Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

“Baş Öğretmen’den Anılar”

“Baş Öğretmen’den Anılar” BLOG
ideal saat ikon 2021-12-20

“Baş Öğretmen’den Anılar”

“Baş Öğretmen’den Anılar”

Öncelikle merhabalar, Özel İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları olarak sizler için bu hafta Atatürk ile ilgili bir konu seçtik. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı herkes tarafından merak edilen bir konudur. Çocukluğumuzdan itibaren hepimiz Atatürk’ün hayatını ders kitaplarından bir şekilde okumuş veya dinlemişizdir. Bu bilgiler, kahramanlıklar, yaşam tarzı ve idealistlik hepimizin içindeki Atatürk sevgisini ve saygısını daha da artırmıştır. Peki ya hiç çocukluk anılarını dinledik mi? Bazı öğretileri çocukluğumuzdan bu yana defalarca kez dinlemiş olsak da, Atatürk’ün çocukluk anılarını bizlere çok da anlatan olmamıştır. Bu yazımızda sizler için Atatürk’ün az bilinen çocukluk anılarından ve sözlerinden bahsedeceğiz.

Atatürk’ün Çocukluk Dönemi

            Hepimizin de bildiği üzere Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir; annesi Zübeyde Hanım ve babası Ali Rıza Efendi’dir. Atatürk ilköğrenim sürecine dini tarzda eğitim veren bir Mahalle Mektebi’nde başlamıştır. Daha sonra dönemin modern tarzda eğitim anlayışına sahip olan Şemsi Efendi İlkokulu’na geçmiştir. Bu okulda öğrenim gördüğü sırada, yani çok küçük bir yaşta, babası Ali Rıza Efendi vefat etmiştir. Ali Rıza Efendi’nin vefatı üzerine annesi Zübeyde Hanım ve kardeşi Makbule Hanım hep birlikte dayısı Hüseyin Efendi’nin yanına taşınmışlardır. Çocukluğu boyunca kız kardeşi Makbule Hanım ile dayısının çiftliğinde tarla işlerine yardım etmiş, bol bol kitap okumuştur. Atatürk, henüz çocukluğunda askeri mektebe giden çocukları da görerek asker olma hayalleri kurmaya başlamıştır. Annesi ise askerliği tehlikeli bulduğu için oğlunun memur olmasını istemektedir fakat Atatürk annesinden gizlice askeri mektep sınavlarına girmiş ve kazanmıştır. 

            Mustafa Kemal Atatürk, henüz çocuk yaşlarda zekâsı ve olgunluğu ile ön plana çıkan bir çocuk olmuştur. Onun üstün zekâsını ilk fark edenlerden birisi de matematik derslerine giren Yüzbaşı Mehmet Efendi olmuştur. Belki de Atatürk’ün çocukluk anıları denildiğinde herkesin bildiği ilk anı öğretmeninin ona Kemal adını vermesidir. Öğretmeni, sınıfta Mustafa isminde birçok öğrenci olduğu için ona Kemal adını vermiştir. O dönemde birine isim vermek oldukça kıymetli bir durumdur. Böylece ortaokul döneminde adı Mustafa Kemal olmuş, öğrenim gördüğü her okulda, hem sınıf arkadaşlarının hem de öğretmenlerinin takdirini kazanmıştır. Hadi şimdi de pek bilinmeyen anılara bir göz atalım!

Mustafa Kemal Atatürk ve Ailesi

            Atatürk yedi yaşındayken vefat eden babası Ali Rıza Efendi, gümrük memuru olarak görev yapmaktaydı. Aynı zamanda kereste tüccarlığı yaptığı da bilinmektedir. Annesi Zübeyde Hanım, 1857 yılında Langaza’da doğmuş, 1923’te, Latife Hanım Köşkü’nde hayata gözlerini kapamıştır. Atatürk’ün çocuk olduğu dönemde difteri aşısı henüz bulunmamıştır. Atatürk’ün iki ağabeyi Ömer ve Ahmet, ayrıca ablaları Naciye ve Fatma hayatlarını bu bulaşıcı hastalık sebebi ile kaybetmişlerdir. Atatürk’ün geriye kalan tek bir kız kardeşi vardır; o da Makbule Hanım’dır. Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Atadan, Cumhuriyetin ilanından sonra Ankara’ya taşınmış ve 1952 yılında “Büyük Kardeşim Atatürk” kitabını yayımlamıştır. Kitabını yayınladıktan dört yıl sonra da, yani 1956 yılında, hayata gözlerini kapamıştır.

Atatürk’ün Çocukluk Anıları

Atatürk’ün çocukluk anılarından ikisi onun askerliğe olan ilgisinin ve sevgisinin çok küçük yaşlardan geldiğini gösterir niteliktedir. Hadi öncelikle bu anılara da bir göz atalım;

            Atatürk ortaokul yıllarındayken yaşadıkları evin çevresinde çocuklar o dönemin popüler oyunlarından biri olan “birdirbir” oyununu oynuyorlardı. Oyun; bir çocuğun eğilmesi ve diğer çocukların da sırasıyla onun üzerinden atlaması şeklinde ilerliyordu. Atatürk bu oyunu sevmez fakat oyunu oynayanları izlemeyi ve onlarla eğlenmeyi çok severdi. Hatta oyun sırasında yere düşenleri gördükçe kahkahalar atardı. Bir gün çocukların onun da oyuna katılmasını istemesi ile zorla oyuna giren Mustafa Kemal sırayla herkesin üstünden atlamış eğilme sırası ona geldiğinde ise eğilmeden dimdik durup “Haydi atlayın!” demiştir. Çocuklar bu duruma karşı çıkınca da “Ben eğilmem, böyle atlayabilirseniz atlayın!” diye direnmiştir. Sonrasında ise çocukları asker oyunu oynamaya ikna etmiş ve mahalledeki tüm çocuklara birdirbir oynamayı bıraktırmıştır.

Bir başka anısında ise;

            Makbule Hanım, ağabeyi Atatürk'ün bir insan olarak çeşitli yönlerini içtenlikle anlatır. Ağabeyinin çocukluk yıllarına dair pek çok anekdotu dile getirir. Makbule Hanım ağabeyinin çocukluk yıllarında her çeşit oyuncağa, özellikle de silahlara düşkün olduğunu belirterek, daha o yıllarda askerliğe sempati duyduğunu dile getirir. Ne var ki; günlerden bir gün Atatürk silahla oynarken az kalsın bir felakete yol açacaktır. Atatürk, elindeki eski bir silahı temizlemesine yardım etmesi için kız kardeşi Makbule Hanım’ı yanına çağırır. İşte o anı Makbule Hanım şöyle anlatır: "Karşısına geçtim, o da elindeki lüveri temizlemeye başladı. Ne yaptı nasıl etti, bilmiyorum. Birden korkunç bir ses duyuldu. Annem korku ve heyecan içinde: ‘Eyvah! Kardeşini öldürdün Mustafa!’ dedi. Ben ise ‘Ağabeyim öldü!’ diye ağlıyordum. Tabancanın dumanı kalkınca baktık ki ikimiz de sağız.”

Atatürk’ün çocukluk anıları denildiğinde birçoğu okul zamanlarına ait anılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anılardan bir diğeri ise şu şekildedir;

            Atatürk, Şemsi Efendi İlkokulu’nda eğitim öğrenim görürken bir gün beden eğitimi dersinde koşu yarışmasına katılmıştır. Bu yarışmayı kazanan okullar arası yapılacak koşu yarışmasında okulunu kendisi temsil edecektir. Atatürk’ün öğretmeni okulun etrafında iki tur atıp buraya ilk gelen birinci olacak demiştir. Yarışın başlaması ile Atatürk ilk turu birinci olarak bitirmiş, ikinci turunda ise koşarken bir kuş yavrusu görmüş ve onun bir kedi tarafından yenilebileceğini düşünüp yarışı bırakarak küçük kuşu kurtarmak istemiştir. Yarışı yürüyerek ve sonuncu bitiren Atatürk oradan uzaklaşırken yarışmayı birinci bitiren çocuk öğretmenine “Öğretmenim Mustafa Kemal bu yarışın birincisidir. Bir kuş yavrusunu kurtarmak için yarışı bıraktı, yoksa o hepimizden daha hızlıdır.” demiştir. Bunun üzerine Atatürk çok sevinmiş ve yarışmada okulunu temsil edecek o kupayı kazanmıştır. 

Öğretmenler günü haftasına özel “Baş Öğretmen’den Anılar” blog yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yeni yazılarda görüşmek üzere… Sağlıkla kalın! (:

Konya İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları: Zafer-Alâeddin

            Konya’da öğrenci yurdu işletmeciliğindeki 26. yılımızı, 17 adet şube ile geride bırakıyoruz. Bu 17 şubenin içerisinde; 3 adet kız öğrenci yurdu, 4 adet erkek öğrenci yurdu ile Alâeddin Tepesi etrafında ve Zafer Meydanı’nda bulunmaktayız.

            Özel İdeal Öğrenci Yurtları, kız öğrenci şubelerimiz 4. – 5. – 8. şube olmak üzere birbirlerine 5’er dakikalık mesafelerde konumlandırılmışlardır. KTO Karatay Üniversitesine 15-20 dakikalık bir yürüme mesafesinde olan yurtlarımız, Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne tek vasıta ile 15-20 dakikalık mesafededirler. Bosna Hersek Mahallesi’nin Konyalılara da biraz uzak olduğunu söylemiştik, şehrin sonunda yer alıyor desek yeridir. Bu nedenle Selçuk Üniversitesi’ne tramvay hattı ile ortalama 1 saatlik bir mesafesi olduğunu belirtelim. (:

            Özel İdeal Öğrenci Yurtları, erkek öğrenci şubelerimiz 7. – 10. – 12. – 17. şube olmak üzere birbirlerine 5’er dakikalık mesafelerde konumlandırılmışlardır. KTO Karatay Üniversitesine 15-20 dakikalık bir yürüme mesafesinde olan yurtlarımız, Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne tek vasıta ile 15-20 dakikalık mesafededirler. Bosna Hersek Mahallesi’nin Konyalılara da biraz uzak olduğunu söylemiştik, şehrin sonunda yer alıyor desek yeridir. Bu nedenle Selçuk Üniversitesi’ne tramvay hattı ile ortalama 1 saatlik bir mesafesi olduğunu erkek öğrencilerimiz için de ayrıca belirtelim. (:

Konya Özel İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları: Meram

           Şimdi de Özel İdeal Öğrenci Yurtları olarak Meram’da bulunan kız öğrenci yurtlarımızdan bahsedelim. Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin her iki yerleşkesine ( Köyceğiz Kampüsü, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi )  de yürüme mesafesinde bulunan 14. – 19. – 22. şubelerimiz kız öğrencilerimize hizmet vermektedir. Kampüs içerisinde veya Meram’da yapılan tüm arkadaş planlarınıza “5 dakikaya geliyorum!” diyebileceğiniz konumlarda dertsiz tasasız konaklayabilirsiniz. 14. ve 22. şubelerimiz Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi’ne 3-5 dakikalık mesafede olup, 19. şubemiz Köyceğiz Kampüsü ile karşı karşıyadır. Ne kadar ilginizi çeker bilemiyoruz fakat akşamları bahçesinde çayınızı yudumlarken kampüsünüzü seyredebilirsiniz. (: Kısacası İdeal ailesi ile her bütçeye ve her yaşayışa uygun yurt seçenekleri sizinle!

            Şimdi de Özel İdeal Öğrenci Yurtları olarak Meram’da bulunan erkek öğrenci yurtlarımızdan bahsedelim. Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin her iki yerleşkesine ( Köyceğiz Kampüsü, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi )  de 15-20 dakikalık yürüme mesafesinde 26. şubemiz bulunmaktadır. 26. şube: Yeşillik, huzur, büyük bir bahçe, müstakil evde yaşam tarzı; sessizlik, sakinlik, biraz da kargaşadan uzaklık arayanlar için oldukça idealdir. Şayet 26. şubemizi fazla sessiz ve merkezden uzak bulursanız, bir sonraki makalemizde bahsedeceğimiz Zafer Çarşısı etrafında konumlandırılmış yurtlarımıza ve Zafer’de neler yapabileceğinize de bir göz atabilirsiniz. Merkez yurtlarımızdan ayrıca bahsedeceğimiz için burada kendimizi tekrara düşürüp sizi sıkmak istemeyiz. Kısacası İdeal ailesi kız öğrencilerimiz için olduğu gibi erkek öğrencilerimiz için de her bütçeye ve her yaşayışa uygun yurt seçenekleri sizinle! (:

Konya İdeal Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları

           Son olarak yurtlarımızın bir öğrenci mahallesi olan; Bosna Hersek Mahallesi’nde konumlandırılmış olmasının avantajlarına değinelim. Bu okuduğunuz ilk yazımız ise idealyurtlari.com web sitesi üzerinden haberler bölümünden blog yazılarımıza tıklayabilir ve birçok – faydalı, eğlenceli, ilgi çekici – içerikten faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda galeri bölümünden 360 derece sanal tur uygulaması ile yurtlarımızı yakından inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

            Öncelikle Konya kız öğrenci yurtlarımızdan bahsedelim. Selçuk Üniversitesi’ne ve Konya Teknik Üniversitesi’ne yürüme mesafesinde bulunan 16. ve 20. Şubelerimiz kız öğrencilerimize hizmet vermekte olup, Bosna Hersek Mahallesi’nde yer almaktadırlar. Aynı zamanda kendi ücretsiz servis araçlarımız ile de ulaşım sağlanmakta ve okul - yurt arası mesafeniz ortalama 5 dakikaya düşürülmektedir. 16. şubemiz Bosna Hersek Mahallesi’nin kalbi diyebileceğiniz bir konumda yer almaktadır. Kampüs içerisinde veya Bosna’da yapılan tüm arkadaş planlarınıza “5 dakikaya geliyorum!” diyebileceğiniz bir konumda, Migros Kavşağı’nda bahsedilen Migros’un hemen arkasındadır. 20. şubemiz ise Bosna’nın çıkışına konumlandırılmıştır. “Bu kalabalık beni yoruyor, biraz sakinlik ve mesafe istiyorum.” diyenler için oldukça ideal bir konumdadır. Hemen önünden kalkan tramvay ile Bosna’nın karmaşasına ne çok yakın, ne de çok uzak… Kısacası İdeal ailesi ile her bütçeye ve her yaşayışa uygun yurt seçenekleri sizinle! (:

            Şimdi de Konya erkek öğrenci yurtlarımızdan bahsedelim. Selçuk Üniversitesi’ne ve Konya Teknik Üniversitesi’ne 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan 23. ve 25. şubelerimiz haricinde erkek öğrencilerimiz için 10-15 dakikalık tek vasıta ile ulaşım sağlanabilir bir mesafede 18. şubemiz bulunmaktadır. Atlamadan söyleyelim tabii ki 18. şubemizden de ulaşımı yine kendi ücretsiz servislerimiz ile sağlatmaktayız. Takdir edersiniz ki 23. Ve 25. Şubelerimiz Bosna Hersek Mahallesi’nde yer alıyor. Fakat 18. şubemiz 20. şubemizin biraz daha arkalarında konumlandırılmıştır. Yani sessizlik, sakinlik, biraz da kargaşadan uzaklık arayanlar için oldukça idealdir diyebiliriz. Kısacası İdeal ailesi kız öğrencilerimiz için olduğu gibi erkek öğrencilerimiz için de her bütçeye ve her yaşayışa uygun yurt seçenekleri sizinle! (:

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram