Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Başarısızlığın Getirdiği Başarı

Başarısızlığın Getirdiği Başarı BLOG
ideal saat ikon 2021-06-28

Başarısızlığın Getirdiği Başarı

Başarısızlığın Getirdiği Başarı

Kalıcı olmadığımız bu dünyada başarılı olmak, bu gezegende ikamet eden herkesin arzusudur. Küçük yaştan daha doğrusu okuma yazma eğitimini almaya başladığımız dönemden bu yana bizlere aşılanan hep bir “başarı” odaklı çalışma sistemi olmuştur. Bazen uygulanan bu sistemde, bizleri yönlendiren kişilerin, istedikleri doğrultuda başarılı olamamış olabiliriz. Bu blog yazısını okuyan sevgili arkadaşım, belki sende ilk defada istediğin veya senin için başkalarının istediği bölümü ilk yıldan kazanamamış olabilirsin. Kazanamadığın bu süre zarfında, başkaları tarafından senin için uygun görülen bölümün, aslında senin istediğin bir bölüm olmadığını anlamış olabilir ve kendi hayalin olan bir bölüm için çabalamış olabilirsin. Kim bilir?

Bu arzu başkası tarafından ortaya çıkarılsa da aslında bunlar hepimizin temel içgüdüsü olarak ortaya çıkmaktadır. Herkes üstlendiği sorumluluklarda, seçimlerinde hep başarılı olmak ister ve bu yönde çabalar. Bazen bütün verdiğimiz emek ve çaba sonucu başarılı olamayabilir ve bununla eşdeğer olarak motivasyonumuz düşebilir. Ama üzülme, dünyada birçok başarılı insanın sırrının başarısızlık olduğunu biliyor muydun?  Evet, evet televizyonda, sosyal medyada ve birçok farklı mecradan takip ettiğimiz, hayranlıkla izlediğimiz veya baktığımız o başarılı insanların, aslında bir veya birden fazla başarısız olarak o noktada oldukları kulağa ilginç geliyor değil m?

Bu başarı hikâyelerinin hepsinin birer masallarda olduğunu düşünürüz ama aslında bunların hepsi gerçek hayatta yaşanan olaylardan alıntıdır. Başarılı olmak, zeki olmaktan değil, istediğin hedefe ne kadar odaklandığından geçmektedir. Bu yüzden bu blog yazımızda, senin idolün olan veya gıpta ettiğin başarılı insanların, hayat değiştiren,  inanılmaz hikâyelerini ve ortak yönlerini aldık. Ankara’da başlayacağın yeni hayatında, başarılı olabilmen adına, örnek alabileceğin birkaç hikâye anlatacağız.  Bahsedeceğimiz hikâyelerin sana heyecan vereceğini, hayatını değiştireceğini ve hatta sana kendi hikayeni yazdıracağını düşünüyoruz.   

Başarılı İnsanların Başarı Sırları

Öncelikle bu sırlardan yola çıkmak, onların nasıl bir yol izlediğini görmeni sağlayacaktır. Ve bir gün sende başarısız olduğunda, hayatta her şeyin bir yol olduğunu bilmelisin. Bu sırlar başarısız olduğunu düşündüğün noktada, senin için bir anahtar aynı zamanda karanlığını aydınlatan bir ışık olacak.

  • Hedef Belirleyin

Başarılı olmak istediğin konu ne? Öncelikle bunu belirlemelisin. Ardından o başarıya ulaşmak adına hedeflerin koymalısın. Bu hedefler; spesifik, anlamlı, ulaşılabilir, ilgili ve zamana dayalı hedefler olmalı. Hedefleri belirledikten sonra da kontrol altında tutmalıyız. Nasıl mı?  Belirlediğin hedeflerin, başarıya ulaşmandaki etkisini gözlemleyebilmek adına, bu hedeflerin de sürekli olarak değerlendirilmesi ve bunlara ulaşmak için planların yeniden ayarlanması gerekir. Çünkü bu hedefler belki seni başarıya götüremeyebilir.

Ancak buradaki ilk adım; hedeflerinizi yazılı olarak oluşturmak olmalıdır. Ne elde etmek istediğinizi, bu konuda ayrıntıya girdiğinizden ve hedeflerinizi ölçebildiğinizden emin olun. Her şeyi yapmak için güçlü bir nedene ihtiyacın var bu yüzden hedefi sağlam belirlemelisin.

  • Plan Oluştur

Oluşturduğun plan, seni hedeflerine götürecek olan adımın nasıl atman gerektiğini gösterecektir. Plan olmadan hedefe ulaşmak olanaksızdır. Düşünsene, akşam yiyeceğimiz yemeğin bile bir plan var, ki başarı gibi yüksek bir durumun olmaması imkansız. Bir ormanda olduğunu düşün, plan senin bu ormandaki pusulan, seni başarıya götüren.

  • Harekete Geç

Hedefi belirledin, hedeflere ulaşmak için planını yaptın. Şimdi sıra, hedeflere ulaşmak için planlarını harekete geçirmekte. Bazen bu harekete geçmeden önce içinde bir endişe olabilir ama unutma; başarıya ancak korkularını yenerek ulaşabilirsin. Korkarak başarılı olamazsın. Başarıya ulaşmak için planlarında bahsettiğin adımları atarak, harekete geçmeye başla. Emin ol, attığın bir adım, diğer adımları atmanı sağlayacak.

  • Alışkanlık Geliştir

Kötü alışkanlıklarını bir tarafa bırak. Öncelikle buna beden sağlığınla başla. Sağlam kafa sağlam vücutta, başarı ise sağlıklı bir düşünce ile elde edilir. Bu yüzden sana zarar veren düşüncelerden zihnini ve bedenini arındırmaya başla. Mesela artık öğleye doğru değil de, sabahın ilk saatlerinde kalkarak,  sporunu ve kahvaltını yaparak, güne güzel başlayabilirsin. Günün belirli saatlerinde, tek başına, hedeflerin için farklı düşünceler içerisine girebilir, yeni yollar bulabilirsin. Burada en önemli kilit taşı, hedeflere giden yolda alışkanlık kazanmaktır.

  • Motivasyonunu Kaybetme

Bu zorlu mücadele sonrasında birçok insanın karşısına çıkıp, tüm gözler senin üzerinde iken başarı hikâyeni anlatmak ve herkesin senden ilham alması… Ne güzel bir hayat değil mi?  Hayal değil aslında, bunu hayal olmaktan çıkarmak senin elinde. Kendini sürekli, bu yorucu maratonun sonunda zirvede olduğunu düşünerek motive et. İnan ki; hayalini kurduğun şey ile kendini motive etmek, her zaman adımlarını sağlam atmanı sağlayacak ve senin başkalarına duyduğun hayranlığı, başkaları da senin için duyacak. Yani sonuç olarak; her şey sende bitiyor.

Başarılı İnsanların Bu Hikayelerini Biliyor Muydunuz? 

Girişte bahsettiğimiz gibi hayranlık duyduğumuz birçok başarılı insanın bazen kırık bazen buruk bazen ise acı bir hayat hikâyeleri vardır.

  • Yoksul Kadınların Umudu Oprah Winfrey

20. yüzyılın dolar bazında 2004 yılı itibariyle, dünyanın tek ve en zengin siyahi Amerikalısı olan Oprah Winfrey, birçok insana umut ışığı olacak başarı hikâyesine sahip. Sahip olduğu yeteneği ve azmi ile sıfırdan başlayarak, şimdilerde ünlü bir oyuncu, televizyoncu ve yazar konumundadır.

Babası ve annesi evli olmayan Oprah, 29 Ocak 1954 günü ABD'nin Mississippi eyaletindeki Kosciusko kasabasında doğdu. Yaşamının ilk altı yılı, annesinin, büyükannesinin yanına taşınması ile birlikte yoksulluk içinde geçirmiştir. Bu zamanlarda yaramazlık yaptığında, büyükannesi onu, ince bir ağaç dalı ile dövermiş.  Büyükannesi tarafından üç yaşında iken okumayı öğrenen Oprah, 13 yaşında eğitim seviyesi yüksek bir okuldan burs kazandı.  14 yaşındaki iken uğradığı taciz sonucu hamile kalan Oprah, yaşadıklarından dolayı isyankar bir yaklaşım sergilediği için, okulda gösterdiği başarısı düştü ve annesi onu babasının yanına gönderdi.

Babasının eğitim teşvikli bir insan olması sonucu, Oprah başarılı bir öğrenci olarak hayatına devam etti ve okuduğu lisenin konuşma takımına katılarak,  ülke çapında dramatik yorumda ikincilik kazandı. Adım attığı başarı merdiveninde,  başka bir konuşma yarışmasına katılarak Tennessee Eyalet Üniversitesi’ne tam burs aldı ve orada iletişim konusunda öğrenim yaptı. Medya kariyeri ise bu üniversitede bir radyoda çalışarak başladı. Yerel medyada çalışmaya başladığında ise hem en genç haber sunucusu hem de ilk siyahi kadın sunucusuydu. Oprah, 1983 yılında Chicago’da izlenmeyen bir Talk Show’u sunarak, sabah sunulan Show’u, tam güne çıkarmayı başarmıştır.

TIME dergisi çok kısa bir zamanda yükselen Oprah'ın başarı sırlarını yazdı ve kendisini övdü. Oprah aynı zamanda ABD Eski Başkanı Barack Obama'nın başkanlık seçimi kampanyasında büyük desteğiyle dikkatleri üzerine çekerek,  2013 yılında Obama tarafından Cumhurbaşkanlığı Madalyası ve Harvard’dan Fahri Doktora derecesi aldı. Oprah şimdilerde ise 'Harpo Productions'da başkanlık ve CEO, 'the Oprah Winfrey Network' şirketinin ise başkanlık, CEO ve CCO görevlerini üstlenmekle birlikte 3 milyar dolarlık servete sahip.

  • Umudunu Kaybetme Filmi’nin Başrolü; Chris Gardner

Hepimiz motivasyonumuzu toplamak için “Umudunu Kaybetme” filmini izlemiştir.  Orada birçok zorluğa rağmen pes etmeyen Chris Gardner’ın hikâyesinin gerçek olduğunu biliyor muydunuz?

Babasını hiç tanımadan, üvey babası ile büyüyen Gardner, annesinin üvey babasını öldürmeye kalkması üzerine esirgeme kurumuna verilmiştir.  Annesinin “ oğlum eğer inanırsan, istediğin her şeyi başarabilirsin” sözü üzerine, birçok şeyi başardığını dile getirmiştir. Tıpkı filmdeki gibi  1974 yılında medikal cihazlar satmak için San Francisco’ya giden Gardner,  otoparkta gördüğü bir arabaya hayran kalarak, sahibine nasıl aldığını sormuş ve arabanın sahibi onu borsaya yönlendirmiştir.

Bir borsa şirkette staj ayarlayan Gardner, maddi durumu gittikçe kötüye gittiği ve ev kirasını ödeyemediği için eşi terk edip, oğlu ile birlikte sokakta kalmaya başlamıştır.  Kazandığı para ile sadece oğlunu kreşe göndermekle yetinip, aş evlerinde karınlarını doyurmakla yetiniyorlardı. Böyle bir hayatta zorlansa da, hiçbir zaman pes etmedi ve stajını tamamlayarak, aynı yerde işe girdi.  Artık evinin kirasını ödemeye başlayan Gardner, pes etmeden 1987 yılında Gardner & Rich adıyla danışmanlık şirketini kurdu.  Bugün 60 milyon dolarlık servete sahip olan 64 yaşında olan Gardner, yaşadıklarını ve hayatını şu cümlelerle anlatıyor: “Çocukluğum kaderim olsaydı, bugün karısını döven, çocukları taciz eden alkolik bir herif olurdum. Ben ise annemin sesini dinledim. Karanlığa değil, ışığa doğru yürüdüm…

  • Robert Downey Jr’ın İlham Dolu Hikayesi

The Avengers, Iron Man ve Sherlock Holmes gibi birçok filmde oynayan, Hollywood en ünlü ve başarılı aktörlerinden biri olan Robert Downey, başarının çabalamaktan geçtiğini gösteren hikayesi.

1965 yılında Manhattan doğumlu olan Downey’in babası yönetmen ve oyuncuydu.  Babası uyuşturucu bağımlısı olduğu için 6 yaşında uyuşturucu ile tanışan Downey, 9 yaşında artık bir uyuşturucu bağımlısı haline gelmiştir. 1991 yılında uyuşturucu bağımlılığı yüzüne var olan ilişkisi bitti ve hayatı tamamıyla kontrolden çıktı. Uyuşturucu bağımlılığından birçok kez tutuklanarak, hapse girdi. Birçok kez rehabilitasyona yatırıldı, en sonunda ise aşırı uyuşturucu kullanımından bir komşusunun evine girerek uyuyakalınca,  bu nedenle 3 yıl boyunca uyuşturucu tedavisi görmeye başladı. Uyuşturucu testi talimatlarından birini kaçırdığı için 6 ay boyunca hapiste kaldı. Hapisten çıktığında ise ne parası ne de ailesi vardı. Bunun üzerine geçimini sağlamak için pizzacıda işe girdi. 2005 yılında sevdiği kadın aynı zamanda yapımcı Susan Levin sayesinde tamamen uyuşturucudan temizlenerek,  evlendi. Geçmişi geride bırakarak,  şu anda Hollywood’un başarılı ve dünya çapında tanınan aktörlerinden biri konumundadır.

  • KFC’yi Kuran Adam: Colonel Sanders

Fast food markası olan KFC’nin logosunda neden erkek silueti var hiç düşündünüz mü?

Bu keçi sakallı adam,  KFC’nin kurucusu Colonel Sanders. 1890 yılında Indiana’da dünyaya gelen Sanders,  5 yaşında babasını kaybetmesi üzerine, annesi çalışmaya başladığı için 5 yaşında kardeşlerine bakmaya başladı. 10 yaşında iş hayatına atılan Sanders, 16 yaşında okulu bıraktı ve 17 yaşında 4 ayrı işten kovuldu. Annesinin evlenmesi üzerine, üvey babası ile anlaşamadığı için evden kaçtı ve doğum tarihini değiştirerek, Amerikan ordusuna katıldı. Fakat bir süre sonra ordudan da terhis edildi. 18 yaşında eşi ile evlendiğinde, 22 yaşına kadar trenlerde kondüktördük yapmış fakat oradan da kovuldu ve eşi, çocuklarını alarak, Sanders’i terk etti.

Üç çocuğundan oğlu vefat edince, Colonel depresyona girmiştir. Hayatı boyunca birçok işe girerek başarılı olmaya becerememekle birlikte bu başarısızlığın üzerine intihar etmeyi düşünmüştür. Annesinin çalışması üzerine, beş yaşında iken kardeşlerine bakmaya başlayan Colonel’in en iyi yaptığı şey yemekti. İşte bu zorlu günlerde aklına en iyi yaptığı şeyin yemek olduğunu hatırlayınca, Tennessee yakınlarındaki Corbin şehrinde bir benzin istasyonunda açtığı ilk KFC dükkanında, kendi özel sosuyla kızarmış tavuk satmaya başlamış ve müşteriler tarafından çok sevilmeye başlanmıştır.

Ne yazık ki bu hikayesi de uzun sürmeyen Sanders, dükkanının bulunduğu yolun yıkımı ile dükkanı batmıştır. 66 yaşında pes etmeden, elindeki emekli maaşı ile arabasıyla Amerika’da gezdiği bin 9’uncu dükkanla anlaşma sağlayıp, teklifini kabul ettirmiştir. Artık tariflerini müşterilerle buluşturacak uygun bir nokta bulup, şirketin reklam yüzü olması şartıyla, şirketini 2 milyon dolara satmıştır.

Başarıya ancak bazı şeyleri başaramayarak ulaşıldığını, dünyaca ünlü başarılı insanların hayat hikayelerinden de okuyarak öğrenmiş olduk.  Tüm zorluklara rağmen pes etmemeyi, başarıya ise tamamen çabalayarak ulaşılabileceğini bir kez daha teyit ettik. Başlayacağın bu yeni hayatta, karşına nasıl bir engel çıkarsa çıksın, kendini çaresiz hissettiğin noktalarda daima kendine şunu hatırlat. “Bu engellerin ve başarısızlıkların hepsi başarıya ulaşman için bir çıkış yoludur.”

Asla pes etme.

 

 

 

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram