemde; senin aklın evde, evdekilerin aklı sende kalmasın diye, sizler için ev rahatlığında bir yaşam alanı hazırladık. Çalışma odalarımızı, çalışacak başka bir mekân aramanızı gerektirmeyecek şekilde, elimizden geldiğince geniş, ferah ve ihtiyaçlarınıza göre dizayn ettirdik. Ankara’da geçireceğiniz süre zarfında, İdeal Öğrenci Yurtları; sosyal olanakları, radyo uygulaması, çeşitli araçlardan oluşturulmuş spor alanları, peyzaj tasarım bahçeleri, balkonlu/balkonsuz yurt seçenekleri, yıllık etkinlikleri ve öğrenci kulüpleri ile dilerseniz eğitim hayatınızda muhteşem bir konaklama seçeneği olarak yerini alabilir. Öğrencilerin en büyük problemlerinden biri olan yemek meselesi ise Ankara İdeal Öğrenci Yurtları sayesinde problem olmaktan çıkar. Kahvaltı ve akşam yemeği hizmetimiz ile öğrencilerimiz, sağlıklı ve dengeli beslenmeye devam eder. Ankara öğrenci yurtları denildiği zaman her yönüyle rakiplerini geride bırakan İdeal ailesi, 1’den 6 kişiliğe kadar oda seçenekleri, kafeteryası, turnuvaları, TV yayını, sağlık hizmeti ve çamaşır-ütü imkânlarıyla sizler için dertsiz tasasız bir konaklama olanağı yaratır.

        Sen de bu ayrıcalıklardan faydalanmak istiyorsan, Ankara öğrenci yurtları bünyesinde yer alan İdeal ailesini tercih edebilirsin. Unutma! Üniversiteli olmak bir ayrıcalık, İdeal’li olmak bambaşka bir ayrıcalıktır.

                                                                                                         

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram