Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

İDEAL ANKARA’DA DA HEP YANINDA

İDEAL ANKARA’DA DA HEP YANINDA BLOG
ideal saat ikon 2021-05-10

İDEAL ANKARA’DA DA HEP YANINDA

İDEAL ANKARA’DA DA HEP YANINDA

            Merhaba!

            Eğer bu yazıyı okuyorsan, bir takım araştırmalara başlanmış demektir. Senin için tazecik bir mezuniyet ve yepyeni bir başlangıç görüyorum. Heyecanlısın ve senin adına bizler de heyecanlıyız. Zorlu olacağını düşündüğün lise yılları da hayatının her dönemi gibi göz açıp kapayana dek bitti. Belki reşit oldun, belki olmak üzeresin fakat İdeal ailesi olarak bildiğimiz bir şey var ki; bu yazıyı okuyor olman, özgürlüğüne atacağın en büyük adımın yakın olduğu anlamına geliyor… Sana çokça sağlık ve tabii ki bol şanslar diliyoruz!

            Özgürlük bahsi geçtiğinde hepimiz oldukça heyecanlanırız. Hele ki bunca zaman aile yanında kalmışsak ve adımlarımızı ilk kez yalnız başımıza atmamız gerekiyorsa, bu heyecanı dizginlemek pek de mümkün olmaz. Fakat hızlı bir şekilde heyecanını yatıştırmanı ve bu güzel başlangıcı kendin için bir kâbusa çevirmemeni söylemek yerinde olacaktır. Ankara kız öğrenci yurtları bünyesinde yer alan, Özel İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları olarak, senin hiçbir konuda yalnız kalmayacağın ve her daim destekleneceğin konusunda oldukça eminiz. Çünkü bizleri büyütüp bu günlere getiren insanlar için her yaşta, her durumda çocuk kalmaya devam ediyoruz. Bu bazen özgürlüğünü kısıtlıyor gibi gelebilir sana… Bu yeni başlangıçtan çok şey öğreneceğine eminiz fakat biz erkenden söyleyelim:

“Sakın kızma ve unutma; sevgi her şeyi düşündürür insana ve aile her şeyin üstündedir.”

             Özgürlük konusunun göreceliliğinden biraz sıyrılıp yazımızın devamında İdeal ailesi olarak, senin için Ankara’da bir kız öğrenci olmanın zorlukları ve kolaylıkları konusunda gerek kendi tecrübelerimizden gerekse yaptığımız araştırmalardan edindiğimiz bilgiler sunacağız. Hiç tahmin etmediğin keşifler ve başarılarla, zahmetsiz, sıkıntısız, unutamayacağın anılarla dolu, bir o kadar da eğlenceli bir öğrencilik geçirmen dileğiyle!

Ankara’da Bir Kız Öğrenci Olmak

            Ankara pek çok öğrenci için kusursuz denilebilecek bir şehirdir. Çünkü her türlü imkân ve ihtiyacın hemen her yerde, yedi-yirmi dört ayaklarınızın altında olduğu bir yerleşim düzenine sahiptir. Ankara’da yaşayacak bir kız öğrenci için alışabilmek ve şehrin kalabalığına karışabilmek açısından en önemli şeylerden biri de bu olsa gerek... Elbette ki koskoca başkent tanımı bundan ibaret değildir; sizin tarafınızdan yeniden keşfedilmesi gereken nice güzellikte mekânları bulunmaktadır.

            Öğrencilik her dönemde gerektirdiği pratik zeka dolayısı ile dillere düşmüş, hiç farkına bile varılmadan marjinal fikir ve icraatları hayata sunan bir üretim grubudur. Kimi zaman o kadar zorlu bir yolda bulursunuz ki kendinizi, ürettiğiniz çözüm ve çarelerin diğer insanların da ne kadar çok işine yarayabileceğini düşünmeden geçersiniz bu adımı… İdeal ailesi olarak bu bağlamda, öğrencilik hayatını Ankara’da sürdürecek kız öğrencilerimize hitaben “ufak çabalarla kolay yaşam” ana fikirli öğrencilik hayatı için neler yapabileceklerini anlatmaya çalışacağız. Tüm öğrencilerimizin olduğu gibi sizin de düşük bütçelerle, kaliteli yaşamlar istediğinizi de duyar gibiyim... O zaman okumaya devam edin! Ankara’da okuyacak kız öğrenciler için işinize yarayacak birkaç tüyo ve mekân önerisi derledik.

            Öncelikle Ankara’ya gitmeden önce bilmeniz ve kendinizi hazırlamanız gereken çok önemli bir detay var; meşhur Ankara soğuğu… Şimdiye kadar gördüğünüz soğuklara pek benzemez. Hele ki yaz memleketlerinden birinden; Ege’den, Akdeniz’den gidiyorsanız… İliklerinize kadar hissedersiniz esen rüzgârı ve tabii mayıs sonlarına doğru kendinizi hala botlarla görecek olmaya da alıştırın. “Soğuk memleket, anladık.” dediğinizi duyar gibiyim. Kızmayın… Ankara kız öğrenci yurtları bünyesinde yer alan İdeal ailesi olarak bizler yalnızca sizlerin sağlığını düşünüyor ve sağlıklı bir ortamda eğitim-öğretim görmesini diliyoruz.

            Ankara’ya arabanız ile gelme şansınız yok ise tek başınıza ilk adım atacağınız yer muhtemelen AŞTİ olacaktır. Memleketinizden bindiğiniz otobüsten inerken, yaşayacağınız bu yeni şehrin sokaklarında dopdolu maceranız da inişiniz ile birlikte başlamış olacak. İlk adımınızı Ankara'ya AŞTİ'de attınız, peki ya sonra? Evet, burası meşhur Ankara otogarı AŞTİ. Kalabalık ve bağırıp duran insanlar ilk etapta başınızı döndürebilir fakat korkmayın! Gide-gele alışacaksınız zaten. Ankara'nın konumu itibari ile başka şehirlere ulaşımı da oldukça kolay ama benim otobüsle işim olmaz, uçakla geleceğim diyenler de varsa gelin biraz da Esenboğa Havalimanı’ndan bahsedelim. Akyurt ve Çubuk ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Esenboğa Havalimanı’nın şehir merkezinden bir hayli uzakta olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak korkmayın, oldukça cüzi bir ücretle Belko Air transfer otobüsleri sizi havalimanından şehrin merkezine kadar götürüyor.

Ankara’da Mutlaka Adım Atmanız Gereken Yerler

            Şehre indiniz, kendinize yeterli gelecek bir dinlenme süresi sonrasında ilk adımınızı Kızılay’a atmanızı öneririz. Aradığınız her ne varsa burada bulabileceğinizi söylersek hiç de yanılmış olmayız. Alışveriş, yeme-içme, bankalar, bakanlıklar, her türlü resmi kurumlar ve daha niceleri Kızılay’da bulunur. Kızılay, Ankaralılar tarafından şehrin göbeği olarak tanımlanan bir mevkidedir. Bu bağlamda İstanbul'un Taksim'i olarak tanımlamak gayet yerinde olacaktır. Aradığınız her şeyi burada bulabilir ve işlerinizi kolaylıkla çabucak halledebilirsiniz. Sakarya Caddesi'nde Ankara dönerinizi yiyebilir, kafelerinde takılabilir, dilerseniz okey, batak, tavla gibi oyunlarınızı oynayabilir ve her türlü sosyal ihtiyacınızı diğer yerlere göre daha ucuz bir şekilde karşılayabilirsiniz.

            Kızılay’dan bahsetmişken Dost Kitabevi’ni de atlamak olmaz. Dost Kitabevi, Ankara'nın ve hatta Türkiye'nin en büyük kitabevlerinden birisidir. Aradığınız tüm kitapları burada bulmanız mümkündür. İçine girdiğiniz andan itibaren zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız sımsıcak bir mekândır burası, aynı zamanda öğrenciler için de bir buluşma mekânıdır. Kızılay'a geldiyseniz ve arkadaşlarınızla buluşacaksanız vaktin nasıl geçtiğini anlamadığınız, dolayısı ile beklemenin çok da beklemek gibi olmadığı en güzel yerdir. Kitabevi demişken, hemen ders kitaplarını da nerede bulabileceğinizden bahsedelim. Her türlü ders kitabını, “Olgunlar Sokağı” adı verilen bir sokaktan rahatlıkla temin edebilirsiniz, bulamadığınız kitaplar için ise temin edilmesini isteyebilirsiniz. Sadece ders kitabı da değil, okumak istediğiniz romanların da hemen hemen hepsi burada mevcut, hem de birçok kitap yarı fiyatına!

            Hadi gel! Biraz da Kızılay'ın üst kısımlarına Tunalı Hilmi Caddesi’ne kayalım. Bu cadde oldukça renkli ve ışıltılı mekânlara ev sahipliği yapar. Tunalı Hilmi Caddesi’ni görüp, beğenip de Bahçeli 7. Cadde’yi es geçmek olmaz. Yine Bahçeli de her mevsim ışıltılı ve cıvıl cıvıl mekânlara ev sahipliği yapar. Üniversite hayatınız boyunca kampüs dışında, bu iki cadde vakit geçirebileceğiniz en ideal lokasyonlar olarak karşınıza çıkar. Ankara’da tüm öğrencilerin takıldığı yerler hemen hemen aynıdır. Bir kız öğrenci olarak da çekinmeniz veya korkmanız gereken bir durum yoktur. Çünkü bahsettiğimiz yerler günün hemen hemen her saatinde kullanılmaya devam eden, canlılığını yitirmeyen, işlek yerlerdir.

            İdeal ailesi olarak sizin için bir müjdemiz daha var kızlar! Bunca yıllık tecrübemize dayanarak hemen her yaştan kızlarımızın, büyük çoğunluğunun alış-veriş merkezlerine olan düşkünlüğünü biliyoruz. Ankara burada okumak ve yaşamak isteyen tüm kız öğrencilerimiz için bir alış-veriş merkezi cenneti olarak karşımıza çıkmaktadır. O kadar çok AVM ile karşılaşacaksınız ki, sıkılmanız bile muhtemel! Aradığınız her markayı, istediğiniz zaman ve istediğiniz her yerde bulmanız mümkün.

            “Ben kalabalık caddeler, ışıltılı sokaklar, çeşit çeşit alış-veriş merkezleri değil, huzurlu bir yer istiyorum.” diyorsanız; şehrin grisinden sıyrılıp tatlı tatlı soluklanabileceğiniz yerlerden biri Kuğulu Park’tır. Öyle çok büyük bir yer değildir fakat kız öğrencilerimizin sıkça tercih ettiği, kendince romantik mekânlardan biridir. Ankara’da öğrenim gören kız öğrencilerimizin anlata anlata bitiremediği iki huzur dolu mekândan daha bahsedip, saymakla bitmeyen diğer uğrak mekânları sizlerin keşfine bırakacağız. Bunlardan birisi Eymir Gölü, bir ikincisi ise Mogan Gölü’dür. Eymir Gölü; ODTÜ'ye bağlı Çankaya/Oran tarafında, genelde öğrencilerin hafta sonu aktivitelerini gerçekleştirmek, bisiklete binmek, yürüyüş yapmak, sucuk-ekmek yemek için seçtikleri bir göldür. Yeşille mavinin buluştuğu bu enfes mekânda, tertemiz orman havasını içinize çektiğinizde asla şehrin kalabalığına geri dönmek istemeyeceğinizi söyleyebiliriz. Mogan Gölü ise; Eymir’e kıyasla çoğunlukla güzel restoranların bulunduğu, Gölbaşı'na bağlı bir yerdir. Eymir Gölü gibi buranın da yeşille mavinin buluştuğu enfes bir lokasyona sahip olduğunu söyleyebiliriz. İdeal ailesi olarak kız ve erkek tüm öğrencilerimize macera dolu keşifler diliyoruz!

Ankara’da Kız Öğrencilere Konaklama Seçenekleri

            İdeal ailesi olarak, Ankara’da yaşanabileceklerden elimizden geldiğince ve kısaca bahsettik, dilerseniz gelin biraz da yaşayabileceğiniz yerlerden bahsedelim. Ankara’ya ilk gittiğinizde hem kız, hem erkek öğrenciler için tavsiyemiz güvenli ve konforlu bir yurt tercih etmeleridir. Çünkü Ankara, ev işlerinden ve eve dair sorumluluklardan çok kendinize vakit ayırmak isteyeceğiniz bir şehirdir. Ankara’da, sosyal - kültürel faaliyetler konusunda; bitmek tükenmek bilmeyen etkinliklerle, konserlerle, şenliklerle ve daha çeşitli öğrenci aktiviteleriyle karşılaşmanız mümkün aynı zamanda gezip görülecek yerleri de oldukça fazla…

            “Dört sene boyunca Ankara’nın nesini gezeyim?” diyorsanız eğer, Ankara dışına da kolaylıkla ve cüzi miktarlar ile çıkabileceğinizi, bazen günübirlik diğer şehirleri gezip geri dönebileceğinizi, hatta dilerseniz Doğu ekspresi gibi birkaç günlük eğlenceli turlara da katılabileceğinizi belirtmekte fayda var. Yani tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda, şayet kendinize ve tabii yaşadığınız şehrin olanaklarına vakit ayırmak istiyorsanız, arkadaşlarınızla paylaşımlı dahi olsa bir evin sorumluluğu sizi bundan ister istemez alıkoyacaktır. Temizlik sırası, bulaşık sırası, yemek sırası, fatura paylaşımları, arkadaşlarınızın gelen giden diğer arkadaşları derken bu plan bozucu ve bol vakit kayıplı liste uzayıp gidecektir. Bu tarz, içeriğini henüz tahmin bile edemeyeceğiniz bir dünya sorumluluk ile uğraşmaktansa yurtta kalmak sizin için çok daha rahat olacaktır.

            İdeal ailesi olarak; Ankara’da da hizmetinize sunduğumuz kız öğrenci yurtlarımızda konaklamanız sizler için bir ayrıcalık olacaktır. Kendinize ayırabileceğiniz vakitleri artırmak ve sorumluluklarınızı en aza indirmek için bizler buradayız. Güvenlik sistemimiz (parmak okutma veya kartlı sistem), günlük temizlik hizmetimiz, sabah kahvaltıları ve akşam yemeklerimiz ile Ankara İdeal Kız Öğrenci Yurtları’nda gayet hijyenik ve konforlu bir hayat sürdürebilirsiniz. Yemek yapmak zorunda kalmadan, temizlik sırası ayarlamadan, çamaşır - bulaşık derdiniz olmadan; kullanmadığınız suyun, izlemediğiniz televizyonun, fişte unutulan düzleştiricinin faturasını bölüşmek zorunda kalmadan bir öğrencilik hayatı yaşayabilirsiniz. Diğer yazılarımızı da okuma ya da en azından gözden geçirme fırsatınız olduysa yurt olanaklarından tekrar ve tekrar bahsedip sizleri sıkmak istemeyiz. Eğer okuduğunuz ilk yazımız bu ise web sitemizden diğer blog yazılarımızı da okuyabilir ve daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Aynı zamanda, 360 derece sanal tur uygulaması ile de web sitemizin yurtlarımız bölümünden, yurdumuzu yorulmadan gezme imkânını da sizler için sunduk.

Ev konforunda, daha az sorumlulukla daha rahat bir yaşam için, seni de Ankara kız öğrenci yurtları bünyesinde yer alan, Özel İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları’mıza bekleriz. 

                                                                                                                      

                                                                                            


                                                                                                                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram