Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

İdeal Ailesi’nden: İdeal Öneriler

İdeal Ailesi’nden: İdeal Öneriler BLOG
ideal saat ikon 2022-03-07

İdeal Ailesi’nden: İdeal Öneriler

İdeal Ailesi’nden: İdeal Öneriler

Sevgili İdealli, sana sunacağımız bu öneriler; senin okuluna ve yeni yaşam alanına adapte olabilmene yardımcı olacak nitelikte önerilerdir. Bunları uygulayıp, uygulamamak sana kalmış. Hem kendine hem de kendinden sonrakilere nasihatte bulunmayı, dediğimi yapın yaptığımı yapmayın demeyi sevenlerdensen, önerilerimize kulak asmanda fayda var. Sana, sen daha üniversiteye gitmeden gözünü korkutan insanların aksine, üniversite hayatını dibine kadar yaşayacağın fikirler sunacağız. Hiçbir şey için olmasa bile olarak ilerde geriye döndüğünde keşke dememek için üniversite hayatını dolu dolu geçirmen gerektiğine inanıyoruz. Üniversiteye gitmek sadece bölümünle ilgili dersler hakkında bilgi edinmek değil, aynı zamanda hayat hakkında da birçok tecrübe edinmek demektir. Kendi ayakların üzerinde durmayı öğreneceğin, sorunlara çözüm bulabilme yeteneğini geliştirebileceğin ve iletişim becerilerinin güçleneceği bir üniversite serüveni seni bekliyor…

                Her şeyden önce korkma! Duygusallığı bir kenara bırak; pozitif, iletişime açık ve sürekli insanlarla irtibat halinde ol. Elbette ki bu tamamen onlara güven demek değil! Yeni tanıdığın insanlar ile arandaki mesafeyi koruyarak dengeli bir iletişim kurabilmen senin için çok daha sağlıklı olacaktır. Belki de hayatın boyunca “en yakın arkadaşım” diyeceğin insanı üniversite hayatında bulabilirsin. Bu arada; nasıl olsa daha ilk hafta diyerek derslerine gitmemezlik yapma, sonuçta yeni bir başlangıç yapıyorsun ve bu yeni başlangıçta insanları uzaktan gözlemleyip kendin gibi insanları seçebileceğin zaman dilimi ilk haftadır.

                Sabahları kahvaltıda ya da okula giderken bindiğin tramvayda, otobüste, dolmuşta; 15 dakikanı ayırıp sana faydalı olacak yazı, makale ya da -gündemi takip ediyorsan- bir haber okuyabilirsin. Bunu öğle ve akşam yemeği öncesi ya da sonrasında yine 15 dakikanı ayırarak, toplamda 3 defa tekrarlaman hayatın güncel gidişatına hâkim olmanı sağlayacaktır. Üstelik de yeni tanıştığın insanlarla bilgi sahibi olduğun konular üzerine tartışabilir, bilgi sahibi olmadıkları konularda onları bilgilendirebilirsin.

                Kalacağın yer hakkında karar verdikten sonra; çantanı sırtına al, kulaklığını tak ve belki de yıllarını geçireceğin bu yeni şehri tanımak için yola koyul. Alışveriş, yemek, kafa dağıtma ve benzeri ihtiyaçlarını karşılayabileceğin yerleri öğren, şehrin esnafı ile muhabbet et, çünkü bir şehri en iyi tanıtan o şehrin esnaflarıdır. (: Sana hikâyelerinden bahsedebilirler, onları can kulağı ile dinle, bazen sıkıcı gelebilir fakat her hikâye sana bir şeyler öğretecektir. Belki bundan 5 yıl sonra sen de birilerine kendi hikâyenden bahsetmek istersin.

                Ders zamanı ders, gezme zamanı gezme. Derslerde kendi notlarını tut zira sınav haftası en çok kendi tuttuğun notlar işine yarayacaktır. Bir başkasından aldığın notlara bakıp “Ne demek istemiş şimdi burada?” diye düşünürken gözüne batmasa da sürecin sonunda oldukça vakit kaybettiğini görebilirsin. Günün farklı saatlerinde ilgini çeken bir şey olmazsa, kütüphaneye gidip kitap okuyabilir ya da bölümünle ilgili farklı kaynakları tarayabilir kendine yeni bir şeyler katabilirsin.

                Sanıldığının aksine tam bir öğrenci şehri olan Konya’da, Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen birçok kültürel aktivite var; resim sergisi, klasik müzik dinletisi, konser, tiyatro ve benzeri… Bahsetmiş olduğumuz bu faaliyetlere katılmak için, sosyal medyadan ya da abone olduğun bir bültenden yeni aktivitelere dair bilgi alabilirsin. Arkadaşlarını da yanında sürükleyebilirsen, vaktin senin için çok daha eğlenceli geçeceğinden eminiz. Bunun yanı sıra gençlik meclisleri ya da okula bağlı topluluklarda gönüllülük yaparak alışma süreni hızlandırabilirsin. Yine orada da tanışacağın insanlar sana oldukça farklı bakış açıları kazandıracaktır.

                Kendini geliştirebileceğin kurslara katılabilirsin. Diksiyon, resim, keman, hattat vesaire kurslara gitmek ufkunu genişletecektir. Her şeyden bunaldığında yapabileceğin bir hobiye sahip olacaksın. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından da dönem içerisinde ücretsiz olarak halk eğitim merkezlerinde açılan kursları takip edebilirsin. Hatta gerekli yeterliliğe sahip olduğun takdirde kursiyerlikten öğretmenliğe geçiş yapabilir, hobini bir gelir kaynağı haline de getirebilirsin. Bu yazımızın da sonuna gelirken seninle birkaç ek bilgi paylaşmak isteriz.

Seninleyiz!

                Sevgili İdealli, mezun olduktan sonra bizimle bir bağının kalmayacağını düşünüyorsan yanılıyorsun. Öğrenim gördüğün süre boyunca İdeal Kız ve Erkek Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları’nda kalıp, mezun olan tüm öğrencilerimize, özgeçmişlerine ekleyeceği referans mektubu veriyoruz. Bizim için kıymetlisin. Severek yaptığımız bu işte, öğrenci ile olan iletişime her zaman önem verdiğimizi bilmeni isteriz. Öğrencinin görüşlerine, düşüncelerine önem verdiğimizin kanıtını ‘Genç İdeal’ adlı dergimizi takip ederek görebilirsin. Alanında uzman birçok kişi ile yapılmış röportajlar, dönem içerisinde yapılan faaliyetler ve de öğrencilerin yazılarının yer aldığı dergimizde, sen de yazmış olduğun yazını göndererek başkaları ile düşüncelerini paylaşıp farklı bakış açıları sunabilirsin.

                Yeni yaşam alanını merak ediyorsan web sitemizden ‘360 derece İdeal’ butonuna tıklayarak sanal tur yapabilirsin. Böylelikle gelmeden önce senin için uygun konumda olan şubeyi ve odayı seçebilirsin. Bu arada anlaşmalı olduğumuz sağlık kuruluşlarından da sağlık kontrollerini yaptırabilirsin. İşte bu 27 yıllık tecrübemizi güven, konfor ve ayrıcalıklarımızdan ödün vermeden edindik ve bu günlere getirdik. Her yıl yeni gelen aile üyelerimizle deneyimlerimizi paylaşmak bizlere mutluluk veriyor.  Seni bekleyen yeniliklere hazır mısın?

Sen de İdeal ailesine katılmak istersen; 444 23 66 numaralı hattımızdan bizi arayabilir ya da www.idealyurtlari.com web sitemiz üzerinden şube numaralarımıza ulaşabilirsin. Ankara özel yurtlar, Konya özel yurtlar ve İstanbul özel yurtlarımız ile Türkiye'nin en büyük yurt zinciri olmanın kazandırdığı tecrübeyle, en iyi şekilde, mutlu bir yurt deneyimi yaşamanızı sağlıyoruz.

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram