İDEAL YURTLARI
Kampüs Dışında Kalacak Yer Ararken Dikkat Etmemiz Gerekenler 1

Kampüs Dışında Kalacak Yer Ararken Dikkat Etmemiz Gerekenler 1

Kampüs Dışında Kalacak Yer Ararken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yeni bir şehirde kampüs dışında öğrencilere yönelik kalabileceğiniz bir yer ararken hangi soruları sormalısınız.

İşte dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında birkaç tavsiye:

Üniversiteler pek çok durumda, öğrencileri eğitim görecekleri şehre yeni vardıklarında konaklama ayarlama zahmetinden ve stresinden kurtarmak için onlara kampüste konaklama imkânı sunar. Bu öğrencilere pek çok şekilde fayda sağlar:

    Vardıklarında kesin olarak nerede yaşayacaklarını ve hemen yerleşebileceklerini bilirler.

    Taşınması gereken eşyalarını direkt bu adrese yönlendirebilirler örn: ders kitapları, eşyalar, mobilya vs.

    Varmadan önce ev arkadaşlarıyla mesajlaşabilir ve onları tanımaya başlayabilirler.

    Ebeveynleri/vasileri çocuklarının nerede olacaklarını bilirler.

    Kalacakları yerde nelerin olduğunu (örn: mobilya, ev aletleri) ve yanlarında ne getirmeleri gerektiğini bilirler.

Ancak öğrenciler bazı durumlarda, kampüste konaklama imkânları konusunda üniversitelerine güvenememektedir. Örneğin Kayseri'de kampüs dışında yaşamak daha yaygındır. Bu durum, öğrenciler başvurularını çok geciktirdikleri takdirde de meydana gelebilir - dolayısıyla en kısa zamanda başvurunuzu yapmalısınız.

Aşağıda kampüs dışında konaklama ayarlama sürecinde hiçbir şeyi atlamadığınızı ve güvenilir bir tercih yaptığınızı teyit etmek için kendinize sormanız gereken bir kaç önemli soruya cevap verilmiştir:

Nerede/Nasıl yaşayacağınıza karar vermek....

'Nasıl öğrencilerle birlikte yaşamak istiyorum?'

Çoğu öğrenci - tercihleri tanıdıkları öğrencilerle mi (kendi şehirden veya farklı bir şehirden) yoksa geldikleri şehirden olan öğrencilerle mi yaşamayı istediklerine göre değişse de - genellikle diğer öğrencilerle birlikte yaşamayı ister. İki seçeneğin de avantajları ve dezavantajları vardır: diğer şehirden öğrencilerle olduğunuzda, özellikle de aynı şehirdeyseniz, zaten çok fazla ortak noktanız olacaktır; o şehirden olan öğrencilerle yaşadığınızda ise aslen o şehirden olan öğrencilerle etkileşim içinde olma ihtimaliniz artacak ve o kültürü daha fazla tanıma imkânı bulacaksınız.

Aynı zamanda sosyal medyada size yardımcı olmaya çalışan insanlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu tür kişiler ders çalışmanız gerektiğinde veya bir konu üzerine yoğunlaşmanız gerektiğinde sizin gibi ders çalışacak veya aynı sakin ortama ihtiyaç duyacak tipler mi? Yoksa daha çok sosyalleşmeyi düşünen insanlar mı? Sosyal medyadaki yaklaşımları onları genellikle birey veya potansiyel ev arkadaşı olarak temsil etmese de sosyal medya faaliyetlerini incelemek, o kişi hakkında bilgi edinmenin iyi bir yoludur. Bu sayede onlar için nelerin önemli olduğunun (hangi durumları paylaştıkları veya ne tür tweet’ler attıkları) yanı sıra nelerle ilgilendiklerini ve boş zamanlarında neler yaptıklarını görebilirsiniz.

Yurt Sihirbazı Whatsapp