Online Kayıt

Ön kayıt formu ile kayıt ol, iletişime geçelim.

Kayıt Ol
ideal yurtları whatsapp

Adını Bile Duymadığınız Büyüleyici Ülkeler

Adını Bile Duymadığınız Büyüleyici Ülkeler BLOG
ideal saat ikon 2021-06-26

Adını Bile Duymadığınız Büyüleyici Ülkeler

Adını Bile Duymadığınız Büyüleyici Ülkeler

Adını Bile Duymadığınız Büyüleyici Ülkeler

            Küreselleşme adı altında küçülen dünyamızda, ekran başında izledikleriniz ile gidip görmüş kadar olduğunuz bir sürü ülke olduğunun farkındayız. Fakat bazı ülkeler var ki ancak özellikle arandıklarında bulunuyorlar. Buraların öyle haritalarda gözünüze çarpması veya durup dururken kulağınıza gelmesi pek mümkün olmuyor. Bazıları değişen, gelişen ve küreselleşen dünyada burnunuzun ucunda denilebilecek kadar yakın bir mesafede; Avrupa’da… İşte sizler için bu adı sanı duyulmamış fakat “saklı cennetler” tabirine oldukça yakışacağını düşündüğümüz büyüleyici ülkelerden bahsedeceğiz. Fakat öncelikle bloğumuza yeni gelen arkadaşlar için öğrenci yurtlarımızdan bahsedelim çünkü kendiniz için veya bir yakınınız için yurt arayışındayken kendinizi bir anda bu yazımızda bulmuş olabilirsiniz.

Özel İdeal Öğrenci Yurtları

            Daha önceki yazılarımızı okuduysanız veya öğrencilerimizden biri iseniz zaten biliyorsunuzdur. Bizler Konya, İstanbul ve Ankara’da toplam 21 adet şubesi ile çeyrek asrı aşkın bir süredir hizmet veren Özel İdeal Öğrenci Yurtları’yız. Bunca yılın verdiği tecrübe ve samimiyetle sizler için öğrencilik hayatınızın gurbetinde kocaman bir aile olma niyetindeyiz. Özel İdeal Öğrenci Yurtları olarak hizmetinize sunduğumuz kız ve erkek öğrenci yurtlarımızda konaklamanız sizler için bir ayrıcalık olacaktır. Kendinize ayırabileceğiniz vakitleri artırmak ve sorumluluklarınızı en aza indirmek için bizler buradayız. Öncelikle biraz ayrıcalıklarımızdan bahsedelim. 

            Güvenlik sistemimiz (parmak okutma veya kartlı sistem) , günlük temizlik hizmetimiz, sabah kahvaltıları ve akşam yemeklerimiz ile Konya, İstanbul ve Ankara’da; Özel İdeal Kız Öğrenci Yurtları’nda gayet hijyenik ve konforlu bir hayat sürdürebilirsiniz. Yemek yapmak zorunda kalmadan, temizlik sırası ayarlamadan, çamaşır - bulaşık derdiniz olmadan; kullanmadığınız suyun, izlemediğiniz televizyonun, fişte unutulan düzleştiricinin faturasını bölüşmek zorunda kalmadan bir öğrencilik hayatı yaşayabilirsiniz.

 1. Ücrete dâhil hizmetlerimiz ve imkânlarımız:      
   
 • Haftanın altı günü açık büfe kahvaltı
 • İnternet hizmeti
 • Çamaşır makinesi
 • Ütü imkânı
 • 7 / 24 sıcak su hizmeti
 • Günlük oda temizliği
 • TV yayını
 • Radyo yayını
 • Spor salonları
 • Güvenlik sistemleri

…olarak sıralanabilir.

            Konya’da, Ankara’da ve İstanbul’da okuyacak öğrencilerimizi, öğrenci yurtları alanında lider bir konumda olan İdeal ayrıcalıklarına bekleriz. Öğrenci yurtları ile ilgili bulunduğumuz şehirlere ve konumlara dair detaylandırılmış birçok farklı içeriğe idealyurtlari.com adresinden veya bulunduğunuz web sitemizin haberler butonundan blog yazılarımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sizleri daha fazla sıkmamak adına başlığımıza geri dönelim! Keyifli okumalar.

 1. Manx Kedisi Cenneti: Man Adası

            Man Adası, İrlanda Denizi’nde bulunan ve Birleşik Krallık’a bağlı özerk bir ülkedir. Adını pek duymasak da burası dünyanın en eski parlamentolarından birine sahiptir. Bahsettiğimiz yer bir vergi cenneti olduğu için adadakilerin finansal durumları da oldukça iyi diyebiliriz.

            Ada aynı zamanda ilginç bir tür olan kuyruksuz Manx kedilerine ev sahipliği yapıyor. Ülkenin en meşhur etkinliği olan “Tourist Trophy” motosiklet yarışları görülmeye değer organizasyonlar arasında yerini alıyor. Adada bir de I. Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybeden 7 esir askerimizin yattığı bir şehirlik bulunuyor.

 1. Avustralya’nın Gökdelen Cenneti: Nauru

            Bu küçücük, içi dolu fosfat madenli fıçıcık ülke, ekvatorun birkaç dakika güneyinde bulunuyor; hatta bu konumu bayrağında da işlenmiş. Bayraklarında okyanusu temsil eden mavi fonun ortasından geçen çizgi ekvator çizgisini; çizginin hemen yanında bulunan 12 köşeli yıldız da ekvatorun hemen yanında bulunan adayı temsil ediyor.

            Adayı Google’dan aratıp manzarayı görünce gaza gelerek orayı ziyaret etmek isteyenler tekrar bir düşünse iyi olur. Zira Nauru ekonomisinin en önemli gelir kaynağı olan ve bitirilmesi söz konusu dahi olmayan fosfat madenciliği adaya ciddi zararlar vermiş durumda…

 1. Mikronezya’nın Su Altı Cenneti: Palau

            Palau’da ilk yerleşimlerin 3 bin yıl öncesine dayandığı biliniyor. Adanın ilk yerlileri Filipinler’den göç edenler olmuş. Ancak daha sonra ada İspanyolların himayesi altına girmiş, sonraları ise Almanlara satılmış. II. Dünya Savaşı sırasında önce Japonların sonra da Amerikalıların egemenliği altına giren ada, 1994 yılında yerli halkın isteği doğrultusunda nihayet bağımsızlığına kavuşuyor.

            Etrafında büyüklü küçüklü birçok ada daha bulunan Palau kelimenin tam anlamı ile bir su altı cennetidir… İşin güzel yanı Mikronezya Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Yani Mikronezya’ya Palau’yu görmeye gitmek isterseniz sadece biraz para biriktirmeniz ve istemeniz yeterli.

 1. Manş Denizi’nin Tarihselliği: Guernsey

            Bir İngiliz muhafızlığı olarak geçen bu ada, ne Pasifik’te ne de Afrika’da; Fransa ile İngiltere’nin hemen ortasındaki Manş Denizi’nde. Birleşik Krallık’a bağlı Manş adalarından biri olan Guernsey, dış işlerinde Büyük Britanya’ya bağlı iken iç işlerinde bağımsızdır.

            Yaklaşık olarak 66 bin kişinin yaşadığı, AB’ye hala üye olmayan adanın son zamanlarda Birleşik Krallık’tan kopma ihtimalinden söz ediliyor. Guernsey halkı dünyanın iki büyük savaşında da İngilizlerin yanında yer almış. Aynı zamanda; II. Dünya savaşında Naziler tarafından işgal edilen tek ada olma unvanına sahip.

 1. Futbol Oyunlarının Ev Sahibi: Vanuatu

            Vanuatu genel anlamda adı sanı pek duyulmamış yerlerden biri olabilir ancak futbol oyunları meraklıları burayı iyi biliyor olmalı. Zira FİFA 98 adlı oyunda ülkenin milli takımı oyundaki en zayıf takımlardan biriydi. Gel gelelim ülkenin gerçek durumuna; Büyük Okyanus’un güneyinde yer alan Vanuatu, birkaç küçük ada grubundan oluşan bir cumhuriyettir.

            Ülkenin depremlerle başı oldukça dertte, hatta neredeyse 3-4 yılda bir yıkıcı depremlerle karşılaşılıyor. Vanuatu’nun ilk yerlileri Malezyalılar, ancak 1600’lerde İspanyolların adaya “uygarlığı” getirmesi ile işler karışmış. Ada üzerinde İspanyollardan sonra Fransızlar ve Britanyalılar da hak iddia etmiş. Tüm bunlarından sonucunda ülke 1906’dan beri bu iki devletin ortaklaşa yönetimi altında kalmış. Vanuatu uzun mücadeleler sonrasında 1980’de bağımsızlığına kavuşmuş.

 1. Neydi, neydi? Şeydi işte… : Seyşeller

            Hint Okyanusu’nun güneybatısında bulunan bu ada grubunun başkenti Victoria. Seyşeller, “isim olarak çıkaramadım ama simaen tanıdım” klişesinin en güzel örneklerinden biri olabilir. (: Nedeni de aslında bir ara özellikle moda olan, kebapçıların duvarlarını süsleyen tropik posterlerdir. Zira tropik posterlerin büyük bir bölümü bu ada grubunda çekiliyor. Tropik bir şnorkel cennetini andıran yer Madagaskar’ın hemen kuzeyinde bulunuyor.

 1. Yeni Yıla İlk Giren: Kiribat

            Seyşeller gibi Kiribati de bir ada grubundan oluşuyor. Ancak Kiribati’yi daha da özel kılan bir şey var; o da ülkenin doğu ucunun tarih değiştirme çizgisine sınırı olması. Bu durum Kiribati’nin dünya üzerinde yeni güne başlayan ilk ülke olmasını sağlıyor. Dolayısı ile yeni yıla ilk giren ülke de yine Kiribati oluyor.

            Zaman dilimi sınırında bulunan Caroline Adası milenyuma giren ilk yer olduğu için, adanın ismi Milenyum Adası olarak değiştirildi. Kiribati konum olarak dış dünyadan belki de en soyutlanmış ülke olabilir. Bir gün haritada Kiribati’yi bulmayı denerseniz söylemek istediğimizi çok daha iyi anlayabilirsiniz

 1. Hollanda’nın Arkasına Saklanan: Surinam

            “Dutch Guyanası” olarak da bilinen Hollanda’nın eski sömürgesi olan ülke; sanılanın aksine Afrika’da değil Güney Amerika’nın kuzeydoğusunda, Atlantik kıyılarında bulunuyor. Zamanında İngiltere ile Hollanda arasında takasta kullanılan, bugün Hollanda’nın arka bahçesi olarak da bilinen Surinam’da resmi dil Felemenkçedir.

            Bahsettiğimiz bu takas Hollanda tarihideki en büyük kazıklardan biri olarak bilinir. Zira İngilizlerin Surinam’ı Hollandalılara vermesine karşılık; Hollanda da New Amsterdam’ı yani New York’u İngilizlere vermiş. Ancak tüm bunlara rağmen Hollanda Surinam’dan fazlası ile yararlanmış ve yararlanmaya da devam ediyor.

 1. Mavi’den Gelen Güzellik: Malawi

            Tanzanya, Zambiya ve Mozambik ülkeleri arasında bulunan bir Afrika ülkesidir. İsmini 500’den fazla balık türünü içinde barındıran Malawi Gölü’nden alıyor. Diğer Afrika ülkeleri gibi Malawi de uzun yıllar bir sömürge olarak varlığını sürdürmüştür. Hatta İngiliz yönetimi tarafından tam anlamı ile soyulup soğana çevrilmiştir.

            Ülkeyi neredeyse soyup soğana çeviren İngiltere, takdir edersiniz ki buraya kayda değer hiçbir yatırım yapma zahmetinde de bulunmamıştır. Ülkenin en büyük zenginliği ise oraya hayat verdiğine inanılan bereketli Malawi Gölü. Kendisi Afrika’nın en büyük üçüncü gölüdür. Aynı zamanda ülkeye giden az sayıda turistin de cazibe merkezidir.

 1. Yamaçların Ardında Kalmış: Lesotho

            San Marino ve Vatikan gibi Lesotho da dört tarafı başka bir devletin toprakları ile çevirili bir krallık konumundadır. Etrafını çevreleyen ülke Güney Afrika Cumhuriyeti’dir. Oldukça engebeli bir arazide yer alan Lesotho, Güney Afrika coğrafyasının tek dağlık olan bölgesinde konumlanmıştır. Hatta kışın kar yağan nadir Afrika ülkelerinden biridir. 

            Denize çıkışı olmayan bu ülke, “Gökyüzündeki Krallık” olarak da adlandırılır. İşin ekonomik yanına baktığımızda ise bir San Marino değildir. Ülkede her ne kadar elmas madenciliği yapılsa da Lesotho’nun ekonomik durumu pek de iç açıcı değil. Elmas madenciliği ile birlikte ülkenin bir numaralı gelir kaynağı su ihracatıdır.

Son olarak:

            Biz yalnızca on adet ülkeyi yazımıza aldık fakat elbette ki Dünya haritasını açtığımızda biraz detaylı bir inceleme ile hiç duymadığımız, görmediğimiz, haliyle bilmediğimiz yerler keşfedebiliriz. Saklı cennetler, doğal güzellikler ve benzeri birçok tanım kullandık burada; eminiz ki Dünya’nın her yerinde, her ülkede ve her şehirde illa ki kayda değer güzellikler, tarihi bilinmesi gereken yıkıntılar vardır. Bizce her tarih heyecan verici, her oluşum göz kamaştırıcıdır. Her şeyiyle hayranlık uyandıran Dünya’nın her adımı gezilip görülmeye değerdir.

            Sizlere vermeyi taahhüt ettiğimiz hizmeti sunmak için en modern şekilde donatılmış, Konya, Ankara ve İstanbul’un üniversitelere yürüme mesafesinde veya merkezi yerlerinde hiçbir ulaşım sorunu olmayan, her ayrıntısı sizlere göre düşünülmüş yirmi bir adet şubemiz bulunmaktadır. Şubelerimizin her birinde görev yapan yönetici kadro pedagojik formasyon sahibi bireylerden seçilmiş, alanında başarılı kişilerdir.  Yirmi altı yıllık tecrübemiz ile çeyrek asrı aşkın bir süredir alanımızda öncü, Türkiye’nin en büyük öğrenci yurdu zinciri olmakla gurur ve sevinç duyuyoruz. Özel İdeal Kız ve Erkek Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları olarak sizlerin sıcak bir aile ortamında yaşayabilmesi için en uygun ve ekonomik seçenekleri sunmaktayız. İdeal ailesi olarak sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyarız...

            Ev konforunda, daha az sorumlulukla daha rahat bir yaşam için, seni de Konya, Ankara ve İstanbul’da; kız ve erkek öğrenci yurtları bünyesinde yer alan, Özel İdeal Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları’mıza bekleriz. Eğer okuduğunuz ilk yazımız bu ise web sitemizden diğer blog yazılarımızı da okuyabileceğinizi söylemiştik. Yine bulunduğunuz web sitesi üzerinden, isterseniz Ankara, isterseniz Konya, isterseniz de İstanbul’da bulunan yurtlarımızı sitemizin “ Galeri ” bölümünden, 360 derece sanal tur uygulamasını kullanarak içerisindeymiş gibi rahatça gezebilirsiniz.

 

TÜM SAYFALARI GÖR
Tumblr
Pinterest
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
VK
Telegram