Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Ankara'da Gezilecek 5 Yer

Ankara'da Gezilecek 5 Yer BLOG
ideal saat ikon 0000-00-00

Ankara'da Gezilecek 5 Yer

Ankara'da Gezilecek 5 Yer

5,6 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 2. şehri olan Ankara, TBMM, bakanlıklar ve konsoloslukların hizmet verdiği, büyük bir memur şehri olmasının yanı sıra yüz binlerce üniversite öğrencisiyle de çok canlı bir eğlence ve gece hayatına sahip. Şimdi sizin için derlediğimiz 5 yere göz atalım.

1. Anıtkabir

Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarını içeren bir yapıdır. 1944 yılında Emin Onat ve  Orhan Arda’nın tasarımı olan Anıtkabir, 1953’te tamamlanmıştır. Bu yapı, anıt mezar binası başta olmak üzere çeşitli yapı ve anıtların yanı sıra Barış Parkı olarak adlandırılan ağaçlık alandan oluşmaktadır. Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alır. Atatürk’ün eşyalarının yer aldığı yapıda birçok kişi göz yaşlarına hakim olamamıştır. Milli bayramlarda birçok ziyaretçi alan Anıtkabir, herhangi bir günde de birçok turiste kucak açıyor. Girişler ücretsizdir.

2. Ankara Kalesi

4.000 yıllık bu kale, Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Ne zaman yapıldığı tam bilinmemekle birlikte M.Ö 5.yy Galatların Ankara’ya yerleşmesiyle inşa edildiği söylenmektedir. Yüksekliği 110 metredir ve tüm Ankara’ya yukarıdan bakma imkanı sunar.  Birçok topluluk hem savaşta korunmak hem de yaşam alanı oluşturmak için bu kaleyi kullanmıştır. Ankara’daysan ve burayı hala gezmediysen çok şey kaçırıyorsun…

3. Gençlik Parkı
İdeal Yurt öğrencilerine en çok önerdiğimiz yerlerden biri Gençlik Parkı. Hiçbir zaman popülaritesinden kaybetmeyen bu park, 1943 yılında açılmıştır. İçerisinde lunapark, büyük bir koru, açık hava tiyatrosu ve birçok çay bahçesi bulundurur. Lunaparka giriş ücretlidir. 7’den 70’e herkesin ziyaret ettiği bu park, Ankara’nın nefesi olarak adlandırılıyor. 

4. Kuğulu Park
İsminden sıkça söz ettiren Kuğulu Park, 1958 yılında kurulmuştur. Ankara’nın Kavaklıdere mahallesindedir. İçerisinde havuz ve havuzun içinde kuğular, ördekler ve kazlar yüzer. Parkta hala bulunan kara kuğular Çin Hükümeti tarafından hediye edilmiştir. Parktaki havuzun yanı sıra, çocuk oyun alanları ve Atatürk Bulvarı'na bakan kısmında bir kafeterya vardır.Parkta kavakların yanı sıra, çınar, erguvan ve alıç ağaçları ile çeşitli çalı grupları yer alır.

5. Hamamönü
Ankara’da öğrenciysen ve tarih seviyorsan, size Hamamönü’nde çay içmeni öneriyoruz. Mis gibi tarih kokan sokakları ile huzuru bu sokaklarda bulabilirsin. Mehmet Akif Ersoy Müzesi, Taceddin Dergahı, Muhsin Yazıcıoğlu kabri gibi pek çok değerli yerleri bu adreste aynı zaman dilimi içinde görebilirsin. Merkezde yer aldığı için ulaşımı oldukça rahattır. Ayrıca gittiğinde Yeşilçam Turkuaz Bahçe’de bir türk kahvesi içmeyi unutma!


Bu yazımızda Ankara’da bulunan ve çok fazla ziyaretçi alan 5 yerden bahsettik. Özel İdeal Yurtları öğrencilerimizin de bu mekanları ziyaret etmelerini kesinlikle tavsiye ederiz.

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram