Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

İDEAL AİLESİNDEN FARKLI ÖĞRENCİ TİPLERİ

İDEAL AİLESİNDEN FARKLI ÖĞRENCİ TİPLERİ BLOG
ideal saat ikon 2021-05-20

İDEAL AİLESİNDEN FARKLI ÖĞRENCİ TİPLERİ

İDEAL AİLESİNDEN FARKLI ÖĞRENCİ TİPLERİ

Merhaba!

            Sevgili üniversiteli arkadaşım; daha önceki yazılarımızı okuduysan, Ankara’da bulunan yurtlarımızdan, olanaklarımızdan, Ankara ile ilgili ekonomik bilgilerden ve şehre indiğinde işlerini kolaylaştıracak bazı rotalardan bahsettik. Ankara’da kız öğrenci yurtları, Ankara’da erkek öğrenci yurtları ve genel bazda üniversiteler konusuna da değindik. Eğer araştırmaların için ilk durağın bu yazımız olduysa ve diğer yazılarımızı henüz okumadıysan; merak ettiklerin için yine sitemiz üzerinden haberler bölümünden diğer blog yazılarımıza da bir göz atabilirsin.

            Yaşadığın şehirden ayrılıp Ankara’ya geldiğinde, bir kız öğrenci olarak ilk arayışın güvenli, kaliteli ve konforlu bir yurt olacaktır. Seçtiğin veya seçeceğin yurt konusu, senin kalan öğrenim hayatını ve düşüncelerini etkileyecek bir konudur. Bunu sakın aklından çıkarma! Çünkü bir yaşam alanı, bir insanı farkında bile olmadan, tahmin ettiğinden çok daha fazla şekillendirmektedir.

            Ankara’da da şubeleri bulunan bir kız/erkek öğrenci yurdu ve tabii İdeal ailesi olarak şimdi karşında ilgini çekebileceğini düşündüğümüz eğlenceli bir yazımız var. Seçtiğin yaşam alanında farklı kültürlerde insanlarla tanışıp, birçok değişik karaktere sahip arkadaşların olacağını düşünerek; yurtlarda kalan neredeyse her öğrencinin karşılaşabileceği öğrenci tiplerini senin için sıraladık. Keyifli okumalar diliyoruz!

Öğrenci Yurtlarında Seni Bekleyen Karakterler

Gizemli öğrenci tipi: Sessiz ve sakin bir kişiliğe sahip öğrenci tipleridir. Kimseyle gereksiz sohbetlere ve tartışmalara girmezler. Kendilerinin var olduğunu belli edecek her şeyden ve kendine dair öğrenilmek istenen sıradan bilgileri vermekten kaçınırlar. Yurda ne zaman ve nasıl girip çıktıkları görevliler hariç kimse tarafından bilinmez. Bir bakarsınız kafeteryadadır, bir bakarsınız ara katta ve sonra kaybolurlar. Dikkat çekmek istemezken, aslında çok daha fazla dikkat çekerler fakat aslında çok da merak edilecek bir durumları yoktur. Erkek öğrenci yurtlarında çok daha sık karşılaşabileceğin, kız öğrenci yurtlarında nadir görülen tiplerdir.

Sosyal öğrenci tipi: Hayatın her alanında bir şekilde var olmaya çalışan öğrenci tipleridir. Bu tip öğrencileri, bir bakmışsınız daha dün kafeteryada tanıştığı biriyle gezerken, bir bakmışsınız günü birlik bir işte çalışırken görebilirsiniz. Çevreleri oldukça geniştir, bu nedenle üniversite meydanında veya yurdunuzda onlardan biri ile yürürken herkesle selamlaşmak zorunda kalacağınız tiplerdir. Organizasyon işlerinde genelde başı çekerler. Çevrelerindeki bunca kalabalığa rağmen ödevlerini ve derslerini aksatmamaları en şaşırtıcı özelliklerinden biridir.

Asosyal öğrenci tipi: Yurtta bazen varlığı unutulan ve neredeyse hiçbir arkadaşı olmayan öğrenci tipleridir. İçe kapanık yapıları ile dikkat çekerler. Genelde tek yemek yer ve farkında olmadan, yanına tanışmak için gelen insanlardan huzursuz olmuş izlenimi verirler. Oldukça az konuşurlar ve mevcut arkadaş kitleleri haricinde daha fazla insan tanımamayı tercih ederler. Bu onların kötü olduklarından değil, çekingen olduklarındandır. Biraz samimi davranıp sabırlı olursanız aslında sevecen ve her şeyi incelikle düşünen insanlar olduklarını fark edersiniz.

Sporcu öğrenci tipi: Spor aşkıyla yanıp tutuşan ve sizin her pazartesi başlamak için kendinize söz verip bir türlü düzen tutturamadığınız o koşuya her gün üşenmeden çıkan öğrenci tipleridir. Aslında sporcularla sadece yurt ortamında değil hayatınızın her alanında karşılaşmanız mümkündür. Genel olarak düzenli ve kesinlikle disiplinli öğrencilerdir. Kendi aralarında ettikleri sohbetlerin büyük bir bölümünü, spordan uzak biriyseniz anlamlandıramadığınız kelimeler oluşturur. Böyle bir öğrenci tipiyle yakın arkadaşsanız sizi de her daim spora teşvik edecektir. Yiyip içtiğiniz şeylere sizin yerinize ve hatta sizden daha çok dikkat ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu durumu can sıkıcı olmaktan kurtarıp, sağlıklı bir yaşam için kendinize bir motivasyon olarak da kullanabilirsiniz.

Duygusal öğrenci tipi: Oldukça hassas ve fazla ince düşünceli öğrenci tipleridir. Siz komik bir anınızdan bahsederken, bu onlara çok başka şeyler hatırlatabilir ve bir anda gözlerinin dolduğunu fark edebilirsiniz. Mutluluktan ağlama aktivitesini sıkça gerçekleştiren, hatta her şey için ağlama aktivitesinde bulunabilen öğrencilerdir. Aklınıza gelebilecek her türlü hissiyatı üst noktalarda yaşar, derin anlamlar çıkarırlar. Bu kimi zaman sinirinizi bozabilir bir durum olsa da, ağlama seansları bittiğinde kahkahalarla gülebileceğiniz, hastalandığınızda anneniz gibi sizinle ilgilenebilecek samimi kişilerdir. Erkek öğrenci yurtlarında bulunması oldukça zor olan fakat kız öğrenci yurtlarında her katta görülebilen tiplerdir.

Çalışkan öğrenci tipi: Diğer öğrencilerin normal zamanda yanlarına pek uğramadığı çünkü boş muhabbetler etmek yerine karşılıklı ders çalışmayı, boş vakitlerinde kendilerine kültür aşılamayı tercih eden öğrenci tipleridir. Ödevlerinize, projelerinize ya da çözemediğiniz bir soruya yardım için yanına uğradığınızda size kimi zaman keyifle, kimi zaman da istemeyerek yardım ederler. O esnada sizin için bir kahraman olduğunun farkında değillerdir, çünkü bu alışılagelmiş rutini önemsemezler. Bölümleri hakkında bütün notları elinde bulunduran kişiler olmaları onları sınav haftalarının gözde öğrencileri yapar.

Melankolik öğrenci tipi: Gerek negatif enerjileri gerek de sürekli uzaklara dalıp giden buğulu gözleri ile sizlerin de modunu düşüren tiplerdir. Yalnız gözleri de değil, onlara baktığınızda sanki üstlerinde bir sis bulutu görürsünüz ve dünya yıkılıp kendileri tek kalmış gibi davranırlar. Onlar için müzik olmazsa olmazdır, tabii biraz neşeli ve hareketli bir öğrenciyseniz seçilen müzikler yaşam enerjinizi sömürebilir. Bu tip öğrenciler hayattaki her şeye üzülebilir ve olmadık şeylere isyan edebilirler. Eğer melankolik tipte bir öğrenci değilseniz onlara hayatın ne kadar güzel olduğunu anlatmak sizin ellerinizde. Fakat bunu yaparken baskın gelmesi gereken tarafın siz olduğunuzu lütfen unutmayın ve kendinizi başlarda tatlı gelen bu sıkıcı melankoliye kaptırmayın.

Girişimci öğrenci tipi: Bu tip insanlar ile hem yurtlarda, hem de üniversitelerde sıkça karşılaşmanız mümkündür. Üniversitelerin teknoloji, pazarlama, ticaret ve benzeri tüm kulüplerine üye olan ve sürekli kolay yoldan para kazanma planları yapan tiplerdir. Bu arkadaşlarınızın odasında bir yerlerde, bilgisayar veya telefon ekranlarında bir Steve Jobs fotoğrafı görmek oldukça karşılaşılan bir durumdur. Hemen hemen her sohbetin sonunda akıllarına yeni bir fikir gelir ve bu fikri sizlere heyecanla anlatmaya başlarlar. Onların düşüncelerine hayranlık duyduğunuz zamanlar olacağı gibi dalga geçtiğiniz zamanlar da olacaktır. Fakat birçok başarılı girişimcinin; dışlanan, sevilmeyen ve fikirlerine gülünen kimselerden çıktığını aklınızdan çıkarmamakta fayda var.

Hiperaktif öğrenci tipi: Uyuduğu çok nadir görülen öğrenci tipleridir. Hatta oturduğu da çok nadir görülen öğrenci tipleridir. Onları o kadar uzun süre uykusuz ve hareket halinde görürsünüz ki; tüm bunların sonucunda sizin onu izlerken yorulmanız ve bu duruma söylenmeniz olağandır. Bir günlüğüne ona ayak uydurmaya çalışabilirsiniz; tabii temposuna yetişebilirseniz… Kimi zaman enerjilerinin birazını da sizinle paylaşmasını isteyeceğiniz, lütfen biraz otur diye yalvaracağınız ve kimi zaman da karşısına geçip hareketli yaşam tüyoları alacağınız insanlardır. Hem kız hem de erkek öğrenci yurtlarında nadir karşılaşılan bitmek tükenmek bilmeyen enerjileri tüm yurda yeter ve artar.

Kararsız öğrenci tipi: En basitinden kahvaltıda ne yiyeceğini dahi seçemeyen öğrenci tipleridir. Tabii buna bile karar veremeyen insanların diğer konularda ne denli gelgitler yaşayabileceğini tahmin ediyor olmanız gerekir. O gün ne giyeceğine, hangi mekâna gideceğine ve ne yiyeceğine dair kendisi karar vermesi gereken tüm konularda sizi darlamayı görev edinmiştir. Asla bir müziği sonuna kadar dinlemenize izin vermez ve restoran menülerinde çok fazla seçenek oluşundan şikâyet edebilirler. Bunlar sizi çoğu zaman bunaltsa da kararsız bir arkadaşa sahip olmak sizi içinizde oldukça eğlendirecektir. Onlar kız öğrenci yurtlarının nüfusunun yarısından fazlasını oluşturan, erkek öğrenci yurtlarının ise nadir görülen ve dillerden düşmeyen tipleridir.

            Kısacası; ister Ankara’da bir öğrenci yurdu seç, ister başka bir memlekette; ister kız öğrenci yurdunda kal, ister erkek öğrenci yurdunda… Bunlar aslında hemen her yerde karşılaşabileceğin insan tipleridir. Kişinin öğrenci olması ile de çok alakası yoktur yani durumun. Bu çeşitlilik sadece öğrencilikte seçeceğin toplu yaşam alanlarının bir mecburiyetidir. Normal zamanda karşına çıkabilecek belki üç tip farklı insan varken, yurt ve okul gibi kalabalık ortamlarda bu sayı altıya yediye çıkabilir. İdeal ailesi olarak bunca yıllık tecrübemize dayanarak söyleyebiliriz ki; farklılıklar ve kalabalıklar sizleri hiçbir zaman korkutmasın. Çünkü ne kadar farklı insan görür, ne kadar farklı kültür tanır ve ne kadar farklı yerlerde yaşarsanız, hem insanların sizlere hem de sizlerin insanlara katabileceği güzellikler o düzeyde artar. Hayattan kendinize neler alabileceğinize ve elbette aldığınız şeyleri hayata nasıl daha güzel sunabileceğinize odaklanın! Güzel bir gülümsemenin sırrı bizce tam olarak bu düşüncenin altında yatmaktadır.

Ankara İdeal Kız ve Erkek Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları

            Hizmet yolculuğuna 120 yatak kapasitesiyle 1994 yılında Konya’da başlayan İdeal Öğrenci Yurtları bugün itibariyle toplam 21 ayrı şubede,  kız ve erkek yükseköğrenim öğrenci yurtları ile yaklaşık 6.500 yatak kapasitesine ulaşmış, öncü ve lider duruma gelmiştir. Verdiği yurt hizmetlerine öğrencilerimizin ve velilerimizin gösterdiği yoğun talebi karşılayabilmek ve öğrenci yurdu işletmeciliğinde edindiği deneyimleri Türkiye geneline yaygınlaştırabilmek amacıyla diğer illerde de şubelerini hizmete sunmaya başlamıştır. Geçtiğimiz yıllardan bu yana, Ankara kız ve erkek yükseköğrenim öğrenci yurtları arasında da yerini alan İdeal ailesi, senin ve senin gibi birçok öğrencinin daha beklentilerini en güzel şekilde karşılayabilmekten yanadır.

            Ankara’da geçireceğiniz süre zarfında, İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları; sosyal olanakları, radyo uygulaması, çeşitli araçlardan oluşturulmuş spor alanları, peyzaj tasarım bahçeleri, balkonlu/balkonsuz yurt seçenekleri, yıllık etkinlikleri ve öğrenci kulüpleri ile dilerseniz eğitim hayatınızda muhteşem bir konaklama seçeneği olarak yerini alabilir. Öğrencilerin en büyük problemlerinden biri olan yemek meselesi de Ankara İdeal Öğrenci Yurtları sayesinde problem olmaktan çıkar. Kahvaltı ve akşam yemeği hizmetimiz ile öğrencilerimiz, sağlıklı ve dengeli beslenmeye devam eder. Ankara öğrenci yurtları denildiği zaman her yönüyle rakiplerini geride bırakan İdeal ailesi, 1’den 6 kişiliğe kadar oda seçenekleri, kafeteryası, turnuvaları, televizyon ve radyo yayını, çamaşır ve ütü imkânlarıyla sizler için dertsiz tasasız bir konaklama olanağı yaratır. Ayrıca, güvenlik sistemimiz (parmak okutma veya kartlı sistem), günlük temizlik ve dezenfeksiyon hizmetimiz ile de yaşadığımız ve halen yaşamakta olduğumuz pandemi sürecinde Ankara İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları’nda gayet güvenli, hijyenik ve konforlu bir hayat sürdürebilirsiniz.

            İdeal ailesi olarak; kendinize ayırabileceğiniz vakitleri artırmak, sorumluluklarınızı en aza indirmek ve sizleri yeni insanlar ile kaynaştırabilmek için bizler 26 senedir burada, yanı başınızdayız. Mümkün olan en iyi şekilde ikinci bir aile ortamı oluşturabilmek, bir güven ortamı sağlamak ve sizleri sağlıklı bir eğitim ortamında yetiştirmek yıllardır verdiğimiz hizmetin önceliği olmuştur. Bir gün seninle de buluşmak dileği ile…

“Unutma! Üniversiteli olmak bir ayrıcalık, İdeal’li olmak bambaşka bir ayrıcalıktır.”

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram