Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Ankara Ayazında Sıcacık Yuvanız: İdeal

Ankara Ayazında Sıcacık Yuvanız: İdeal BLOG
ideal saat ikon 2021-07-27

Ankara Ayazında Sıcacık Yuvanız: İdeal

Ankara Ayazında Sıcacık Yuvanız: İdeal

Sevgili üniversiteli arkadaşım, öncelikle hoş geldin Ankara’ya!

            Yorucu geçen bir hazırlık döneminin ve ülkece yaşadığımız, halen de yaşamakta olduğumuz zorlu pandemi sürecinin akabinde sen nihayet üniversitene başlıyorsun. Bu mutlu haberi, tatlı heyecanları daha sağlıklı bir dönemde almanı ve kusursuz bir mutluluk yaşamanı dilerdik fakat sakın umutsuzluğa kapılma! Bu yeni yolculuğunda önüne çok daha zorlu yollar çıkabilir, güçlü kalmalı ve ayaklarının üzerinde dimdik durmalısın. Çünkü sen de bir gün yepyeni bir nesil için öncü olacaksın. İdeal ailesi olarak biz senin ve tüm akranlarının yanındayız, tüm zorlukların üstesinden gelebileceğinize inanıyoruz.

            Bizler senin için bu satırları düşünüp yazarken, belki de sen okuluna başladığında tüm bu karmaşa sona ermiş ve her şey yoluna girmiş olacak... Maskelerimizden kurtulup tekrar birbirimize gülümseyebilecek ve sana suratımızda kocaman bir gülümseme ile hoş geldin diyebileceğiz. Bu süreçte kalacağın yerin temizlik ve hijyen konusundaki tutumu senin için önem sıralamasında en başlarda yer alıyor olmalı, tabii ekonomik olması da elbette ki önemli… O halde senin ve tüm kriterlerin için bizler buradayız.

            Özel İdeal Öğrenci Yurtları olarak, eve kapandığımız şu dönemlerde senin ve akranların için biraz araştırma yaptık. Heyecanlı olduğunu biliyoruz, bizler de senin yeni hayatın ve bu hayata atacağın ilk adımlar için oldukça heyecanlıyız. Dilersen biraz; yurtlarımızdan, yurtlarımızın bulunduğu konumlardan ve yurt fiyatlarından bahsedelim. Aslında hepimiz için nerede kalacağımız, neyi nasıl halledeceğimiz önemlidir fakat bundan daha önemli bir konu varsa günümüz koşullarında hayatının belli bir dönemini geçireceğin yerin tüm bu özelliklerin yanında ekonomik de olmasıdır.

“Peki ya barınma konusunda bahsedilen uygun fiyatlara nereden ulaşabilirim? Bu fiyatların içerisine neler dâhil?” diye soruyorsanız, hemen cevaplayalım.

            Öncelikle bahsettiğimiz uygun fiyatların içerisine nelerin dâhil edildiğinden bahsedelim. Yurtlarımızda; haftanın altı günü açık büfe kahvaltı, internet hizmeti, güvenlik sistemleri, günlük hijyenik oda temizliği ve dezenfeksiyon işlemleri öğrenciler için ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda çamaşır makinesi, çamaşır odaları, ütü, spor salonları, çalışma salonları gibi ortak alanların da kullanımı ücretsiz olarak öğrenci hizmetine sunulmaktadır. Şuan yazımızı okuduğunuz web sitemizden, Konya’da bulunan on yedi adet İdeal Öğrenci Yurtları şubesini sanal tur ile gezebilirsiniz. Fiyatlar konusunda bilgi alabilmek için; sitemizde yer alan “Biz Sizi Arayalım” butonuna numaranızı bırakabilir veya kalmak istediğiniz yurdumuza ait şubenin telefon numarasını direkt olarak kendiniz arayarak da bilgi edinebilirsiniz. İdeal Öğrenci Yurtları ailesi olarak, uygun fiyatlarla, sağlıklı ve konforlu bir yaşam için sizleri de aramıza bekler, güzel günler temenni ederiz.

Ankara’da üniversite okumanın cazip yanlarına bir göz atalım.

            Öncelikle Ankara’nın bir memurlar şehri değil, öğrenciler şehri olduğu konusunda anlaşalım. Sabah sekiz, akşam beş mesaileri sonrası hayat bitmiyor burada, yedi gün yirmi dört saat hizmet, eğlence, üretim ve tüketim devam ediyor. Evet! Kendini, istesen de evine, yurduna kapatamayacağın bir sosyal hayattan bahsediyoruz. Mesela, zabıtaların mesai saati bittikten sonra Karanfil Sokağı’nda bir adımla; enstrüman çalan gençler, metro çıkışında dans eden Kızılderili dostlarımız, kokusunu onlarca metre geriden alacağın kokulu mumlar… Bir kaç tur at ki “Ya hu işte burası Ankara! İyi ki!” diyebilesin. Ankara’da bulunan üniversitelerin kalitesi göz ardı edilemez elbette. Bayramda seyranda, ufak tefek aile ziyaretlerinde; akrabaların merakla ve eleştiren gözlerle nerede okuduğunu sorduğunda gururla Ankara diyebilirsin, çünkü hem sen hem Ankara bunu hak ediyorsunuz.

            Öğrencilik yaşamı zordur. Ev kirası, ulaşım ücreti, elektriği, suyu derken maddi anlamda zorlanırsın. Eh bir de 3 öğün yemek sıkıntısını düşünürsek ara ara çok matah bir menü olmasa da; dışarda 10 liraya yiyebileceğin yemeği okulda birkaç liraya yiyebilirsin. Ankara’da birçok üniversitenin olması sizin için her konuda seçenekleri oldukça artırıyor. Kendinizi sizden yaşça büyük insanların yanında yalnız hissetmeyeceksiniz. Hatta belki de onlara çok nadir denk geleceksiniz. 7.Cadde’de, Kızılay’da, oturduğunuz semtte, beklediğiniz durakta; kısacası üniversiteliler her yerde! Çevre edinmeye ve güzel arkadaşlıklar kurmaya bakın.

            İlk ziyaret durağınız Anıtkabir olmalı tabii ki de. Arif Nihat Asya’nın “Yazdığın kitabı heceliyor, heceliyor, sökemiyoruz; kitabından okutmaya gel bizi. Ses ver bize! Sesimize cevap verirdin nerde olsan. Yoksa yine sınır boyu manevralarda mı, savaşlarda mısın?” mısralarıyla gönlünden geçenleri dökmeye gel. Atanı ve ata yanında can veren nice şehidini anmaya, bu şehri ilk durağında sevmeye gel. (:

            Tamam, Ankara ayazı beterdir. Denizi olan şehirde de değilsin şöyle denize nazır bir mekânda kahvaltı yapamazsın ama kampüsün dik yokuşlarında, altında kartonla, çocuklar gibi şen kayarken bunların hiç biri canını sıkmayacak. Arkadaşlarınla kartopu oynamak da seni mutlu edecektir. Ankara’da üniversite okuyanların en güzel ayrıcalıkları mükemmel yeşilliğe ve mükemmel manzaralara sahip kampüsleridir. Size doğanın içinde okuma fırsatı sunar. Gazi’nin ana kampüsü, Hacettepe’nin Beytepesi, ODTÜ’nün bütün kampüsü yemyeşildir. Diğer üniversiteler de ister istemez bu ihtişamdan nasibini alır elbette…

            Bu gri şehrin içerisinde barındırdığı birçok parkla, kendinizi insanların sizi gitmeden önce doldurduğu kasvetten uzaklaştırabilirsiniz. Bunlardan en bilinenleri; Kuğulu Park, Gençlik Parkı, Güven Park olarak ilk üçü alır. Fakat elbette bunlarla sınırlı değildir, liste bu şekilde uzar gider. Önceki makalelerimizde bu parklardan bazılarını sizlere anlatmaya ve yazımızdan geldiğince betimlemeye çalışmıştık. Hep kalabalıktan bahsettik, bunu zaten sizler de gelmeden evvel biliyorsunuzdur. Gelin biraz da sakinlikten bahsedelim! Sevgili arkadaşlar; sessiz, sakin bir yer arıyorsanız Hamamönü’nü unutmayalım. Mimari yapısıyla, ramazan ayındaki etkinliklerle, çayıyla, kumda kahvesiyle, 45’lik plakların çalındığı mekânlarıyla, burası sizi geçmişte büyüleyici bir yolculuğa çıkartır.

            Ankara koskoca bir devletin yönetildiği şehir olduğu için, kısacası başkent olduğu için; herkesin bir milletvekili tanıdığı olur. Okul bittiğinde şu milletvekili benim tanıdığım gibilerinden sohbetlerde bulabilirsiniz kendinizi. (:  Ankara’da elbette ki o ruhunuzu kesen ayazdan sonra yaz dolu dolu yaşanır ve şenliklerle karşılanır. Üniversitelerin bu kadar çok olması şenliklerin renkli ve bir o kadar da eğlenceli geçmesini sağlar. Gazi’nin şenliği bitince, Hacettepe’li arkadaş arar, sonra da birlikte ODTÜ’ye girmek için uğraşırsınız. (:

            Sporu seviyorsanız Ankara bir başka güzeldir sizin için. Voleybol’da Halk Bankası ve Ziraat Bankası, Basketbol’da Türk Telekom, futbolda Ankaragücü ve Gençlerbirliği takımlarının maçlarına sıkça gidebilirsiniz. “Ne ara gideceğim ben bu maçlara, şenliklere, gezilere?” diyorsanız; üzülmeyin. (: Ankara’da normal üniversite öğrencilerinden çok daha fazla tatil yaparsınız. Kar tatillerinden bahsetmiyoruz, elbette onlar da var ama ODTÜ’de, Hacettepe’de, Ankara Üniversitesi’nde sürekli öğrenci olayları çıkar ve bu yüzden eğitime sık sık ara verilir. (:

            Siyasetle ilgileniyorsanız tam yerindesiniz. İlgilenmiyorsanız da Ankara’da bir üniversiteden mezun olurken siyasetin ister istemez piri olacağınızdan oldukça eminiz. Neyse! Sizin için henüz erken ama ilgilileri için; TBMM’de milletvekillerini canlı izleme olanağınız var. Parti grup toplantılarına katılabilir, derneklere üye olup konferanslara katılarak kendinizi siyasal alanda daha da geliştirebilirsiniz.

            Unutmayın ki; mezun olduğunuzda veya olmaya yakın, staj yapabileceğiniz yüzlerce kurum ve kuruluşa ev sahipliği yapan bir şehirde okuyorsunuz. “EPDK, BDDK, Bakanlıklar, Bankalar, ASELSAN, HAVASAN…” derken liste uzayıp gider. Özgeçmişinize ekleyebileceğiniz, insanların zihninde tanıdık yerlerin olması güzeldir.

Sizler için maddeleştirdiğimiz son paragrafı hoş bir alıntıyla tamamlayalım. “Ankara anlatılmaz yaşanır, çünkü anlatıldığında ya eksik kalır ya da fazla kaçar.” (:

 …ve yurtlarımız:

          Diğer başlıklarımızı henüz okumamış ve sayfamıza ilk kez gelmiş olan öğrencilerimiz için tekrarlayalım. Hizmet yolculuğuna 120 yatak kapasitesiyle 1994 yılında Konya’da başlayan İdeal Öğrenci Yurtları bugün itibariyle toplam 21 ayrı şubede,  kız ve erkek yükseköğrenim öğrenci yurtları ile yaklaşık 6.500 yatak kapasitesine ulaşmış, öncü ve lider duruma gelmiştir. Geçmişten bu güne, çeyrek asırdır verdiği yurt hizmetlerine öğrencilerimizin ve velilerimizin gösterdiği yoğun talebi karşılayabilmek ve öğrenci yurdu işletmeciliğinde edindiği deneyimleri Türkiye geneline yaygınlaştırabilmek amacıyla diğer illerde de şubelerini hizmete sunmaya başlamıştır. İdeal ailesi, senin ve senin gibi birçok öğrencinin daha beklentilerini en iyi şekilde karşılayabilmekten yanadır. Mümkün olan en iyi şekilde ikinci bir aile ortamı oluşturabilmek, bir güven ortamı sağlamak ve sizleri sağlıklı bir eğitim ortamında yetiştirmek yıllar boyu verdiğimiz hizmetin önceliği olmuştur. Güler yüzlü personellerimiz ve her biri pedagojik formasyon alanında sertifika sahibi yönetim kadromuz ile İdeal Öğrenci Yurtları olarak, eğitim süreniz boyunca konfor içinde konaklamanız için çaba gösteriyoruz.

            Tüm şubelerimiz için genel olarak konuşacak olursak, sizlerin güvenliğini sağlamaya yönelik, 24 saat boyunca güvenlik kamerası ile kayıt yaptırmakta ve güvenlik görevlisi bulundurmaktayız. Bunlara ek olarak kartlı veya parmak okutmalı giriş sistemi ile güvenliğinizi bir tık daha üste taşıyoruz. Güvenlik demişken, günümüzde salgınla ilgili yaşanan olaylardan ötürü tabiri caiz ise can güvenliğini de sağlamak gerekir diye düşündük ve İdeal ailesi olarak kalabalık öğrenci grupları, yani sizler için, yeni normale yönelik yeni önlemler aldık. Özellikle Covid-19 salgını süresince dünya genelinde alınan ekstra önlemlerden elbette ki bizler de kendimize pay aldık ve sizlere daha güvenilir, daha sağlıklı, daha temiz yaşam alanları sunabilmek için elimizden gelen özeni gösterdik. Günlük temizlik hizmeti ile sağlık açısından da içiniz rahat bir şekilde konaklama sağlayabilmeniz temennisindeyiz. Covid-19 sebebi ile yaşadığımız ve halen yaşamakta olduğumuz olayların akabinde, yurtlarımızda günlük temizlik hizmetine ek olarak belirli saatlerde oda havalandırmaları ve dezenfeksiyon işlemi de ekledik.

            Ne kadar önlem alınmış olsa da öncelikle bilmeliyiz ki; virüsün en büyük düşmanı kişisel hijyen... Ellerimizi ağzımıza, burnumuza ve gözlerimize değdirmediğimiz, maske kullanımımıza dikkat ettiğimiz sürece, virüsün yayılma oranı oldukça düşüyor. Kalabalık ortamlarda da bir buçuk metre olarak belirlenen sosyal mesafemizi koruduğumuz sürece tedbirler karşısında virüsün hiç şansı yok diyebiliriz. Toplu kalınmak için seçilecek bir mekânda en büyük önceliğimizin temizlik haline geldiği bu zor dönemde; senin aklın evde, evdekilerin aklı sende kalmasın diye, sizler için ev rahatlığında bir yaşam alanı hazırladık. İdeal öğrenci yurtları denildiği zaman her yönüyle rakiplerini geride bırakan İdeal ailesi, 1’den 6 kişiliğe kadar oda seçenekleri, kafeteryaları, turnuvaları, spor salonları, çeşitli faaliyetleri; ücretsiz internet, çamaşır-ütü ve açık büfe kahvaltı seçenekleri ile sizler için dertsiz tasasız bir konaklama olanağı yaratır. Aklınızda bulunsun!

Ankara İdeal Öğrenci Yurtları olarak, senin için hazırladığımız bu yazıya benzer yazılar için; Ankara’da bulunan öğrenci yurtlarımız hakkında daha fazla bilgi edinebilmek ve Ankara’da kendine bir rota çizebilmek için, aynı zamanda yurt fiyatları hakkında detaylı bilgiler için de sitemizde yer alan diğer blog yazılarımızı da okuyabilirsin. 360 derece sanal tur uygulamamızdan yurtlarımızı incelemeyi unutma. Sağlıkla kal! (:      

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram