Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Ankara’da Üniversite Kazanan Erkek Öğrencilere Faydalı Olacak Bilgiler

Ankara’da Üniversite Kazanan Erkek Öğrencilere Faydalı Olacak Bilgiler BLOG
ideal saat ikon 2021-05-05

Ankara’da Üniversite Kazanan Erkek Öğrencilere Faydalı Olacak Bilgiler

Ankara’da Üniversite Kazanan Erkek Öğrencilere Faydalı Olacak Bilgiler

Eğitim, insan yaşamında önemli bir dönemi kapsar. Bunların başında da üniversite eğitimi gelir. Üniversitede eğitim alınan bölüm, yaşamın geri kalanında hangi alanda çalışılacağını büyük oranda belli eder. Eğitim dışında üniversite yılları, dostluğun, sosyal ve kültürel etkinliklerin, gezilerin yoğun olarak yaşandığı bir dönemdir. Burada önemli olan, üniversite okunacak şehrin sunmuş olduğu çeşitli olanaklardır. Ankara bu yönden öğrencilere büyük fırsatlar sunar. Başkent olmasının da etkisiyle Ankara, kültürel ve sosyal aktiviteler açısından zengin olan bir şehirdir. Ankara’da bir üniversiteyi kazandıysanız, her yönden kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Ankara erkek öğrenci yurtları bakımından da doğru bir karar alırsanız, dört dörtlük yaşayacağınız uzun yıllar sizleri bekliyor demektir! Üniversiteyi yeni başlayacaksanız, rehber niteliğindeki bu yazımızın sizlere pek çok açıdan fayda sunacağından emin olabilirsiniz…

Üniversite sınavını kazandıktan sonra iş aslında bitmiyor ve hatta yeni başlıyor. Kazandığınız üniversitenin olanakları, ders yükü, barınma, yeme ve içme gibi daha pek konu ile karşılaşacaksınız. Bundan sonraki yaşamınızı nasıl şekillendireceğiniz ve okul bitiminde adım atacağınız kurumsal hayat derken, aklınızda birden çok soru işareti olacaktır. Bu yazıda, aklınızdaki soru işaretlerini biraz olsun azaltmak için tavsiyeler sunacağız. Ankara’da üniversiteyi kazananlar için önemli bilgiler paylaştığımız yazımız başlıyor!

Ankara’da Üniversite Okuyacakların Bilmesi Gerekenler

Üniversite sınavını alnınızın akıyla kazandınız ve artık Ankara’da belki 2 belki de 4 yılınızı geçireceksiniz. Hayatınızın en önemli dönemini fırsata çevirip, Ankara’nın sunmuş olduğu olanaklardan faydalanmanız, bir yandan eğitiminize devam ederken bir yandan da kültürel ve sosyal açıdan ufkunuzu genişletmeniz için bazı ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Bunların başında da konaklama meselesi geliyor, gerek kız gerekse Ankara erkek öğrenci yurtları açısından alacağınız karar, okul yaşamınızı ve sosyal hayatınızı etkileyebileceği gibi Ankara’da kaldığınız dönem boyunca mutluluğunuz, sağlığınız ve huzurunuz için de büyük oranda önemli olacaktır.

Yurt konusuna özellikle değineceğimiz için şimdilik başa dönelim ve üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonraki aşamalardan bahsedelim… Siz de Ankara’ya uzak bir şehirden geliyorsanız, ders kaydınızı tamamladıktan sonra şehri biraz olsun gezmelisiniz. Yoğun zamanlarınızda meydana gelebilecek her türlü gereksinimleriniz için neyin nerede olduğunu araştırmanız gerekir. Şehri zamanla gezip tadını çıkaracaksınız elbette. İlk başlarda hızlı bir şekilde temel ihtiyaçlarınız için gidebileceğiniz market, kütüphane, sağlık merkezi, resmi binalar gibi alanları tespit edebilirsiniz. Ufak çaplı bir keşif yaparak Ankara’ya alışmaya başlayabilirsiniz. Küçük bir şehirden Ankara’ya geldiyseniz, ulaşım konusunda kafanızın karışmaması için otobüs ve minibüs hatlarını, okulunuza nasıl gidip geleceğinizi, hangi alanlarda karnınızı doyurabileceğinizi araştırabilirsiniz. Ankara kolay bir şehir olduğu için kısa zamanda alışacağınızdan ve bu şehirden keyif alacağınızdan şüpheniz olmasın. Yine de yabancılık çekmemek ve kolay bir şekilde Ankara’ya adapte olabilmek adına küçük geziler yapmanızda fayda var.

Kız ve erkek öğrenciler için en ideal kentlerden biri olan Ankara, sunmuş olduğu konaklama seçenekleri bakımından da fark yaratıyor. Diğer pek çok şehirde karşılaşamayacağınız konfor ve kalitedeki özel yurtları ile Ankara, öğrencilik konusunda bu şehri tercih ettiğiniz için sizi asla pişman etmeyecektir. Ankara erkek öğrenci yurtları arasından doğru seçim yaptığınız taktirde, yeni yaşamınızdan memnun olacağınız kesin diyebiliriz. Öncelikle yaşam alanınızı seçerken mutlaka uzun vadeli düşünmelisiniz. Öğrencileri maddi ve manevi yönden yoran, zaman kaybettiren bir şey varsa da bu kesinlikle bir yerden bir yere taşınmaktır. Kalacak yeri bulmak, buranın doğru yer olup olmaması, oda arkadaşları, maliyet hesabı, temizlik, huzur ve en önemlisi güvenlik derken, yurt veya ev değiştirmenin tabiri caizse Çin işkencesinden farkı yoktur. Bu yüzden en başında bireysel istek ve ihtiyaçlarınızı iyi hesaplamalı ve doğru bir tercih yapmalısınız. Ankara erkek öğrenci yurtları konusunda mutlaka kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir alanı seçmelisiniz. Derslerin yükü omuzlarınıza bindiği dönemlerden özellikle konaklama açısından problem yaşamaya tahammülünüz kalmayabilir.

Sizin için doğru konaklama yerini bulduktan sonra yurdun kurallarını iyi bir şekilde öğrenmelisiniz. Yurda kayıt olmak için ihtiyaç duyulan evrakları da not etmeyi unutmamalısınız. Ev tutmak, Ankara’da yakın bir tanıdığınız varsa mümkün olabilir, ancak diğer türlüsü ciddi bir risk almak demektir. Yeni bir evi ve haliyle yaşam alanını paylaşacağınız kişiye hem güvenmeniz hem de onunla uyum içinde olmanız gerekir. Ev kiralarının özel yurtlara oranla daha yüksek olduğunu da hesaba katarsak, bu seçimin pek doğru olmayacağını bildirmek isteriz. Evden ziyade Ankara erkek öğrenci yurtları arasından bütçenize ve ihtiyaçlarınıza hitap eden bir firmayı seçip, en azından bir yıl boyunca huzurlu bir şekilde konaklayabilirsiniz.

Yeni bir şehir, yeni dersler ve yeni arkadaşlar… Başlangıçta derslerinize adapte olmakta zorlanırsanız, bunun çoğu öğrenci için geçerli olduğunu unutmamalısınız. Derslere en iyi şekilde odaklanırken, bir yandan yaşamınıza dahil olacak yeni arkadaşlarınızı tanıyıp, onlarla keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ufkunuzu açacak, kaliteli zaman geçirirken Ankara’nın güzellikleri ile sizi tanıştıracak olan öğrenci kulüplerine de mutlaka katılmalısınız. Ankara’ya geldiğiniz ilk zamanlarda, harika bir ilk yıl planı yapmanızı öneririz. Gezilecek yerler, katılmayı istediğiniz öğrenci kulüpleri, gideceğiniz kurslar vb. konular hakkında planlamalar yapabilirsiniz. Bu durum belki de okuldaki veriminizi de olumlu yönde etkiler.

Dersler Konusunda Bunları Unutmayın!

Ders anında öğretmenin anlattıklarını not almanız, işinize yarayacaktır. Hatta bu notların, birincil ihtiyaçlarınızla yarışır bir düzeyde olacağını bile söyleyebiliriz. Ders notlarınız olmazsa, sınav döneminde zorlanabilirsiniz. Ayrıca, akademik kariyer yapmayı planlıyorsanız, lisans döneminde tuttuğunuz ders notları size daha fazla avantaj sağlayacaktır.

Hafta içinde düzenli ve yeterli bir şekilde uyursanız, derslerinize daha iyi odaklanabilir ve konuları kolayca anlayabilirsiniz. Bununla birlikte derslere geç kalma ihtimaliniz de ortadan kalkar. Derslere gecikmek, strese yol açacağı için ruh sağlığınız da bundan kötü etkilenebilir. Gereksiz yere stres yapmamak için çok geç uyumamanızı tavsiye ediyoruz.

Vize ve final dönemlerinde çile çekmemek adına tek yapmanız gereken şey, ders çalışmaya daha önceden başlamaktır. Konuların yetişmeme ihtimalini de düşünerek, en azından sınav dönemlerinden 3 hafta önce dersleri tekrar etmeye başlayabilirsiniz. Böylece, sınavdan bir iki gün öncesinde rahatlamış olursunuz. Bu dönemde uyku düzeninize ve sağlıklı beslenmeye de ayrıca özen göstermeniz gerekir.

Ders notlarınızı yüksek tutmak, size çok farklı kapılar açacağını bilmelisiniz. Birçok yerden burs veya staj imkânı, yurt dışı eğitim fırsatları ya da mezuniyet sonrasında kolayca iş bulmanız gibi konular, genelde not ortalamanızla da yakından ilgilidir. Bu yüzden derslerinizle ilgilenmeyi hiçbir zaman bırakmamalısınız. Ankara’da sosyal ve kültürel olanakları değerlendirirken, düzenli olarak da ders çalışmanız, size uzun vadede fayda sağlayacaktır.

Ve Diğerleri…

Anne veya babanızın size göndermiş olduğu harçlığı düzenli bir şekilde harcamanız, ay sonunu kolayca getirmenizi sağlar. Öğrencilik hayatında, her daim ekstra harcamalarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden bir köşeye para biriktirmeyi de deneyebilirsiniz. Üniversite zamanlarında tutumlu olmayı öğrenmeniz, iş ve aile yaşamında da sizin için büyük avantaj yaratır.

Farklı şehir, farklı şehirlerden gelen insanlar ve arkadaşlık… Üniversite yaşamınız boyunca elbette kalıcı dostluklar kurma şansınız da olacak, ancak ilk başlarda kimseye gerektiğinden daha fazla güvenmemenizi öneririz. Arkadaşlığın ve samimiyetin sınırlarını aşmamalı, saygı ve sevgi sınırları dahilinde arkadaşlık ilişkilerinizi yürütmelisiniz. Çevrenizdeki insanları yeteri kadar tanımadan, dost olarak benimsememelisiniz. Değişik kültürlerde büyüyen insanlarla tanışacaksınız, belki okulda belki de yurtta pek çok arkadaşınız olacak. Ancak beklentilerinizi yüksek tutmamanız en doğrusudur.

Bütün bunları gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı, üniversite yıllarınızın hayata açılan en önemli kapı olduğudur. Bu yıllar hiçbir zaman okuldan veya sosyal yaşamdan ibaret olmayacaktır. Her ikisinin dengesini kurup, seneler içinde kendinize neler katabildiğinizi sorgulamalısınız. Değişik bakış açıları kazanmaya ve sürekli olarak yeni şeyler öğrenmeye çalışmanız, sizi hayata karşı en iyi şekilde hazırlar. Ankara’da edindiğiniz hobiler, katılım gösterdiğiniz aktiviteler, dersler, yeni öğrendiğiniz yabancı diller, dostluklarınız, yurt yaşamınız, gezdikleriniz, yedikleriniz ve içtikleriniz dahil olmak üzere, her biri size değişik değerler katacaktır. Bunların hepsini bir arada olduğu sürece, büyümeye devam edeceksiniz…

Ankara Öğrenci Yurtları Mı Yoksa Ev Mi?

Gelelim en önemli konuya… Ankara’da öğrenci olan pek çok kişi özel yurtların her yönden avantajlı olduğunu düşünür. Peki, neden özel yurtlar daha avantajlıdır? Örneğin, bir evin sorumluluğunu alabilmek büyük bir çaba gerektirir. Evin alışverişi, yemek derdi, çamaşırı, ütüsü, su faturası, elektrik faturası, doğalgaz, arkadaşlarla geçinebilmek, yüksek kiralar, güvenlik derken birçok problemle aynı anda savaşmak zorunda kalabilirsiniz. Bir de ilk başta eşya satın almak, bomboş bir evi yaşanılır hale dönüştürmek Ankara’ya yeni gelen çiçeği burnunda bir öğrenci için zorlayıcı olabilir. Hatta bu tarz problemlerle savaşırken, derslerinizden geri kalmanız bile söz konusudur, ki siz Ankara’ya okumaya geldiniz… Tüm bunların bilincinde olan İdeal Yurtları, Ankara erkek öğrenci yurtları arayışınızda taleplerinizi en iyi şekilde karşılar. Uzun yıllardır binlerce öğrenciyi mezun eden İdeal Yurtları, Ankara’da huzur ve refah içinde yaşamanız için pek çok olanağı sizlere sunar. İdeal Yurtları’nda konaklarken sabah kahvaltısı ve akşam yemeği gibi bir derdiniz olmaz. Okula gitmeden önce kahvaltınızı yapar, ders dönüşü akşam yemeğinizi yersiniz. 1 kişilikten 6 kişiliğe kadar oda seçenekleri bulunan İdeal Yurtları, herkesin bütçesine uyum sağlayan fiyat politikası ile öğrencileri ve aileleri memnun eder. Ankara’daki hangi üniversiteyi kazandığınız fark etmeksizin, yurdunuzdan okula veya okuldan yurda özel servisler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu da sizin hem zamandan hem de yol ücretinden tasarruf etmenizi kolaylaştırır. İdeal Yurtları, diğer Ankara erkek öğrenci yurtları ile karşılaştırıldığı zaman sosyal ve kültürel olanaklar bakımından da öne çıkar. Futbol, basketbol, voleybol ve diğer spor alanları ile İdeal Yurtları, yaşam alanınızda spor yapma keyfinden sizi mahrum bırakmaz. Aynı zamanda, en sevdiğiniz spor branşıyla ilgilenirken, dönemsel olarak düzenlenen turnuvalar ile kupa heyecanını doyasına yaşarsınız. Güvenlik konusunda da yeterli önlemleri bulunan İdeal Yurtları’nda, odalara girişler kartlı sistemle yapılır ve yurt binaları 24 saat boyunca güvenlik kameraları ile korunur. Bununla birlikte şubelerde güvenlik görevlisi de vardır. Bu nedenle İdeal Yurtları, gönül rahatlığı ile yaşayabileceğiniz bir konaklama imkânı yaratır. Geniş ve ferah ders çalışma alanları ise özellikle sınav dönemlerinde en iyi şekilde ders çalışmanızı destekler. Beklentilerinizi fazlasıyla karşılayan İdeal Yurtları, sağlık hizmetlerinden oda temizliğine, kafeteryadan sinema olanağına kadar daha pek çok konuda kusursuz hizmet sunar.

Ankara erkek öğrenci yurtları açısından fark yaratan İdeal Yurtları ile iletişime geçerek, olağanüstü konaklama hizmeti hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz!

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram