Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

ANKARA’DA İDEAL ÖĞRENCİ HAYATI

ANKARA’DA İDEAL ÖĞRENCİ HAYATI BLOG
ideal saat ikon 2021-05-16

ANKARA’DA İDEAL ÖĞRENCİ HAYATI

ANKARA’DA İDEAL ÖĞRENCİ HAYATI

Çıkacağın bu yolculuğa ne kadar hazırsın?

Okula başlamadan önceki bayramda sana ilk sorulan soru? “Tercihler açıklandı, nereyi kazandın?”  ve buna benzer değişmeyen klasik sorularla karşı karşıya kalacaksın. Hiçbir yer gelmediyse senin suçunmuş gibi ayıplayan gözlerle bakanlar, sanki kendisi kazanmış edasıyla başkasının çocuğunun kazandığı yerlerle ilgili “o da burayı kazanmış” gibi övünç dolu sözler sarf ederler. Tam tersi iyi bir yeri kazandıysan, bu sefer başkalarına överek anlatacağı kişi sensindir. Neyse ki, bu makaleyi okuduğuna göre Ankara’yı kazanmışsın. Bu bayram sana sorduklarında, göğsünü gere gere “Ankara’yı kazandım” diyebileceksin. Ankara Öğrenci Yurtları hakkında araştırma yapmaya geçmeden önce alışmış olduğun hayat dışında yaşayacağın yurt hayatı hakkında bilgi verelim diye düşündük ve bu yüzden bu makaleyi yazdık.

Kazandığın bölüm ön lisans veya lisansta olsa, yeni bir hayata adım atacaksın. Hayata yeni başlayacağın yer bir de Türkiye’nin Başkenti Ankara ise yılların nasıl geçtiğini anlamayacaksın. “Ankara’da öğrenci hayatı nasıl” şeklinde araştırmalar yaparken farklı platformlarda birçok olumsuz yorumlarla karşılaşabilirsin.  Ama üzülme! Herkes aynı şeyleri yaşayacak ya da görecek diye bir durum söz konusu değil. Tercihlerini kendin belirleyebilirsin, yazılanları tam tersine de çevirebilir ya da daha kötüsünü de yaşayabilirsin.  Bu da tabi barınma ihtiyacını ne düzeyde karşıladığınla doğru orantılı bir şekilde ilerler. Kalacağın yer hakkında kafanda bir sürü soru işareti oluşmuş olabilir, tedirginsindir belki bu yüzden vazgeçme ihtimalinde olabilir. Bu her öğrencinin başına gelmiş bir ikilem olup, sonunda kabullenmekten başka çareleri kalmamıştır.

Dağın Görünmeyen Diğer Yüzü

Kalacağın yeri seçerken, sana aile sıcaklığı veren aynı zamanda annen ve de baban gibi yüzünden gülümsemesi eksik olmayan kişiler isteyebilirsin. Ayrıca şunu da eklemek gerek, kalacağın oda arkadaşının, evinde iken aynı odayı paylaştığın kardeşin kadar samimi ve de anlayışlı biri olmasını beklersin. Öncelikle şunu belirtelim ki, her şey sende bitiyor. Sen ne kadar düzenli, ne kadar samimi, ne kadar güler yüzlü isen, karşındaki kişilerin yansıması da o şekilde olacaktır.  İlk yıl, derslere, ortama ve de farklı kültürlere alışmak için daha sonraki yıllarda ise alıştığın rahatlığı devam ettirebilmek adına yurt yaşamı iyi bir seçenek olacaktır.  Ankara Öğrenci Yurtları yerine ilk defa yaşamaya başlayacağın yurt hayatını anlatalım.

Yaşam Biçimi Olarak Terliklerle Gezmek

Kalacağın ya da kaldığın yurtta, yerler parke olmamakla birlikte halı da olmayabilir. Sürekli ayakkabılarla gezemeyeceğin gibi yerlerin sürekli temiz olup olmadığını bilmediğin için yalın ayak dolaşmakta doğru olmayacaktır. Neticede o ayaklarla yatağa yatıyorsun. Bu yüzden kullanım açısından kolay ve de rahat olan terlikler, yurt yaşamında adeta size yoldaş oluyor. Plastik terliklerle gezersen kayma ihtimalin fazla olacağı için bu terlik çeşidini önermiyoruz.

Acıkmanın da Bir Saati Var

Aile evinde iken canının istediğini, istediğin an kalkıp hazırlayıp, yiyebilirsin.  Ya da annen kahvaltıya çağırdığında, o saatte değil de, uykudan ne zaman uyanırsan o zaman gidip kahvaltı yaptığın dönemlere veda et. Çünkü yurtta kahvaltı yapmanın da, akşam yemeği yemeninde bir saati var. Düzenli bir hayat kurmanıza yardımcı olan yurtlar, yemek saatinizin de bir düzeni olması için belirli saatlerde kahvaltı ve de yemek verirler. Ayrıca yurttaki öğrencilerin okul saatlerini temel alarak yaparlar bunu yani normal öğrenimde dersi olan bir öğrenci 08:20’deki dersine aç karnına gitmesin diye günün erken saatinde kahvaltı vermeye başlanır, ta ki öğle sonuna kadar. Akşam yemeği de yine aynı şekilde okuldan aç gelen bir öğrenci gelir gelmez yemeğinin hazır olduğunu görsün diye ve de akşam öğretimine giden öğrencinin aç karnına gitmemesi için belirlenen saatlerde verilir.

Sinema Salonu gibi Televizyon Seyredilmesi

Genellikle yurdun ortak kullanım alanı olan kantinde ya da yemekhanede bulunan televizyonda, kanalı kafana göre değiştiremezsin. Sana saçma gelen ama birçok öğrencinin aynı diziyi, programı, belgeseli izlediği televizyon yayını ile karşı karşıya kalacaksın. Ya bu deveyi güdeceksin ya da bu diyardan gideceksin sözü ile karar vermelisin ya onların izlediği dizi, programlara saygı gösterip sende izlemeye başlayacaksın ya da sessizce oradan ayrılmalısın.

Şimdiden Sıraya Gir!

Senin gibi yurtta kalan birçok öğrenci olduğu için yurt yönetiminin karışıklık olmasın diye aldığı önlemlerden biri, birçok işini sıraya girerek yapmanı istemek olacak. Sıraya girmen gereken konular; çamaşır, ütü, yemek, duş ve benzeri durumlarda sıraya girmen istenecektir. Özellikle çamaşır ve duş konusunda hafta sonu herkes yurtta olduğu için sabahın erken saatlerinde sıraya girmeye başlar. Yoğunluğu kaldıramayan makineler ara sıra arıza yapabilir bazen de duş esnasında sıcak su kesimi olabilir ya da kaldığın yurt şartlarında 24 saat değil de sabah ve akşamın belirli saatlerinde açılan, kapatılan sıcak su sistemine sahiptir. Şunu da atlamayalım bazı yurtlarda her katta bir banyo olduğu için başkaları ile aynı ortamı paylaşacaksın. Yani senden önce kimin girdiğini bilmeyeceksin ve girdiğin anda banyoyu temiz bulamayabilirsin bu da sana hijyen açısından sorun yaşatabilir. Onlarca öğrenci arasında seninle birlikte aynı zamanda yemek almak isteyen öğrenciler olacağı için sıraya girmek durumunda kalacaksın bazen bu sıraya girme işlemi,  Ramazan ayında yemekhanenin dışına kadar taşabilir.

Sınırlı Erişim

İnternet konusunda da birçok sorunlar yaşayabilirsin. Yurdun sana sınırlı olarak sunduğu internetle, telefona bağladığında bilgisayara bağlanmayan, bilgisayara bağladığında telefona bağlanmayan internetle karşı karşıya kalabilirsin. Hatta ödev yapacağın zamanlar hiç çekmeyen internet sabaha karşı herkes uyuduğu için çekmeye başlayacaktır, dayan dayanabilirsen. Hatta bazı noktalarda birçok siteye erişim sağlanman engellenmiş olabiliyor.

Bir Takım Tuhaflıklar

Her yurdun bir iki katında bulunan, arkadaşı ile yangın merdivenlerinin orada ya da koridorda bağırarak telefonda tartışan, ardından sinir krizi geçirip, bayılıp ayılan insanlarla karşılaşabilirsin. Merak etme, aile evinde olsa tuvalette sessizce ağlayacak olan bu kişiler, yurt hayatında dikkat çekebilmek için kendini yerden yere atabilir. Bu gibi durumlarda, o arkadaşı kendi haline bırak, oradan sessizce uzaklaş. İstediğini eline verirsen, bu durumu sürekli tekrarlayacaktır.

Seni Değiştiren Sonuç

Bu bahsettiğimiz şeyler ister kız olsun, ister erkek, ister Ankara Öğrenci Yurtları olsun, ister Konya öğrenci yurtları, yurt hayatında karşılaşabileceğin sorunlar olarak ilerde karşına çıkabilir. Yeni hayata başlamadan önce antrenmanlı olman için bu konuyu ele aldık. Yurt hayatında alışık olmadığın şeylerle karşılaşmak biraz ürkütücü olabilir ama yurtta kalmak bir nevi hayata açılan kapı olarak gösterilebilir. Çeşit çeşit insanlarla karşılaşıp, farklı kültürler tanımak sana birçok kazanım sağlıyor. Bir keresine karşıdaki insanı anlamaya çalışmak için empati yeteneğini geliştiriyorsun, düzenli bir ortam oluşturabilmek için sabırlı olmayı ve de iletişim becerilerini geliştirmeyi öğreniyorsun. Tabi bunu fark etmesen de aslında yavaş yavaş gerçekleşen bu değişimi, o ortamdan ayrıldığında fark edeceksin işte bu noktada tecrübe denilen şeyi de edinmiş olacaksın. Daha sonraki hayatında vücudun bağışıklık kazanacak.  

Yukarıda bahsettiğimiz yurt hayatı gibi hayat yaşamak istemiyorsan, sana Ankara İdeal Öğrenci Yurtları avantajlarından yararlan deriz. Bu yurt hayatından tamamen farklı, bir öğrencinin rahat etmesi için gerekli ayrıcalıkları sağlayan Ankara İdeal Öğrenci Yurtları’nda tamamen sana odaklı bir yaşam kalitesi ile karşılaşırsın. Farklı alanlarda tecrübe kazanıp, kendini geliştirebilirsin. Ankara İdeal ailesini daha iyi tanıman için aşağıdaki ayrıcalıkları inceleyebilirsin.

Ayrıcalıklı İdeal Hayatı

Bir yurttan fazlası olan, ailenizin evindeymiş gibi hissettiren İdeal Öğrenci Yurtları 26 yıl önce Konya’da ilk şubesini açarak, üniversiteli öğrencilerin yurt sorunlarına çözüm bulmak için hizmet sektörüne adım atmıştır. Bugün Konya, Ankara ve İstanbul’da şubesi ile birçok öğrencinin tercih ettiği bir yurt haline gelmiştir. Alışılmış ve de öğrencilerin gözünü korkutan yurt hayatı çizgisinden çıkıp sağladığı 22 ayrıcalıkla, sağladığı konfordan ödün vermeden,  öğrencilerin korkularını yenmesine olanak sağlamıştır.

Ayrıcalıklarımız:

Güvenliğini en iyi şekilde sağlayabilmek için yurt giriş çıkışlarında öğrenci ve bulunan ortamın güvenliği için güvenlik kameraları ve anlaşmış olduğumuz özel güvenlik şirketi ile korunaklı bir güvenlik sistemine sahip olmakla birlikte, master kilit sistemi ve de kartlı giriş sistemi ile de odalarınızın giriş çıkışlarında üstün güvenlik sağlanmaktadır.

Okula gitmediğinde ya da kendine biraz zaman ayırmak istediğinde veya boş zamanlarında TV yayını, istekleriniz için 7/24 diyalog hattımız ve ‘birazda yeniliklerden uzaklaşmak isterim’ dersen, senin için ideal bir radyomuz da var. Kafanı dinlemek istediğinde pencereden değil, özel dizayn edilmiş peyzaj tasarım bahçelerimize çıkabilir, özel telefon konuşmalarını burada gerçekleştirebilirsin. Derslerden arta kalan zamanlarda çeşitli kutlamalar, yurtlar arası turnuvalar, dönem içerisinde gerçekleşen sosyal faaliyetlerle, yenilikleri yakından takip eden Ankara İdeal Öğrenci Yurtları, kültürel etkinliklerle de öğrencinin motivasyonunu artırırken, kendini geliştirmesine yardımcı oluyor. Bu arada yapılan turnuva ve yarışmalar sonucunda çeşitli ödüller kazanabilirsin.

Diğer ayrıcalıklarımızı merak ediyorsan, web sitemizi ziyaret edebilir, faaliyet görsellerimizi inceleyebilirsin.

Şimdi de Ankara’da yurda yerleşmeden önce yanında götürmen gereken şeylerden bahsedelim. Ankara’ya Giderken Yanına Neler Almalısın?

Ankara’ya gitmeden önce hava koşulları, mevsim şartları hakkında öncelikle bilgi edinmeli birde ihtiyaçlarını karşılayabileceğin yerleri öğrenmelisin. Artık bunları Google Sanal Haritalardan gezerek Ankara’ya gitmeden de yapabilirsin.

  • Ankara kışı eylül ayından itibaren başlayıp, soğuk ve de ayaz olduğu için elinden geldiğince yayında kışlık kıyafetlerini almayı ihmal etme. Özellikle Akdeniz ve de Ege Bölgesi’nden gelen arkadaşlar buna dikkat etmeli.
  • Okula başlayacağın dönem eylül ayı olduğu için önceliğin kışlık eşyaların olsun zaten ara tatillerde (vizelerde, finallerden sonra) gideceğinden dolayı, boş yere kendine yük etme.
  • Valizini yerleştirirken eşyalarını katlayarak değil de, tek kat halinde düzenli bir şekilde yerleştirmen, yer tasarrufu sağlamana yardımcı olacak.
  • Yanına daha önce okumadığın kitaplarını al, ne de olsa gider orada kitaplığa bırakırım gibi düşüncen varsa aklından çıkar eğer tabi tekli oda tercih etmeyeceksen.
  • Valizinde yer varsa çarşafını, yastık kılıfını koyabilirsin ama yerin yoksa dert etme İdeal ailesi bunları düşündüğü için bizden de temin edebilirsin.
  • Kişisel bakım eşyalarını muhakkak yanına almalısın, (diş fırçası, diş macunu, makyaj aynanı, krem, şampuan vs.) Yük olur getiremem dersen,  daha önce ihtiyaçlarını karşılamak için araştırma yaptığın yerlerden gidip alabilirsin.
  • Bilgisayar ve bilgisayar parçaları haricinde ek olarak yanına flash bellek, üçlü priz gibi önemli elektronik takviye ekiplerini de al.
  • Elbise askıları valizde çok yer kaplayacağı için Ankara’ya geldiğinde yenilerini alabilirsin.
  • Kupa tarzı şeyler kırılmaya yatkın eşyalar olduğu için valizinin içerisine parçaları dökülebilir.
  • Ve en önemlisi havlularını unutma…

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram