Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

“ÇILGIN DAHİLER” OLARAK BİLİNEN BİLİM İNSANLARININ İLGİNÇ HİKÂYELERİ

“ÇILGIN DAHİLER” OLARAK BİLİNEN BİLİM İNSANLARININ İLGİNÇ HİKÂYELERİ BLOG
ideal saat ikon 2021-06-16

“ÇILGIN DAHİLER” OLARAK BİLİNEN BİLİM İNSANLARININ İLGİNÇ HİKÂYELERİ

“ÇILGIN DAHİLER” OLARAK BİLİNEN BİLİM İNSANLARININ İLGİNÇ HİKÂYELERİ

Konya İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları olarak sizlerin her dönemde yanında olduğumuz gibi, bu zor dönemlerde elimizden geldiğince yanında olmaya çalıştık. Bundan önceki blog yazılarımızı okuma fırsatınız olmadıysa öncelikle biraz onlardan bahsedelim. Yurtlarımızın bulunduğu şehirler ile ilgili genel öğrenci rotaları çizdik. Yurt yaşamını kolaylaştıracak tüyolardan bahsettik. Şehirlere göre ekonomiden, genel sağlıktan, tercih döneminizde dikkat etmeniz gerekenlerden ve günümüz koşullarında bizleri oldukça zorlayan korona virüsten korunma yollarından bahsettik. Bunların arasında önemli ve ciddiye alınması gerektiğini düşündüğümüz yazılarımız olduğu gibi okurken yurtta karşılaşabileceğiniz öğrenci tipleri ve benzeri oldukça eğleneceğiniz yazılarımız da mevcuttu. Göz gezdirme fırsatınız olduysa zaten tüm bunları biliyorsunuzdur fakat fırsatınız olmadıysa boş vakitlerinizde şuan bulunduğunuz web sitemizin haberler bölümünden blog yazılarımıza bir göz atmanızı dileriz.

            Şimdi ise yine eğlenceli olabileceğini düşündüğümüz ve okurken “Bu bilim insanlarının da hepsi bir tuhaf ya hu!” diyebileceğiniz bir başka yazı ile karşınızdayız. Bazen kimsenin inanmadığı fikirlerin peşinden koşmak ne kadar imkânsız görülse de başarılabildiği gibi başarısız olunsa bile farklı bir insan olabilmeye oldukça yardımcı olur. Bilim insanlarının birçoğu tuhaf ya da asabi bir kişiliğe sahipken, birçoğu da diğer insanların zayıf beyinlerinin sınırlarını anlamayan bilgelerdi ve çok azı hem korkunç hem de gülünç sonuçlara ulaşarak, bilgi arayışlarında olağanüstü bir mesafe kat edebildi. Sınav hazırlıkları, sınav sonuçlarını beklemenin heyecanı, tercih dönemi, tercih sonuçlarını beklemenin heyecanı derken ne kadar sıkılıp bunaldığınızın farkındayız. Bu nedenle hem ilginizi çekebilecek, hem rol model alabileceğiniz, hem de farklı olacağını düşündüğümüz bu konuyu ele aldık.

            Umarız eğlenerek de olsa hayatınızda size bir şeyler katabilecek, ufkunuzu genişletecek ve kendinize olan inancınızı artıracak bir yazı olmuştur. Keyifli okumalar!

  • PİSAGOR

            Pisagor ya da Pythagoras, MÖ 570 - MÖ 495 yılları arasında yaşamış olan İyonyalı (Yunan) filozof, matematikçi ve Pisagorculuk olarak bilinen akımın kurucusudur. "Sayıların babası" olarak bilinmesinin yanı sıra en iyi bilinen önermesi, kendi adıyla anılan Pisagor teoremidir. Geometrinin temeli olan Pisagor Teoremi için ona teşekkür edebilirsiniz. Ancak bazı fikirleri zaman içerisindeki gelişmelere yenik düşmüştür.

            Pisagor’un ‘müritleri’ diyebileceğimiz takipçileri olduğu ve sayılara mistik özellikler atfettikleri söylenir. Pisagor grubuna yeni katılan birisinin, tam olarak kabul edilmesi için, sırlarını korumak adına beş yıl boyunca konuşmaması gerekirmiş. Pisagor ve müritleri vejetaryenlik felsefesini benimsemiş fakat ilginç bir şekilde fasulyeye dokunmayı ve yemeyi kendilerine yasaklamışlardır. Bir başka ilginç ayrıntı ise önce sağ ayakkabılarını giymeleri ve herkesin yürüdüğü yollardan yürümemeleridir. Anlatılanlara göre, Pisagor’un ölümü fasulye yüzünden olmuştur. Bir gün bir düşmanı Pisagor’un evini basıp yakmıştı, kaçmaya çalışan Pisagor ise bir fasulye tarlasının önüne gelmişti. Pisagor, tarlaya girip kaçmak ve böylece fasulye yasağını ihlal etmek yerine ölmeyi tercih etmişti.

  • TYCHO BRAHE

Tycho Brahe, asıl adıyla Tyge Ottesen Brahe, Danimarkalı simyacı, matematikçi astronom ve astrologdur. Kopernik'in ölümünden 3 yıl sonra doğmuştur ve asil bir soydan gelir. Kendisi 16. yüzyıldaki ilginç yaşamı ve ölümü ile bilinir. Burnunu üniversitedeki bir düelloda kaybetmiş ve daha sonrasında metal protez takmıştır.

            Partilere olan aşırı sevgisinin ölüm sebebi olmuş olabileceği söylenmektedir. Kendine ait bir adası olduğu bilinir ve çoğu zaman arkadaşlarını çılgın partiler için şatosuna davet etmektedir. Prag’daki bir şölende, Brahe tuvalete gitmesi gerektiğinde masada oturmaya devam etmek için direnmiştir. Çünkü masadan ayrılmak asil öğretilerine göre görgü kurallarına aykırı bir harekettir. Fakat bu oldukça yanlış bir hareket olmuştur çünkü Brahe bu olaydan sonra böbrek enfeksiyonu geçirmiş ve 11 gün sonra mesanesi patlamıştır.

  • BUCKMİNSTER FULLER

            Richard Buckminster Fuller, Amerikalı felsefeci, mühendis, mimar, şair, yazar ve mucit. Fuller, hayatı boyunca insanlığın Dünya gezegeninde daha uzun ve başarılı yaşama şansının olup olmadığını ve varsa nasıl olacağını anlamaya çalışmıştır. Dymaxion isimli otomobil icadı ile ünlüdür. Dünya çapında seyahat ederken, birkaç saat diliminde zamanı söylemek için koluna üç saat takıyordu ve yıllarını her gün sadece iki saat uyuyarak geçirdi. Buna Dymaxion uykusu adını verdi. Fakat sonunda vazgeçti çünkü meslektaşları uyumadan ona yetişemiyordu. 1915’ten 1983’e öldüğü güne kadar, 15 dakikalık aralıklarla dini olarak değiştirdiği hayatının ayrıntılı bir günlüğünü tuttu.

  • NİKOLA TESLA

            Nikola Tesla bilimin tanınmamış kahramanlarından biridir. 1884’te Sırbistan’dan Amerika’ya gelmiş ve hemen Thomas Edison için çalışmaya başlamıştır. Bazılarından Edison’un da kendine pay çıkardığı radyo, robotik ve elektrik alanlarında önemli buluşlar ortaya koymuştur. Örneğin; ampulün gerçek icat edeni Edison değil, Tesla’dır.

            Buluşlarına çok erken yaşta başlayan Tesla, daha 6 yaşındayken kendi su çarkını yapmıştır. Fakat gariplikleri olan bir çocuk olduğu aşikârdır. Kimsenin saçına dokunamaması, yürürken adımlarını sayması, parlak ve yuvarlak cisimlere karşı olan zaafı birçok kaynakta geçmektedir. Ayrıca, her zaman yemeğinin kübik içeriğini hesapladığı, bunu başaramazsa yemek yemeyi reddettiği de söylenir. 3 numaraya takıntılı olduğu, 3 kez binanın etrafında yürümeden binaya girmediği ve her öğünde, yemek kaplarını parlatmak için tam 18 adet peçete kullandığı da söylentiler arasındadır.

  • WERNER HEİSENBERG

            Dalgın Profesör olarak da tarihe geçen Alman fizikçi Karl Werner Heisenberg kendi ismiyle anılan Belirsizlik İlkesi'ni bulmuştur. Atom yapısı bilgisine katkılarından dolayı 1932 yılında Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüştür. Münih Üniversitesi'nde Arnold Sommerfeld ile beraber araştırmalar yaptı. Aklı bir karış havada olan parlak bir teorik fizikçi olarak anılıyordu. 1927’de Alman teorik fizikçi, kuantum mekaniğindeki ünlü belirsizlik denklemlerini, küçük minik atomik parçacıkların küçük ölçeklerindeki davranışını açıklayan kuralları geliştirdi.

            Ancak doktora sınavında az kalsın başarısız oluyordu, çünkü deneysel teknikler hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyordu. Doktora derecesi komitesindeki şüpheci bir profesör kendisine bataryanın nasıl çalıştığını sorduğunda, ilginç bir şekilde hiçbir fikri yoktu.

  • ROBERT OPPENHEİMER

            Fizikçi Julius Robert Oppenheimer, bilim ve teknoloji dünyasında "ilk nükleer bombanın babası" olarak anılan, Manhattan Projesi başkanlığını yapmış Yahudi kökenli ve Amerikalı bir profesördür. Oppenheimer, sekiz dili akıcı bir şekilde konuşabilen ve şiir, dil bilimi ve felsefe gibi geniş bir ilgi alanına sahip bir bilgedir. Evet! Yanlış okumadınız sekiz dili akıcı bir şekilde konuşuyordu. Kendisi diğer insanların sınırlamalarını anlamakta bazen zorlanırdı.

            1931’de Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nden meslektaşı olan Leo Nedelsky’den kendisi için bir ders hazırlamasını istemiştir, her şeyin Oppenheimer’ın ona verdiği kitapta olduğunu düşünen Leo, bunun kolay bir iş olduğunu düşünüp kabul etmiştir. Fakat daha sonra şaşkın bir şekilde geri dönüp, kitabın Felemenk’çe olduğunu söylemiştir. Buna Oppenheimer’ın tepkisi sanki okurken çözülebilirmişçesine “Ama bu oldukça kolay bir Felemenk’çe ile yazılmış!” olmuştur.

  • PAUL ERDőS

            Kendini mesleğine adamış, hiçbir zaman evlenmemiş, sürekli seyahat halinde olan, meslektaşlarının kapıları önüne aniden ortaya çıkıp ‘’Algılarım açık.’’ diyerek çalışmalarının peşinden koşan ve devam etmeden önce sorunlar üzerine 1 ya da 2 gün mutlaka düşünen Macar bir teorisyendir. İlerleyen yıllarında, çok fazla kahve içmeye ve uyanık kalmak için kafein ve amfetamin hapları kullanmaya başlamıştır. Çünkü günde 19-20 saat matematik üzerine çalışmaktadır. Kararlı odaklılığı ile karşılığını almıştır: Matematikçi yaklaşık 1,500 önemli makale yayınlamıştır. Günümüz matematikçileri halen altı dereceli ayrılık sayılarını açıklamaya ve  ‘’Erdős sayılarını" hesaplamaya çalışmaktadır.

  • OLİVER HEAVİSİDE

            İngiliz matematikçi ve elektrik mühendisi Oliver Heaviside, elektrik devrelerini analiz etmek ve diferansiyel denklemleri çözmek için karmaşık matematik teknikleri geliştirmiştir. Fakat kendi kendini eğitmiş dahi; bir arkadaşı tarafından ‘’birinci sınıf tuhaflık’’ olarak adlandırılmıştır. Heaviside evini dev granit bloklarla donatmış ve aşırı yazma isteğine sebep olan bir beyin rahatsızlığı olan hipergrafi geçirmiştir. Aynı zamanda tırnaklarını parlak pembeye boyayan ve günlerini garip bir şekilde boş duvarlara bakıp süt içerek geçiren bir bilim insanıdır.

  • RİCHARD FEYNMAN

            Richard Feynman, 20. yüzyılın en verimli ve ünlü fizikçilerinden biridir. Amerika’nın en gizli çalışması olan Manhattan Projesi’nde ünlü bir atom bombası inşa etmek üzere yer almıştır. Fakat biraz şakacı ve sorun çıkaran biri olarak bilinmektedir. Söylentiye göre Los Alamos’taki Manhattan Projesi’nde sıkıldığında, sistemlerin kolaylıkla nasıl kırılabileceğini göstermek için boş vakitlerinde kilitleri açmak ve güvenliği kırmak üzerine çalışmıştır. Ancak bu onun maceralarının sonu değildir. Nobel ödüllü kuantum elektrodinamik teorisini geliştirirken Las Vegas gösteri kızlarıyla vakit geçirerek, Maya dilinde uzmanlaşmış, Türk ve Moğol toplumlarının gırtlaktan söylediği şarkıları öğrenmiş ve kauçuk o-halkalarının 1986’da Challenger uzay aracının patlamasına nasıl sebep olduğunu açıklamıştır.

  • KEMİK SAVAŞLARI ( Othniel Charles Marsh - Edward Drinker Cope)

            1800’lerin sonu, 1900’lerin başında gerçekleşen büyük dinozor saldırısı sırasında, iki adam dinozor için fosilleri arayışında birbirlerine üstün gelmek seviyesi gitgide yükselen kötü taktik serileri kullanmışlardır. Yale Üniversitesi’ndeki Peabody Müzesi’nde paleontolog olan Othniel Charles Marsh ve Philadelphia’daki Academy of Natural Sciences’ta çalışan Edward Drinker Cope, dost olarak başladıkları araştırmalarına kısa süre içerisinde birbirlerinden nefret eden iki düşman olarak devam etmişlerdir. Fosil avlanma gezisinde Marsh, fosil çukurunun bekçilerine dikkatlerini başka alana çevirmeleri için rüşvet vermiştir. Yine başka bir keşifte Marsh, Cope’in keşif gezilerinden birine casuslar göndermiştir. Söylentiler, birbirlerinin keşiflerini engellemek için birbirlerinin kemik yataklarını bombaladıkları üzerine dahi dönmüştür. Yıllarca birbirlerini bilimsel yazılarda küçük düşürmek, gazetecilikte uygunsuzluk ve mali yanılsamalarla suçlamakla geçirmişlerdir. Yine de iki araştırmacı da, paleontoloji alanına büyük katkılar sağlamıştır: Stegosaurus, Triceratops, Diplodocus ve Papasaurus gibi ikonik dinozorlar onların çabaları sayesinde ortaya çıkarılmıştır.

Kısacası, tüm bilim insanlarının bir şekilde tuhaf davranışlara ve tuhaf yaşantılara sahip olduğunu görmekteyiz. Bunlar elbette ki kötü izlenimli durumlar değiller. Fakat bazen biraz fazla ilgi çekici, bazen de takdir edersiniz ki komik olabiliyorlar. Her insanın hayatında diğer insanların tuhaf karşılayabileceği şeyler illa ki mevcuttur. Söylemek gerekir ki bu insanlar –bilim insanları- yalnızca göz önünde oldukları için gariplikleri daha çok göze çarpmaktadır. Farklı olmaktan korkmamalı, farklı olduğumuz için kendimizi oldukça da şanslı saymalıyız. Çünkü herkes gibi olmamak ve bununla gurur duymak; aslında hayata atılabilecek en güzel adımlardan biridir. Konya İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları olarak sizler için derlediğimiz bu yazıyı beğenmiş olmanızı diler, kendimize kattığımız her yeni değerin de hayatlarınızda bir yerlerde sizlere fayda sağlamasını isteriz.

Konya İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları

            İdeal ailesi olarak Konya’dan yola çıkıp iki ilde daha kız ve erkek öğrenci yurtları bazında sürdürdüğümüz; çeyrek asrı aşkın bir süredir ve tabii halen vermekte olduğumuz hizmetleri, çağın niteliklerine, sizlerin istek ve ihtiyaçlarına göre değiştirip geliştirerek devam ettirme niyetindeyiz. Şuan yazımızı okuduğunuz web sitemizden, Ankara, Konya ve İstanbul’da bulunan yirmi bir adet İdeal Öğrenci Yurtları şubesini sanal tur ile gezebilirsiniz. Fiyatlar konusunda bilgi alabilmek için; sitemizde yer alan “Biz Sizi Arayalım” butonuna numaranızı bırakabilir veya kalmak istediğiniz yurdumuza ait şubenin telefon numarasını direkt olarak kendiniz arayarak da bilgi edinebilirsiniz. İdeal Öğrenci Yurtları ailesi olarak, uygun fiyatlarla, sağlıklı ve konforlu bir yaşam için sizleri de aramıza bekler, güzel günler temenni ederiz. Yeni yazılarımızda görüşmek üzere! Sağlıkla kalın.

                                                                                                         

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram