Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Ankara’da Üniversite Öğrencileri İçin Gezilecek Yerler

Ankara’da Üniversite Öğrencileri İçin Gezilecek Yerler BLOG
ideal saat ikon 2024-07-11

Ankara’da Üniversite Öğrencileri İçin Gezilecek Yerler

Ankara’da Üniversite Öğrencileri İçin Gezilecek Yerler

     Ankara, Türkiye'nin başkenti olarak tarih, kültür ve modern yaşamı bir araya getiren hem iş hem öğrenci hayatının merkezidir. Öğrenciler için Ankara, sayısız eğitim kurumu ve akademik olanaklarıyla önemli bir öğrenme ve keşif platformudur. Aynı zamanda kütüphaneleri, müzeleri, kültür etkinlikleri ile öğrencilerin ilk şehir tercihi olmaya devam etmektedir. Sadece Türkiye'nin idari başkenti değil, aynı zamanda gençler için yaşamak ve öğrenmek için dinamik bir şehir merkezidir.

  Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Anıtkabir, Türk milletinin bağımsızlık ve modernleşme mücadelesinin sembolü olan Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına yapılmış büyük bir armağandır. Ankara'da yaşayanlar, turistler ve tarih ve kültür meraklısı öğrenciler için Anıtkabir, şehrin en önemli ziyaret noktalarından biridir. Ankara’nın önemli simgesi olan Anıtkabir, üniversite öğrencilerinin her fırsatta uğradığı yerlerden biridir.

  Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olup yurt içinden ve yurt dışından getirilen özel koleksiyonlarda kütüphanede yer almaktadır. Geniş kitap koleksiyonu dışında dergi, makale ve birçok farklı yayından kaynaklara ulaşmak mümkündür. Kütüphanede edebiyat etkinlikleri, sergiler, seminerler düzenlemekte ve öğrencilerimizin okuma, araştırma, bilgi sahibi olmasına teşvik etmektedir. Şehir merkezinde olmasından kaynaklı rahat ulaşım sağlayan öğrenciler kütüphanenin modern yapısından da oldukça etkilenmektedir.

  Ankara’nın yeşil ile mavi rengini buluşturan gözde yerlerden biride Eryaman’da bulunan Göksu Parkıdır. Birçok çeşitli aktivite yapabileceğiniz bu parkta piknik, yürüyüş, spor yapabileceğiniz alanlar ve sahalar, mini lunapark, go-kart pisti, gözlem kulesi ve içinde ördeklerin yüzdüğü gölüyle keyifli bir kaçış noktası olan bir parktır. Özellikle öğrenciler için günlük yaşamın stresinden uzaklaşma ve keyifli vakit geçirme fırsatı sunar. Ankara’nın farklı noktalarından kolaylıkla ulaşım sağlayabildikleri için öğrencilerin ideal tercihi olmaktadır.

  Atakule, Ankara'nın merkezi konumunda bulunan ve sanatın da önemli bir merkezi haline gelmiş bir yapıdır. Ünlü sanatçı Rıdvan Sevim'in demire ruh verdiği eseri olan 'Sevgili', Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ithaf edilmiş olarak, Atakule'nin Çankaya ilçesinde ziyaretçilerle buluşmaktadır. Ankara’ ya yeni gelen turist ve üniversite öğrencilerinin sanal gerçeklik kapsülüyle kemerlerini bağlayıp şehrin sesini de dinleyerek yüksekten uçma fırsatı veren bu teknoloji şehri keşfetme imkânı sunmaktadır. Yapının içerisinde hem Türk hem dünya mutfağının lezzetlerini tatma fırsatı veren restoran ve kafeleri de mevcuttur.

         Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait tarihi ve teknolojik açıdan önemli bir müzedir. Ankara’nın Etimesgut ilçesinde bulunan müzede farklı zamanlarda kullanılan uçaklar ve hava araçları bulunmaktadır. 17. Yüzyıl Lagâri Hasan Çelebi ve Hezârfen Ahmet Çelebi tarafından yapılan ilk uçuş denemelerinde kullanılan araçların modelleri ve çeşitli uçakların maketleri de yer alıyor. Öğrencilerin havacılık hakkında bilgi sahibi olmak istediğinde, hem eğlenceli hem keyifli vakit geçirmek için tercih ettikleri müze de hava araçlarını yakından inceleme fırsatı da bulunuyor.

  Atatürk Orman Çiftliği, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen aile ve öğrenciler için geniş yeşil alanları, çeşitli hayvanları ve doğal güzellikleriyle harika bir piknik ve dinlenme alanıdır. Ankara'da meşhur olan Atatürk Orman Çiftliği'nin benzersiz tatları arasında kokoreç ve köfte ekmeği sunan çeşitli kafe ve restoranlar da bulunmaktadır. Çevre etkinlikleri, tarımsal çalışmalar gibi kültürel etkinliklerin düzenlenmesine ev sahipliği yapan Atatürk Orman Çiftliği öğrencilerin etkinliklere katılarak tarım ve doğa hakkında bilgi edinmesini sağlamaktadır.

  Ankara’nın işlek ve simgesel yeri haline gelen Kızılay Meydanı öğrenciler için önemli buluşma noktalarından biridir. Cumhuriyet tarihinin ilk parkı olan Güvenpark, Kızılay Meydanında bulunmaktadır. Şehrin kalbinde bulunan meydanda ihtiyacınıza yönelik birçok şeye ulaşmak mümkündür. Alışveriş yapılabilecek mağazalar, yemek yiyebileceğiniz çeşitli restoranlar, kafeler ve sinema salonları yer almaktadır. Öğrencilerin dilediği gibi sosyalleşebildiği olanaklar sunulmuştur. Meydan, toplu taşıma araçlarının kesişim noktası olduğu için ulaşım konusunda rahattır.

  Ankara Kalesi, şehrin tarihi dokusunu ve kültürel mirasını yansıtan önemli yapılardan birisidir. Ankara’nın yüksek bir noktasında yer alan Kale, şehri panoramik izlemek için ideal konumlardan biridir. Kaleye çıktıkça Osmanlı tarihini yansıtan yapıları, nostaljik kafe ve restoranları ve sevdiklerinize hediyeler alabileceğiniz kendine has dükkanları bulunan bu yol ziyaretçilere tarihi bir atmosfer sunuyor. Sergiler ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan kale öğrencilerin tercih ettiği uğrak noktalardan biri haline gelmiştir.

 

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram