Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

EN İYİSİNE LAYIKSIN

EN İYİSİNE LAYIKSIN BLOG
ideal saat ikon 2021-05-18

EN İYİSİNE LAYIKSIN

EN İYİSİNE LAYIKSIN

İnsan doğası gereği hep iyiyi ister. İster kız ister erkek olsun, her zaman iyi olana layık olduğunu düşünür ve bunun için çabalar. En iyi ayakkabı, en iyi kıyafet, en iyi makyaj seti ve devamı gelmek bilmeyen en iyiler… Tıpkı üniversite sınavına hazırlanırken de, en iyi üniversitede en iyi bölümü tutturmak gibi. Genellikle mükemmel olmakla, en iyisini istemeyi karıştıran birçok insan mevcut. Mükemmel olmak hata yapmayı kabul etmemeyi yeğlerken, en iyiyi istemek ise;  hata yaparak iyi ve kötü arasındaki farkı anlamayı ve en iyiyi istemeyi tercih etmektir. Zaten en iyi dediğimiz şey herkes için göreceli bir kavramdır. 

Aklımıza aniden her şeyin en iyisine layık oluşumuzun geldiği zamanlar olmuştur. Hayallerine kavuşunca en iyiye de kavuşacağını bildiğin için üniversite sınavına var gücünle çalışıp, Türkiye’nin Başkenti olan Ankara’yı kazandın. Çünkü senin için en iyisinin bu olduğunu biliyorsun. Hangi üniversite olursa olsun, senin için en iyi üniversiteyi seçtin. Başkalarının ne dediğini umursama, dediğimiz gibi ‘en iyi’ kelimesi göreceli bir kavram. Herkes kendince en iyi olan fikrini beyan edecek. Bu makalede de kız öğrenci olarak senin için en iyi olanları düşündük. “Ankara’da En iyi öğrenci nasıl olunur, en iyi Ankara Kız Öğrenci Yurdu hangisi, en iyi üniversite hayatı nasıl olmalıdır” şeklinde sorularına yanıt verdik. Öncelikle “ Ankara’da En İyi Öğrenci Nasıl Olunur” sorusundan başlayalım.

Ankara’da En İyi Öğrenci Nasıl Olunur?

Lisede okumaktan farklı olsun diye aile yanında okumayı seçmeyip, Ankara’yı tercih etmen, büyük bir cesaret. Öncelikle cesaretini tebrik ederiz. Bu anlatacağımız şeyleri yapmak için öncelikle istekli olmalısın. Yani her şey seninle başlıyor, kültürel ve de entelektüel açıdan kendini geliştirebilmek için senin için vereceğimiz en iyi öğrenci olma tavsiyelerini uygularsan, liseden farklı bir hayat yaşadığını anlayacaksın. Üniversiteye gitmek sadece kendi alanın ile ilgili bilgileri bilmek değil aynı zamanda hayatla ilgili de birçok bilgiye sahip olmak demektir. İşte buna tecrübe diyoruz.

 • Okulun ilk haftası mutlaka her gün okula git, hocalarını, sınıfını ve arkadaşlarını tanımaya çalış. İlk hafta yeni başlayanlar için tanışma haftası olacağı için birçok kişi ile iletişime geçebilirsin.
 • Liseden alışık olduğun bir durum;  notları tutmak. Notlarını düzenli ve de eksiksiz tutmalısın. Kalabalık bir sınıfta olacağın için hocayı duymayabilirsin, bu yüzden en ön sıralarda oturmaya gayret göster.
 • Kampüsü dolaş, tanı. Nerede ne olduğunu bil, ihtiyaçlarını gidereceğin yerleri öğren.
 • Okulun veya kampüsün kütüphanesine mutlaka uğra çünkü dönem içerisinde hocalarının vereceği kitaplar burada olabilir.
 • Arkadaşlarınla yapacağın bir aktivite yoksa öğle aralarını kütüphanede geçirmeni tavsiye ederiz. Alanınla ilgili kaynak taraması yapıp, yeni şeyler öğrenerek kendine bir şeyler katabilirsin
 • Mutlaka kitap okuma alışkanlığını kazan hatta bunu “haftada bir kitap bitireceğim” şeklinde kendini koşullandırarak yap. Böylelikle kelime dağarcığını geliştirmiş olursun.
 • Farklı kollarda açılan ve de ilgini çeken okul kulüplerine katılabilirsin. Yeni insanlar tanımanı sağlamanın yanı sıra farklı bakış açısı edinebilirsin.
 • Sadece okul kulüpleri değil, Ankara öğrenci şehri olduğu için üniversiteye bağlı topluluklara katılarak, gönüllülük yapabilir, kendini iyi hissedebilirsin. Bunu ilerleyen dönemlerde CV’ne de ekleyebilirsin çünkü işverenlere artık ne kadar sosyal sorumluluk projelerine katıldığını da önemsiyor ve organizasyon yeteneğini ölçüyor.
 • Yapılan seminer ve de konferanslara mutlaka katıl. Kendi alanında başarı hikayelerini dinle, sana motivasyon sağlasın.
 • Ankara Belediyesi tarafından açılan kursları kesinlikle takip et. Kendini geliştirmek istediğin alanı seç, sertifikanı al, hobilerin arasına ekle. 
 • En az bir dil öğrenmeye başla. Bunun için kendine bir plan hazırla, her güne bir kelime hatta yapabilirsen üç, dört kelime ezberlemeye çalış. İlerde akademik bir kariyer düşünüyorsan daha da çok işine yarayabilir. Düşünmesen bile yurtdışı fırsatlarını değerlendir. Erasmus gibi değişim programlarını takip ederek, yurtdışındaki üniversitelerde öğrenim görebilirsin. Bu da farklı kültürler tanımana yardımcı olacaktır.
 • Tabi bu fırsatları yakalamak için ortalamanı yüksek tutmaya çalışmalısın, tekrar ediyoruz bu yüzden notlarını düzenli ve de eksiksiz tutmalısın.
 • Belki bölümünde stajı zorunlu tutmuyorlardır ama üçüncü sınıfa geldiğinde okul döneminde de gidebileceğin bir staj yeri ayarlamalısın. Teoriyi pratiğe ancak bu şekilde dökebilirsin. Mezun olduğunda alanda çalışmış olman, senin için avantaj sağlayacaktır. Unutma üniversite sana her şeyi vermez, sen kendini araştırıp, bulmalısın, kendini geliştirmelisin
 • Sınıfında veya yaşadığın alanda yabancı uyruklu öğrencilerle sürekli iletişim halinde ol, özellikle onlarla İngilizce konuşmaya özen göster, böylelikle dilini geliştirmiş olacaksın hatta kültürlerini tanıyacaksın.
 • Planlı olmaya özen göster, okul zamanı okul, eğlence zamanı eğlence. İkisini de dengelemek senin elinde, zira dengeler bozulursa üniversite hayatı çekilmez bir hal alacaktır.

Üniversitede en iyi öğrenci olman için hazırladığımız bu tavsiyeler umarım işine yarar. Bir kız olarak uygulayacağın bu tavsiyeler, kendi ayakların üstüne sağlam bir şekilde basman ve de senden sonraki gelecek nesilleri iyi yetiştirebilmen için birer yol gösterici. Unutma sen en iyilerine layıksın.

En İyi Ankara Kız Öğrenci Yurdu

Hayalindeki en iyi üniversite ve en iyi bölümü kazandığına göre şimdi sıra Ankara’daki en iyi kız öğrenci yurdunu bulmakta daha doğrusu bu yurdun standartlarını öğrenmekte.  Üniversite hayatının eğlenceli ve de verimli geçirebilmek için öncelikli olarak konaklama işini çözmelisin. Eğer seçeceğin yaşam alanı rahatsa, yeni hayatına adapte olabilmen o kadar hızlı olacaktır. Yoksa başlı başına bir sorun haline gelecektir. Daha önceki makalelerimizde bahsetmiştik, her şeyin başı sağlık olduğu gibi eğitimin başı da en iyi yaşam alanını seçmekten geçer. Tabi yaşam alanı seçerken önceliğin bütçen ve de isteklerin. Her öğrencinin İsteklerine cevap verebilen ve de bütçesine uygun olan İdeal Öğrenci Yurtları’nda sürekli hizmet verecek sosyal alanlar var olduğunu ve de sosyal, kültürel etkinlikler gerçekleştirildiğini bilmeni isteriz.

Yurtta kalan öğrencilerin genellikle en çok yakındığı konulardan biri de hem akademik hem de kişisel gelişiminde destekleyecek bir yurt ortamının olmaması ve de bu yüzden sürekli olarak konaklama yeri değiştirmek olduğudur. Yurt seçimi yaparken konfor ve de ayrıcalıklarına göre uzun vadeli kalmayı tercih edeceksindir. İşte tam bu noktada Ankara İdeal Kız Öğrenci Yurdu, alışılagelmiş yurt sisteminden uzak, öğrencinin ihtiyaçlarına cevap vermeyi yeğleyen bir ailevi evi. Aile evi diyoruz çünkü aile sıcaklığını hissettiren ortama ve de çalışanlara sahip olduğumuz için. Şimdi de Ankara İdeal Kız Öğrenci Yurdu’nun senin için sağladığı en iyi ayrıcalıklar ve de konforlar neler bunlara bakalım.

Ücretsiz Kahvaltı

Verimli bir gün geçirmenin sırrı, güne güzel bir kahvaltı ile başlamaktan geçer. Güzel bir kahvaltı da haftanın altı günü açık büfe kahvaltı seçeneği ile eğlenceli bir kahvaltıdan geçer. Gün boyu öğreneceğin şeyleri, zihninin daha iyi algılaması için olmazsa olmaz öğünlerden biri olan kahvaltıya yakıt demek daha doğru.

Ücretsiz İnternet

Birçok öğrencinin yakındığı konulardan biri de, sınırlı internet. Özellikle sınav haftası ders dinlemek veya ödev yapmak için bilgisayarına bağladığın interneti aynı anda telefonuna bağlayamıyorsun. Ayrıca yetersiz çekim olduğu için birçok siteye erişim sağlamıyor. Yine aynı şekilde interneti herkes aynı anda kullandığından dolayı çekmiyor ve sabaha kadar bilgisayar başında bekleyebiliyorsunuz. Ama Ankara İdeal Kız Öğrenci Yurdu senin için en iyisini düşündüğü için böyle sorunlarla uğraşmayacağın, ücretsiz internet alt yapısına sahip.

Güvenlik Sistemleri

Her anne baba çoğunun güvenilir bir yere emanet etmek ister hele ki çocuğu kız ise. Ailenizle sürekli irtibat halinde olan en iyi Ankara İdeal Kız Öğrenci Yurdu’nda, giriş- çıkış ve çevre güvenliği için güvenlik sistemi bulundurur. Yine aynı şekilde anlaşmış olduğumuz güvenlik şirketinin temin ettiği güvenlik ile de binanın güvenliği sağlanmaktadır.

Parmak İzi veya Kartlı Giriş Sistemi

Öğrencilerimizin giriş çıkış saatlerini takip edebildiğimiz, parmak izi ve kartlı giriş sistemi ile öğrencilerimiz güvenli bir yaşam sürdürmektedir. Ayrıca kapılarında bulunan kartlı veya master kilit sistemi ile kendileri yurtta olmadığı zamanlarda, odalarının ve de eşyalarının güvenliği sağlanmaktadır. Bu sistemde ise yetkilendirilmesi yapılmamış kişiler girememektedir.

Hijyenik Oda Temizliği

Öğrencilerin ve de ailelerin en çok merak ettiği hatta doğru doğrusu içine kemirdiği konu diyebiliriz. Öğrenci temizlik ile zaman kaybetmemekte ve de temizliğe ayıracağı vakti kendine ayırabilmekte. Odanız günün belirli saatlerinde, düzenli ve de titiz bir şekilde yapılmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu günlerde ise; görevliler tarafından havalandırılıp, dezenfekte edilmektedir.

Çamaşır ve Ütü

İstediğiniz saatte ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz çamaşır makineleri ve de ütüler mevcut. Böylelikle korkulu rüyanız olan problemleriniz ortadan kalkacaktır.

Kafeterya

Yurdumuz içerisinde 24 saat açık halde bulunan kafeterya hizmetimiz, yorgun olduğunuz günlerde, dışarıya çıkmaya erindiğinizde sizin için bir kurtarıcı bir alternatif.

Çalışma Salonları

Hafta sonları, vize haftası, final haftasında kütüphanelerin doluluğunu zamanla göreceksindir. Özellikle kış aylarında, soğukta kütüphaneye gitmek istemeyeceksindir. Sana sağladığımız ferah ve de temiz çalışma salonlarımızla, verimli bir çalışma gerçekleştirebileceksin. Ayrıca aynı bölümde okuduğun bir arkadaşın ile de aynı yurtta kalma olanağın yüksek olduğu için birbirinize fikir alışverişinde bulunup, ders çalışabilirsiniz.

Spor Salonları

Kendi düzenini kurduğun bu hayatta, sağlığına da dikkat etmen gerekir. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur, bu yüzden senin için oluşturduğumuz spor salonlarında, istediğin saatte yararlanabilir, formunu koruyabilirsin. Bize soracak olursan, sabah yapılan spor seni daima zinde tutacaktır. Düzenli bir spor planı oluşturduğunda, günlerini verimli hale getirebilir, esneklik gösterebilirsin. Böylelikle zihinde başlayan stresin önüne geçerek, bedenini korumuş olursun.

Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

26 yıl önce Konya’da ilk şubesini açan Ankara İdeal Kız Öğrenci Yurdu, şuanda toplamda üç şehirde faaliyet göstermektedir. Yapılan etkinliklerin birçoğu Konya temelli olup, Ankara Kız Öğrenci Yurtlarını da dahil ederek, ortaklaşa etkinlikler gerçekleştirmektedir. Böylelikle kardeş yurtları da tanımış olursun.

Radyo İdeal

Sürekli sosyal medya ya da yeni çıkan sosyal mecralardan dinlediğin müziklerden sıkıldıysan, Radyo İdeal senin için. Biraz nostalji biraz sakinlik sağlayan Radyo İdeal ’de istek parçalarını yayınlatarak, arkadaşlarına armağan edebilirsin.

7/24 Diyalog Hattı

Öğrenci merkezli, öğrenci düşüncelerini önemseyen, Pedagojik formasyona sahip olan çalışanlarımızla, düşünce ve önerilerinizi 7/24 aktarabilir, sorunlarını çözebilirsin.

Bugüne kadar sağlamış olduğumuz konfor ve de ayrıcalıklarımızdan ödün vermeden, yaklaşık 65 bin öğrencinin yaşam alanında tercih noktası olduk. Senin için bahsettiğimiz, en iyi Ankara İdeal Kız Öğrenci Yurdu ayrıcalıklarından yararlanmak istiyorsan, seni de Ankara İdeal Kız Öğrenci Yurdu ailesine bekliyoruz.

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram